Jump to content

Ενυδρείο "diy" για τον Bettaρο μου


GoldPhoenix

Recommended Posts

Hello!!!!!

Παίδες μετά από ψάξιμο κατέληξα ότι θα ήθελα να φτιάξω να ενυδρείο με διαστάσεις πλάτος=30, υψος=35, μήκος=60. Από ένα excelακι που βρήκα στο google μου υπολόγισε το πάχος τζαμιών (χωρίς κόντρες) για τον πυθμένα 7mm και για όλα τα άλλα 5mm.

Παντού λένε για τις διαστάσεις αλλά κανένας δεν λέει τι τζάμι. Χρησιμοποιώ απλά κοινό τζάμι?

Καταρχήν να ρωτήσω πώς σας ακούγονται τα τεχνικά χαρακτηριστικά?

Και επιπλέον και σημαντικότερον που θα βρω έναν καλό και έμπειρο και φτηνό τζαμά? κατά πρότιμηση στην περιοχή της Δάφνης ή στις εκεί κοντα περιοχές.

(Αν έχετε τηλέφωνο παρακαλώ γράψτε το μου. Αν υπάχει πρόβλημα διαφήμισης και δεν σας κουράζω στείλτε το μου με pm.)

Είμαι και φοιτητής και δεν φτάνει και μακριά η τσέπη :D οπότε προσπαθώ να τα κάνω όλα "DIY" όπως λέτε και εσείς. Έτσι και αλλιώς τρελένομαι να δημιουργώ ;) !!!!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν το εχεις ξανακανει και για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο οτι μια μεσα δεν θα μαζευεις με σφουγγαριστρα καλυτερα παρε κατι ετοιμο Η κατι απο αγγελια για να σου βγει οικονομικα .

οι διαστασεις που θες ειναι στανταρ ενυδρειου εαν εξαιρεσουμε τους +5 ποντους στο υψος που βαζεις .

οποτε κοιτα για καλυτερα στις αγγελιες για κανενα 60λιτρο ενυδρειο ;)

τζαμια σιλικονες πιστολι για σιλικονη μπορει να σου φτασουν 50-60 ευρο

νομιζω οτι στην ιδια τιμη περιπου περνεις ετοιμο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

συμφωνο απολυτα, νομιζω πως στο συνολο για ενα ενυδρειο των 60 λιτρων πιο φθηνα στο τελος μπορει να σου βγει αν το παρεις ετοιμο. δες καμια αγκελια....για να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο, μην εχεις καμια πλημυρα...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την γνώμη σου. Το θέμα είναι ότι την ψιλοέψαξα την δουλειά και τα 60ρια με έκπτωση που βρηκα ήταν 80 Ευρω.

Γενικότερα πιάνουν τα χέρια μου καμποσο και είμαι και ψείρας με τέτοια πράγματα όποτε νομίζω ότι θα τα καταφέρω. Οπότε ας μείνουμε στις ερωτήσεις μου αν γίνετε...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την γνώμη σου. Το θέμα είναι ότι την ψιλοέψαξα την δουλειά και τα 60ρια με έκπτωση που βρηκα ήταν 80 Ευρω.

Γενικότερα πιάνουν τα χέρια μου καμποσο και είμαι και ψείρας με τέτοια πράγματα όποτε νομίζω ότι θα τα καταφέρω. Οπότε ας μείνουμε στις ερωτήσεις μου αν γίνετε...

Oπως νομιζεις . :D

Υ.Γ : μιας και το εψαξες εδω ο φιλος http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=46749&hl= βρηκε 96λιτρα με 81 ευρο ...

Και χωρις καμια εκπτωση ;)

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Επίσης το 60άρι της Juwel το βρήκα με πλάτη φελιζόλ της juwel, φίλτρο, θερμοστάτη, φωτισμό, χαλικάκι(που ίσως βέβαια πρέπει να αφαιρέσεις -ανάλογα με τα ψάρια) στα 95 € σε προσφορά κοντά στην περιοχή σου.

Ημουνα έτοιμος να το πάρω φαντάσου και ας μην το χρειάζομαι ;)

Αν σε ενδιαφέρει να σου πω μαγαζί pm, αν το έχει ακόμα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις που δινεις ειναι πολυ καλες για για μονομαχο. (μικρο υψος, μεγαλο μηκος)

Θα προτεινα να το κοιταξεις να το φτιαξεις. (θα μπορεις να δοκιμασεις και συγκατοικηση και αναπαραγωγη μονοαχων στην πορεια)

Το τζαμι δεν χρειαζεται να ειναι τοσο χοντρο με μικρο υψος.

Κοιτα εδω http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

Ακομα και στο 4 να βελςι το safety factor (very safe) 5αρι τζαμι θα σου δειξει.

Με κοντρες μονο κατω το 5αρι θα ειναι πολυ ασφαλες.

Αν δεν εχεις ξανακολησει βρες (μεσω αγγελιας) καποιον απο το φορουμ να σε βοιηθησει την πρωτη φορα. Υπαρχουν πολλοι τρελλοι και εθισμενοι στην μπυρα ;)

Αν οχι, πες του τζαμα με σιλικονη 100% καθαρη ομως και ΟΧΙ αντιμουχλικη (πχ aqua-silicone της den braven) ή σε καποιο πετσοπ (πχ animal station)

Αν το θελεις για μονομαχο και δεν το φορτωσεις με πολλα ψαρια, ακομα και χωρις φιλτρακι παρα μονο ενα μικρο κυκλοφορητη χαμηλα στο ενυδρειο (δεν θελει δυνατη κινηση στο νερο ο μονομαχος) και με ζωντανα φυτα θα εισαι ΟΚ.

Προτεινω να σκεφτεις και την περιπτωση εξoμοιωσης του βιοτοπου και εξω απο το νερο.

Δλδ δινοντας μεγαλυτερο υψος στο ενυδρειο να το γεμισεις μεχρι τη μεση με νερο και το πανω μισο να εξομοιωνει το εξωτερικο χωρο. Σαν palludarium.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτομουν και εγω οτι ο μονομαχος ζει σε ρηχα νερα σχεδον στασιμα και εψαχνα φωτογραφιες απο το φυσικο του περιβαλλον για να το προσεγγισω. Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου και ειδικα γ αυτο το λινκ που μου φαινεται θα φαω πολυυυυυυ ωρα ειδικα με το aquasketcher.

Από εξοπλισμο νομίζω οτι θα πάρω τα αναγκαια και ας μην παίζουν κυριο λόγο γιατι θέλω να έχω τον πλήρη ελεγχο αφενώς και αφετέρου στο μέλλον δεν ξερεις τι γίνεται.

Για palludarium δεν το βλέπω γιατι έτσι όπως το φανταζομαι δεν μ κάθεται αλλα μου έδωσες τροφη για ιδέες...ένα ειναι σιγουρο...οργιαζει που οργιαζει η φαντασια μου είδα και μερικές δημιουργιές μελών του φορουμ ποκουζουλάθηκα.

Ας ξεκινήσω σωστα με αυτο και όρεξη υπαρχει!!!

Εναν τζαμά φτηνό και καλό χρειάζομαι γιατι με 2 που μιλησα μεχρι στιγμης ο φτηνοτερος ζητησε 110Ε ;) . Για γελια η για κλαματα!!!????

Μπυρα παγωμένη λαχταριστή να ρεει έχουμε αυθονη πάντως!

Παντως παιδια οσοι διαβαζεται το ποστ μου αθηνα μενω αμα ξερετε κανενα τζαμά καλό και φθηνό ειδικα στην περιοχη της δαφνης και κοντα μην διστασετε να μ πειτε!!!

Link to comment
Share on other sites

Τζαμια καλες τιμες κοιτα εδω http://www.ialemporia.gr/

Μη ξεχασεις να αφησεις το ενυδρειο χωρις ψαρι να τρεξει 3-4 εβδομαδες να στρωσει.

Αναλογα τη συνθεση των ζωντανων θα χρειαστεις και φιλτρο (αντι απλου κυκλοφορητη) με χαμηλη ροη, πχ ονομαστικη 2-4 φορες τα λιτρα του ενυδρειου ή καλυτερα να εχει 5-6 φορες τα λιτρα και να εχει ρυθμιζομενη ροη ωστε να την κοβεις οσο θελεις και ετσι να εχεις περιθώριο οταν βουλωνει λιγο, να μη το ανοιγεις για καθαρισμα αλλα να ανεβαζεις λιγο τη ροη.

Φωτισμο (χαμηλο για μονομαχο και για ευκολα φυτα πχ 0,2-0,3 watt ανα λιτρο) με χρονοδιακοπτη.

Διακοσμηση προτεινω αμμοχαλικο, λεπτα ξυλα, μια δυο (μη ασβεστολιθικες) πετρουλες, λιγα ευκολα φυτα και ξερα φυλλα (καταλληλα)

Το χειμωνα θα χρειαστεις και θερμαντηρα.

ΥΓ αντι να παιζεις (πολυ ;)) με το aquasketcher, διαβασε αρθρα και θεματα για το κυκλο του αζωτου, τη φιλτρανση, τα φυσικοχημικα χαρακτηριστικα του νερου (ph, gh κλπ) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Η χημεια του νερου ειναι το Α και το Ω για ενα λειτουργικο ενυδρειο χωρις προβληματα.

Οπως και το προφιλ απο το μονομαχο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και εγω συμφωνώ μαζί σου .Καλύτερα να το φτιάξεις μόνος σου το ενυδρειάκι σε ότι διάσταση θες εσύ.Αλλωστε και οι κατασκευές είναι πολύ ωραία ασχολεία ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια...θα επικοινώνησω με την εταιρία να μου βγαλει μια προσφορά...Delta και τα υπολοιπα παιδία μπορείτε να μου προτείνετε συγκεκριμένα προιόντα για τον εξοπλισμό ? γιατί καθώς κοιτάω τα χαρακτηριστικά πρέπει να σας πω ότι μπερδεύομαι :D ... η αν υπάρχει καποιο αντιπροσωπευτικο post που να εξηγεί τον εξοπλισμό πάνω στο ενυδρείο και την λειτουργεία του σαν ολότητα.

και οχι μην ανησυχεις για το aquasketcher...ενυδρείο θα φτιάξω όχι νεκροταφείο...

Ο Freeman :blush: με καταλαβαίνει....η χαρά της δημιουργιας είναι ανεκτίμητη ;) ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να περάσεις μια βόλτα από το leroy merlin (πιθανόν και άλλα τετοιου τυπου κατ/τα αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία) που κόβει τζαμι στις διαστάσεις που θέλεις και σε περιπου μισή ώρα.

Δεν είναι καθόλου δύσκολο να το φτιάξεις και η τιμή δεν έχει καμια σχέση.

Στο ίδιο κατ/μα θα βρεις και σιλικονη για ενυδρειακή χρήση

Εγώ τα καταφερα μια χαρα και σκέψου οτι ειμαι κοπέλα και δεν έχω και κανενα ψωνιο με τις κατασκευές.

Το δικο μου ειναι αυτό:

post-18547-1283070144_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα καταφερα μια χαρα και σκέψου οτι ειμαι κοπέλα και δεν έχω και κανενα ψωνιο με τις κατασκευές.

Συγχαρητήρια gixxer ;)

Πόσο σου στοίχησαν τα τζάμια και τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρεσε η ιδέα της gixxer ;) . Θα δω ανάλογα τις τίμες θα κινηθώ προς το παρόν έχω 2 καταστήματα με τζάμια να ρωτήσω. Έπεσα σε σαββατοκύριακο βλέπετε. Πάντως από μια σύντομη έρευνα αγοράς που έκανα, μου έρχετε φθηνότερο να το φτιάξω και να αγοράσω εγώ τον εξοπλισμό είτε μεταχειρισμενο είτε καινούργιο.

Το θέμα που προκύπτει είναι ότι δεν ξέρω :D τα απαιτούμενα χαρακτηριστικά του εξοπλισμού (φιλτρο, φωτισμός, κυκλοφορητής, αεραντλία και ότι άλλο χρειάζεται) για τα 60L του ενυδρείου. Εννοώ πόσα watt, L/ω κλπ...

Αν έχετε καμιά ιδέα πείτε...

Link to comment
Share on other sites

με 24-34 βατ πιστευω εισαι πολυ καλα αλλα εξαρταται και απο τα φυτα και απο τα ψαρια που θα βαλεις. για φιλτρο απο 180λ/ω και πανω εισαι επισης μια χαρα και ολα αυτα βεβαια αναλογα και τι τελικα θα βαλεις μεσα...

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...