Jump to content

120 λιτρα


Savou

Recommended Posts

μπορω να βαλω σε ενυδρειο 120 λιτρα piranhas Serrasalmus rhombeus..??ποσα λιτρα χρειαζονται..??

Link to comment
Share on other sites

αναλογα το μεγεθος του ψαριου.

σε μικρη ηλικια μπορεις να ξεκινησεις με αυτα τα λιτρα.

τα ψαρια αυτα εχουν αργη αναπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικό μέγεθος (σε εκ.) 50cm

το μισο σου ενυδρειο σε μηκος δηλαδη ;)

Link to comment
Share on other sites

μπορω να βαλω σε ενυδρειο 120 λιτρα piranhas Serrasalmus rhombeus..??ποσα λιτρα χρειαζονται..??

ρομ στα 120 λίτρα; έχεις δει οτι το ψάρι γίνεται 40 εκατοστά; ;)

Link to comment
Share on other sites

έχω δει αυτό το πιρανι http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=554 να το βάζουν σε ενυδρεία 120 λίτρων νομίζω ότι είναι ότι πρέπει

Link to comment
Share on other sites

Τελικό μέγεθος (σε εκ.) 50cm

το μισο σου ενυδρειο σε μηκος δηλαδη ;)

αναλογα το μεγεθος του ψαριου.

σε μικρη ηλικια μπορεις να ξεκινησεις με αυτα τα λιτρα.

τα ψαρια αυτα εχουν αργη αναπτυξη.

Ο Αντωνης κατι ξερει παραπανω.

Και νομιζω οτι στο ψαρι αυτο δεν επηρρεαζεται τοσο η αναπτυξη, απο το μεγεθος του ενυδρειου στην αρχη, για να παθει νανισμο ή να παραμορφωθεί το σχημα του, οπως αλλα ειδη.

Πρεπει μονο να παρει ο φιλος αποφαση οτι καθε λιγο καιρο θα παιρνει μεγαλυτερο ενυδρειο μεχρι να φτασει το ψαρι στο τελικο μεγεθος του.

Τι ενυδρειο χρειαζεται ενα ψαρι τετοιο, στο τελικο μεγεθος του?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ο Αντωνης κατι ξερει παραπανω.

Και νομιζω οτι στο ψαρι αυτο δεν επηρρεαζεται τοσο η αναπτυξη, απο το μεγεθος του ενυδρειου στην αρχη, για να παθει νανισμο ή να παραμορφωθεί το σχημα του, οπως αλλα ειδη.

Πρεπει μονο να παρει ο φιλος αποφαση οτι καθε λιγο καιρο θα παιρνει μεγαλυτερο ενυδρειο μεχρι να φτασει το ψαρι στο τελικο μεγεθος του.

Τι ενυδρειο χρειαζεται ενα ψαρι τετοιο, στο τελικο μεγεθος του?

εγω απλα να αναφερω οτι το δικο μου στα 2 χρονια που το εχω εχει μεγαλωσει ελαχιστα κ ειναι αυτη τη στιγμη υπολογιζω κατι λιγοτερο απο 30 cm σε ενα 400αρι ενυδρειο (ειναι πολυ ανετα εκει).

στο τελικο τους μεγεθος ενα ενυδρειο 500-600 λιτρα ειναι αρκετο..... οσο αρκετο ειναι ενα ψαρι που εχει ζησει στη φυση να μπορει να συμβιβαστει με τη ζωη σε ενα ενυδρειο. (αυτο ισχυει για παρα πολλα ψαρια)

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα να αναφερω οτι το δικο μου στα 2 χρονια που το εχω εχει μεγαλωσει ελαχιστα κ ειναι αυτη τη στιγμη υπολογιζω κατι λιγοτερο απο 30 cm σε ενα 400αρι ενυδρειο (ειναι πολυ ανετα εκει).

στο τελικο τους μεγεθος ενα ενυδρειο 500-600 λιτρα ειναι αρκετο..... οσο αρκετο ειναι ενα ψαρι που εχει ζησει στη φυση να μπορει να συμβιβαστει με τη ζωη σε ενα ενυδρειο. (αυτο ισχυει για παρα πολλα ψαρια)

Μπορεις να δωσεις ενα (στο περιπου, μη γραψεις και αρθρο) διαγραμμα με την ηλικια και του αντιστιχου μεγεθος του ψαριου, οπως και του αντιστιχου μινιμουμ ενυδρειου σε καθε φαση, χονδρικα?

Θα ηταν πολυ χρησιμο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

μπορω να βαλω σε ενυδρειο 120 λιτρα piranhas Serrasalmus rhombeus..??ποσα λιτρα χρειαζονται..??

Όσο είναι μικρά μπορείς αλλά όσο μεγαλώνουν με τίποτα!!!Μεγαλώνουν αρκετά τα συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δωσεις ενα (στο περιπου, μη γραψεις και αρθρο) διαγραμμα με την ηλικια και του αντιστιχου μεγεθος του ψαριου, οπως και του αντιστιχου μινιμουμ ενυδρειου σε καθε φαση, χονδρικα?

Θα ηταν πολυ χρησιμο.

πιστευω πως 10 λιτρα ανα cm ψαριου ειναι "υποφερτα" για τα μοναχικα πιρανχα.

(μιλαμε για ενα ψαρι σε ενα ενυδρειο)

τωρα για την σχεση ηλικιας-μεγεθους τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα κ δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι.

για τα rhom συγκεκριμενα δεν πιστευω οτι μπορει να παρουν παραπανω απο 2 cm το χρονο.

οποτε βγαλτε τα συμπερασματα σας! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...