Jump to content

Artemia


Recommended Posts

Σε τι αλατοτητας νερο γινετε η εκκολαψη της και σε τι η διατηρηση της;

Link to comment
Share on other sites

specific gravity 1.010-1.020

temperature 18-32

ph 7.5 - 8.5

αν το καλο σκεφτεις ομως φιλε frakto γεννιουντε,διαβιουν,αναπαραγωντε και εκολαπτονται σε αλικες,που η αλλατοτητα ειναι πολυ μεγαλυτερη...και αποδεδηγμενα η αρτεμια εχει καλυτερη αποδωση σε αλλατοτητα ανω του 1.020 και ως γνωστων σε συγκεντρωσεις ανω του 1.030 αντι για αυγα γεννανε απευθειας "μωρακια"

εγω προσωπικα φιλε bill28 τις εχω σε 1.027+ αλλατοτητα και σε θερμοκρασια δωματιου που δεν ελεγχω ποτε

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ πάνω από 1020 συνήθως στο 1024.Παρόλα αυτά το καλύτερο είναι να δεις η εταιρία τι προτείνει.

Link to comment
Share on other sites

Η αρτεμια ειναι της sera.

Μετα για την διατηρηση της τι τροφη χρησιμοποιείται και γενικα καποια πραγματα που πρεπει να προσεξω;

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την εκκόλαψη ταΐζεις τα ψάρια.

Τα Aertemia παρέχουν όλα τα θρεπτικά τους συστατικά όσο είναι ακόμη νεογέννητα, αν μεγαλώσουν χάνουν την διατροφική τους αξία.

Το πολύ-πολύ να τα διατηρήσεις 1-2 μέρες παραπάνω με πολύ χαμηλή κυκλοφορία. Για τη διατροφή τους σ αυτό το στάδιο το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να προσθέσεις στο νερό ζωντανό φυτοπλαγκτόν σε υγρή μορφή για να κερδίσεις αυτές τις 1-2 μέρες.

Να ξέρεις ότι σ αυτή τη φάση δεν τρέφονται με τον παραδοσιακό τρόπο διότι το στόμα δεν έχει αναπτυχθεί και χρειάζονται έως και 8 μέρες για να γίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

σε συγκεντρωσεις ανω του 1.030 αντι για αυγα γεννανε απευθειας "μωρακια"

Το αντίστροφο .

Σε χαμηλές συγκεντρώσεις γεννάνε απ ευθείας αρτέμιες στις υψηλές τα αυγά αποκτούν κέλυφος .

Link to comment
Share on other sites

αν το καλο σκεφτεις ομως φιλε frakto γεννιουντε,διαβιουν,αναπαραγωντε και εκολαπτονται σε αλικες,που η αλλατοτητα ειναι πολυ μεγαλυτερη...και αποδεδηγμενα η αρτεμια εχει καλυτερη αποδωση σε αλλατοτητα ανω του 1.020 και ως γνωστων σε συγκεντρωσεις ανω του 1.030 αντι για αυγα γεννανε απευθειας "μωρακια"

εγω προσωπικα φιλε bill28 τις εχω σε 1.027+ αλλατοτητα και σε θερμοκρασια δωματιου που δεν ελεγχω ποτε

βιβλιογραφεία : CLOWNFISHES - JOYCE D. WILKERSON

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα νεογέννητα οσα δεν φαγωθούν από το ψαρια, μένουν ζωντανα στο ενυδρειο ή πεθαινουν?

Στην περιπτωση μου βαζω 250ml νερο ενυδρειου και 250ml νερο Α/Ο. Είχα παρει το JBL Artemio Fluid για τη διατήρηση τους αλλα δεν μου μενουν ζωντανα αρκετα πανω απο 5 μερες ετσι βαζω πολυ λιγη ποσοτητα ωστε στις 4 μερες να το ξαναγεμιζω. Επισης και τα αυγα ειναι της jbl. Το μηχανημα το έχω σε αρκτετα φωτεινο δωματιο και δεν χρησιμοποιω φως αφου εκκολαπτωνται αρκετη ποσοτητα

Link to comment
Share on other sites

4-5 μερες ειναι πολλες.Δες τι σου λεει παραπανω ο Aiolos

Προσωπικα εγω τις εκκολαπτω σε 100%νερο ενυδρειου αλατοτητας 1026.

Μετά την εκκόλαψη ταΐζεις τα ψάρια.

Τα Aertemia παρέχουν όλα τα θρεπτικά τους συστατικά όσο είναι ακόμη νεογέννητα, αν μεγαλώσουν χάνουν την διατροφική τους αξία.

Το πολύ-πολύ να τα διατηρήσεις 1-2 μέρες παραπάνω με πολύ χαμηλή κυκλοφορία. Για τη διατροφή τους σ αυτό το στάδιο το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να προσθέσεις στο νερό ζωντανό φυτοπλαγκτόν σε υγρή μορφή για να κερδίσεις αυτές τις 1-2 μέρες.

Να ξέρεις ότι σ αυτή τη φάση δεν τρέφονται με τον παραδοσιακό τρόπο διότι το στόμα δεν έχει αναπτυχθεί και χρειάζονται έως και 8 μέρες για να γίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...