Jump to content

Ερώτηση για Anentome helena


Recommended Posts

Γεια σας, το ενυδρείο μου γέμισε σαλιγκάρια και σκέφτομαι να πάρω 2 helena για να καθαρίσει το ενυδρείο από αυτάτα σαλιγκάρια όμως υπάρχει περίπτωση να πειράξουν τα helena τις κόκκινες γαρίδες μου:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε επαρκείς ενδείξεις ότι τα amentome helena πειράζουν τις γαρίδες είτε μικρές είτε σε μεγαλύτερη ηλικία. θεωρώ ότι ακόμη και να θέλανε δεν τις προλαβαίνουν. Ένα ερωτηματικό παραμένει αν μπορούν να τις πειράξουν στη φάση της αλλαγής εξωσκελετού. Πάντως εγώ είχα για πολύ καιρό αυτά τα σαλιγκάρια με red cherries και δεν παρατήρησα ιδιαίτερη μείωση πληθυσμού των γαρίδων (ή μείωση των νέων γεννήσεων).

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ!!!!

πρωτα απ'ολα γραφε με μικρα ελληνικα μονο :)

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω πολύ απλά και βγάζεις τα συμπεράσματά σου.Σε ενυδρείο-γεννήστρα 13 λίτρων, με περίπου 60 μικρά και μεγάλα Helena έχω τρεις red cherry εδώ και 1 μήνα.Όταν γεννήσει η αυγομένη θα ενημερώσω αν υπάρξει πρόβλημα με μείωση πληθυσμού. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η γέννα έγινε.Λίγο καιρό υπομονή να μεγαλώσουν τα μικρά για να μετρήσω. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2 μήνες οι 3 γαριδούλες μέσα και απώλεια καμία.Πρόσθεσα και άλλη μία.

Oι μικρές Cherry είναι πολλές και δε βλέπω να μειώνεται ο πληθυσμός.Περιμένω να μεγαλώσουν κι άλλο γιανα μετρήσω.

Εν ώρα φαγητού με τα αγαπημένα τους Bloodworms.Τα σχόλια δικά σας. ;)

PA200446.jpg

PA200492.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες φωτογραφίες Φώτη !

Απίστευτη συμβίωση γαρίδες με τα helena σε ώρα φαγητού ;);):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ειναι οντως τοσο αποτελεσματικα αυτα τα σαλιγγαρια εναντια στους "λαθρεπιβατες"?

γιατι εχω ενα θεματακι με αυτα στη γυαλα μου.

(ειχα χρησιμοποιησει καποτε 2-3 ψαρακια κλοουν που εξοντωνουν τους λαθρεπιβατες αλλα κ παλι εβλεπα συνεχεια νεα!)

επισης ειναι ευκολο να τα βρουμε?γιατι εχω κοιταξει σε 2-3 μαγαζια αλλα δεν ειχαν.

Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς βρίσκεις σε πετ σοπ σε τιμές από 1.10 έως 2.40 ευρώ.

Ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρείου θα χρειαστεί και ο αντίστοιχος αριθμός ατόμων.

Σίγουρα δε θα λύσουν μια και καλή το πρόβλημα όμως θα το μειώσουν σε μεγάλο βαθμό.

Οι λαθρεπιβάτες κακό δεν κάνουν (τα περισσότερα είδη) και βοηθούν με τον τρόπο τους στη διατήρηση του ενυδρείου.Ο υπερπληθυσμός βέβαια για πολλούς είναι αντιαισθητικό θέαμα.Σε αυτή την περίπτωση τα Anentome Helena είναι μια καλή επιλογή που δεν επιβαρύνει (πληθυσμιακά) μικρά ενυδρεία σε αντίθεση με σαλιγκαροφάγα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

@mpompiras

Για να πάρεις μια ιδέα, στο 60αρι που είχα πααααρα πολλούς λαθρεπιβάτες, έβαλα 10 Helena. Σε μια βδομάδα γέμισε ο βυθός από άδεια κελύφη. Δεν εχω ξαναδει απο τοτε.

Στα 260αρι, που κι εκεί είχα πολλά, έβαλα 4 Helena πιο πολύ για έλεγχο κι όχι για αφανισμό. Υπάρχουν λαθρεπιβάτες αλλά πλέον δεν τους βλέπω στα τζάμια να κόβουν βόλτες ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα παιδια

εχω και εγω προβλημα με μικρα λαθρεπιβατες σαλιγκαρακια

ενω εχω βγαλει πολλα με το χερι αυτα συνεχιζουν να κανουν την εμφανιση τους!

αυτη την στιγμη εχω 4 neon tetras 1 corydoras aenaus 4 golden apple snails

μπορω να βαλω helenas για να καθαρισουν τους λαθρεπιβατες ?

αν ναι ποσα σε 75λ. ? μετα πρεπει να τα μετακινησω απο το τανκ ή τα αφηνω για παντα ?

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι την Τετάρτη στο AZMP μπορώ να σου φέρω. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μηπως υπαρχουν και για μενα κανα δυο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...