Jump to content

Artemia Breeding...


Recommended Posts

θα ξεκινησω σημερα την προσπαθεια εκκολαψης αυγων artemia.η απορεια μου ειναι για το αν χρειαζονται φως απο την αρχη μεχρι το τελος της διαδικασιας ή μονο οταν εκκολαφθου...για αν μαζευτουν στο φως?

Link to comment
Share on other sites

εκκολάπτονται και χωρίς φως, αλλά συνήθως το έχουμε αναμμένο για να κρατάει κάποια θερμοκρασία.. (τον χειμώνα φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

ναι απαραιτητο σε ολη τη διαδιακασια!

το ειχα διαβασει και εγω καπου οταν εφτιαξα και εγω και τωρα το ξαναβρηκα για να ειμαι σιγουρος!

καλη επιτυχια! :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ το έχω αναμμένο όταν τα ετοιμάζω, αλλά μια-δυο φορές που δεν το άναψα δεν υπήρξε διαφορά στην εκκόλαψη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει και χωρίς φως.Με αναμμένο είδα μεγαλύτερα ποσοστό εκκόλαψης με ίδια θερμοκρασία και ποσότητα.Ίσως να ήταν τυχαίο.

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω με αναμεω φως....ειναι η πρωτη φορα που το κανω και θα ειναι λιγο πειραματικη.επισης δ εχω

σαλινομετρο για να υπολογισω την αλατοτητα και απο οσα διαβασα στα αρθρα εβαλα 1 κουταλακι αλλατι στο μισο λιτρο νερου.

Link to comment
Share on other sites

Ποιας εταιρίας είναι τα αυγά;

δ ξερω..χυμα τα πηρα απο το διαδυκτιο!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε τι τιμη τις πηρες,και απο ποια περιοχη ειναι οι κυστες?

4 ευρω ενα σακουλακι αεροστεγες στο μεγεθος τηλεκαρτας.δεν γραφει εταιρια..απο το petcumulus.gr το πηρα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα το περαμα πετυχε!!!

μετα απο 21 ωρες σταματισα την αεραντλια και ειδα τα μικρα αρτεμακια να κουνιουνται!!!!

ειχαν μαζευτει κατω κατω,τα τραβιξα...μαζι με λιγο τσοφλια...τα επλινα και τα εδωσα στα ενηλικα απιστο...!!

στην αρχη τα κοιτουσαν και απορουσαν αλλα μολις δοκιμασαν το πρωτο...δ σταματισαν!!!!

δ τα εδωσα ολα,ηταν παρα πολλα!!οπως τα ειχα σε ενα ποτιρακι με νερο του ευδρειου τα εβαλα στην καταψηξη...αυριο μπορω να ταισω παλι με αυτα???

τωρα περιμενω να ερθει η γεννα για να μεγαλοσω τα μικρα!!

η αναλογια μου ηταν 2 κουταλιες σουπας αλατι (μαρκας ''ΑΚΤΗ'' απο supermarket DIELLAS)

σε 500ml ερο ΡΗ:8

:):P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

οταν τα βγαλω απο την καταψηξη..απλα προσθετω λιγο νερο ευδρειου για αποψηξη και τα δινω?εχουν την ιδια θρεπτικη αξεια?

Link to comment
Share on other sites

Σε ρώτησα τη μάρκα γιατί κάποιες δε χρειάζονται προσθήκη αλατιού. :)

Link to comment
Share on other sites

τα μικρα apisto σχεδον εχουν εκκολαφθει...ισως αυριο να μπορουν να δεχτουν τις αρτεμιες.

θελω να σας ρωτισω....οπως τις εχω καταψηγμενες..απλα ριχνω λιγο νερο ενυδρειου για αποψηξη και τα δινω στα μικρα??θα τα φανε??

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το σ ένα μικρο κυπελλάκι να ξεπαγώσει και ρίξτο μέσα... αλλά και όπως είναι να το ρίξεις θα αρχίσει να ξεπαγώνει αμέσως.

Δεν νομίζω να πάθουν τσιρλιό !!! :):lmao:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το σ ένα μικρο κυπελλάκι να ξεπαγώσει και ρίξτο μέσα... αλλά και όπως είναι να το ρίξεις θα αρχίσει να ξεπαγώνει αμέσως.

Δεν νομίζω να πάθουν τσιρλιό !!! :):lmao:

:D:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...