Jump to content

φυτο απο ικεα...


petros4

Recommended Posts

πηγα σημερα ικεα και πηρα ενα υδροβιο φυτο θα ανεβασω φοτο αργοτερα το θεμα ειναι πως μρεπει να το φυτεψω η να το βαλω ετσι οπως ειναι μετο κουπακι(το κουπακι ειναι πηληνο χωρις κενα)τελικα τι να κανω....ααα επησης δν ξερω αν ειναι κλαδεμα η αν εχει ριζες.... :)

Link to comment
Share on other sites

Για να το φυτέψεις θα βγάλεις το γλαστράκι.Μην αγχώνεσαι αν δεν έχει ρίζες,θα βγάλει.

Είχα πάρει πριν λίγο καιρό και το έβαλα σε ένα δοχείο με μπόλικο νερό για 1-2 ημέρες,ώστε αν έχει τραβήξει κάποια επιβλαβή ουσία να φύγει.Δεν εγγυάται κανείς οτι είναι 100% για ενυδρειακή χρήση.Μια φωτογραφία θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα΄

υπάρχει ένα ωραίο τοπικ απο τον Θόδωρο σχετικά με τα φυτά αυτά:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43368

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς οτι είναι υδρόφιλα,μη μπερδεύουμε τις έννοιες.

Δεν πωλούνται όμως συγκεκριμένα για ενυδρειακή χρήση και καλό θα είναι να είμαστε επιφυλακτικοί

ως προς τον τρόπο διατήρησης τους πριν την πώληση.Κανείς δεν ξέρει αν έχουν δεχθεί ακατάλληλη λίπανση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δν ανεβενει η εικονα τι να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα πριν 3 ημέρες όσα φυτά βρήκα στο ΙΚΕΑ για χρήση ενυδρειακή. ( Εύχομαι να μην έχω πρόβλημα).

Τα απολύμανα με υπερμαγγανικό κάλιο και τα ξέπλυνα με νερό και αντιχλώριο και στη συνέχεια με νερό. Κάπου είχε αναρτήσει ο Delta66 ένα θέμα για την απολύμανση.

Είναι κλαδέματα και εγώ τα χώρισα και τα έβαλα σε διάφορα σημεία, μια που μέχρι να βουλιάξουν τα ξύλα μου, δεν μπορώ να στήσω τα φυτά, όπως θέλω.

post-14631-1286096385_thumb.jpg post-14631-1286096414_thumb.jpg post-14631-1286096436_thumb.jpg post-14631-1286096463_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραια τα φυτα σου μονο που το δικο μου δν ειναι κανενα απο αυτα και οταν ανεβασω φοτο θελω να μου πειτε και ειδος ειναι...

Link to comment
Share on other sites

ωραια τα φυτα σου μονο που το δικο μου δν ειναι κανενα απο αυτα και οταν ανεβασω φοτο θελω να μου πειτε και ειδος ειναι...

Α, ναι; Δεν είχε άλλα και υπέθεσα ότι δεν θα έχει άλλο είδος. :)

Για να ανεβάσεις φωτογραφία ( την οποία έχεις αποθηκεύσει στον υπολογιστή σου), πας κάτω από το μύνημα που γράφεις κι εκεί που λέει συνημμένα αρχεία, πατάς το αναζήτηση και όταν το βρεις στον υπολογιστή πατάς το: πρόσθεσε αυτό το συνημμάνο. Στη συνέχεια σου εμφανίζει πιο κάτω ένα παράθυρο που γράφει τον τίτλο της φωτό και πατάς προσθήκη στη δημοσίευση.

Link to comment
Share on other sites

παταω προσθεστε αυτο το συνημενο και μετα απο καποια λεπτα η σελιδα ειναι κενη....

Link to comment
Share on other sites

Τσεκάρεις στον υπολογιστή σου τη φωτό που θέλεις και πατάς μετά το άνοιγμα που γράφει από κάτω; Αφού το κάνεις αυτό, στο κενό κουτάκι της αναζήτησης πρέπει να σου γράφει το λινκ της φωτογραφίας και μετά πατάς το: πρόσθεσε το συνημμένο. Το μέγεθος της φωτό, μήπως ξεπερνά το επιτρεπτό μέγεθος που γράφει δίπλα στο κουτάκι της αναζήτησης; Αν, ναι, τότε μίκρυνε το μέγεθός της φωτό και μετά κάνε την πιο πάνω διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

τωρα που δοκιμασα με κινητο μου την ανεβασε...ελεος το καινουριο φυτο εινια στα αριστερα τι φυτο ειναι???

Έγινε επεξεργασία - petros4
Link to comment
Share on other sites

απο αυτο το λιγο που εψαξα νομιζω πως ειναι ενα ειδος bacopa....ti lete....

Link to comment
Share on other sites

βασικα εγω ηθελα να βρω αυτοαλλα μαλλον θα ειχε τελειωσει τελοσπαντων...

Link to comment
Share on other sites

εχω το ιδιο ενυδρειο απο το jumbo τι εχεισ κανει με το φως απο πανω θελω να το κανγ κι εγω για να βαλω φυτα μπορεις να μου πεις?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω εχω παρει ενα φωτιστικο με μια λαμπα φθορειου 8w και μου κοστισε 13ευρο λαμπα και φοτιστικο...βαλε μια φοτο απο το δικο σου να παρω ιδεες... :)

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω να μην ξεφεύγουμε από το θέμα.

Υπάρχουν αντίστοιχες κατηγορίες που μπορούμε να συζητήσουμε τα περί φωτισμού.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει με Bacopa amplexicaulis αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Το γλαστράκι και ο πετροβάμβακας πρέπει να αφαιρεθούν.

Link to comment
Share on other sites

οκ τα εβγαλα και ανακαλυψα πως ειναι κλαδεματα :) τελοσπαντων τουλαχιστων εχουν αναπτυξει καποιες ριζουλες....

Link to comment
Share on other sites

οκ τα εβγαλα και ανακαλυψα πως ειναι κλαδεματα :) τελοσπαντων τουλαχιστων εχουν αναπτυξει καποιες ριζουλες....

Μα εγώ στο είπα πιό πάνω ότι είναι κλαδέματα. Και τα δικά έτσι ήταν. Πάντως όλα έγραφαβ το ίδιο από έξω στο ποτήρι τους, οπότε δεν γνωρίζω καμιά ονομασία, ούτε καν από τα δικά μου.

Τι θα βάλεις μέσα στο ενυδρειάκι; Ξέρεις ότι είναι πολύ μικρό για πολλά-πολλά, φαντάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

τωρα που δοκιμασα με κινητο μου την ανεβασε...ελεος το καινουριο φυτο εινια στα αριστερα τι φυτο ειναι???

Αν το δεύτερο φυτό μοιάζει με αυτό της φωτογραφίας, τότε είναι GYMNOCORONIS SPILANTHOIDES. Αν και εγώ δεν το πήρα από το ΙΚΕΑ έχω ακούσει ότι "κυκλοφορεί" εκεί. Είναι ταχύτατης αναπτυξης και ρουφήχτρα θρεπτικών συστατικών...

gymnocoronisspilanthoid.jpg

βασικα εγω ηθελα να βρω αυτοαλλα μαλλον θα ειχε τελειωσει τελοσπαντων...

Ευτυχώς που δε το βρήκες. Είναι πραγματικά πολύ όμορφο φυτό αλλά δυστυχώς δε κάνει για ενυδρείο. Λέγεται Ophiopogon japonicus. Δες και εδώ : Υδρόφιλα (και όχι υδρόβια) φυτά

Link to comment
Share on other sites

Αν το δεύτερο φυτό μοιάζει με αυτό της φωτογραφίας, τότε είναι GYMNOCORONIS SPILANTHOIDES. Αν και εγώ δεν το πήρα από το ΙΚΕΑ έχω ακούσει ότι "κυκλοφορεί" εκεί. Είναι ταχύτατης αναπτυξης και ρουφήχτρα θρεπτικών συστατικών...

Το ένα από τα δικά μου είναι αυτό. Δεν ξέρω ακόμη αν είναι ταχείας ανάπτυξης. Πάντως τους έβαλα από 1/4 ταμπλέτας λιπάσματος σε όλα για να πάρουν τα πάνω τους. Και μετά όταν μου βουλιάξουν τα ξύλα ( το εύχομαι δηλαδή), να τα βάλω στην τελική τους σωστή θέση.

Ξέρεις αν κάνει μεγάλες ρίζες; Γιατί για να δημιουτγήσω ένα μικρό λοφάκι, έβαλα στο πίσω μέρος του πυθμένα του ενυδρείου, φελιζόλ για να ανυψωθεί και από πάνω έριξα αμμοχάλικο, όπου σε αυτό το σημείο δεν είναι βαθύ.

Γενικά ποιό φυτό έχει μεγάλη ανάπτυξη και επιφανειακές ρίζες; Μήπως κανένα από αυτά από το ΙΚΕΑ που είδες παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό αυτό δε το κράτησα για πολύ. Ενώ είχε ικανοποιητική ανάπτυξη θεώρησα πως και το φυτό αλλά και τα φύλλα του γίνονται αρκετά μεγάλα για το ενυδρείο μου (100 λίτρα καθαρά). Όσο τα είχα δεν είχαν αναπτύξει μεγάλο ριζικό σύστημα.

Όταν εννοείς δεν είναι βαθύ, πόσο πάχος έχει το χαλικάκι δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Όταν εννοείς δεν είναι βαθύ, πόσο πάχος έχει το χαλικάκι δηλαδή;

Γύρω στους 2-2,5 πόντους υπολογίζω. Νόμιζα ότι ήταν εντάξει όταν το έριξα και το έστρωσα με το χέρι. Αλλά μάλλον έπρεπε να ρίξω κι άλλο. Τώρα αν το ρίξω από πάνω θα γίνουν όλα μαντάρα, οπότε καλύτερα να βρω φυτά με μικρό ριζικό σύστημα και εύκολα γιατί έχω μια λάμπα Τ5. 2η δεν παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...