Jump to content

ΑΛΛΑΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ ΒΥΘΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 30 ΧΡΟΝΙΑ


ΠΕΤΡΟΣ 2

Recommended Posts

1980.Το πρωτο ενυδρειο 200 λιτρα καθαρο.Τοτε υπηρχαν μονο τα φιλτρο βυθου μονοκοματα οχι πλακακια.

Οταν βγηκαν τα εξωτερικα υποστηριζοταν και ενα απο αυτα μεχρι και πριν ενα χρονο που πηρα αλλο 2000 λιτρων την ωρα.Εχτες εβγαλα το φιλτρο βυθου για να βαλω αμμο μια που θα μπουν 5 μικρα δισκακια.

Το φιλτο δεν το ειχα βγαλει ποτε.Το απιστεφτο ειναι οτι χοντροκοκο χαλικι ηταν καθαρο μεχρι τον πατο!

Ιχνος μυροδιας εν αντιθεσι με την αμμο που μυριζε!

ΤΟ τζαμι του πατου καινουργιο.Ουτε ιχνος γλιτσας.Εκανα αλλαγες νερου 2 φορες το μηνα απο 20% με σκουπα βυθου,ΤΑ ΝΟ3 και σε αυτο και στα 600 λιτρα ηταν και ειναι 0!

Αυτα ειχα να καταθεσω σαν εμπειρια.

πετρος ;)

Link to comment
Share on other sites

θα θελαμε να μας δειξεις τα ενυδρεια σου....

ναι,θα ηταν πολυ ενδιαφερον!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι,θα ηταν πολυ ενδιαφερον!!!

;):thumbup::blink:;)

Link to comment
Share on other sites

οπως επισης και να μαθουμε λιγο για το αν υπηρχαν ή οχι φυτα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ όπως λες μονοκόμματη σκάρα και χαλικάκι πολύ παλιά και τότε το 200 αρι το είχα με χρυσόψαρα και μπορώ να πω και εγώ πως ήμουν ευχαριστημένος.

Τα δηλητηριώδη αέρια που αναφέρεις δημιουργούνται όταν εγκλωβίζονται για πολύ καιρό μέσα στο υπόστρωμα και περισσότερο αυτό το φαινόμενο το συναντάμε σε ενυδρεία με άμμο όπου η ροη του νερού δύσκολα περνά. Εσύ για ποιο λόγο να έχεις πρόβλημα;

Κατά αρχάς είχες σκάρα με χοντρόκοκκο χαλίκι και δεύτερων έκανες και σκούπα όποτε ήσουν μια χαρά. Δηλαδή αυτό που θέλω να πω είναι πως το νερό δεν έμενε ποτέ στάσιμο και ταυτόχρονα αφαιρούσες και την βρωμιά μέσω του φίλτρου και της σκούπας. Πιστεύω πως τα ενυδρεία με χαλίκι είναι βολικότερα και ποιο εύκολα στην συντήρηση, ενώ η άμμος δημιουργεί αναερόβια βακτήρια, εγκλωβίζουν αέρια και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σκούπα. Το θέμα βέβαια είναι και τη ψάρια και φυτά φιλοξενούμε αλλά προσωπικά είμαι υπέρ του ψιλοκοκου χαλικιού.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα.Το ενυδρειο ειχε λιγα σχετικα φυτα.Το ενδιαφερον ειναι οτι μεχρι σημερα διαβαζα τα ενυδρεια αυτα θελουν καθε 2 χρονια ξηλωμα,οτι μυριζει σαν βοθροςκλπ.Δεν ειδα πουθενα να λεει κανενας οτι δεν υπαρχει προβλημα.Σημερα με χαρα διαβαζω οτι με καταλληλο χειρισμο πραγματι δεν υπαρχει προβλημα.Αυτο το γραφω για να πω οτι πρεπει να λεμε την εμπειρια μας χωρις να φοβομαστε οτι θα μας κραξουν οπως μου εγραψε ενας φιλος τον οποιο ευχαριστω για τα καλα του λογια,αρκει αυτα που γραφει ειναι αληθινα και οχι εντυπωσεις.Εντος λιγου χρονου φωτο απο το 600ρι.

ΥΓ.Ο φιλος που μου εγραψε αν θελει να μου δωσει ενα τηλ.μιας και δεν μπορω να χειριστω ακομη καλα το Διαδυκτιο.Αυτος ειναι και ο λογος για τις φωτο.

Πετρος ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι απαντηση την έδωσε μονος σου φίλε μου Πέτρο. Που είναι τα επιβλαβη αέρια??

ΠΟΥΘΕΝΑ!!!

Αυτό δεν οφειλεται στο φίλτρο σου, τουλαχιστον εξ ολοκλήρου, αλλα στο "χονδρόκκοκο" χαλίκι οπως χαρακτηριστηκά αναφέρεις.

Στο Χονδρόκκοκο χαλίκι, και μιλαμε για 1cm-2cm, ίσως και ακομα μεγαλυτερο φανταζομαι, πώς να δημιουργηθούν και κυρίως που να εγκλωβιστουν αυτα τα άερια?? ;)

Τι φυτα είχες μέσα?? Κι αυτό εχει τη σημασία του..

Link to comment
Share on other sites

Λεμε ακριβως το ιδιο.Τονισα το Χονδροκκοκο γαυτο το λογο.Αλλα το θεμα το ανοιξα για την δεισιδαιμονια που υπαρχει μεχρι σημερα για τα ξεπερασμενα φιλτρα βυθου!ΦΥΤΑ.Cryptokorine tem.1,Echinodorus tem 2.bacopa caroliana tem 1 .ανουμπιες τεμ.3 εκτος χαλικιου .Μια απ αυτες εχει υψος 40 ποντους.Επισεις 2 Hygrophila corymposa.

Πετρος ;);)

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ όπως λες μονοκόμματη σκάρα και χαλικάκι πολύ παλιά και τότε το 200 αρι το είχα με χρυσόψαρα και μπορώ να πω και εγώ πως ήμουν ευχαριστημένος.

Τα δηλητηριώδη αέρια που αναφέρεις δημιουργούνται όταν εγκλωβίζονται για πολύ καιρό μέσα στο υπόστρωμα και περισσότερο αυτό το φαινόμενο το συναντάμε σε ενυδρεία με άμμο όπου η ροη του νερού δύσκολα περνά. Εσύ για ποιο λόγο να έχεις πρόβλημα;

Κατά αρχάς είχες σκάρα με χοντρόκοκκο χαλίκι και δεύτερων έκανες και σκούπα όποτε ήσουν μια χαρά. Δηλαδή αυτό που θέλω να πω είναι πως το νερό δεν έμενε ποτέ στάσιμο και ταυτόχρονα αφαιρούσες και την βρωμιά μέσω του φίλτρου και της σκούπας. Πιστεύω πως τα ενυδρεία με χαλίκι είναι βολικότερα και ποιο εύκολα στην συντήρηση, ενώ η άμμος δημιουργεί αναερόβια βακτήρια, εγκλωβίζουν αέρια και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σκούπα. Το θέμα βέβαια είναι και τη ψάρια και φυτά φιλοξενούμε αλλά προσωπικά είμαι υπέρ του ψιλοκοκου χαλικιού.

εχω την εξης απορεια!!γνωριζοντας οτι μολις στροθει ο βυθος και με το περασμα του χρονου αρχιζει και αναπτυσει ουσιες που τρεφουν τα φυτα και απο τις οποιες τρεδονται οι γαριδες.στο ενυδρειο του Πετρου,αφου το νερο κυκλοφορουσε συνεχεια αναμεσα στο χαλικι,αυτες οι ουσιες πως αναπτυσονταν και εμεναν εκει??

Link to comment
Share on other sites

εχω την εξης απορεια!!γνωριζοντας οτι μολις στροθει ο βυθος και με το περασμα του χρονου αρχιζει και αναπτυσει ουσιες που τρεφουν τα φυτα και απο τις οποιες τρεδονται οι γαριδες.στο ενυδρειο του Πετρου,αφου το νερο κυκλοφορουσε συνεχεια αναμεσα στο χαλικι,αυτες οι ουσιες πως αναπτυσονταν και εμεναν εκει??

Δεν κανουν ολοι οι βυθοι για όλα τα είδη φυτων αλλα και ουτε για ολα τα ειδη ασπονδυλων και ψαριων.

Για παραδειγμα... κορυ δε μπαινει σε χαλικι, αλλα σε αμμο. Η αμμος ομως δεν εχει περασματα και ετσι δημιουργουνται ολα τα παραπανω.

Ελπιζω να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανουν ολοι οι βυθοι για όλα τα είδη φυτων αλλα και ουτε για ολα τα ειδη ασπονδυλων και ψαριων.

Για παραδειγμα... κορυ δε μπαινει σε χαλικι, αλλα σε αμμο. Η αμμος ομως δεν εχει περασματα και ετσι δημιουργουνται ολα τα παραπανω.

Ελπιζω να σε κάλυψα.

η απορεια μου ειναι πιο γενικη.δηλαδη ο βυθος με αμμο χωρις φιλτρο βυθου ειναι πιο πλουσιος σε θρεπτικα απο τον βυθο με χαλικι και φιλτρο βυθου???αλλα ο δευτερος ειναι πιο ''καθαρος''??

Link to comment
Share on other sites

η απορεια μου ειναι πιο γενικη.δηλαδη ο βυθος με αμμο χωρις φιλτρο βυθου ειναι πιο πλουσιος σε θρεπτικα απο τον βυθο με χαλικι και φιλτρο βυθου???αλλα ο δευτερος ειναι πιο ''καθαρος''??

Το χαλίκι αυτό που μαζεύει σιγά σιγά είναι οργανικές ουσίες από την αποσύνθεση των αποβλήτων των ψαριών και σάπιων φύλλων . Κάνοντας σκούπα αφαιρούμε ένα μεγάλο ποσοστό αλλά βέβαια όχι όλα και εκτός αυτού ξανά συσσωρεύονται πάλι καινούργια οργανικά ιζήματα. Εάν ο Πέτρος όμως δεν έκανε σκούπα σίγουρα το αποτέλεσμα δεν θα ήταν το ίδιο. Δηλαδή με τον καιρό θα μάζευε πολύ πραμα ακόμα και το χαλίκι. Είναι όπως με τα κοινά εξωτερικά και εσωτερικά φίλτρα, αν δεν τα καθαρίζουμε που και που κάποια στιγμή θα μπουκώσουν εκτός εάν η ιχθυο φόρτωση είναι τόσο μικρή οπότε και τα ιζήματα λιγότερα έτσι η αποσύνθεση προλαβαίνει την συσσώρευση των ιζημάτων.

Φαντάσου τα σαν δυο σφουγγάρια, το χαλίκι με μεγάλους πόρους ενώ η άμμος σαν σφουγγάρι με πολύ μικρούς πόρους.

Μιλώντας για σκάρα το χοντρόκοκκο χαλίκι συγκρατεί δηλαδή τα χοντρά σε όγκο απόβλητα και αφήνει τα μικρότερα κομμάτια να το διαπερνούν και το ίδιο συμβαίνει και με το νερό δηλαδή η ροη είναι μεγαλύτερη μέσα στο χαλίκι. Τώρα με τον καιρό τα απόβλητα και στο χαλίκι αρχίζουν να είναι και μικρότερου διαμετρήματος μια που σιγά σιγά τα μεγάλα κενά που έχει το χαλίκι αρχίζουν να μικραίνουν μια που συσσωρεύονται συνέχεια απόβλητα και κάποια στιγμή εάν η συσσώρευση είναι μεγάλη μπορεί και να μπουκώσει, και εάν μπουκώσει θέλει να πει ότι έχει πολύ πραμα.

Από την άλλη στην άμμο η σκάρα δεν έχει κάποια πρακτική τα μεγάλα σε όγκο απόβλητα μένουν στην επιφάνεια ενώ τα λεπτότερα εισχωρούν σιγά σιγά μέσα και εγκλωβίζονται σε αναερόβιες περιοχές μια που το νερό δεν μπορεί να περάσει, δηλαδή η ροη είναι σχεδόν μηδενική.

Το πρόβλημα είναι πως την άμμο μπορούμε μόνο να την καθαρίσουμε επιφανειακά και οι εγκλωβισμένες ουσίες στο εσωτερικό της μένουν μέσα, ενώ στο χαλίκι με την σκούπα καθαρίζει και έξω αλλά και μέσα.

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω είναι πως στην άμμο οι οργανικές ουσίες που εγκλωβίζονται δεν υπάρχει το ανάλογο οξυγόνο για να μπορέσουν τα αεροβια βακτηρια να τα νιτροποιησουν και εκει περνουν μερος τα αναεροβια βακτηρια που παραγουν θειουχες ενωσεις δηλητηριωδες για τα ψαρια.

Ενώ στο χαλικη επειδη ακριβως το νερο μπορει να ισχωρηση και αρα και το οξυγωνο μπορει να ισχωρησει τα αεροβια βακτηρια μπορουν να κανουν την δουλεια τους. Γιαυτο αλλωστε και η αμμος μπορει να μυριζει ποιο ευκολα από ότι το χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση... Το ενυδρείο σου αντέχει εδώ και 30 χρόνια.Μπορείς να μας δώσεις μια περιγραφή για την κατασκευή του;

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν με μπερδεψες,και σε ευχαριστω για το μεγαλο κειμενο που εγραψες!!

κατι αλλο ομως...οι οργανικές ουσίες από την αποσύνθεση των αποβλήτων των ψαριών και σάπιων φύλλων οι οποιες μενουν στον βυθο δεν ειναι αυτες που τρεφουν τα φυτα??

Link to comment
Share on other sites

η απορεια μου ειναι πιο γενικη.δηλαδη ο βυθος με αμμο χωρις φιλτρο βυθου ειναι πιο πλουσιος σε θρεπτικα απο τον βυθο με χαλικι και φιλτρο βυθου???αλλα ο δευτερος ειναι πιο ''καθαρος''??

Όλα εξαρτιόνται από την κοκκομέτρηση (μέγεθος), απο το σχήμα του κόκκου και το είδος του ενυδρείου που θέλουμε να έχουμε.

Υπάρχουν πετυχημένα ενυδρεία με άμμο όσο και με χαλίκι.

Τα Ενυδρεία με άμμο είναι πάντα πιο πλούσια σε θρεπτικά με τα υπέρ και τα κατά τους (αναερόβιες περιοχές).

Στα Ενυδρεία με ψιλό με ακανόνιστο χαλίκι μπορούν επίσης να δημιουργηθούν αναερόβιες περιοχές

Τα Ενυδρεία με ψιλό και στρόγγυλο χαλίκι είναι και αυτά πλούσια σε θρεπτικά, απελευθερώνουν πιο εύκολα

τα θρεπτικά τους, και μπορεί να γίνει ευκολότερα σκούπα βυθού.

Να σημειώσω ότι ορισμένα ενυδρεία που διατηρούν σαλιγκάρια τρώνε υπολείμματα τροφής και αναμοχλεύουν το έδαφος. Γενικά οι περισσότεροι βρίσκουν αισθητικά ενοχλητική την παρουσία τους ασχέτως αν είναι μέρος της πανίδας.

Στα φυτεμένα ενυδρεία (είτε σε άμμο είτε σε χαλίκι) εξαρτάται απο τα είδη των φυτών (και ψαριών) που υπάρχουν.

Κάποια φυτά προσλαμβάνουν τα θρεπτικά από τις ρίζες και άλλα από την στήλη.

Ο Γενικός κανόνας είναι πως φυτεμένα και φίλτρα βυθού δεν πάνε μαζί.

Ο λόγος είναι απλός, χάνονται τα θρεπτικά.

Τα φίλτρα βυθού χρειάζονται πάντα ισχυρές αντλίες νερού.

Θα μπορούσε να γίνει ολόκληρη ανάλυση για τα χαλίκια και τα φίλτρα βυθού που όμως δεν είναι επί του παρόντος.

Το ερώτημα είναι: Τι είναι καλύτερο για το είδος του ενυδρείου που θέλουμε να έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο ομως...οι οργανικές ουσίες από την αποσύνθεση των αποβλήτων των ψαριών και σάπιων φύλλων οι οποιες μενουν στον βυθο δεν ειναι αυτες που τρεφουν τα φυτα??

Ναι είναι και αυτές (μαζί με τα λιπάσματα).

Όμως όταν είναι υπερβολικές τότε δεν μπορούν να απορροφηθούν από τα φυτά

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως λυθηκε η απορια με της πολυ καλες απαντησεις.

Πραγματι παιδια ευχαρισουμε.

Μια ερώτηση... Το ενυδρείο σου αντέχει εδώ και 30 χρόνια.Μπορείς να μας δώσεις μια περιγραφή για την κατασκευή του;

Δεν το ειδα το 30.... οντως. Δωσε μας πληροφορίες και για το ενυδρείο και για το διακοσμο... ;)

πχ. Είδος χαλικιου

Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτιόνται από την κοκκομέτρηση (μέγεθος), απο το σχήμα του κόκκου και το είδος του ενυδρείου που θέλουμε να έχουμε.

Υπάρχουν πετυχημένα ενυδρεία με άμμο όσο και με χαλίκι.

Τα Ενυδρεία με άμμο είναι πάντα πιο πλούσια σε θρεπτικά με τα υπέρ και τα κατά τους (αναερόβιες περιοχές).

Στα Ενυδρεία με ψιλό με ακανόνιστο χαλίκι μπορούν επίσης να δημιουργηθούν αναερόβιες περιοχές

Τα Ενυδρεία με ψιλό και στρόγγυλο χαλίκι είναι και αυτά πλούσια σε θρεπτικά, απελευθερώνουν πιο εύκολα

τα θρεπτικά τους, και μπορεί να γίνει ευκολότερα σκούπα βυθού.

Να σημειώσω ότι ορισμένα ενυδρεία που διατηρούν σαλιγκάρια τρώνε υπολείμματα τροφής και αναμοχλεύουν το έδαφος. Γενικά οι περισσότεροι βρίσκουν αισθητικά ενοχλητική την παρουσία τους ασχέτως αν είναι μέρος της πανίδας.

Στα φυτεμένα ενυδρεία (είτε σε άμμο είτε σε χαλίκι) εξαρτάται απο τα είδη των φυτών (και ψαριών) που υπάρχουν.

Κάποια φυτά προσλαμβάνουν τα θρεπτικά από τις ρίζες και άλλα από την στήλη.

Ο Γενικός κανόνας είναι πως φυτεμένα και φίλτρα βυθού δεν πάνε μαζί.

Ο λόγος είναι απλός, χάνονται τα θρεπτικά.

Τα φίλτρα βυθού χρειάζονται πάντα ισχυρές αντλίες νερού.

Θα μπορούσε να γίνει ολόκληρη ανάλυση για τα χαλίκια και τα φίλτρα βυθού που όμως δεν είναι επί του παρόντος.

Το ερώτημα είναι: Τι είναι καλύτερο για το είδος του ενυδρείου που θέλουμε να έχουμε?

αυτο ηθελα να καταληξω!!ευχαριστω για τις απαντισεις!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι πως την άμμο μπορούμε μόνο να την καθαρίσουμε επιφανειακά και οι εγκλωβισμένες ουσίες στο εσωτερικό της μένουν μέσα, ενώ στο χαλίκι με την σκούπα καθαρίζει και έξω αλλά και μέσα.

Μπορεί να γίνει και στην άμμο σκούπα βυθού αρκει να δέσουμε για παράδειγμα ενα καλαμάκι απο σουβλάκι. (σουβλάκι=καλαμάκι)

Σίγουρα είναι λίγο πιο μπελαλίδικο.

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει και στην άμμο σκούπα βυθού αρκει να δέσουμε για παράδειγμα ενα καλαμάκι απο σουβλάκι. (σουβλάκι=καλαμάκι)

Σίγουρα είναι λίγο πιο μπελαλίδικο.

Αγαπητέ Lasal δεν θα διαφωνήσω σε γενικές γραμμές αλλά μια που είμαστε εδώ και το θέμα πιστεύω ενδιαφέρει όλους θα ήθελα να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διάβολου.

Έτσι έχουμε και λέμε:

1. Το κολπάκι με το καλαμάκι (το ξυλάκι από το σουβλάκι) το γνωρίζω αλλά δεν νομίζω πως μπορεί να συγκριθεί με την σκούπα που κάνουμε στο χαλίκι, είναι μπελαλίδικο, ταυτόχρονα ρουφάμε και άμμο και πρωτίστως πιστεύω χαλάμε την βιολογία μια που τα βακτήρια στην άμμο βρίσκονται στην επιφάνεια αυτής.

2. Τα θρεπτικά στοιχειά στο χαλίκι με σκαρα είναι όντως λιγότερα; αφού έχουμε να κάνουμε πάντα με ένα κλειστό κύκλωμα και οι οργανικές ουσίες στην ουσία πάντα υπάρχουν μέσα στον ίδιο χώρο και κάνουν τον κύκλο του φιλτραρίσματος συνεχεια.

3. Ίσως σαν γενικός κανόνας να ισχύει ότι η σκάρα με τα φυτά δεν συμβαδίζουν, το έχει δοκιμάσει κάποιος με απαιτητικά φυτά να δούμε τη γίνετε στην πραγματικότητα;

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

1980.Λιγο πριν πατρευτω το πρωτο πραγμα που μπηκε στο σπιτι πριν απο τα επιπλα ηταν το παρον ενυδρειο.

Χειροποιητο τζαμι 1 ποντο(εχει παρασει και 2 σεισμους)1,00χ0.45χ0.60.Μεγαλο για την εποχη.Κυκλοφοριτης δεν υπηρχε .Ερχοταν το νερο επανω με πορολιθο!!!!!πληροφορηση γενικως 0.Λιγα μαγαζια ηταν με ψαρια.Η ΤΕΤΡΑ εβγαζε ενα βιβλιαρακι ΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.Βασικη τροφη τετρα μιν και για σπεσιαλ τουμπιφεξ!!

Το ενυδρειο εκτος απο το χαλικι ειχε πλαστικα φυτα,και απο πορσελανη 1 γεφυρα!!1κορμο δενδρου!!!και μια ταμπελα που γραφει ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ.Σιγα σιγα με τα χρονια τα πραγματα αλαξαν.Το 1986 εμαθα απο εναν που ηρθε απο Γερμανια την τροφη με το Μοσχαρι για τους ΔΙΣΚΟΥΣ.Τοτε περιπου (δεν ειμαι βεβαιος)ηλθαν τα εξωρερικα φιλτρα που το ειχα μεχρι περσι και το αλαξα γιατι πατιναριζε ο αξονας!!

Αυτα για το ενυδρειο ετους 1980.Αλλη φορα θα πουμε για το 220χ50χ70 ετους 1993

Πετρος ;)

Link to comment
Share on other sites

1980.Λιγο πριν πατρευτω το πρωτο πραγμα που μπηκε στο σπιτι πριν απο τα επιπλα ηταν το παρον ενυδρειο.

Χειροποιητο τζαμι 1 ποντο(εχει παρασει και 2 σεισμους)1,00χ0.45χ0.60.Μεγαλο για την εποχη.Κυκλοφοριτης δεν υπηρχε .Ερχοταν το νερο επανω με πορολιθο!!!!!πληροφορηση γενικως 0.Λιγα μαγαζια ηταν με ψαρια.Η ΤΕΤΡΑ εβγαζε ενα βιβλιαρακι ΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.Βασικη τροφη τετρα μιν και για σπεσιαλ τουμπιφεξ!!

Το ενυδρειο εκτος απο το χαλικι ειχε πλαστικα φυτα,και απο πορσελανη 1 γεφυρα!!1κορμο δενδρου!!!και μια ταμπελα που γραφει ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ.Σιγα σιγα με τα χρονια τα πραγματα αλαξαν.Το 1986 εμαθα απο εναν που ηρθε απο Γερμανια την τροφη με το Μοσχαρι για τους ΔΙΣΚΟΥΣ.Τοτε περιπου (δεν ειμαι βεβαιος)ηλθαν τα εξωρερικα φιλτρα που το ειχα μεχρι περσι και το αλαξα γιατι πατιναριζε ο αξονας!!

Αυτα για το ενυδρειο ετους 1980.Αλλη φορα θα πουμε για το 220χ50χ70 ετους 1993

Πετρος ;)

καποια φωτο ειναι ευκολη ?

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω φωτο το ενυδρειο οπως ειναι σημερα γιατι το αλλαξα την Κυριακη με το φιλτρο βυθου και εβαλα αμμο.

Πετρος ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...