Jump to content

η εξέλιξη των Guppy από τη φύση στα ενυδρεία μας


karrot

Recommended Posts

είχαμε ξεκινήσει μαι κουβέντα για τα ψάρια αυτά σε αυτό το άρθρο εδώ

ας τη συνεχίσουμε εδώ μιας και υπήρχε ενδιαφέρον για να μην χαλάμε το άλλο άρθρο :)

Link to comment
Share on other sites

τελικά τι πιστεύετε για την εξέλιξη των guppy?στη φύση κατοικούσε σε μαλακά νερά και απλά με τη μεταφορά του στα ενυδρεία μας προσαρμόστηκε? :)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι τι πιστεύουμε αλλά το πως είναι... :)

Ο βιότοπος των guppy έχει σχέση με τα Cenote. Cenote είναι στην ουσία πλημμυρισμένα υπόγεια σπήλαια με μεγάλους κρατήρες προς την επιφάνεια της Γης. Οι Λατινοαμερικάνοι των παλαιών χρόνων (πχ Μάγια), χρησιμοποιούσαν τα Cenote ως πηγάδια γλυκού νερού για τις καλλιέργειές τους, αλλά και για την τροφή τους.

Το έδαφος των Cenote, όντας ως επί τω πλείστον και ηφαιστειακό, είναι πλούσιο σε άλατα που προσφέρουν στη σκληρότητα του νερού. Στο ίδιο βιότοπο συναντάμε και άλλα είδη όπως τα γνωστά μας Molly...

depthx.jpg

cenote_azul_02s.JPG

mxch2000636_cenote_ik_kil.jpg

Βέβαια guppy υπάρχουν και σε άλλα μέρη... και είχα την χαρά να τα δω και σε ένα από αυτά :D

Puerto-Viejo-041.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην φυση κατοικουν σε διαφορα σημεια της λατινικης αμερικης αν θυμαμαι καλα(ναι ειμαι πολυ συγκεκριμενος!!) :D

Αλλα στην πορεια το "πηγαν" παντου -οπως κ τον ξαδελφο του (το κουνουποψαρο) για την καταπολεμηση των κουνουπιων.Σε πολλα μεροι απο αυτα δημιουργησε κ προβλημα μαλιστα ,σε μερικα ντοπια ειδοι!! ο guppyεξολοθρευτης! :thumbup:

τo endler ειναι μεταλαξη-υβριδιο των guppy ή ειναι ξεχωριστο ειδος ?!Δεν εχω βγαλει ακρη απο οτι πληροφορια εχω βρει μεχρι σημερα...Βασικα καπου διαβασα οτι ειναι ξεχωριστο ειδος αλλα καπου αλλου ειδα μια φωτογραφια με τα υποειδοι των guppy κ ειχε κ τα endler μαζι ! :)

Link to comment
Share on other sites

πάντως τα guppy ζουν και σε μαλακό νερό..... :) όπως πχ με σκαλάρια και δίκδκους?

@ stormtrooper μπορείς να αναφέρεις και άλλα είδη ψαριώ που ζουν σε αυτό τον φανταστικό βιότοπο....

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

πάντως τα guppy ζουν και σε μαλακό νερό..... :D όπως πχ με σκαλάρια και δίκδκους?

@ stormtrooper μπορείς να αναφέρεις και άλλα είδη ψαριώ που ζουν σε αυτό τον φανταστικό βιότοπο....

Τα guppies που έχουμε εμείς έχουν άλλες αντοχές και δραστηριότητες από τα άγρια. Προσωπικά έχω πειραματιστεί αρκετά πάνω στα guppies και τα έχω αναπαράγει μέχρι και σε 5.5 pH. Βέβαια η υγεία των ψαριών, η φυσική τους κατάσταση, τα χρώματα κ.ο.κ. δεν είναι ίδια με αυτά που γεννήθηκαν σε pH άνω του 7.5.

Για να διευκρινίσουμε κάτι, θα ξαναπώ πως η παραπάνω παρουσίαση είναι ένας από τους βιότοπους των guppies. Τα άγρια guppies που είδα από κοντά, ήταν σε λίμνη (λασπολίμνη θα μπορούσα να την πω) που πιθανότατα είχε άλλα χαρακτηριστικά από αυτά των Cenote.

Επίσης, κάποιο συγγενικό είδος των guppies (της οικογένειας Poeciliidae) συνάντησα σε εντελώς διαφορετικές συνθήκες, που δεν ξέρω αν αξίζει να δώσουμε μεγάλη σημασία...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=420699

Δες το παρακάτω link για το που βρίσκονται πλέον αυτά τα ψάρια και έχουν δημιουργήσει εκεί τους βιότοπούς τους για να καταλάβεις το τι γίνεται:

http://www.fishbase.org/Country/CountryLis...Name=reticulata

Οπότε για να απαντηθεί η ερώτησή σου θέλει πολύ ψάξιμο και τρομερή ανάλυση για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

:):D ευχαριστώ, όλα αυτά τα ρωτάω γιατί γνωρίζοντας για τις συνθήκες νερού των guppy....ξαφνικά στο ενυδρείο στο Βερολίνο είδα μαζί με δίσκους και σκαλάρια άγριο guppy και έμεινα ..... :thumbup: και έτσι αναρωτήθηκα για την καταγωγή των ψαριών αυτών και την εξέλιξη και την προσαρμοστικότητα τους όπως και με τον μονομάχο που μιλάγαμε σε ένα άλλο θέμα :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Τα guppies που έχουμε εμείς έχουν άλλες αντοχές και δραστηριότητες από τα άγρια. Προσωπικά έχω πειραματιστεί αρκετά πάνω στα guppies και τα έχω αναπαράγει μέχρι και σε 5.5 pH. Βέβαια η υγεία των ψαριών, η φυσική τους κατάσταση, τα χρώματα κ.ο.κ. δεν είναι ίδια με αυτά που γεννήθηκαν σε pH άνω του 7.5.

Είχα πει (ή τουλάχιστον προσπάθησα) το ίδιο στο αρχικό post (πριν μεταφερθούμε εδώ). Τα περισσότερα ψάρια που έχουμε στα ενυδρεία μας και είναι από συνεχόμενες αναπαραγωγές σε αυτά, έχουν άλλα γνωρίσματα, άλλες συνήθειες και φυσικά άλλες αντοχές. Άλλα ψάρια έχουν πιο έντονο χρώμα στη φύση άλλα πάλι έχουν πιο έντονο στο ενυδρείο (επιλεκτικές διασταυρώσεις). Όσον αφορά τα συγκεκριμένα θα δείτε ότι στα περισσότερα site το εύρος ΡΗ που δίνεται είναι 5,5-8,0. Σε άλλα πάλι είναι 7-8. Η αλήθεια είναι ότι τα γκάπυ που έχουμε στα ενυδρεία, έχουν αρκετά μεγάλο εύρος. Βέβαια το προσδόκιμο ζωής τους μπορεί να αλλάζει. Πάντως στη φύση (τα νερά στα οποία ζει ή μάλλον ζούσε γιατί το μετέφεραν παντού, για καταπολέμηση των κουνουπιών) έχουν πιο περιορισμένο εύρος.

Σαν συμπέρασμα δηλαδή μπορούμε να πούμε ότι τα γκάπυ που προέρχοντε από συνεχόμενες αναπαραγωγές σε ενυδρεία είναι πιο ανθεκτικά και φυσικά με μεγαλύτερο εύρος τιμών.

ΥΓ Για όλα τα παραπάνω προσπάθησα να ξαναβρώ την πηγή από την οποία τα διάβασα αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα. (Χτυπάει την πόρτα μου το Αλτσχάιμερ :) )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...