Jump to content

Αλλαγη Setup μετα απο αντιμετωπιση της Bga


akvariym

Recommended Posts

Αλλαγη λοιπον στο setup μετα απο αντιμετωπιση της BGA!

το παλιο ειναι εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...hl=apistogramma

Αφου προηγηθηκε συσκοτηση 6 ημερων κλαδευτηκε το 1/3 των φυτων που δ μπορουσε να καθαριστει,μειωθηκε ο φωτισμος,η Τ5 δεν αναβει πια.

μπηκε κυλοφορητης μετα απο αυτην την συζητηση http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=49861&st=0.

μπορει η κυλοφορια του να ειναι 1000λ/ω αλλα ειναι νταμαρη!!!!13,8 watt και η ροη του ειναι 3-4 φορες μεγαλυτερη απο αυτην του φιλτρου,εκανα μια πατεντουλα για να μειωθει λιγο καθως το pteropous κοντευε να βγαλει φτερα! :buttrock:

προστεθηκε μπουκαλα Co2 κομπλε!

μπηκε αλλος θερμοστατης 150 watt.

το αλουμινοχαρτο απο την καπακι βγηκε και μπηκε αλουμινοταινια...πολυ καλυτερη αντανακλαση!!!λες και εχω κανονικο ανακλαστηρα!

Το τελικο αποτελεσμα δεν με ικανοποιει 100%.πρεπει να μεγαλωσουν και αλλο τα φυτα για να ''δειξει''.

Τα bocopa και diformis δεξια,υπαρχουν polysperma αριστερα στον θερμοστατη που δ φαινονται,οπως επισης και pteropous πισω απο το ξυλο.

Εχω και αλλες ιδεες με προσθηκες φυτων,οπως cuba και moss,θελω ομως πρωτα να λυσω το προβλημα της BGA και μετα...

οι συνθηκες ειναι οι εξης:

pH: 6.3

Γενική σκληρότητα (GH): 7

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 2

Αμμωνία (ΝΗ3): -

Νιτρώδη (ΝΟ2): -

Νιτρικά (ΝΟ3): <10

ΡΟ4: 0.5

Θερμοκρασία: 27 C

για να δουμε θα τολμισει να ξαναερθει η κυρια BGA???

0208b.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

0211b.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

0207b.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη το ενυδρείο είναι υπό διαμόρφωση οπότε να περιμένεις σχόλια αργότερα όσο για την διαρρύθμιση δεν έχω να πω κάτι γιατί είναι καθαρά προσωπικό γούστο. Αλλά αν θέλεις μια παρατήρηση δεν με αρέσει η πήλινη κανάτα. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Την εχω για να κραταει την ανουμπια κατω....και τους αρεσει πολυ να φολιαζουν εκει.

κατι αλλο...με την αυξηση της κυκλοφοριας οι γαριδες καθονται σε ενα σημειο που ειναι καπως πιο ηρεμα,και απο χθες δ το εχουν κουνισει απο εκει??

προφανος ειναι μεγαλη η κυκλοφορια για αυτες.

λενε να προσαρμοστους ή θα τις χασω??

Link to comment
Share on other sites

Την εχω για να κραταει την ανουμπια κατω....και τους αρεσει πολυ να φολιαζουν εκει.

κατι αλλο...με την αυξηση της κυκλοφοριας οι γαριδες καθονται σε ενα σημειο που ειναι καπως πιο ηρεμα,και απο χθες δ το εχουν κουνισει απο εκει??

προφανος ειναι μεγαλη η κυκλοφορια για αυτες.

λενε να προσαρμοστους ή θα τις χασω??

Δοκίμασες να βάλεις spray bar για να σου κόψει λίγο την ταχυτητα απευθειας ροης;

Προφανώς οι γαρίδες δεν φεύγουν από εκεί γιατί λογικά φοβούνται να μην απογειωθούν.

Με τον φωτισμό τι ακριβώς κάνεις τώρα και ποσά τα βατ σου;

Πιστεύω πως το βασικό πρόβλημα σου είναι η ποιότητα νερού και όχι η ροη και από ότι ξέρω η Κέρκυρα δεν έχει και τόσο καλό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να βάλεις spray bar για να σου κόψει λίγο την ταχυτητα απευθειας ροης;

Προφανώς οι γαρίδες δεν φεύγουν από εκεί γιατί λογικά φοβούνται να μην απογειωθούν.

Με τον φωτισμό τι ακριβώς κάνεις τώρα και ποσά τα βατ σου;

Πιστεύω πως το βασικό πρόβλημα σου είναι η ποιότητα νερού και όχι η ροη και από ότι ξέρω η Κέρκυρα δεν έχει και τόσο καλό νερό.

spray bar εχω βαλει στην εξοδο του φιλτρου.

οι γαριδες τωρα πηγαν πισω απο ενα πτεροπους αλλα και παλι δ φευγουν απο εκει...!

Οι λαμπες ειναι 2χΤ8 Gro Lux 30w και 1χT8 arcadia 24w, η T5 18w δεν αναβει πια.

Οντος,το νερο εδω ειναι χαλια....αλλα οτι πρεπει για reef ή κιχλιδες. ΡΗ πανω απο 8 και GH κοντα στο 20.

εγω χρισημοποιω αποκλιστικα νερο απο Α/Ο η οποια μου βγαζει νερο GH 5,Ρο4 0,5 και Ρο3 0,0

Τοσο καιρο πιστευα οτι ειναι οι συνθηκες νερου που φερνουν την αλγη.εβαλα Co2 και το μονο που καταφερα περα απο την καλυτερη αναπτυξη των φυτων ειναι να αναπτυσεται πιο αργα η αλγη.

Οι συνθηκες πριν ηταν ολες εκει που πρεπει

pH: 6.3

Γενική σκληρότητα (GH): 7

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 2

Αμμωνία (ΝΗ3): -

Νιτρώδη (ΝΟ2): -

Νιτρικά (ΝΟ3): 10

ΡΟ4: 0.5

αλλα και παλι αναπτυχθηκε και το τελευταιο πραγμα που μου μενει να κανω ειναι να μειωσω φωτεισμο (κοντα στο Watt/λιτρο ημουν) και να αυξησω λιγο την κυκλοφορια η οποια δ ηταν κατι το ιδιαιτερο.

εκτος και αν εβαζα περισσοτερα φυτα και γριγορης αναπτυξης!!

μου περασε και κατι αλλο απο το μυαλο...ισως να μην ειχε καθαριστει τελειος η αλγη και καποια απομειναρια της να αναπτυχτηκαν ακομα κ σε σωστες συνθηκες νερου,και σιγα σιγα ξαναβγηκε.

τι λες?

Link to comment
Share on other sites

αυτα εκανα,εκτος απο το να βαλω αεροπετρα!!

νιτρικα τωρα εχω 10 ppm.πολυ κυκλοφορια στο νερο και μειωμενο φως.

μενει να δω πως θα παει το ενυδρειο και αν θα εμφανιστει παλι δεν ξερω τι αλλο να κανω!!!φαρμακο??

Link to comment
Share on other sites

αυτα εκανα,εκτος απο το να βαλω αεροπετρα!!

νιτρικα τωρα εχω 10 ppm.πολυ κυκλοφορια στο νερο και μειωμενο φως.

μενει να δω πως θα παει το ενυδρειο και αν θα εμφανιστει παλι δεν ξερω τι αλλο να κανω!!!φαρμακο??

ερυθρομηκηνη αλλα διαβασε και αυτο το link

http://www.aquatic-eden.com/2006/10/blue-g...-algae-bga.html

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο και αυτο το λινκ!!!σε ευχαριστω!

μου φαινεται πρεπει να αυξισω τα Νο3 στο 15-20!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...