Jump to content

Recommended Posts

χθες είδα τα μικρά που βγήκαν από τα αυγά και τα πρόσεχε η μάνα τους είχα διαβάσει ότι θέλουν αρτέμια για να μεγαλώσουν....διάβασα κάποια πράγματα πχ ότι θέλουν αλατόνερο,αεραντλία,μπουκάλι και διάφορα άλλα και πήγα και πείρα σήμερα κάποια πράγματα και θέλω βοήθεια :buttrock:

από αυγά πήρα της ocean nutrition και από αλάτι πήρα της api aquarium salt.

1)ξεκινώντας θα πάρω ένα μπουκάλι της κόκα κόλα καλά καθαρισμένο μέσα θα βάλω νερό βρύσης με αντιχλόριο ή νερό από το ενυδρείο?

2)επίσης πόσα αυγά θα βάλω μέσα στο νερό?

3)πόσες κουταλιές θα βάλω μέσα από το αλάτι?

4)αφού εκκολαφθούν θα κλείσω την αεραντλία και μετά τη διαδικασία θα ακολουθήσω πως θα τις μαζέψω από το μπουκάλι και πώς θα τις δώσω στα μικρά (δλδ με τι απόχη μπορώ να τις μαζέψω θα τις καθαρίσω με νερό ενυδρείου?)

Link to comment
Share on other sites

διάβασα αντί για απόχη μπορώ να χρησιμοποιήσω και φίλτρο του καφέ όμως βάζοντας το το αλατούχο νερό με την αρτέμια μέσα δεν θα μείνει το αλάτι στο φίλτρο ?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

:buttrock: ευχαριστώ to διάβασα to pdf αλλά τι ποσότητα πρέπει να βάλω από το αλάτι που αγόρασα?Επίσης με το φίλτρο του καφέ δεν μαζεύω και το αλάτι από το νερό
Link to comment
Share on other sites

:buttrock: ευχαριστώ to διάβασα to pdf αλλά τι ποσότητα πρέπει να βάλω από το αλάτι που αγόρασα?Επίσης με το φίλτρο του καφέ δεν μαζεύω και το αλάτι από το νερό

Το αλάτι θα διαλυθεί μέσα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

πόσες κουταλιές ανά λίτρο πρέπει αν βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 1.5 κουταλιά της σούπας αλάτι ανά λίτρο, ph προτιμητέο κοντά στο 8 αλλά ότι έχεις τι να κάνουμε, θερμοκρασία 26-28 κελσίου (μην ξεπεράσεις τους 30), φωτισμός χρειάζεται (ένα μικρό πορτατιφάκι), αερισμός με μία μικρή αερανλία, 1 γραμμάριο αυγά ανά λίτρο (π.χ. μισό κουταλάκι του γλυκού), 24 έως 36 ώρες και θα έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

οκ με κάλυψες και αφού έχουν μπει στο φίλτρο του καφέ τα ξεπλένω με νερό από το ενυδρείο και μπλουμ μάλλον στην δική μου περίπτωση επειδή έχω και cardinal θα τα μαζέψω με μια σήριγκα και ένα σωληνάκι και τα πετάω εκεί που είναι τα μικρά

Link to comment
Share on other sites

οκ με κάλυψες και αφού έχουν μπει στο φίλτρο του καφέ τα ξεπλένω με νερό από το ενυδρείο και μπλουμ μάλλον στην δική μου περίπτωση επειδή έχω και cardinal θα τα μαζέψω με μια σήριγκα και ένα σωληνάκι και τα πετάω εκεί που είναι τα μικρά

:buttrock::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ξεκινήσαμε σήμερα :)

σε ανάποδα στερεωμένο μπουκάλι kokaκόλς καλά καθαρισμένο 1.5 λ βάλαμε 3.5 κουταλιές της σούπας αλάτι και 1 κουταλιά αυγά του γλυκού....μέσα έχω βάλει θερμοστάτη στους 25 βαθμούς και αεραντλία της sera 550R στο μέγιστο δυνατό :)

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Καλό κλώσημα :bowdown::buttrock:

Αντε με το καλό να τα ταίσης :):):bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τα έβαλα χθες κατά τις 9 και μέχρι τώρα δεν έχω δει τπτ :)

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή.Αύξησε λίγο τη θερμοκρασία στους 27.

Link to comment
Share on other sites

αποστολή εκτελέσθηκε :) μια ερώτηση ακόμα επειδή μου περίσσεψε αρκετή τροφή πως μπορώ αν την διατηρήσω

Link to comment
Share on other sites

αποστολή εκτελέσθηκε :) μια ερώτηση ακόμα επειδή μου περίσσεψε αρκετή τροφή πως μπορώ αν την διατηρήσω

Να την δίνεις σε μένα :)

Link to comment
Share on other sites

φυσικά... :)

Link to comment
Share on other sites

τώρα την έχω σε ένα τάπερ με το αλατόνερο που εκκολάφτηκε και αεραντλία :) θα αντέξει 2-3 μέρες?

Link to comment
Share on other sites

ο αερισμός πρέπει να είναι πολύ χαμηλός..

Link to comment
Share on other sites

τώρα την έχω σε ένα τάπερ με το αλατόνερο που εκκολάφτηκε και αεραντλία :) θα αντέξει 2-3 μέρες?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=158400

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

σκέφτομαι να κάνω αναπαραγωγή Αρτέμιας.....τι πρέπει να προσέξω?πχ μαι γυάλα 2λ θα μου κάνει για αυτό το σκοπό ή θα πρέπει να βάλω μέσα αεραντλία ή ορατότητα του νερού πρέπει να είναι ίδια με αυτή της εκόλαψης και σε ποια θερμοκρασία πρέπει αν τα έχω?το μόνο που ξέρω είναι ότι θέλουν φως του ηλίου και σπιρουλίνα για τροφή(εγώ έχω της tropical σε flake κάνει?) αν και γενικά προτιμούν την άλγη. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να μπεις σ αυτή τη διαδικασία, διότι μεγαλώνοντας χάνουν τη διατροφική αξία που έχουν όσο είναι μικρά.

Από την άλλη πάλι είναι μια διαδικασία που δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα το ουσιαστικό, παρά μόνο επιπλέον ενασχόληση για κάτι που δεν αξίζει το κόπο, άσε που δεν είναι και σίγουρο ότι θα πετύχει.

Η τροφή που έχεις δεν κάνει διότι τις πρώτες 8 μέρες το στόμα δεν έχει αναπτυχθεί και ότι ουσίες χρειάζονται πρέπει να τις παίρνουν σε υγρή μορφή, πχ. με ζωντανό φυτοπλαγκτόν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να μπεις σ αυτή τη διαδικασία, διότι μεγαλώνοντας χάνουν τη διατροφική αξία που έχουν όσο είναι μικρά.

ύστερα από μια κουβέντα με τον κύριο Σταμάτη που είχε κάνει αυτή τη διαδικασία και μου είχε πει ότι ότι δίνεις να φάει αυτό αποδίδει σαν θρεπτική αξία γενικά αρκεί να το τρώει και γι'αυτό είχα κολλήσει για να ξεκινήσω αυτή τη διαδικασία.Τώρα μπορεί να μην κατάλαβα και εγώ κάτι καλά αλλά θα τον ρωτήσω άμα τον δω την Τετάρτη γιατί έχει ενδιαφέρον σαν θέμα :thumbup:Μάλιστα άμα θυμάμαι καλά μου είχε πει και την περίπτωση ενός χομπίστα που έκανε αναπαραγώγη και εκτροφή Ατρέμιας και με αυτό μεγάλωνε δίσκους

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...