Jump to content

Γειά σας Ενυδρειόφιλοι


magdalini

Recommended Posts

Πριν από λίγες μέρες απέκτησα ένα μονομάχο, 2 σκαλάρια κ ενα χρυσόψαρο. τςρα προσπαθώ να βγάλω άκρη μέσα από το φορουμ για τη καλη διαβίωση των ψαριών μου μια κ είμαι τελείως αρχάρια. σιγά σιγά ενημερώνομαι ομως. Ηδη ο μονομαχος κάνει σόλο καριέρα σε ενα μικρό ενυδρείο 17 λίτρων, τα σκαλάρια (το ενα ειναι 3 εκ. το αλλο γύρω στα 6-7εκ.) είναι σε ένα 20λιτρο ενυδρείο. Ξέρω ήδη ότι κανενα απο τα 2 ενυδρεια δεν ειναι αρκετα κ ειδικα το ενυδρειο με τα σκαλαρια αλλα το μειζον πρόβλημα ειναι αλλο:¨εκανα το λαθος να βάλω τα σκαλαρια στο ενυδριο κατευθείαν πριν το προετοιμασω πρώτα. ετσι εριξα τα χαλικια εβαλα κ 2 πετρες ( δεν ξέρω αν αυξάνουν τη σκληρότητα) ενα φιλτρο κ ενα θερμαντήρα κ μετα εριξα αντιχλώριο κ την επόμενη μερα τα βακτήρια. αλλα... το μεγαλο σκαλαρι δειχνει λαχανιασμενο κ κολυμπαει κοντα στην επιφανεια.οχι συνεχεια αλλα βλέπω αλλαγη στη συμπεριφορα του απο προχτες που το πήρα που ηταν πιο ηρεμο κ κολυμπούσε στο μεσο περιπου. Μπορώ να κανω κάτι άμεσα ;; λεω να προμηθευτώ φυτά σήμερα για να βοηθήσω τη κατάσταση..

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Μας εβγαλες τα ματια ,γραφε κανονοκα :)

Το ενυδρειοσου δεν ειναι σρωμενο και τα ψαρακια σου υποφερουν,και μαλλον θα εχεις και θανατους.Τι δαισταση και τι φιλτρανση εχει το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

εντάξει κομμένα τα γκρικλις. το ενυδρείο εχει 34,5εκ. μήκος, 18εκ. πλάτος και 32εκ. ύψος. το φίλτρο είναι μικρον κ ο θερμοστατης σκουμπα 25. τον ειχα ρυθμισει στους 26 βαθμούς όμως είδα χτεσ οτι το νερό ηταν υπερβολικα ζεστο κ τον εβγαλα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως σε ενα τετοιο ενυδρειο ,κανενα απο τα ψαρακια σου δεν πμενει μεσα.1 σκαλαρι θελει τουλλαχιστον 40 λιτρα σε τουλλαχιστον 60ποντους υψος ενυδρειο. :)

Link to comment
Share on other sites

ναι σκοπευω να το αλλάξω σε λίγο καιρό.προς το παρόν θέλω να φτιάξω τισ συνθήκες του υπάρχοντος ενυδρίου κ μολις είναι έτοιμο το καινούργιο να τα μεταφέρω. λεω να πάω σε ένα μεγάλο κεντρικο εξοιδικευμενο μαγαζι ώστε να ρυθμίσω τη σκληρότητα κ το πε.χα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλος ηρθες...Λοιπον, να σου πω κατι...στο μελλον εχεις βαλει σκοπο να παρεις ενα μεγαλητερο ενυδρειο για τα σκαλαρια σου και πολυ καλα κανεις..Αλλα υπαρχει ενα προβλημα..Μεχρι τοτε κατα 70% δεν θα εχεις σκαλαρια..Με αστρωτο νερο απο οτι φενετε πολυ στρεσαρισμενα ψαρια σε τοδο λιγα λιτρα θα εχεις προβλημα..η γνωμη μου ειναι να δωσεις τα σκαλαρια σε καποιον και οταν ερθει η ωρα να ξεκινισεις απο την αρχη βα φτειαξεις κατι καλο κια χωρις να εχεις απολιες.Ολη μας ετσι ξεκινισαμε αλλα το κακο ειναι οτι στους περισσοτερους τα λενε οι φιλοι μας και εμεις δεν ακουμε..και το τελικο αποτελεσμα ειναι να λεμε γιατι δεν ακουσαμε θελω να καταληξω στο οτι και εγω τα ιδια εκανα και διαστημα 5 μερων ειχα χασει 6 ψαρια..Γιαυτο κανε κατι..Παντα φιλικα...

Link to comment
Share on other sites

loipon ta nitrika einai sto 0,25 k to ph omws einai polu upsilo gia skalaria (7,6)

pira ths tetra to blackwater extract gia meiwsh sklhrothtas tou nerou. mporw na kanw kati allo?

Καπιοι ανθρωποι ασχοληθηκαν και σου μετεφρασαν το κειμενο σου και εσυ δεν καταλαβες τιποτα.Εναι ο κανονισμος του φορουμ να γραφουμε κανονικα :)

Link to comment
Share on other sites

οουυυυυππς. το εκτιμώ, ηταν μόνο λόγω κεκτημένης ταχύτητας. ευχαριστώ για την επισήμανση πάντως γιατι έχω αγχωθεί κ μπορεί να το ξαναξεχνούσα. :)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες! διαβασε τα προφιλ των ψαριων σου και προσπαθησε να γραφεις ελληνικα και ολα θα μπουν σιγα σιγα στη θεση τους.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλος ηρθες...Λοιπον, να σου πω κατι...στο μελλον εχεις βαλει σκοπο να παρεις ενα μεγαλητερο ενυδρειο για τα σκαλαρια σου και πολυ καλα κανεις..Αλλα υπαρχει ενα προβλημα..Μεχρι τοτε κατα 70% δεν θα εχεις σκαλαρια..Με αστρωτο νερο απο οτι φενετε πολυ στρεσαρισμενα ψαρια σε τοδο λιγα λιτρα θα εχεις προβλημα..η γνωμη μου ειναι να δωσεις τα σκαλαρια σε καποιον και οταν ερθει η ωρα να ξεκινισεις απο την αρχη βα φτειαξεις κατι καλο κια χωρις να εχεις απολιες.Ολη μας ετσι ξεκινισαμε αλλα το κακο ειναι οτι στους περισσοτερους τα λενε οι φιλοι μας και εμεις δεν ακουμε..και το τελικο αποτελεσμα ειναι να λεμε γιατι δεν ακουσαμε θελω να καταληξω στο οτι και εγω τα ιδια εκανα και διαστημα 5 μερων ειχα χασει 6 ψαρια..Γιαυτο κανε κατι..Παντα φιλικα...

σε ευχαριστώ για το καλοσώρισμα κ τη συμβουλή δυστυχώς κανενασ γνωστοσ η φιλοσ δεν ασχολειται με ενυδρεία κ ψάχνομαι μόνη μ εδω να δω πως θα πανε τα πραγματα..

παντως το ψαρακι δεν ειναι τοσο ασχημα. το παρακολουθω κ αν δε δω βελτιωση μεχρι αυριο μπορει να το παω κ πισω να μ το κρατισουν λιγο η να καβατζωθω σε ενα γνωστο γνωστου..οτι να ναι αλλα προσπαθω να κανω οτι μπορω. βασικα τα νιτρωδη ειναι στο 0,25 κ το πε.χα στο 7,6 π ειναι πολυ ψηλα για σκαλαρια. εριξα κατι για να μειωθει η σκληροτητα του νερου, εβαλα λιγα ανουμπια φυτα, ριχνω αρκετα βακτηρια, θερμοκρασια ειναι στους 26..καμια αλλη προταση?

Link to comment
Share on other sites

γιατι βρε παιδια παιδευουμε το κοριτσι.βλεπω της γραφετε σοφα πραγματα αλλα δεν της λινεται το προβλημα της.σας λεει οτι ειναι αρχαρια και οτι δεν ξερει τι να κανει.μεχρι που να διαβαση τα αρθρα τα σκαλαρια της και μαλλον και τα αλλα της ψαρακια θα φυγουν αδιαβαστα.

ενας φιλος καλα της λεει οτι ειναι αστρωτο το φιλτρο αλλα δεν το συνεχιζει.

ακου κοπελα μου τι θα κανεις για αρχη και τωρα μαλιστα.

θα βαλης αγγελια να σου δωσουν μπολι.ετσι θα γραψεις μπολι.οσο γληγορα γινεται.εαν εχεις καποιους δικους σου να σε βοηθισουν (που να εχουν ενυδρειο) πες αυτους.αλλιως εδω στο φορουμ αγγελια με soos γληγορα,προσεχεις μετα αφου σου δωσουν το μπολι της μετρισεις που θα πρεπει να γινοντε για να ερθη το φιλτρο σου σε NH3/NH4=0 αυτο ειναι δηλητιριο για τα ψαρια και λεγεται αμωνια NO2=0 οπως και αυτο ειναι δηλητιριο NO3= εως 20-25 το πολυ.

αγοραζεις εαν δεν εχεις υγρα τεστ οποιαδηποτε μαρκα συμφωνα με το οικονομικο που μπορεις να δωσεις.τα τεστ εχουν για παραδειγμα απο 9-15 ευρω περιπου αναλογα και απο που θα τα αγορασεις και ποσο τα πουλαει το καθε μαγαζη.

το πιο σωστο θα ηταν να πεις εδω μεσα σε φιλους να σου κρατισουν τα ψαρια σου μεχρι που να στρωση το φιλτρο σου και μετα αφου ολα θα εχουν παρη το σωστο δρομο τους να τα παρης πισω.

αυτους που θα βρης θα σε βοηθισουν στης επομενες ενεργειες που πρεπη να κανεις και να απολαυσεις αυτο το ωραιο χομπι.εαν δεν τα περνη κανεις και δεν βρης παντα εκει που τα αγορασες να σου τα κρατισει για λιγο καιρο ετσι να του πεις αυτου που σου τα πουλισε αλλιως πες θα απευθινθω στην προστασια καταναλωτη(για να μαθουμε επιτελους ολοι μας πια ειναι τα δικαιωματα μας και να μην μας κοροιδευουν καποιοι που θελουν μονο τα ευρω μας)

συμβουλη απο δω και περα να ακους και να ρωτας εδω μεσα τους φιλους μας γιατι θα σε πουν πολλα πραγματα σωστα που καμια φορα στα περισοτερα μαγαζια δεν τα ακους καν.αλλα θα ρωτας απο δω και περα τι σκεφτεσαι να κανεις και θα κρινεις μετα απο τα λεγομενα του καθενος και μετα των μαγαζιων που θα απευθινεσαι.

αφου τα κανεις ολα αυτα ταυτοχρονα γραφε και μικρα ελληνικα οπως σου εκαναν παρατηρηση εδω οι φιλοι μας γιατι ειναι ο κανονας.

πιστεβω να σε βοηθισα περισοτερο στο αρχικο σταδιο που εισαι εσυ τωρα.

αρα τι κανεις λοιπον?

η δινεις γληγορα τα ψαρια η ζητας μπολι επειγον και προσεχεις μηπως και σωσεις τα ψαρακια σου.

και καλως ηρθες στην ωραια παρεα μας.

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα!

λοιπον εκανα μετρησεις κ τα επιεδα αμμωνιας ειναι 0,25 κ πε.χα. 7,2 με 7,6

εβαλα επισης φυτα ανουμπια. τωρα το ενα σκαλαρι ειναι μια χαρα κ το αλλο ανεβαινει πιο συχνα στην επιφανεια κ απο την αριστερη πλευρα τα βραγχια ειναι πιο κοκκινα. οποτε ναι νομιζω κ εγω καπου διαβασα οτι ειναι συμπτωματα αμμωνιας. τωρα θα βαλω μια αγγελια κ βλεποντας κ κανοντας. δε ξερω κατα ποσο γρηγορα μπορει να πεσει η αμμωνια απο 0,25 στο 0.

γιατι βρε παιδια παιδευουμε το κοριτσι.βλεπω της γραφετε σοφα πραγματα αλλα δεν της λινεται το προβλημα της.σας λεει οτι ειναι αρχαρια και οτι δεν ξερει τι να κανει.μεχρι που να διαβαση τα αρθρα τα σκαλαρια της και μαλλον και τα αλλα της ψαρακια θα φυγουν αδιαβαστα.

ενας φιλος καλα της λεει οτι ειναι αστρωτο το φιλτρο αλλα δεν το συνεχιζει.

ακου κοπελα μου τι θα κανεις για αρχη και τωρα μαλιστα.

θα βαλης αγγελια να σου δωσουν μπολι.ετσι θα γραψεις μπολι.οσο γληγορα γινεται.εαν εχεις καποιους δικους σου να σε βοηθισουν (που να εχουν ενυδρειο) πες αυτους.αλλιως εδω στο φορουμ αγγελια με soos γληγορα,προσεχεις μετα αφου σου δωσουν το μπολι της μετρισεις που θα πρεπει να γινοντε για να ερθη το φιλτρο σου σε NH3/NH4=0 αυτο ειναι δηλητιριο για τα ψαρια και λεγεται αμωνια NO2=0 οπως και αυτο ειναι δηλητιριο NO3= εως 20-25 το πολυ.

αγοραζεις εαν δεν εχεις υγρα τεστ οποιαδηποτε μαρκα συμφωνα με το οικονομικο που μπορεις να δωσεις.τα τεστ εχουν για παραδειγμα απο 9-15 ευρω περιπου αναλογα και απο που θα τα αγορασεις και ποσο τα πουλαει το καθε μαγαζη.

το πιο σωστο θα ηταν να πεις εδω μεσα σε φιλους να σου κρατισουν τα ψαρια σου μεχρι που να στρωση το φιλτρο σου και μετα αφου ολα θα εχουν παρη το σωστο δρομο τους να τα παρης πισω.

αυτους που θα βρης θα σε βοηθισουν στης επομενες ενεργειες που πρεπη να κανεις και να απολαυσεις αυτο το ωραιο χομπι.εαν δεν τα περνη κανεις και δεν βρης παντα εκει που τα αγορασες να σου τα κρατισει για λιγο καιρο ετσι να του πεις αυτου που σου τα πουλισε αλλιως πες θα απευθινθω στην προστασια καταναλωτη(για να μαθουμε επιτελους ολοι μας πια ειναι τα δικαιωματα μας και να μην μας κοροιδευουν καποιοι που θελουν μονο τα ευρω μας)

συμβουλη απο δω και περα να ακους και να ρωτας εδω μεσα τους φιλους μας γιατι θα σε πουν πολλα πραγματα σωστα που καμια φορα στα περισοτερα μαγαζια δεν τα ακους καν.αλλα θα ρωτας απο δω και περα τι σκεφτεσαι να κανεις και θα κρινεις μετα απο τα λεγομενα του καθενος και μετα των μαγαζιων που θα απευθινεσαι.

αφου τα κανεις ολα αυτα ταυτοχρονα γραφε και μικρα ελληνικα οπως σου εκαναν παρατηρηση εδω οι φιλοι μας γιατι ειναι ο κανονας.

πιστεβω να σε βοηθισα περισοτερο στο αρχικο σταδιο που εισαι εσυ τωρα.

αρα τι κανεις λοιπον?

η δινεις γληγορα τα ψαρια η ζητας μπολι επειγον και προσεχεις μηπως και σωσεις τα ψαρακια σου.

και καλως ηρθες στην ωραια παρεα μας.

Link to comment
Share on other sites

μαγδαλινη εαν ειναι αυτο το ονομα σου γληγορα κοπελα μου βαλε αγγελια η να σου παρουν τα ψαρια καποιοι εδω μεσα.να σαι σιγουροι οτι θα σε βοηθισουν πολλοι κοντα στην περιοχη σου.η πανε δωστα στο μαγαζη.το φιλτρο δεν στρωνει σε μια μερα.θελει μερες πολλεςςςςςςςς εαν δεν βαλεις μπολι απο αλλων.ειναι κριμα να τα χασεις τοσο ομορφα ψαρια.μην μετρας ph οταν εχεις αστρωτο φιλτρο.τζαμπα εξοδα κανεις στο τεστ σου.πρεπη να φτιαχτει το φιλτρο σου κοπελα μου.βγαλε τωρα αγγελια να σε δουν φιλοι να σε βοηθισουν.οταν ψοφανε τα ψαρια μας μετα στεναχωριομαστε (καποιοι τουλαχιστον)και δεν ασχολουμαστε πια αλλο.ειναι κριμα τωρα που ξεκινησες να σε χασουμε....

ΒΑΛΕ ΤΩΡΑ ΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΓΡΑΨΕ ΕΠΕΙΓΟΝ ΔΙΝΩ ΤΑ ΕΞΗΣ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΜΠΟΛΙ

μην μετρας τιποτα απο τεστ οσα εχεις τζαμπα μετρας δεν φτιαχνετε ετσι σε μια μερα το φιλτρο σου.αυτο να το καταλαβεις καλα.πανε στη αισχατη περιπτωση σε αυτων που σου τα πουλισε και πεστου να σε δωσει μπολι και λιγο νερο εχει υποχρεωση να σε βοηθισει γιατι εχει λερωμενη κιαυτως την φωλια του.εαν με καταλαβενης τι σου λεω τωρα καντο αμεσως.αλλιως αλλος τροπος να σε βοηθισουμε δεν υπαρχη.μετα ειναι μονοδρομος για το φιλτρο σου και για τα ψαρια που ειδη ειναι ........ τελος παντον.

αυτα εγω αυτο εχω να σου πω.σου εστειλα και πμ βγαλε το συμπερασμα μονη σου.η ευθηνη ειναι πλεον δικη σου.

Β Α Λ Ε Τ Ω Ρ Α Α Γ Γ Ε Λ Ι Α.

ΥΣ:καποιος δεν βλεπει να την βοηθισει βρε παιδια την κοπελα? αφου δεν ξερει δεν υπαρχη καποιος εκει κοντα να την βοηθισει??????

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα!

λοιπον εκανα μετρησεις κ τα επιεδα αμμωνιας ειναι 0,25 κ πε.χα. 7,2 με 7,6

εβαλα επισης φυτα ανουμπια. τωρα το ενα σκαλαρι ειναι μια χαρα κ το αλλο ανεβαινει πιο συχνα στην επιφανεια κ απο την αριστερη πλευρα τα βραγχια ειναι πιο κοκκινα. οποτε ναι νομιζω κ εγω καπου διαβασα οτι ειναι συμπτωματα αμμωνιας. τωρα θα βαλω μια αγγελια κ βλεποντας κ κανοντας. δε ξερω κατα ποσο γρηγορα μπορει να πεσει η αμμωνια απο 0,25 στο 0.

για να ριξεις αμμωνια αλαγες νερου

Link to comment
Share on other sites

μαγδαλινη καλως ηρθες!!! τωρα να σου ξαναπω οτι εγραψαν οι φιλοι πανω θα ειναι κουραστικο.αν μπορεις να τα δωσεις τα σκαλαρια σου μεχρι να στρωσεις το ενυδρειο σου και να βρεις μπολι θα ειναι ευχης εργο.μην ξεχνας επειδη εχεις αμωνια και ειναι τοξικη για τα ψαρια σου παρε ζωντανα βακηρια ριχνε τα μεσα και κανε αλλαγες νερου 50-60% καθε 2-3 μερες.μηνξεχασεις το νερο το ετοιμαζουμε σε ενα βαρελακι τροφιμων πλαστικο ριχνουμε το αντιχλωριο μεσα στο βαρελακι το αφηνουμε 1-2 ημερες και μετα το ριχνουμε στο ενυδρειο.

καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

για να ριξεις αμμωνια αλαγες νερου

Το ενυδρειο της φιλης μας ειναι αστρωτο,οποτε με αλλαγες δεν θα πετυχει και πολλα.Πρεπει να δωσει τα ψαρια και να ξεκινισει απο την αρχη. :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι αλαγες νερου τι λετε και την μπερδευται.σημερα γραφτικε λεει οτι ειναι αρχαρια και εχει σε αστρωτο φιλτρο και ψαρια μεσα.τι να της κανει της αλαγες για να ξαναμετραει αυριο παλη αμωνια.

ΑΣΤΡΩΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΕΧΕΙ.πως το λενε. θελει μπολι θελει να δωσει κανονικα τα ψαρια γιατι τα ταλαιπωρη.μην με τρελενετε οταν συνεχεια διαβαζω τετοια θεματα.ολοι μας ειμασταν αρχαριοι για σκεφτιτε την θεση μας τοτε.ποιος εκατσε και διαβασε πρωτη μερα σε φορουν για αμωνιες και νιτρωδη και στρωμενο φιλτρο.αμεση βοηθεια θελη η φιλη μας εδω και οχι αλαγες νερου.

ας της παρη καποιος τα ψαρια η ας της δωσει μπολι.απλα ειναι τα πραγματα για μας μην την παιδευουμε με πραγματα που θα τα μαθη απο σημερα και μετα.

μαγδαλινη βλεπω οτι δεν ακους αυτα που σου γραφω.μηπως δεν τα καταλαβενης?η δεν εχεις και τοσο αναγκη να χασεις τα πρωτα σου ψαρια. σε ειπα βαλε αγγελια για μπολι η δωσε εδω σε φιλο τα ψαρια η πανε σε αυτων των να μην πω καταστηματαρχη και παρε απο εκει μπολι.τζαμπα ειναι δεν το πληρωνεις εαν αυτο φοβασαι.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο της φιλης μας ειναι αστρωτο,οποτε με αλλαγες δεν θα πετυχει και πολλα.Πρεπει να δωσει τα ψαρια και να ξεκινισει απο την αρχη. :)

μεχρι να τα δωσει ομως ειναι μια καλη λυση για εμενα :)

Link to comment
Share on other sites

μεχρι να τα δωσει ομως ειναι μια καλη λυση για εμενα

οχι φιλε pavlos t ειναι λαθος αυτο που εχεις γραψη.μαλλον δεν καταλαβες καλα το προβλημα της.εχει αστρωτο φιλτρο.πως θα το φτιαξει λοιπον με αλαγες?για πεσμου?γιατι τοτε μαλλον εγω εχω κανει λαθος που την συμβουλεβω πιο πανω.τι αλαγες να κανει δεν εχουν διμιουργηθη αποικιες βιολογια τιποτα αρχιζει το πρωτο σταδιο να φτιαχνει αμωνια και λες αλαγες?μας βλεπουν και αλλοι καινουργιοι και θα νομιζουν αιντε ετσι αλαγες και βουρ,λαθος φιλε.

δυο τροποι να τους ξερεις υπαρχουν .ενας στρωνεις το φιλτρο χωρις ψαρια μεσα και κανει μηνα σιγουρα με ολη την γνωστη διαδικασια που διαβαζουμε εδω μεσα η ο αλλος τροπος βαζεις μπολι και προσεχεις της επομενες μερες με μετρισεις.

εισαι λοιπον σιγουρος οτι φτιαχνετε με αλαγες και με ψαρια ειδικα μεσα το νερο?για βοηθισε με να δω μηπως ειπα κατι αλλο εγω την κοπελα και εχω λαθος και αντι να βοηθισω την χειροτερεψα?

Link to comment
Share on other sites

μεχρι να τα δωσει ομως ειναι μια καλη λυση για εμενα

οχι φιλε pavlos t ειναι λαθος αυτο που εχεις γραψη.μαλλον δεν καταλαβες καλα το προβλημα της.εχει αστρωτο φιλτρο.πως θα το φτιαξει λοιπον με αλαγες?για πεσμου?γιατι τοτε μαλλον εγω εχω κανει λαθος που την συμβουλεβω πιο πανω.τι αλαγες να κανει δεν εχουν διμιουργηθη αποικιες βιολογια τιποτα αρχιζει το πρωτο σταδιο να φτιαχνει αμωνια και λες αλαγες?μας βλεπουν και αλλοι καινουργιοι και θα νομιζουν αιντε ετσι αλαγες και βουρ,λαθος φιλε.

δυο τροποι να τους ξερεις υπαρχουν .ενας στρωνεις το φιλτρο χωρις ψαρια μεσα και κανει μηνα σιγουρα με ολη την γνωστη διαδικασια που διαβαζουμε εδω μεσα η ο αλλος τροπος βαζεις μπολι και προσεχεις της επομενες μερες με μετρισεις.

εισαι λοιπον σιγουρος οτι φτιαχνετε με αλαγες και με ψαρια ειδικα μεσα το νερο?για βοηθισε με να δω μηπως ειπα κατι αλλο εγω την κοπελα και εχω λαθος και αντι να βοηθισω την χειροτερεψα?

Για να το δούμε παλι

έχει ένα ψάρι με κόκκινα βράγχια που δεν αναπνέει σωστά και μονιμος ανεβαίνει στην επιφάνεια να αναπνεύσει ψάχνουμε τρόπους να ρίξουμε την αμμωνία ώστε να ζήσουν τα ψάρια με τα μέσα που διαθέτη η Μαγδαληνή και συμβουλεύω αλλαγές νερού

Δεν νομίζω οτι ο σκοπός άμεσα είναι να κάνουμε βιολογία αλλά να σωθούν τα ψαράκια μέχρι να κάνη κάτι καλύτερο για αυτά

Έξαλλου με 5-6 λίτρα αλλαγή την ήμερα με αντιχλωριο δεν νομίζω οτι επιρεαζη την όποια βιολογία του φίλτρου εάν κάνω λάθος κάποιος να με διορθώσει γιατί και εγώ τότε εχω παρανοήσει αυτά που διαβάζω :):):bowdown:

Link to comment
Share on other sites

η λυση λοιπον ειναι να παει τα ψαρια στο μαγαζη αμεσα απο εκει που τα αγορασε.αυτη ειναι η πρωτη και η σιγουρη λυση.αφου αυτο μαθενουμε τοσο καιρο εδω μεσα απο το site να σωζουμε τα ψαρια και της βλακιες που κανουν οι καταστηματαρχες στους καινουργιους χομπιστες και ασχετους με το αντικειμενο.να μαθουμε ολοι να ειμαστε υπευθηνοι και να μην κοροιδευουμε καποιων που δεν ξερει.ετσι δεν ειναι?αμεσα λοιπον επρεπε να τα παει εκει αφου εμαθε εδω μεσα οτι ειναι στην αμωνια τα ψαρια της για να μην σου πω οτι μεχρι και μηνηση μπορει να τον κανει και οτι μπορει να απευθινθη και στην προστασια καταναλωτη.αλλα ξερεις πως το βλεπουμε καποιοι?ελα μωρε για μερικα ψαρια υπερβολη?διαφωνεις φιλε μου?κιομως ετσι ειναι.στα μουτρα τα ψαρια καταγελια και αιντε γεια κλεισιμο και προστιμο.να δεις θα το ξανακανει?εαν ηταν αλλο πραγμα εκτος απο ψαρια θα το εκανε?στα μουτρα και μηνηση για να ξυπναμε καποτε σαν καταναλωτες.

η δευτερη λυση φιλε ειναι να λεμε σε εναν τετοιο παθοντα που γραφτικε σημερα να βαλη αγελια να της παρουν τα ψαρια επιγοντος.ειναι σιγουρο οτι θα βρεθη καποιος.μην μου πεις σε μια μερα μεσα στην αθηνα δεν θα βρη ενας φιλο να της τα κρατισει,η να του τα χαρισει?να γινη ανταλαγη βρε αδερφε με αλλα ψαρια.αλημονο.εγω πιστεβω σε συντομο διαστημα τα σκαλαρια θα βρουν ενυδρειο. αφου ολοι μας ειμαστε εδω να βοηθαμε.τουλαχιστον να μιλησω εγω εαν ειμουν κοντα σε τετοιο προβλημα απευθειας θα πηγαινα να παρω το ψαρι και να το βαλω σε καλες συνθικες στο δικο μου ενυδρειο η προσεξε η θα επερνα τους φιλους που ξερω οτι εχουν ενυδρειο και θα τους παρακαλουσα να παρουν για οσο καιρο χρειαστη τα ψαρια η ακομη και να τα ανταλαξουν αφου δεν προκειται να μπει σε 20 λιτρα το ψαρι.

μαθαμε εδω μεσα οτι το ψαρι σε αμωνια δεν ζει.αρα απαγορευται να μπενη μεσα σε αστρωτο ενυδρειο.απο την στιγμη λοιπον που βλεπουμε μια αγγελια και το ψαρι κινδινευει αυτο οφιλουμε να κανουμε αυτοι που μπορουν να συντιρισουν τα αναλογα ψαρια της φιλης μας.ουτε αλαγες ουτε τιποτα λεω εγω.αυτο ειναι ο νομος των ενυδρειων.και αφου οντως ειδαμε οτι αμεσα η κοπελα ακουσε της συμβουλες μας και εβαλε αγγελια να δωσει τα ψαρια και να φτιαξει το φιλτρο δεν εχω καποια αλλη λυση να προτεινω.αυτο εμαθα εδω μεσα .

ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΨΑΡΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΣΤΡΩΤΟ ΦΙΛΤΡΟ. ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ

τα υπολοιπα ειναι περιτα.αρα κακως της ειπατε να αλαξη νερο σε αστρωτο φιλτρο,κακως αλλα επρεπε να της πειτε να παει να δωσει τα ψαρια πραγμα που το δεχτικε η κοπελα.

αυτες ειναι οι λυσεις φιλε.και οχι να την λεμε οτι αλαξε νερο σε αμωνια..αυτη δεν φταιει που αγορασε απο εναν........ που πουλαει σκαλαρια και μονομαχο και της εδωσε ετσι αιντε τα ψαρια.δεν μπορω να ριξω την ευθηνη σε μια κοπελα που πηγε σε μαγαζη να αγορασει ενυδρειο μικρο και της πασαρε μονομαχο,χρυσοψαρα και σκαλαρια.αλλα δεν μπορω να βλεπω να της λεμε γραψε με ελληνικα ειναι ο κανονισμος του site (ναι βεβαιως και συμφωνω) και να της λεμε θα δειξη ο καιρος σιγα σιγα μετα.ποτε σιγα σιγα ποτε σε ενα μηνα? η οτι δεν ταιριαζουν τα σκαλαρια σε 20 λιτρα.λες να ξερει αυτο η κοπελα?αλλιως δεν θα εγραφε το προβλημα της ουτε και αλλοι φιλοι που κακως γνωριζουν πρωτα τον καταστηματαρχη και μετα το site εδω μεσα με της σοφες συμβουλες.

δεν μπορουμε δυστυχως να αλαξουμε κατι γιατι αυτο συμβαινη παντου στα παντα εδω στην χωρα μας.οταν θα μαθουμε να ειμαστε υπευθηνα ατομα τοτε θα ειναι ολα καλα.το ιδιο γινετε σε ολες της δουλειες.καποιοι κλεβουν και καποιοι την πατανε δυστιχως.

αυτα επρεπε να της πουμε λοιπον και οχι αλαγες.εαν τωρα συνεχιζε που δεν το εκανε ευτυχως η φιλη μας τοτε ναι να της πεις αλαξε νερο αλλα ειναι λαθος ομως γιατι τα ψαρια αυριο θα πεθανουν.αυτα φιλε πιστεβω εγω οτι επρεπε να κανουμε.τουλαχιστον αυτο της ειπα εγω.και ειδα οτι ανταποκριθικε αμεσα εαν δεις και μετα που εβαλε αγγελια για να δωσει τα ψαρια και να της δωσουν φιλοι μπολι.

Link to comment
Share on other sites

η λυση λοιπον ειναι να παει τα ψαρια στο μαγαζη αμεσα απο εκει που τα αγορασε.αυτη ειναι η πρωτη και η σιγουρη λυση.αφου αυτο μαθενουμε τοσο καιρο εδω μεσα απο το site να σωζουμε τα ψαρια και της βλακιες που κανουν οι καταστηματαρχες στους καινουργιους χομπιστες και ασχετους με το αντικειμενο.να μαθουμε ολοι να ειμαστε υπευθηνοι και να μην κοροιδευουμε καποιων που δεν ξερει.ετσι δεν ειναι?αμεσα λοιπον επρεπε να τα παει εκει αφου εμαθε εδω μεσα οτι ειναι στην αμωνια τα ψαρια της για να μην σου πω οτι μεχρι και μηνηση μπορει να τον κανει και οτι μπορει να απευθινθη και στην προστασια καταναλωτη.αλλα ξερεις πως το βλεπουμε καποιοι?ελα μωρε για μερικα ψαρια υπερβολη?διαφωνεις φιλε μου?κιομως ετσι ειναι.στα μουτρα τα ψαρια καταγελια και αιντε γεια κλεισιμο και προστιμο.να δεις θα το ξανακανει?εαν ηταν αλλο πραγμα εκτος απο ψαρια θα το εκανε?στα μουτρα και μηνηση για να ξυπναμε καποτε σαν καταναλωτες.

η δευτερη λυση φιλε ειναι να λεμε σε εναν τετοιο παθοντα που γραφτικε σημερα να βαλη αγελια να της παρουν τα ψαρια επιγοντος.ειναι σιγουρο οτι θα βρεθη καποιος.μην μου πεις σε μια μερα μεσα στην αθηνα δεν θα βρη ενας φιλο να της τα κρατισει,η να του τα χαρισει?να γινη ανταλαγη βρε αδερφε με αλλα ψαρια.αλημονο.εγω πιστεβω σε συντομο διαστημα τα σκαλαρια θα βρουν ενυδρειο. αφου ολοι μας ειμαστε εδω να βοηθαμε.τουλαχιστον να μιλησω εγω εαν ειμουν κοντα σε τετοιο προβλημα απευθειας θα πηγαινα να παρω το ψαρι και να το βαλω σε καλες συνθικες στο δικο μου ενυδρειο η προσεξε η θα επερνα τους φιλους που ξερω οτι εχουν ενυδρειο και θα τους παρακαλουσα να παρουν για οσο καιρο χρειαστη τα ψαρια η ακομη και να τα ανταλαξουν αφου δεν προκειται να μπει σε 20 λιτρα το ψαρι.

μαθαμε εδω μεσα οτι το ψαρι σε αμωνια δεν ζει.αρα απαγορευται να μπενη μεσα σε αστρωτο ενυδρειο.απο την στιγμη λοιπον που βλεπουμε μια αγγελια και το ψαρι κινδινευει αυτο οφιλουμε να κανουμε αυτοι που μπορουν να συντιρισουν τα αναλογα ψαρια της φιλης μας.ουτε αλαγες ουτε τιποτα λεω εγω.αυτο ειναι ο νομος των ενυδρειων.και αφου οντως ειδαμε οτι αμεσα η κοπελα ακουσε της συμβουλες μας και εβαλε αγγελια να δωσει τα ψαρια και να φτιαξει το φιλτρο δεν εχω καποια αλλη λυση να προτεινω.αυτο εμαθα εδω μεσα .

ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΨΑΡΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΣΤΡΩΤΟ ΦΙΛΤΡΟ. ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ

τα υπολοιπα ειναι περιτα.αρα κακως της ειπατε να αλαξη νερο σε αστρωτο φιλτρο,κακως αλλα επρεπε να της πειτε να παει να δωσει τα ψαρια πραγμα που το δεχτικε η κοπελα.

αυτες ειναι οι λυσεις φιλε.και οχι να την λεμε οτι αλαξε νερο σε αμωνια..αυτη δεν φταιει που αγορασε απο εναν........ που πουλαει σκαλαρια και μονομαχο και της εδωσε ετσι αιντε τα ψαρια.δεν μπορω να ριξω την ευθηνη σε μια κοπελα που πηγε σε μαγαζη να αγορασει ενυδρειο μικρο και της πασαρε μονομαχο,χρυσοψαρα και σκαλαρια.αλλα δεν μπορω να βλεπω να της λεμε γραψε με ελληνικα ειναι ο κανονισμος του site (ναι βεβαιως και συμφωνω) και να της λεμε θα δειξη ο καιρος σιγα σιγα μετα.ποτε σιγα σιγα ποτε σε ενα μηνα? η οτι δεν ταιριαζουν τα σκαλαρια σε 20 λιτρα.λες να ξερει αυτο η κοπελα?αλλιως δεν θα εγραφε το προβλημα της ουτε και αλλοι φιλοι που κακως γνωριζουν πρωτα τον καταστηματαρχη και μετα το site εδω μεσα με της σοφες συμβουλες.

δεν μπορουμε δυστυχως να αλαξουμε κατι γιατι αυτο συμβαινη παντου στα παντα εδω στην χωρα μας.οταν θα μαθουμε να ειμαστε υπευθηνα ατομα τοτε θα ειναι ολα καλα.το ιδιο γινετε σε ολες της δουλειες.καποιοι κλεβουν και καποιοι την πατανε δυστιχως.

αυτα επρεπε να της πουμε λοιπον και οχι αλαγες.εαν τωρα συνεχιζε που δεν το εκανε ευτυχως η φιλη μας τοτε ναι να της πεις αλαξε νερο αλλα ειναι λαθος ομως γιατι τα ψαρια αυριο θα πεθανουν.αυτα φιλε πιστεβω εγω οτι επρεπε να κανουμε.τουλαχιστον αυτο της ειπα εγω.και ειδα οτι ανταποκριθικε αμεσα εαν δεις και μετα που εβαλε αγγελια για να δωσει τα ψαρια και να της δωσουν φιλοι μπολι.

Φίλε μου καλησπέρα,θα ήθελες σε παρακαλώ να μου τεκμηριώσεις με επιχειρήματα βέβαια,ποιός ο λόγος να μην αλλάξει νερό ενώ υπάρχει ένδειξη ύπαρξης αμμωνίας?Εαν δεν βρεθεί ενυδρείο να φιλοξενήσει τα ψάρια,πως θα μειωθούν τα επίπεδα της???

Εσύ πως θα ενεργούσες σε παρόμοια περίπτωση?Πως θα ανακουφιζες τα ψάρια σου εστω και προσωρινά?

Λέγοντας ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ??τι ακριβώς εννοείς?Επειδή το λεει το φόρουμ δεν το κάνουμε δλδ?Αλλος λόγος δεν υπάρχει?

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σου

Φιλικά Νικος

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αν θελετε το πιστευετε η Αμμςνια αθτη τη στιγμη ειναι 0. το πε.χα με ανησυχει πιο πολυ ειναι πολυ υψιλο ειναι 7,6. εβγαλα 2 πετρες που ειχα βαλει. υπαρχουν κ κατι σκευασματα που το μειωνουν. εχετε καμια αλλη ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...