Jump to content

Προβλημα με τα φυτα μου .....


Satum

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες... εχω ενα προβλημα με τα φυτα μου.... μου εχουν ανοιξει ολα τρυπες!!! και γενικα δεν δειχνουν και τοσο ζωντανα... τι μπορει να φταιει... Μηπως φταει η σκληροτητα που ειναι στο 20??? Η ο πλεκο που εχω??? κανω χρηση DIY CO2 και υγρου λυπασματος που μου εδωσαν απο το πετσοπ... Μπορει να διορθωθει το προβλημα ή να τα βγαλω???

post-30850-1290079731_thumb.jpg

post-30850-1290079772_thumb.jpg

post-30850-1290079818_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για τις φωτο ειναι τραβηγμενες απο κινητο... δεν ξερω εαν βοηθανε καθολου... :D:thumbup::hysterical::hysterical::hysterical::blush:

Link to comment
Share on other sites

Ο πλεκο δεν φταιει. Η σκληροτητα επισης. Τα φυτα οπως και τα ψαρια χρειαζονται φαγητο. Αν λοιπον δεν εβαζες κανενα λιπασματακι να τρωνε και αυτα καλο θα ηταν να εβαζες. Προσοχη μεγαλη ομως στις ποσοτητες αν ειναι υγρο(μην εχεις μετα προβληματα με αλγες). Πρεπει η φωτοπεριοδος η ενταση και τα λιπασματα να ειναι σε μια ισορροπια. Μπορεις επισης σε αυτα που ειναι φυτεμενα να βαλεις ταμπλετες τοποθετωντας κοντα στις ριζες σε αποσταση 4-5 εκ αναλογα το φυτο. Επισης ο Co2 μονο καλο κανει στα φυτα αλλα προσοχη και εκει σε μεγαλες ποσοτητες χανουμε τα ψαρια μας. :D

Link to comment
Share on other sites

Ο πλεκο δεν φταιει. Η σκληροτητα επισης. Τα φυτα οπως και τα ψαρια χρειαζονται φαγητο. Αν λοιπον δεν εβαζες κανενα λιπασματακι να τρωνε και αυτα καλο θα ηταν να εβαζες. Προσοχη μεγαλη ομως στις ποσοτητες αν ειναι υγρο(μην εχεις μετα προβληματα με αλγες). Πρεπει η φωτοπεριοδος η ενταση και τα λιπασματα να ειναι σε μια ισορροπια. Μπορεις επισης σε αυτα που ειναι φυτεμενα να βαλεις ταμπλετες τοποθετωντας κοντα στις ριζες σε αποσταση 4-5 εκ αναλογα το φυτο. Επισης ο Co2 μονο καλο κανει στα φυτα αλλα προσοχη και εκει σε μεγαλες ποσοτητες χανουμε τα ψαρια μας. :D

Λοιπον λιπασμα βαζω υγρο 5 ml την βδομαδα καθως εχω 81 λιτρα καθαλα... το Co2 το εχω βαλει ετσι ωστε να εχω σταθερο ph στα 7.6 και 1-13 mg/lt. Ο φωτισμος μου αποτελειται απο 2 λαμπες, μια 14 W στα 4000Κ και μια 18W στα 10000Κ και ειναι αναμενες απο τις 2 το μεσημερι μεχρι τις 12 το βραδυ... ταμπλετες δεν βαζω καθως βαζω υργο λιπασμα, εχω CO2 και εχω και φωτισμο. τα φυτα ειναι χαμηλων απαιτησεων.

Link to comment
Share on other sites

Για δες ΕΔΩ

το εχω διαβασει και το μονο που μου κολλαει ειναι Ασθένεια των κρυπτοκορίνων.. απλα δεν εχει κοπει κανενα φυλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σε αρχικό στάδιο μικρές τρύπες αναπτύσσονται στα φύλλα ή κατά την περίμετρο των φύλλων. Σε προχωρημένο στάδιο προσβάλλεται όλο το φυτό το οποίο έχει ως αποτέλεσμα την καθολική πτώση των φύλλων.

Link to comment
Share on other sites

Σε αρχικό στάδιο μικρές τρύπες αναπτύσσονται στα φύλλα ή κατά την περίμετρο των φύλλων. Σε προχωρημένο στάδιο προσβάλλεται όλο το φυτό το οποίο έχει ως αποτέλεσμα την καθολική πτώση των φύλλων.

λες να εχουν αυτην την ασθενεια??? :D:thumbup::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου λειτουργεί λιγότερο από 6 μήνες.

Δεν έχει υπόστρωμα και ο βυθός δεν έχει στρώσει ακόμα.

Τα φυτά σου είναι φυτά που θρέφονται κυρίως από τις ρίζες.

Βάλε ταμπλέτες κοντά στις ρίζες.

Επιπλέον υπάρχει έλλειψη καλίου. Βάλε κάποιο λίπασμα όπως το seachem Flourish Potassium.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου λειτουργεί λιγότερο από 6 μήνες.

Δεν έχει υπόστρωμα και ο βυθός δεν έχει στρώσει ακόμα.

Τα φυτά σου είναι φυτά που θρέφονται κυρίως από τις ρίζες.

Βάλε ταμπλέτες κοντά στις ρίζες.

Επιπλέον υπάρχει έλλειψη καλίου. Βάλε κάποιο λίπασμα όπως το seachem Flourish Potassium.

το ενυδρειο μου λειτουργει εδω και κοντα 3 χρονια οσο για το υποστρωμα αγορασα πσοσφατα πριν βαλω τα φυτα... seachem δεν πουλανε στην καβαλα το εχω ψαξει... βρηκα ενα site που πουλαει... να παρω και ταμπλετες της seachem???

ΥΓ. κανα 25 ευρω θα μου βγει..... πωωωω!! :D:thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου λειτουργει εδω και κοντα 3 χρονια οσο για το υποστρωμα αγορασα πσοσφατα πριν βαλω τα φυτα... seachem δεν πουλανε στην καβαλα το εχω ψαξει... βρηκα ενα site που πουλαει... να παρω και ταμπλετες της seachem???

ΥΓ. κανα 25 ευρω θα μου βγει..... πωωωω!! :D:thumbup::hysterical:

Το ξήλωσες όλο και έβαλες υπόστρωμα. Ποιό έβαλες.

Οι ταμπλέτες της seachem είναι πολύ καλές.

Link to comment
Share on other sites

Το ξήλωσες όλο και έβαλες υπόστρωμα. Ποιό έβαλες.

Οι ταμπλέτες της seachem είναι πολύ καλές.

οχι αυτος απο το πετσοπ μου ειπε πολυ πολυ καλο πλυσιμο και μπλουμ στο ενυδρειο.. μου ειπε οτι ηταν υποστρωμα λαβας.6 κιλα υποστρωμα εβαλα...

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν έχεις υπόστρωμα. Μόνο αυτό το χαλίκι λάβας το οποίο δεν είναι και ότι καλύτερο για τα φυτά.

Για να έχεις στρωμένο βυθό δεν παίζει ρόλο πόσο καιρό λειτουργεί το ενυδρείο αλλά πόσο καιρό είναι ο βυθός μέσα.

Κάνε αυτά που είπαμε ποιό πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν έχεις υπόστρωμα. Μόνο αυτό το χαλίκι λάβας το οποίο δεν είναι και ότι καλύτερο για τα φυτά.

Για να έχεις στρωμένο βυθό δεν παίζει ρόλο πόσο καιρό λειτουργεί το ενυδρείο αλλά πόσο καιρό είναι ο βυθός μέσα.

Κάνε αυτά που είπαμε ποιό πάνω.

δηλαδη χαζομαρα εκανα και πηρα αυτο το υποστρωμα??? οσο για το καλιο και τις ταμπλετες τωρα ετοιμαζω την παραγγελια.. ελπιζω να ερθει γρηγορα.... Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και τις παρατηρησεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα στενοχωρήσω αλλά ναι.

Για τα φυτά το καλύτερο είναι ψιλό χαλικάκι 1 - 3 mm.

Στο μέλλον καλό θα ήταν να διαβάζεις εδώ μέσα και να ρωτάς ώστε να είσαι ενημερωμένος πριν κάνεις κάποια αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ υπεύθηνο για την κατάσταση των φυτών σου τον κ.pleco.

Για την ασθένεια των κρυπτοκορίνων δες εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...amp;hl=ασθένεια

Κατά την γνώμη μου αν θες να προχωρήσουν τα φυτά σου πρέπει να αλλάξεις βυθό. Βάλε κάποιο λεπτό χαλικάκι

Link to comment
Share on other sites

Και μια διευκρίνηση. Υπόστρωμα δεν λέμε το χαλίκι αλλά το υλικό που βάζουμε από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα με επιασαν κοροιδο δηλαδη... :D:thumbup::hysterical: εκανα παραγγελια για ταμπλετες καλιο και υγρο λιπασμα της seachem και μου βγηκε 47 ευρω με τα μεταφορηκα... εαν δεν διορθωσουν τα πραγματα θα βγαλω τον βυθο.... ευχαριστω παιδες...

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα με επιασαν κοροιδο δηλαδη... :D:thumbup::hysterical: εκανα παραγγελια για ταμπλετες καλιο και υγρο λιπασμα της seachem και μου βγηκε 47 ευρω με τα μεταφορηκα... εαν δεν διορθωσουν τα πραγματα θα βγαλω τον βυθο.... ευχαριστω παιδες...

απο το pet​cumulus τα παραγγειλα απο το forum το βρηκα.. πηρα 10 ταμπλετες 1 υγρο λιπασμα 500ml και ενα ακομα potasium 500ml... πιστευω καλη ειναι η τιμη τους καθως εδω στην καβαλα που ρωτησα να μου το κανουν παραγγελεια μου ειπαν 14 ευρω για το απλο πιπασμα των 250 ml.

Link to comment
Share on other sites

Δες και μερικές φωτογραφίες στα παρακάτω θέματα, πως "συμπαθούν" οι πεινασμένοι pleco τα πλατύφυλλα φυτά.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...26&hl=pleco

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...23&hl=pleco

Link to comment
Share on other sites

Και μια αλλη ερωτηση... εαν βγαλω τον βυθο που εχω, τι να βαλω??? αμμο ή υποστρωμα? και ποιο?

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις ευκολα φυτα σιγουρα δεν χρειαζεσαι υποστρωμα.....βεβαια εαν βαλεισ μονο καλο κανεις.

εγω πιστευω μονο με τα λιπασματα εισαι οκ...αλλα δεν ξερω τι φυτα εχεις και απο φωτα πως πας....

Ενα καλο υποστρομα ειναι το sera και το seachem.

Εαν δεν κανω λαθος το seachem μπαινει και μονο του σαν βυθος......

Οσον αφορα τα φωτα το ξαχνω και εγω ακομα :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις ευκολα φυτα σιγουρα δεν χρειαζεσαι υποστρωμα.....βεβαια εαν βαλεισ μονο καλο κανεις.

εγω πιστευω μονο με τα λιπασματα εισαι οκ...αλλα δεν ξερω τι φυτα εχεις και απο φωτα πως πας....

Ενα καλο υποστρομα ειναι το sera και το seachem.

Εαν δεν κανω λαθος το seachem μπαινει και μονο του σαν βυθος......

Οσον αφορα τα φωτα το ξαχνω και εγω ακομα :D:thumbup:

εαν ψαξεις μεσα στο φορουμ εχει πολλα ποστ μου μιλανε για τον φωτισμο... κατα προσωπικη μου αποψη εαν εχεις φυτα χαμηλων απαιτησεων ψαξε λαμπες κοντα στα 5200 κελβιν που ειναι το φως της ημερας. απλα πρεπει να εχεις 0.75 βατ ανα λιτρο.. δηλαδη εαν ειχες 100 λιτρα θα επρεπε να ειχες μια λαμπα των 75 βατ. οσο για μενα εχω παραγγειλει λισπασματα της seachem και θα περιμενω να δω αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

εγω απο watt ειμαι πολυ καλα πιστευω..

200Ltr με 4*39 watt = 156

sorry για το off topic.. :D

Link to comment
Share on other sites

εγω απο watt ειμαι πολυ καλα πιστευω..

200Ltr με 4*39 watt = 156

sorry για το off topic.. :D

δεν πειραζει!!! μακαρι να σου βγουν ολα σωστα και να εχεις μια αλη αναπτυξη στο ενυδρειο σου... απλα ψαξε λιγο ακομα, εχει πολλα ποστ για αυτο το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...