Jump to content

Βοήθεια σχετικά με την επιλογή φωτιστικού και λαμπτήρων σε φυτεμένο.


Vaggelis78

Recommended Posts

Σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση στο 260αρι(120cm) μου στο θέμα φωτισμού.

Αυτή την στιγμή έχει 2x39w με μια GroLux και μια GroPlant. Θέλω να προσθέσω 2 ακόμα λάμπες αλλά δεν θέλω πατέντες, κοψίματα, ραψίματα κτλ διότι το ενυδρείο είναι στο σαλόνι και πρέπει να υπάρχει μια σχετική καλαισθησία.

Σαν πρώτο βήμα, θα καταργηθεί το εργοστασιακό φωτιστικό(Annubias) και θέλω την γνώμη σας:

1- Αγορά 2 Glo 2x39w ή 2x54w με κόστος περίπου 200-220 ευρώ

ή

2- αγορά κάποιου φωτιστικού που να έχει 4 T5 λάμπες στα 39-54w με μέγιστο μήκος το 120 και με 2 καλώδια για κάθε ζεύγος λαμπτήρων. Το οποίο να μην ξεφεύγει στην τιμή ;)

Θα προτιμούσα η αγορά να γίνει από Ελλάδα(λόγο κινδύνου φθοράς), αλλά αν το προϊόν έχει σοβαρή διαφορά χρημάτων στην Ελληνική αγορά, το φέρνουμε κι από έξω :rasp:

Όσον αφορά τις λάμπες, σίγουρα οι 2 θέσεις θα είναι GroLux, για την τρίτη θέση σκέφτομαι την Dennerle Special Plant 3000Κ και για την τελευταία μια λευκή γύρω στα 6000Κ.

Κάποιος άλλος ίσως συνδυασμός? Κάποιος τύπος λαμπτήρα που προτείνεται?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι δικια σου γνωμη το τι θες να κανεις αναλογα και την τσεπη σου και το τι θες να κανεις στο ενυδρειο,υπαρχουν επιλογες,

μπορεις να καταργησεις αυτο που εχεις και να παρεις ενα φωτιστικο με περισσοτερες λαμπες,αλλο ενα ειναι να παρεις ενα φωτιστικο ιδιο με αυτο που εχεις και να αφερεσεις το ενα καπακι το πισω και να το βαλεις εκει.μετα με στεγανα ακροφυσια και ολα τα σχετικα.αλλα εγω πιστευω το δευτερο θα ηταν η πιο οικονομικη λυση

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά ίδιου φωτιστικού δεν είναι δυνατή, α) γιατί δεν με παίρνει στις διαστάσεις(με ανακλαστήρες κτλ) γιατί υπάρχουν ανεμιστήρες, β) το κόστος δεν έχει καθόλου value for money (100-120 ευρώ το φωτιστικό + 40 οι ανακλαστήρες, όποτε με λιγότερα παίρνεις έτοιμο φωτιστικό)

Η αγορά μπάλαστ κτλ αξεσουάρ, απορρίπτεται για λόγους καλαισθησίας ;)

Το θέμα είναι οτι δυσκολεύομαι να βρω φωτιστικό με 4 λάμπες. Για 2 καλώδια, δεν το συζητάμε καν. Με κοιτάνε σαν εξωγήινο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αφού έγινε σχετική έρευνα αγοράς, και με την βοήθεια του θέματος εδώ κατασκευάστηκαν δυο φωτιστικά 2x39w έκαστο.

Τώρα θα πρέπει να αλλαχθεί το καπάκι, το οποίο είναι σχεδόν δρομολογημένο. Κάποιες λεπτομέρειες μένουν και μετά τοποθέτηση.

Κάποιες φώτο, έτσι για να πάρετε μια ιδέα:

Φις, hand made by me B)B):thumbup:

20101215154254.th.jpg

Μετασχηματιστής:

20101215154244.th.jpg

Στεγανά ντουί :

20101215154307.th.jpg

Τελικό αποτέλεσμα με 2 GroLux και 2 Οsram 840 που είχα εύκαιρες στον πάγκο εργασίας ;)

20101215154323.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...