Jump to content

Εσκασε μυτη ο νεος!!!


irongud

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Κοινωνικό,

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):59Χ24Χ28

Συνολικά Λίτρα:50

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά: Microsorum pteropus, Cabomba caroliniana

Ψάρια:8 X tetra neon, 2 X kuhli loach, 2 X Dwarf gourami, 2 X bubble molly, 2 X platy (bubble αν θυμαμαι καλα), 2 X xiphophorus helleri

Άλλα είδη: 1 X Pond Snail, 1 X apple snail, 3 Χ ghost shrimp, 3 X red cherry shrimp

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:

Πέτρες:3 πετρες απο τα βραχια της πειραικης ;)

Ξύλα:

Άλλα διακοσμητικά :ενα διακοσμητικο κορμος-κρυψωνα

Υπόστρωμα:Λευκη αμμος καραιβικης

Βυθός:

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):Λαμπα vivaria aquarium 15w (υπηρχε στο καπακι)

Διάρκεια φωτισμού:~10 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Εσωτερικο φιλτρο Elite jet flo 50 (υπηρχε στο ενυδρειο) με σφουγγαρι και μακαρονι

Θέρμανση/ Ψύξη: Εσωτερικος θερμοστατης Fluval 50w

Λίπανση:-

Παροχή CO2:

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Αεραντλια

Διατροφή:Flakes supervit 8 mix της tropical, κατεψυγμενη artemia, sera wels-chips για σαλιγκαρια, kuhli κλπ

Παράμετροι

pH: 7.6

Γενική σκληρότητα (GH): 10

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3d

Αμμωνία (ΝΗ3):

Νιτρώδη (ΝΟ2):0.1

Νιτρικά (ΝΟ3):0.25

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):24

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:το ενυδρειο στηθηκε τεταρτη 17/11 σκεπευω να κανω αλλαγη την επομενη

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: sera aquatan, denitrol εκκινητης ενυδρειου (βακτηρια)

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Το ενυδρειο αυτο λειτουργει κανα χρονο απο τον κουμπαρο μου με ξιφοφορους με ακριβως τα ιδια πραγματα μεσα εκτος το Microsorum pteropus. Το χαρισε σε μενα (θενκς κουμπαρουλη) και με τη μεταφορα απο πειραια-αναβυσσο εγινε μεσα πολεμος οποτε αναγκαστηκα να αλλαξω ολο το νερο. οι μετρησεις αυτες ειναι 8 ημερων απο το στησιμο. Καποιοι φιλοι ισως πουν πως εχω πολλα ψαρια αλλα το ξερω ηδη νεος ειμαι μπορω να υπερβαλλω λιγο :rasp:

(το συστημα δε με αφηνε να ποσταρω πανω απο 4 φωτο τη φορα αν καποιος διαχειριστης μπορει να τις βαλει ολες στο πρωτο ποστ και να σβησει τα αλλα 2 θα ημουν ευγνωμων)

Φωτογραφίες:

post-31632-1290706183_thumb.jpg

post-31632-1290706216_thumb.jpg

post-31632-1290706233_thumb.jpg

post-31632-1290706246_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

post-31632-1290706455_thumb.jpg

post-31632-1290706483_thumb.jpg

post-31632-1290706498_thumb.jpg

post-31632-1290706520_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

post-31632-1290706586_thumb.jpg

post-31632-1290706601_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ομορφο το ενυδρειο σου αλλα δεν ξερω αν παει η συνθεση των ψαριων που εχεις...

προς το παρον δειχνουν να συμβιωνουν αρμονικα το μονο που δεν κολλαει απο θεμα αναγκων ειναι τα νεον νομιζω αλλα τα παρακολουθω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλη αρχη :rasp:

το Microsorum pteropus δεν θελει φυτεμα θα σαπισει.μπορεις να το δεσεις πανω σε μια πετρα ;)

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλη αρχη :rasp:

το Microsorum pteropus δεν θελει φυτεμα θα σαπισει.μπορεις να το δεσεις πανω σε μια πετρα ;)

στην αμμο σαπιζει δηλαδη?

μονο αμμο εχω στον πατο

Link to comment
Share on other sites

στην αμμο σαπιζει δηλαδη?

μονο αμμο εχω στον πατο

ναι φιλε μου δυστυχως,καλυτερα να το δεσεις καπου...

Link to comment
Share on other sites

διαβασα και στο νετ και εχετε δικιο. τις εδεσα σε δυο κοτρωνιδια ;)

σε ποσο καιρο υποτιθεται πως θα ριζωσει πανω στην πετρα?

Link to comment
Share on other sites

εχω προβλημα!!!

βρηκα σημερα δυο απο τα νεον με φαγωμενες ουρες! και το μονο ψαρι που βλεπω να εχει μια σχετικα νευρικη και επιθετικη συμπεριφορα στο ενυδρειο ειναι το μπλε dwarf gourami. τι σ**** υποτιθεται πως ειναι ηρεμη ρατσα και πως δε θα μου τα πειραζε. δεν πιστευω να ειναι καποιο αλλο απο τα ψαρια μου που κανει αυτη τη δουλεια. το kuhli δε νομιζω... τι θα κανω>????

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλωσηρθες! ειναι θεμα χρονου δυστυχως να προκυψη καποιο θεμα με τα ψαρακια που δεν ταιριαζουν οχι μονο για λογους συμβιωσεις αλλα για λογους συνθηκων. εγω σου προτεινω τη κουρτινα 2 που ειναι να διαλεξεις μεταξυ ζωοτοκων (ξιφοφοροι κτλ κτλ) ή των νεον. η επιλογη δικη σου. ο,τι αποφασησεις ευχομαι να πανε ολα καλα ;)

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα φιλε pozeras απλα αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης: περα απο το γκουραμι το οποιο βγηκε επιθετικο τις αλλες 3 ζωοτοκες ρατσες ξιφο, πλατυ, μολυ τι τις πειραζει το τετρα? ειναι ολα τους φιλησυχα ψαρακια(μιλαμε παντα εαν μπορουν να ζουν στο ιδιο νερακι ολα λογω συνηθκων το οποιο θα φανει σχετικα συντομα). απλα προσπαθω να καταλαβω αυτο που οι αλλοι θεωρουν αυτονοητο ;)

α και κατι αλλο. με τις 3 αυτες ζωοτοκες ρατσες μπορουν να ζησουν γκαπι?

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

τα νεον θελουν πιο μαλακο και τα γκουραμι θελουν πιο μαλακο νερο απο τα ζωοτοκα, δηλαδη πιο χαμηλο ph. τα γκαπι υβριδιζουν με μολλυ, ο ξιφοφορος υβριδιζει με πλατυ. αυτο δεν το θελουμε. οποτε αν κρατησεις ζωοτοκα τοτε προσεχεις να μην κανεις αυτους τους συνδιασμους. δες και εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36736

Link to comment
Share on other sites

Τα γκουράμι ενώ αναφέρονται ως ήρεμα ψαράκια ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ αποδεικνύεται το αντίθετο και είναι επιθετικά τόσο μεταξύ τους όσο και με τον περίγυρο. Είναι και θέμα χαρακτήρα. Προσωπικά και με dwarf gourami είχα πρόβλημα αλλά και με pearl είχα επίσης φαινόμενα επιθετικότητας.

Όσο για τη σύνθεση τα είπαν οι προλαλήσαντες.

Κατά τα άλλα το ενυδρείο σου είναι όμορφα στημένο και είσαι σε καλό δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ αδερφε ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...