Jump to content

Αλλαγή σχεδίων. Ξεκίνημα 350l με δίσκους.


IoSpy

Recommended Posts

Περιμένοντας τόσο καιρό με το 85 λιτρο μέχρι να μετακομίσω και να στίσω κατευθείαν το 350λιτρο στο άλλο σπίτι πέρασε πολύς καιρός τελικά. Επειδή πλέον δεν ξέρω πότε θα μπω στο νέο σπίτι μετέφερα το ενυδρείο εδώ και ξεκινάω στήσιμο. Το παλιό ενυδρείο θα πουληθεί μαζί με όλο τον εξοπλισμό.

Σήμερα θα ξεκινήσω με στήσιμο επίπλου. Σιγά σιγά ίσως χρειαστώ τις συμβουλές σας. Το μόνο που δεν έχει αγοραστεί ακόμα είναι η άμμος και ο θερμοστάτης.

Φωτογραφίες θα μπουν αρκετές σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Βασικά το είχα βάλει στην γενική κατηγορία γιατί το θέμα δεν είναι με τους δίσκους αλλά το στήσιμο του ενυδρείου γενικότερα. Για το θέμα των ζωντανών οργανισμών θα γινόταν άλλη κουβέντα, αλλά οκ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφού το βασικό ψάρι θα είναι οι δίσκοι καλό θα είναι όλοι η συζήτηση να γίνει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Το έπιπλο είναι έτοιμο. Προτείνετε κάποια παραπάνω ενίσχυση; Το ενυδρείο είναι το Anubias RIO 300 με διαστάσεις 120 χ 45 χ 65 με το έπιπλό του.

Link to comment
Share on other sites

Και η πρώτη φωτογραφία ;) Έκανα μια βλακεία και το δεύτερο ράφι δεν μπορεί να μπει πλέον μέσα σε κάποιο ντουλάπι. Anyway.

post-21690-1290972485_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακόμα ερώτηση. Θερμοκαλόδιο να βάλω ή είναι λεπτομέρεια; Επίσης πόσα watt θέλει;

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακόμα ερώτηση. Θερμοκαλόδιο να βάλω ή είναι λεπτομέρεια; Επίσης πόσα watt θέλει;

Δεν χρειαζεται να βαλεις θερμοκαλωδιο.Οταν μιλας για watt,αναφερεσαι στο θερμοκαλωδιο; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να βαλεις θερμοκαλωδιο.Οταν μιλας για watt,αναφερεσαι στο θερμοκαλωδιο; :thumbup:

Ναι για το καλώδιο, και είναι και δύσκολοι καιροί για πολλά έξοδα... ειδικά όταν ξέρεις ότι σε 1 μήνα σταματάς να δουλεύεις... anyway.

Οπότε μόνο την άμμο πρέπει να πάω να αγοράσω. Έχω μισό σακί carat 6. Πόσα θα χρειαστώ; 25 κιλά είναι καλά η περισσότερα; Χρειάζομαι πάντως γιατί θα μπουν φυτά...

Θερμοστάτη θα πάρω jager 200 watt.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για το καλώδιο, και είναι και δύσκολοι καιροί για πολλά έξοδα... ειδικά όταν ξέρεις ότι σε 1 μήνα σταματάς να δουλεύεις... anyway.

Οπότε μόνο την άμμο πρέπει να πάω να αγοράσω. Έχω μισό σακί carat 6. Πόσα θα χρειαστώ; 25 κιλά είναι καλά η περισσότερα; Χρειάζομαι πάντως γιατί θα μπουν φυτά...

Θερμοστάτη θα πάρω jager 200 watt.

Καλυτερα ενα 300αρι θερμαντηρα,να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Ο 200αρης θα ζοριστει,οποτε παλι την ιδια καταναλωση θα εχεις και ενδεχομενως οχι το επιθυμητο αποτελεσμα.

Το θερμοκαλωδιο δεν χρησιμοποιειται για την θερμανση του νερου.

Οσο για την εργασια φιλε μου δυστυχως ειναι πολλοι φιλοι σε δυσχερη θεση......Τουλαχιστον εχουμε το χομπυ μας να χαλαρωνουμε λιγο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα ενα 300αρι θερμαντηρα,να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Ο 200αρης θα ζοριστει,οποτε παλι την ιδια καταναλωση θα εχεις και ενδεχομενως οχι το επιθυμητο αποτελεσμα.

Το θερμοκαλωδιο δεν χρησιμοποιειται για την θερμανση του νερου.

Οσο για την εργασια φιλε μου δυστυχως ειναι πολλοι φιλοι σε δυσχερη θεση......Τουλαχιστον εχουμε το χομπυ μας να χαλαρωνουμε λιγο :thumbup:

Το θερμοκαλώδιο το έλεγα για τα φυτά.

Ο 300άρης δεν είναι πολύ. Και είναι και ολόκληρο μακρινάρι, δεν θα κρύβεται εύκολα. Αν πήγαινα στα 250; Ίδια τιμή έχουν πάντως οι 200, 250 και 300.

Με άμμο πόσο θα χρειαστώ;

Link to comment
Share on other sites

Το θερμοκαλώδιο το έλεγα για τα φυτά.

Ο 300άρης δεν είναι πολύ. Και είναι και ολόκληρο μακρινάρι, δεν θα κρύβεται εύκολα. Αν πήγαινα στα 250; Ίδια τιμή έχουν πάντως οι 200, 250 και 300.

Με άμμο πόσο θα χρειαστώ;

Ευκολα φυτα θα προτεινα,βαλισινεριες,κερατοφυλλο,πιστιες πχ.δεν θα χρειαστεις ουτε λιπασμα.

Ειναι μακρυς ο 300αρης.τον εχω στο ριο 400 και χωραει παντως.Προτιμω να εχω ασφαλεια σε θεματα θερμοκρασιας.

Αναφορικα με την αμμο,ποιες ειναι οι διαστασεις του ενυδρειου(μηκος και πλατος);Εχεις καταληξει στην αμμο που θα χρησιμοποιησεις; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευκολα φυτα θα προτεινα,βαλισινεριες,κερατοφυλλο,πιστιες πχ.δεν θα χρειαστεις ουτε λιπασμα.

Ειναι μακρυς ο 300αρης.τον εχω στο ριο 400 και χωραει παντως.Προτιμω να εχω ασφαλεια σε θεματα θερμοκρασιας.

Αναφορικα με την αμμο,ποιες ειναι οι διαστασεις του ενυδρειου(μηκος και πλατος);Εχεις καταληξει στην αμμο που θα χρησιμοποιησεις; :thumbup:

Σκέφτομαι για moss wall και ήδη έχω μαζέψει κάποιο ποσότητα και την καλλιεργώ. Θα πάρω και άλλη. Και γενικά δεν θα μπουν και μόνο εύκολα φυτά, ίσως και μέτρια. Πάντως αυτά που αναφέρεις τα έχω ήδη προμηθευτεί. :thumbup: Έχω και CO2 σύστημα αλλά θα το βάλω αργότερα με ph controler λογικά.

Θα δω αύριο. Θα μετρήσω να δω και ή στον 250 θα πάω ή στον 300 jager.

Carat6 θα βάλω για χαμηλά ph και για να μην έχω θέμα με κοκομετρία. Η διάσταση είναι 120 χ 45. 2.5 κιλά μου έχουν περισσέψει ήδη από ένα 20λιτρο με μονομάχο.

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Carat6 θα βάλω για χαμηλά ph και για να μην έχω θέμα με κοκομετρία. Η διάσταση είναι 120 χ 45. 2.5 κιλά μου έχουν περισσέψει ήδη από ένα 20λιτρο με μονομάχο.

Παρε αλλα 6 τσουβαλακια και βλεπεις.Ειναι υπεροχη αμμος. :thumbup:

Αυτο δεν το καταλαβα....

Link to comment
Share on other sites

Παρε αλλα 6 τσουβαλακια και βλεπεις.Ειναι υπεροχη αμμος. :thumbup:

Αυτο δεν το καταλαβα....

Μην μου βγει ασβεστολιθική καμιά άλλη μάρκα και μου ανεβάζει ΚΗ και GH και μετά άντε να είμαι συνέχεια με τύρφη στο φίλτρο και να προσπαθώ να ρίξω και το ph.

Link to comment
Share on other sites

Μην μου βγει ασβεστολιθική καμιά άλλη μάρκα και μου ανεβάζει ΚΗ και GH και μετά άντε να είμαι συνέχεια με τύρφη στο φίλτρο και να προσπαθώ να ρίξω και το ph.

Συνηθως ειναι ουδετερη η αμμος που κυκλοφορει στο εμποριο και υπαρχει αναφορα στην συσκευασια παντως,αν ειναι ασβεστολιθικη καποια.Με την καρατ δεν εχεις βεβαια τετοιο φοβο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ειναι ουδετερη η αμμος που κυκλοφορει στο εμποριο και υπαρχει αναφορα στην συσκευασια παντως,αν ειναι ασβεστολιθικη καποια.Με την καρατ δεν εχεις βεβαια τετοιο φοβο. :thumbup:

Θα μας πιάσουν λίγο τον... :thumbup: αλλά θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αύριο θα κάνω και κάτι δοκιμές για τοποθέτηση των spray bars οπότε εδώ θα χρειαστώ συμβουλές μιας και θα χρειαστεί κάποια μετατροπή λογικά για το fluval 405. Θα πρέπει να πάρω νέους σωλήνες και θα γίνει μπάχαλο τώρα με τα μεγέθη. :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δεν πρόλαβα να κάνω πολλά πράγματα.

Μπήκε το ενυδρείο πάνω στο έπιπλο και τοποθετήθηκε στην οριστική θέση. Το καθάρισα με σκέτο νερό με βετέξ μέσα και τσέκαρα αν υπάρχει κάποια ρωγμή.

Γέμισα το ενυδρείο μέχρι τη μέση για τον πρώτο έλεγχο διαρροών. Θα το αφήσω έτσι μέχρι αύριο βράδυ που θα γεμίσει το ενυδρείο για να δω πλέον και αν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα θραύσης.

Επίσης έβαλα έναν κυκλοφοριτή 260 λίτρα/ώρα για να μην είναι στάσιμο το νερό.

Παράγγειλα και jager 250watt και περιμένω να τον παραλάβω. Αύριο το πρωί θα πάω να πάρω και carat 6.

Και μερικές φωτογραφίες.

post-21690-1291068725_thumb.jpgpost-21690-1291068736_thumb.jpgpost-21690-1291068756_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γέμισα με νερό το ενυδρείο μέχρι απάνω και μάζεψα με απόχη ότι σκουπιδάκια υπήρχαν μέσα. Επίσης μπήκαν 3.5 σακιά Carat 6 (17.5 κιλά) και μέχρι το βράδυ θα βάλω άλλα 3. Επίσης μπήκαν 2 ρίζες red mood wood να μουλιάζουν. Ο κυκλοφοριτής συνεχίζει αλλά σκέφτομαι να βάλω πιο δυνατό και με τύρφη για να αρχίσει σιγά σιγά να μαλακώνει το νερό. Θα γίνει και φίλτρανση με άνθρακα.

Ένα βίντεο την ώρα που βάζω άμμο.

Και μερικές φωτογραφίες.

post-21690-1291129733_thumb.jpgpost-21690-1291129741_thumb.jpgpost-21690-1291129749_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αντανακλάει το άλλο ενυδρείο από πίσω. Το είδα ότι έτσι φαίνεται στο βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα επειδη εχω και εγω το ιδιο ενυδρειο θα ελεγα οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο για φυτεμενο αφου εχει μονο 2χ39w λαμπες. Εμενα ουτε οι βαλισνεριες δεν μου κρατανε καλα καλα με αυτο τον φωτισμο. Αν πας για φυτα μετριων απαιτησεων, co2 και τετια υπολογιζε και μια αναβαθμιση σε φωτισμο. Ασε που και οι θερμοκρασιες που ζουν οι δισκοι ειναι ακομα ενας παραγωντας που επιρεαζει αρνητικα τα φυτα. Δεν ξερω, παρε και την γνωμη των εμπειροτερων αλλα σε βλεπω να ξανα αλλαζεις σχεδια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα επειδη εχω και εγω το ιδιο ενυδρειο θα ελεγα οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο για φυτεμενο αφου εχει μονο 2χ39w λαμπες. Εμενα ουτε οι βαλισνεριες δεν μου κρατανε καλα καλα με αυτο τον φωτισμο. Αν πας για φυτα μετριων απαιτησεων, co2 και τετια υπολογιζε και μια αναβαθμιση σε φωτισμο. Ασε που και οι θερμοκρασιες που ζουν οι δισκοι ειναι ακομα ενας παραγωντας που επιρεαζει αρνητικα τα φυτα. Δεν ξερω, παρε και την γνωμη των εμπειροτερων αλλα σε βλεπω να ξανα αλλαζεις σχεδια.

Το γνωρίζω για τον φωτισμό. Θυμάμαι που μου το είχες ξανά πει. Το έχω κατά νου αλλά πρώτα θέλω να ετοιμαστεί από άποψης νερού και αργότερα θα δω για τα φυτά. Έτσι κι αλλιώς η άμμος για να στρώσει θέλει κανένα 3μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικα προχωρησεις με δισκους τα φυτα που να επιλεξεις να ειναι χαμηλων απαιτησεων απο φως και λιπασματα. Μπορεις να βαλεις εχινοδορα,βαλσνεριες,ανουβιες,κρυπτοκορινες,υδροφυλλα των οποιων οι απαιτησεις ειναι μικρες. Προσωπικα εχινοδορα και ανουβιες θα επελεγα που αντεχουν σε χαμηλα ph και υψηλες θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικα προχωρησεις με δισκους τα φυτα που να επιλεξεις να ειναι χαμηλων απαιτησεων απο φως και λιπασματα. Μπορεις να βαλεις εχινοδορα,βαλσνεριες,ανουβιες,κρυπτοκορινες,υδροφυλλα των οποιων οι απαιτησεις ειναι μικρες. Προσωπικα εχινοδορα και ανουβιες θα επελεγα που αντεχουν σε χαμηλα ph και υψηλες θερμοκρασιες.

Σε δίσκους θα πάει σίγουρα. Δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Προς το παρών αυτά που είναι προγραμματισμένο να μπουν και τα έχω ήδη είναι. microsorum, anubia barteri, Valisneria gigantia, κερατόφυλλο, pistia και xmas moss.

Άλλα φυτά εκτός από αυτά θα αργήσουν πολύ να μπουν. Σε δύσκολα φυτά όντως δεν το κόβω να πηγαίνω. Στο μέλλον ίσως δοκιμάσω κανένα μέτριο.(μετά από 3 μήνες +)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...