Jump to content

Ανεξήγητη μείωση φωτισμού


Africanos

Recommended Posts

Mod Note

Το ερώτημα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία και αποτελεί συνέχεια αυτής της παρουσίασης

Και ξαφνικα εχω πολυ λιγοτερο φως.... νομιζα οτι θα φταινε οι λαμπες.. αφου αλλαξα την day δεν ειδα διαφορα και αλλαξα και την nature ...παλι τιποτα...

Μετα θεωρησα οτι τα φυτα εχουν ψηλωσει πολυ και θελουν κλαδεμα οποτε τα κλαδεψα...

Τελικα ακομα και τωρα σχεδον δεν εχει φως στον πατο του ενυδρειου και δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει...

Τελικη υποθεση ειναι να φταιει το μπαλλαστ... εσυ συμβει σε κανεναν? και αν φταιει αυτο αλλαζει? δεν βλεπω να ανοιγει απο πουθενα...

Βοηθειαααααααααααααααααα........... φοβαμαι μην αρχισει και μαραινεται το φυτεμενο μου...

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχουν μαζέψει άλατα οι λάμπες;

Link to comment
Share on other sites

Mod Note

Το ερώτημα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία και αποτελεί συνέχεια αυτής της παρουσίασης

Και ξαφνικα εχω πολυ λιγοτερο φως.... νομιζα οτι θα φταινε οι λαμπες.. αφου αλλαξα την day δεν ειδα διαφορα και αλλαξα και την nature ...παλι τιποτα...

Μετα θεωρησα οτι τα φυτα εχουν ψηλωσει πολυ και θελουν κλαδεμα οποτε τα κλαδεψα...

Τελικα ακομα και τωρα σχεδον δεν εχει φως στον πατο του ενυδρειου και δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει...

Τελικη υποθεση ειναι να φταιει το μπαλλαστ... εσυ συμβει σε κανεναν? και αν φταιει αυτο αλλαζει? δεν βλεπω να ανοιγει απο πουθενα...

Βοηθειαααααααααααααααααα........... φοβαμαι μην αρχισει και μαραινεται το φυτεμενο μου...

starter εχεισ?????αν ναι τοτε απο αυτο ειναι.....τ mpalast δν χαλα ετσι.......απλα δν 8α αναβε καθολου.......

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πρόσβαση στο ballast ή είναι όπως τα άλλα Juwel ?

απο οτι βλεπω δεν εχω προσβαση απο πουθενα... οποτε τι κανω???

οι λάμπες ειναι ολες καινουργιες.....

Έγινε επεξεργασία - Africanos
Link to comment
Share on other sites

απο οτι βλεπω δεν εχω προσβαση απο πουθενα... οποτε τι κανω???

οι λάμπες ειναι ολες καινουργιες.....

Tελικα το καπακι χωριζεται εξωτερικα σε 3 μερη οπου το μεσαιο ανοιγει ευκολα με ενα μαχαιρι...

ανοιγοντας ειδα οτι το μπαλλαστ ειναι ηλεκτρονικο και δεν εχει σταρτερ... οποτε δεν φταιει το σταρτερ!!! αρα μαλλον θα πρεπει να αγορασω νεο μπαλαστ .... :):thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Μια άκυρη ερώτηση... Μήπως έχεις blackwater?

Link to comment
Share on other sites

Στην παρουσίασή σου γράφεις: Ειμαι στην διαδικασια της σταδιακης μειωσης του ph με τυρφη.

Επίσης έχεις και μια μεγάλη ρίζα.

Μήπως έτσι το νερό σου έχει αποκτήσει σκούρο χρώμα και νομίζεις οτι ο φωτισμός έχει μειωθεί;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια...

πιστευω οτι μπορω να βοηθησω και να βαλουμε μερικα πραγματα στην θεση τους για να μην μπερδευουμε τους υπολοιπους...

αν αναβει η λαμπα δεν εχει προβλημα το starter(εκκινητης)

πολυ πιθανο να φταει το μπαλαστ,γιατι εχεις ηλεκτρονικη πλακετα και δεν εχουν πολλη ζωη αυτες αν δεν ειναι καλες...

φιλαρακι αν θελεις την γνωμη μου,αλλαξε την συνδεσμολογια σου με κανονικα εξαρτηματα λαμπας φθορισμου...(δηλαδη βαλε κανονικο μπαλαστ,εκκινητη,ντουι...)

αυτο εχω κανει και εγω με μικρες διαφορες γιατι ειμαι του επαγγελματος...(ηλεκτρολογος)

Πιστευω να βοηθησα,αν θελεις κατι να ρωτησεις πες μου...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια...

πιστευω οτι μπορω να βοηθησω και να βαλουμε μερικα πραγματα στην θεση τους για να μην μπερδευουμε τους υπολοιπους...

αν αναβει η λαμπα δεν εχει προβλημα το starter(εκκινητης)

πολυ πιθανο να φταει το μπαλαστ,γιατι εχεις ηλεκτρονικη πλακετα και δεν εχουν πολλη ζωη αυτες αν δεν ειναι καλες...

φιλαρακι αν θελεις την γνωμη μου,αλλαξε την συνδεσμολογια σου με κανονικα εξαρτηματα λαμπας φθορισμου...(δηλαδη βαλε κανονικο μπαλαστ,εκκινητη,ντουι...)

αυτο εχω κανει και εγω με μικρες διαφορες γιατι ειμαι του επαγγελματος...(ηλεκτρολογος)

Πιστευω να βοηθησα,αν θελεις κατι να ρωτησεις πες μου...

Καταρχας χαιρομαι που υπαρχει ηλεκρολογος στην παρεα μας... και μαλιστα προθυμος να βοηθησει... μπραβο και ευχαριστω..

Παμε τωρα στην ερωτηση... πιστευεις οτι πρεπει να παρω ενα καλο ηλεκτρονικο μπαλαστ (πες εσυ τι να ζητησω... πχ οσραμ???) η να παω στο παλιο με το starter???) και παλι τι να ζητησω??? μαρκα τυπο?

και αν εχεις διαθεση απαντησε μου και σε αυτο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...t=0#entry481143

αν υπαρχει κατι για το μπαλλαστ μου...

ευχαριστω εκ των προτερων :):thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Στην παρουσίασή σου γράφεις: Ειμαι στην διαδικασια της σταδιακης μειωσης του ph με τυρφη.

Επίσης έχεις και μια μεγάλη ρίζα.

Μήπως έτσι το νερό σου έχει αποκτήσει σκούρο χρώμα και νομίζεις οτι ο φωτισμός έχει μειωθεί;

Σιγουρα η τυρφη επιρρεαζει, ομως συνηθως δινει ενα κιτρινοπο χρωματισμο αν θυμαμαι καλα απο παλιοτερα που ειχα ξαναχρησιμοποιησει.. οσο για το ξυλο ειναι μεσα στο ενυδρειο εδω και 1,5 χρονο οποτε ακομα και αν υποθεταμε οτι δεν ειχε καθαριστει καλα,,, οτι ηταν να βγαλει θα το ειχε βγαλει το προηγουμενο διαστημα.... αρα δεν νομιζω να ειναι αυτο αλλωστε η διαφορα στον φωτισμο απο την μια μερα στην αλλη ηταν 80% κατω ..τωρα ειναι σχεδον σαν να μην εχω καθολου φως... !!! αρα μαλλον το μπαλλαστ φταιει....δεν μου φαινεται λογικο κατι αλλο...

θα περιμενω την απαντηση του φιλου ηλεκτρολογου να παω για νεο... πριν μαραθουν τα παντα!!!

Link to comment
Share on other sites

το μπαλαστ ειναι .... και γω ηλεκτρολογος ειμαι...

Link to comment
Share on other sites

το μπαλαστ ειναι .... και γω ηλεκτρολογος ειμαι...

Τελικα με το νεο μπαλλαστ ολα ηρθαν στην αρχικη κατασταση.... και μπορω να ηρεμησω :):thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με το νεο μπαλλαστ ολα ηρθαν στην αρχικη κατασταση.... και μπορω να ηρεμησω :bowdown::bowdown::bowdown:

Μπραβο φιλαρακι,χαιρομαι....

οτι αλλο χρειαστεις,εδω ειμαστε... :):thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλαρακι,χαιρομαι....

οτι αλλο χρειαστεις,εδω ειμαστε... ;)B)B)

Nα σαι καλα φιλε μου και ευχαριστω ολους!!! :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...