Jump to content

Ασθένεια μονομάχου


Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Έχουμε ένα μονομάχο σε γυάλα και δυστυχώς μετά από 5 μήνες παραμονής σε αυτήν φαίνεται να έχει αρρωστήσει σοβαρά.

Παρουσιάζει αποχρωματισμό, αδυναμία και το βασικότερο είναι ότι έχει γεμίσει το νερό μια άσπρη βλέννα.

Το ψάρι τρώει κανονικά και με όρεξη, είναι δραστήριο, δεν φτιάχνει βέβαια φωλιά από φυσαλίδες όπως έκανε μέχρι πρόσφατα.

Δεν έχω τεστ νερού στη διάθεσή μου, αλλαγές κάνω κάθε μέρα ένα μικρό μέρος σε νερό που έχω ετοιμάσει από πριν με sera aquatan. Μια σταγόνα Fishtamin του δίνω στο φαγητό του (bloodworms) μέρα παρά μέρα.

Επειδή δεν φροντίζω εγώ η ίδια το μονομαχάκι, εδώ και μια εβδομάδα ακολουθώ αυτή τη διαδικασία, όταν είδα ότι υποφέρει.

Από τη Δευτέρα θα μπει σε ενυδρείο, αλλά αυτή η άσπρη βλέννα με ανησυχεί και αναρωτιέμαι αν είναι κάτι σοβαρό, αν μπορώ να του κάνω μια θεραπεία για να μην μολυνθεί και το καινούριο του σπίτι...

Οι φωτογραφίες είναι πολύ θολές λόγω του βρώμικου και θολού νερού.

post-21407-1293713673_thumb.jpg

post-21407-1293713695_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,αν ριξεις μια ματια στις απαιτησεις του ψαριου σου θα δεις οτι δυστυχως δεν πληρεις καμια απο αυτες,οποτε και ηταν αναμενομενο το ψαρι να βρεθει σε αυτη την κατασταση,θα προτεινα να μεταφερεις το ψαρι συντομα σε ενα ενυδρειο,μεχρι τοτε τοποθετησε τη γυαλα του σε ενα ζεστο σημειο του σπιτιου,αλλαγες νερου και διπλη δοση αντιχλωριου σε καθε αλλαγη που να περιεχει εκχυλισμα αλοης!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Έχουμε ένα μονομάχο σε γυάλα και δυστυχώς μετά από 5 μήνες παραμονής σε αυτήν φαίνεται να έχει αρρωστήσει σοβαρά.

Παρουσιάζει αποχρωματισμό, αδυναμία και το βασικότερο είναι ότι έχει γεμίσει το νερό μια άσπρη βλέννα.

Το ψάρι τρώει κανονικά και με όρεξη, είναι δραστήριο, δεν φτιάχνει βέβαια φωλιά από φυσαλίδες όπως έκανε μέχρι πρόσφατα.

Δεν έχω τεστ νερού στη διάθεσή μου, αλλαγές κάνω κάθε μέρα ένα μικρό μέρος σε νερό που έχω ετοιμάσει από πριν με sera aquatan. Μια σταγόνα Fishtamin του δίνω στο φαγητό του (bloodworms) μέρα παρά μέρα.

Επειδή δεν φροντίζω εγώ η ίδια το μονομαχάκι, εδώ και μια εβδομάδα ακολουθώ αυτή τη διαδικασία, όταν είδα ότι υποφέρει.

Από τη Δευτέρα θα μπει σε ενυδρείο, αλλά αυτή η άσπρη βλέννα με ανησυχεί και αναρωτιέμαι αν είναι κάτι σοβαρό, αν μπορώ να του κάνω μια θεραπεία για να μην μολυνθεί και το καινούριο του σπίτι...

Οι φωτογραφίες είναι πολύ θολές λόγω του βρώμικου και θολού νερού.

Το μονομαχάκι ανήκει σε μια φίλη μου που θέλω να την βοηθήσω να στήσει σιγά σιγά το μονομαχοενυδρείο της. Μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις πιο συγκεκριμένος και να μου πεις αν φυσικά γνωρίζεις από τι έχει προκληθεί αυτή η κατάσταση; Πρόκειται για βακτήριο ή για μύκητα; Στην παρούσα φάση πριν μπει στο ενυδρείο του μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω (φαρμακευτική αγωγή) ή μονάχα να ελπίζω;

Έγινε επεξεργασία - chrisazre
Link to comment
Share on other sites

Διαγνωση ακριβη δεν ειμαι σε θεση να κανω,η επιδερμιδα του ψαριου σου εχει το προβλημα και για αυτο και η εκκριση αυτης της βλεννας,δυστυχως θεραπει μεσα στη γυαλα και σε αναβαντιδα μπορεις να κανεις μοναχα με ενυδρειακο αλατι,για παραδειγμα το εκτοζον και αυτο στη μιση ποσοτητα απο την αναγραφομενη δοσολογια,το melafix ειναι αλλη μια επιλογη αλλα εαν δεν υπαρχει φιλτρανση ισως ο ψαρης σου να εχει επιπλοκες.Καλη επιτυχια σε εσενα και στον ψαρη σου,χρονια πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Διαγνωση ακριβη δεν ειμαι σε θεση να κανω,η επιδερμιδα του ψαριου σου εχει το προβλημα και για αυτο και η εκκριση αυτης της βλεννας,δυστυχως θεραπει μεσα στη γυαλα και σε αναβαντιδα μπορεις να κανεις μοναχα με ενυδρειακο αλατι,για παραδειγμα το εκτοζον και αυτο στη μιση ποσοτητα απο την αναγραφομενη δοσολογια,το melafix ειναι αλλη μια επιλογη αλλα εαν δεν υπαρχει φιλτρανση ισως ο ψαρης σου να εχει επιπλοκες.Καλη επιτυχια σε εσενα και στον ψαρη σου,χρονια πολλα!

Εντάξει, θα παρακολουθήσω την κατάσταση 1-2 μέρες ακόμη με αλλαγές νερού και μόλις μπει στο ενυδρείο του θα κάνω θεραπεία με εκτοζον που θα έχουμε και το φίλτρο του...

Ευχαριστώ πολύ, χρόνια πολλά και σε' σένα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά είπα να γράψω για την εξέλιξη του ψαριού, μήπως κάποιος αντιμετωπίσει ένα παρόμοιο πρόβλημα.

Τον μετακόμισα από την γυάλα σε μικρό ενυδρείο με φίλτρο, δεν του έκανα κάποια θεραπεία με φάρμακα, περιορίστηκα στην αύξηση της θερμοκρασίας αλλά όχι απότομα. Έβαλα ποικιλία στην διατροφή του, ανά δύο μέρες του έδινα βιταμίνη (1 σταγόνα sera fishtamin πάνω στην τροφή), τώρα πολύ αραιά. Το αντιχλώριο πλέον περιέχει αλόη και η επιδερμίδα δείχνει βελτίωση μέρα με τη μέρα. Περισσότερες πληροφορίες στην παρουσίαση

Ευχαριστώ ακόμη μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...