Jump to content

Αναζήτηση εξωτερικού φίλτρου


psarouklas

Recommended Posts

Χρόνια Πολλά και καλή χρονιά σε όλη την παρέα του Aquazone!

Λόγω των Χριστουγέννων, είπα να κάνω και εγώ ένα δωράκι στα ψαράκια μου.

Λοιπόν, το ενυδρείο μου είναι 100 λίτρα, αναλυτική παρουσίαση εδώ, τρέχει εδώ και 7-8 μήνες και αποφάσισα επιτέλους να αγοράσω εξωτερικό φίλτρο, με την προοπτική να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε επόμενο μεγαλύτερο project.

Έχω κάποια φίλτρα στο μυαλό μου, ωστόσο αυτό που με ενδιαφέρει αρκετά και δεν το γνωρίζω, είναι ο θόρυβος που κάνουν. Θέλω αυτό που θα πάρω να είναι (τελείως) αθόρυβο, όσο το δυνατόν περισσότερο , μιας και το ενυδρείο βρίσκεται μέσα στο δωμάτιο μου!

Προς το παρόν στο μυαλό μου έχω τα EHEIM 2213 και 2215 και SEN HW-302 της SUN-SUN.

Ακούω προτάσεις-παρατηρήσεις.

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το 2215 από αυτά που προτείνεις είναι η καλύτερη επιλογή από πλευράς ποιότητας κατασκευής αλλά και μελλοντικής χρήσης σε κάτι μεγαλύτερο ή σε πιο μεγάλη ιχθυοφόρτωση.

Από και και πέρα αν πας σε ΕΗΕΙΜ υπάρχουν και άλλες επιλογές για παράδειγμα η σειρά Eco Pro που έχει και ιδιαίτερα χαμηλή κατανάλωση ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

τα 2213 κ 2215 είναι όντως αθόρυβα. Έχω 2 2213 στο δωμάτιό μου και πρέπει να κοιτάξω αν κινούνται τα φυτά για να καταλάβω ότι δουλεύουν. Μπορεί να μην παρέχουν πολλές ευκολίες όπως άλλες πιο ακριβές σειρές της ΕΗΕΙΜ και να σου βγάζουν το λάδι μέχρι να βγει ο αέρας από μέσα τους, αλλά μόλις γίνει αυτό ξεχνάς ότι υπάρχουν.

Αντίστοιχη εμπειρία έχω και με fluval 105.

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι σε παρόμοια θέση.Ψάχνω για περίπου 100 λίτρα καθαρά ενα εξωτερικό φίλτρο.Οι επιλογές είναι καλές και οι διαφορές μικρές,εκτώς των τιμών.Το ψάχνω αρκετές μέρες το θέμα.Οι eheim και fluval είναι top ονόματα σε αυτά.Συγκριτικά σε αυτές τις 2 έχω ακούσει καλυτερα λόγια για τη fluval.Τωρα για το τρίτο φίλτρο το κινέζικο,σε συζητησεις με ατομα που το έχουν λένε οτι είναι πολύ ευχαριστημένοι.Τελείως αθόρυβο,πολύ ευκολο στη χρήση του και για έναν αρχάριο,δεν πρέπει να έχει υλικά μέσα,εύκολα βγάζεις τον αέρα απο μέσα,η τιμή του συκριτικά με τα άλλα δε παίζεται,εχει 6 λιτρα κάδο αλλα και μεγάλη ροή για εμάς.Πιστεύω αν διπλασιάσουμε τη διάμετρο εξόδου του νερού στο ενυδρείο θα φτάσουμε τη ροή στα επιθυμητά επίπεδα.Εγώ τείνω πρός το τελευταίο,το άσπρο.Στα υπόλοιπα εκτώς της ποιότητας πληρώνεις κατα πολύ τη μάρκα του.Απλά ψάχνοντας βρήκα 3 ''μάρκες'' με το ίδιο φιλτρο που έχουν τα ιδια χαρακτηριστικά(sun sun,perfect,All Pond Solutions).θέλωνα βρώ αν είναι όντως ίδια ή για πιό είναι τα καλά σχόλια που άκουσα

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι σε παρόμοια θέση.Ψάχνω για περίπου 100 λίτρα καθαρά ενα εξωτερικό φίλτρο.Οι επιλογές είναι καλές και οι διαφορές μικρές,εκτώς των τιμών.Το ψάχνω αρκετές μέρες το θέμα.Οι eheim και fluval είναι top ονόματα σε αυτά.Συγκριτικά σε αυτές τις 2 έχω ακούσει καλυτερα λόγια για τη fluval.Τωρα για το τρίτο φίλτρο το κινέζικο,σε συζητησεις με ατομα που το έχουν λένε οτι είναι πολύ ευχαριστημένοι.Τελείως αθόρυβο,πολύ ευκολο στη χρήση του και για έναν αρχάριο,δεν πρέπει να έχει υλικά μέσα,εύκολα βγάζεις τον αέρα απο μέσα,η τιμή του συκριτικά με τα άλλα δε παίζεται,εχει 6 λιτρα κάδο αλλα και μεγάλη ροή για εμάς.Πιστεύω αν διπλασιάσουμε τη διάμετρο εξόδου του νερού στο ενυδρείο θα φτάσουμε τη ροή στα επιθυμητά επίπεδα.Εγώ τείνω πρός το τελευταίο,το άσπρο.Στα υπόλοιπα εκτώς της ποιότητας πληρώνεις κατα πολύ τη μάρκα του.Απλά ψάχνοντας βρήκα 3 ''μάρκες'' με το ίδιο φιλτρο που έχουν τα ιδια χαρακτηριστικά(sun sun,perfect,All Pond Solutions).θέλωνα βρώ αν είναι όντως ίδια ή για πιό είναι τα καλά σχόλια που άκουσα

αυτο φιλε μου δεν το καταλαβα.τι ενοεις;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αυτο φιλε μου : http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1260

Το εχω στα 2 μετρα απο το αφτι μου ολη μερα και ουτε που ακουγεται. Ειναι ετοιμο με τα υλικα του που ειναι και απο τα καλυτερα στην αγορα, Και καει ελαχιστο ρευμα ανεβαζει το νερο 1,8 μετρα ανετα με πιεση και το καθαριζω καθε 2 μηνες απλα για να ασχολουμαι... :)

Link to comment
Share on other sites

To Fluval 205 είναι αθόρυβο?

Ακρως αθορυβο!!!

Στο σπιτι δουλευω το 205 και τ0 404.

Αιναι αθορυβα. Σχετικα φθηνα σε συγκρηση με τα eheim, αξιοπιστα, επώνυμα και ειναι πληρες σετ. Με βιολογικο υλικο fluval (μακαρονι), με μηχανικο (σφουγκαρακια).

Link to comment
Share on other sites

Πόσο το αγόρασες το 205 και από πού?

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

εγω το ειχα παρει κομπλε 80 ευρο.με το μακαρονι του και τα σφουγγαρια του.το μακαρονι του το αλλαξα με σιποραξ.αθορυβο και πολυ ευκολο στην συντηρηση του.

Link to comment
Share on other sites

αυτο φιλε μου δεν το καταλαβα.τι ενοεις;

εχει μέσα κάποια σφουγγάρια που ταιριαζουν ακριβως χωρις να θελουν κοψιμο και δεν εχει υλικα μεσα στους καδους.41(ενδεικτική τιμή) ευρώ εχει το φιλτρο και οσα υλικα να βαλεις δε θα φτάσεις τις τιμές των άλλων.υπαρχουν και αλλες συζητησεις για το φιλτρο οπως εδώ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα το Fluval 205. :wub:

Αύριο-μεθαύριο θα το στήσω κιόλας! :wootwoot:

Έτσι και δεν είναι καλό........ :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Πως παει το φιλτρο??

Το δοκιμασες??

Το φίλτρο πάει μια χαρά! :wub:

Έβγαλα και τον άνθρακα που είχε, και το γέμισα με sera siporax και substrat pro.

Είναι ότι πρέπει γι' αυτά τα λίτρα!

Ευχαριστώ πολύ τον nikoloutso και τους υπόλοιπους για τη βοήθεια! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...