Jump to content

Το νέο ενυδρείο που κατασκευάζω


nine9

Recommended Posts

Μετά από 4 μήνες που άρχισα να ασχολούμαι με τον υπέροχο κόσμο των ενυδρείων αποφάσισα ότι το 100L ενυδρείο μου ήταν πολύ μικρό και έτσι αποφάσισα να κατασκευάσω μόνος μου, κατά την γνώμη μου και τα γούστα μου, "παλατάκι" για τους δίσκους μου και τους μελλοντικούς που θα πάρω.

Ας περάσουμε στην παρουσίαση της κατασκευής μέχρι και σήμερα (σύνολο 1μήνας και κάτι)

1) η κατασκευή του κυρίως "σώματος" του ενυδρείου διαστάσεων 1.52 (M) Χ 67 (Π) Χ 76 (Υ)

24122010196.th.jpg

2) τα τζάμια για το sump που θα βρίσκετε στην πλάτη του ενυδρείου

27122010207.th.jpg

27122010205.th.jpg

3) η πλάτη με μαύρο τζάμι κολλημένο πίσω από το τζάμι που θα είναι η ορατό από μπροστά (φαίνονται και τα σιφώνια που θα βγαίνει το νερό προς το sump και από τις δύο άκρες του ενυδρείου)

31122010209.th.jpg

31122010210.th.jpg

4) το sump στην πλάτη του ενυδρείου σχεδόν έτοιμο (διαστάσεις sump 152 (Μ) Χ 15 (Π) Χ 76 (Υ) )

31122010216.th.jpg

5) η μέχρι εκείνη την στιγμή εικόνα του ενυδρείου εφόσον μπήκαν και γωνίες αλουμινίου 3cm

31122010220.th.jpg

6) διπλές κόντρες πάνω και κάτω

02012011224.th.jpg

02012011225.th.jpg

7) η βάση του ενυδρείου από κιλοδοκό 5mm και επιφάνεια από φελεζόλ 3mm υψηλής πυκνότητας

02012011230.th.jpg

8) η εγκατάσταση φωτισμού LED. Περιμετρικά πάνω στις κόντρες φωτοσολήνα ψυχρού λευκού και 3 λωρίδες Blue Light πάνω στις κάθετες κόντρες

02012011237.th.jpg

02012011239.th.jpg

9) η ώρα των "υδραυλικών" του ενυδρείου. Θα δουλεύουν 3 αντλίες : 2 αντλίες των 1200L/ώρα και μία των 600L/ώρα (εδώ φαίνονται μόνο η μία 1200 και η 600) και η προσπάθεια να μην είναι διακριτικές μέσα στο ενυδρείο.

03012011240.th.jpg

03012011247.th.jpg

10) το ενυδρείο πάνω στη βάση του επιτέλους και με ανοιχτά όλα τα φώτα του και δίπλα φαίνεται το μικρό πλέον ενυδρείο

05012011253.th.jpg

05012011259.th.jpg

11) και σήμερα η πρώτες δοκιμές νερού για την στεγανότητά του και για τον καθαρισμό βεβαίως του ενυδρείου.

07012011277.th.jpg

07012011273.th.jpg

Το ενυδρείο θα γεμίσει και θα αδειάσει 4-5 φορές για καλό ξέπλυμα και μετά θα μπεί ή άμμος και η ρίζες.

Θα είναι καθαρά βιοτοπικό και ευελπιστώ να φιλοξενήσει 10-14 δίσκους και 10 corydoras sterbai

Για κάθε εξέλιξη θα σας ενημερώνω.

Δεκτά όλα τα σχόλια και κυρίως συμβουλές για την από εδώ και πέρα πορεία.

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε φιλε πολυ ωραιο.......(ελπιζω να εχεις κολησει καλα τα τζαμια,να εχει χρησιμοπιεισει καταληλη σιλικόνη....και να σου ειναι λειτουργικο το σαμπ) :thumbup:

αν ολα αυτα ειναι σωστα τοτε κατα 99,99999999% θα εχεις ενα σουπερ δισκαδικο......

Πολύ καλή προσπάθεια.....και παλι μπραβο :)

Mod note

Παρακαλώ πολύ προσοχή στον τρόπο που εκφράζεσαι.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσαι κα καλογεμιστο.Για διαφωτισε με,οι τρυπες δεξια και αριστερα (4αριστ.+4δεξ.)γιατι τοσες πολλες;;Πως εχεις σκεφτει να τις δουλεψεις;;

Επισης στην θεση σου αφου ειχες τον χωρο ,το σαμπ θα το εβαζα απο κατω απο το ενυδρειο για ευκολοτερη προσβαση σε αυτο,δεν ξερω κατα ποσο θα σε βολεψει στην πλατη.

Παντως εχεις κανει καλη κατασκευη και ευχομαι ολα να σου πανε καλα,καλη συνεχεια και περιμενουμε την νεα ενημερωση...

Έγινε επεξεργασία - kostaszoidos
Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσαι κα καλογεμιστο.Για διαφωτισε με,οι τρυπες δεξια και αριστερα (4αριστ.+4δεξ.)γιατι τοσες πολλες;;Πως εχεις σκεφτει να τις δουλεψεις;;

Επισης στην θεση σου αφου ειχες τον χωρο ,το σαμπ θα το εβαζα απο κατω απο το ενυδρειο για ευκολοτερη προσβαση σε αυτο,δεν ξερω κατα ποσο θα σε βολεψει στην πλατη.

Παντως εχεις κανει καλη κατασκευη και ευχομαι ολα να σου πανε καλα,καλη συνεχεια και περιμενουμε την νεα ενημερωση...

Εχω κάνει τις εξόδους προς το sump τόσες πολλές και από τις 2 πλευρές και σε όλο σχεδόν το ύψος του ενυδρεἰου για να έχω καλλύτερη ροή νερού σε όλο το ενυδρείο και να μην υπάρχουν κενά σημεία καθαρισμού μέσα σε αυτό.

Η επιστροφή του καθαρού πλέον νερου, από το sump προς το ενυδρείο θα γίνεται σε 3 σημεία.

Απέναντι από τις τρύπες με εσωτερικό ψεκασμό σε όλο το ύψος του ενυδρείο προς το κέντρο και πάνω από τη στάθμη του νερού στο κέντρο του ενυδρείου και για την απαραίτητη οξυγόνωση του νερού.

Έτσι θα γίνεται ένας ελαφρύς στροβιλισμός από το κέντρο προς στις 2 άκρες του ενυδρείου και προς τις τρύπες/εξόδους του νερού προς το sump, χωρίς να υπάρχει πουθενά νεκρό σημείο σε όλο το μήκος και ύψος του νερού.

Πίσω στο sump τώρα, το νερό που θα έρχεται από τις τρύπες και από τις 2 πλευρές, θα περνάει από τα απαραίτητα φίλτρα (σφουγγάρια, συποράξ, λάβα) και θα καταλήγει στο κέντρο, όπου για την επιστροφή του στο ενυδρείο θα φροντίζουν αντλίες συνολικής ροής 3000 λίτρων/ώρα.

Το sump επέλεξα να το κάνω στην πλάτη και όχι κάτω από το ενυδρείο, για να γλιτώσω τυχόν προβλήματα υπερχίλησης και διακοπής ρεύματος ή αστοχίας υλικού και κόστους.

Τώρα οτιδήποτε και να συμβεί η στάθμη του νερού του ενυδρείου και του sump είναι στο ίδιο ύψος, οπότε δεν έχω να φοβηθώ κάτι.

Οσο για το αν θα με βολέψει η πρόσβαση στο sump, απλά το ύψος του ενυδρείου μαζί με την βάση είναι 146 και εγώ είμαι 50 πόντους ψηλότερος και με μακριά χέρια :thumbup:, εκτός αυτού πάντα έχω πρόχειρη μία μικρή σκαλίτσα για ώρα ανάγκης :(

Ελπίζω να σε κάλυψα :)

Έγινε επεξεργασία - nine9
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό! Και ειδικά το φίλτρο πλάτης! :wub:

Να ρωτήσω, το τζάμι είναι τρίπλεξ ή απλά βαμμένο?

Αν λες για το τζάμι της πλάτης, ειναι 2 τζάμια κολλημένα από εμένα μεταξύ τους. το πίσω είναι μαὐρο ψημένο με το χρώμα από το εργοστάσιο 4mm και το μπροστά απλό διαφανές τζάμι 8mm.

τα έχω κολλήσει περιμετρικά μεταξύ τους πριν μπούνε στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία.

Καλή επιτυχία :wub:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους τελείωσε!

Επιτέλους μετἀ από πολύ καιρό προσωπικής εργασίας και υπομονής το ενυδρείο μου τελεἰωσε!!!

Και το καλό είναι ότι τα δισκάκια μου φαίνονται να το χαίρονται περισσότερο από ότι εγὠ

Λοιπόν, έχουμε και λέμε

Ενυδρείο διαστάσεων 152(μ) Χ 76(υ) Χ 65(π) με ενσωματωμένο το sump στην πλάτη του.

7 Δίσκοι εκτροφής

Βυθός 4cm από χαλαζιακή άμμο μπεζ ανοιχτή.

ρίζες πλατάνου τις οποίες τις έκοψα από κοντινό ποτάμι και τις απολύμανα επί 3 εβδομάδες.

Ροή νερού από 2 αντλίες των 1200l/ώρα και μίας αντλίας των 600l/ώρα, σύνολο 3000l/ώρα

Αλλαγές νερού 10% κάθε 3 ημέρες από Α.Ο.

τιμές νερού

70% A.O - 30% νερό βρύσης

Θερμοκρασία 29C

ph 6.0

kh 4

gh 5

no2 0

no3 7-10

Ορίστε και οι πρώτες φωτογραφίες, τραβηγμένες από κινητό όμως, γι' αυτό συγνώμη για την ποιότητα.

23012011300.jpg

23012011301.jpg

23012011294.jpg

23012011299.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε σε εσενα πληρωνα τα πνευματικα δικαιοματα? :) γιατι θελω να φτιαξω ενα γυρο στα 100 λιτρα για τα γκαπυ μου. δουλευει μια χαρα με το sump στην πλατη?

Link to comment
Share on other sites

φιλε σε εσενα πληρωνα τα πνευματικα δικαιοματα? :) γιατι θελω να φτιαξω ενα γυρο στα 100 λιτρα για τα γκαπυ μου. δουλευει μια χαρα με το sump στην πλατη?

Με την κατασκευή που έχω κάνει, μέχρι στιγμής δουλεύει άψογα!

Ρουφάει και όλα τα αιωρούμενα υπολείμματα τροφών κτλ και με τις κατάλληλες αντλίες έχω πολύ καλή κυκλοφορία νερού σε όλο το ενυδρείο και οι τιμές του είναι σταθερές.

Μάλιστα έχει το καλό ότι έχει πολύ καλή και γρήγορη εξάτμιση του νερού, οπότε όταν δεν χρειάζεσαι συχνές αλλαγές (που εγώ λόγω δίσκων κάνω ανά 3 ημέρες 10%) απλά συμπληρώνεις νερό κάθε εβδομάδα και είσαι οκ.

Και το βασικό είναι ότι δεν έχεις τον φόβο της υπερχείλισης σε κάποια διακοπή ρεύματος ή κάποιας αστοχίας υλικού :D

Link to comment
Share on other sites

φιλε σχεδον ετοιμο και το δικο μου! σημερα το γεμησα νερο να το τεσταρω. ολα οκ! :thumbup: τωρα μενουν υλικα φιλτραρισματος του sump, κολιμα η πλατη και καπακι-φωτισμος...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία κατασκευή :thumbup:

Γεια στα χέρια σου!

Έγινε επεξεργασία - coffeman
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

Έτσι είναι το ενυδρείο μου σήμερα, σε πλήρη λειτουργία :

1001643x.th.jpg

1001635e.th.jpg

1001636j.th.jpg

1001638n.th.jpg

1001640l.th.jpg

1001641.th.jpg

1001642u.th.jpg

Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες με τον βραδινό φωτισμό, χωρίς χρήση φλας και με ISO 400

Link to comment
Share on other sites

αυτο που διακρινετε μεσα στη μεση τι ειναι? φιλτρο??

Φίλτρο UV για την άλγη

Link to comment
Share on other sites

δε χορουσε στο sump??

Χωράει στο sump, απλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα κάνει την ίδια δουλειά αν το βάλω εκεί...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Φίλτρο UV για την άλγη

Ήθελα να σε ρωτήσω αν το UV φίλτρο είναι ''a must have'' σε ενυδρείο με φυτά?..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...