Jump to content

άρρωστο γκουράμι


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,έχω ένα γκουραμι που έχει αδυνατήσει αρκετά και δυσκολέυεται λίγο να κολυμπήσει παρόλο που τρώει.Το είπα στο πετ σοπ και μ είπαν να το βαλλω σε μ'ια γυάλα με λίγο σερα costapure που ειχα ηδη στο σπίτι.Το έκανα για 2 μερες που είπε και δεν βελτιώθηκε καθολου.Θα ήταν καλύτερο αν το έβαζα παλι στο ενυδρειο μαζι με ενυδρεικής χρήσης αλάτι; Τι πρωτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Mod note:

Ο τίτλος άλλαξε σε "άρρωστο γκουράμι" και το θέμα μεταφέρθηκε στις ασθένειες.

Ο τίτλος: "-----------" τι νόημα έχει ???

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Δύο μέρες μες τη γυάλα το θεωρώ πάρα πολύ και ειδικά αυτή την εποχή . Για να μη πω ολέθριο !

Όταν θέλουμε να θεραπεύσουμε κάποιο ψάρι με μορφή μπάνιου δεν το κρατάμε περισσότερο από τρία τέταρτα , ως συνήθως τα μπάνια είναι από είκοσι μέχρι τριάντα λεπτά και αναλόγως το είδος του φαρμάκου τη δοσολογία που θα βάλουμε και το είδος του ψαριού , χρησιμοποιούμε αεραντλία ή όχι .

Αν τώρα έχουμε να κάνουμε με ψάρι που δεν πιάνετε εύκολα και πρέπει να το κρατήσουμε σε καραντίνα , θέλουμε θερμοστάτη , αεραντλία και καθημερινές ολικές αλλαγές νερού με νερό από το κυρίως ενυδρείο .

Επι του θέματος .

Δώσε μας μερικά στοιχεία μαζί με το ιστορικό του ενυδρείου και του ψαριού .

Για να σε βοηθήσουμε έχουμε φτιάξει εδώ μια φόρμα για να τη συμπληρώσεις .

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ειναι ενός χρονου δεν εχω αντιμετοπισει ξανα κανενα προβλημα απο την αρχή δ μ εχει ψωφησει κανενα ψαρι ή αρρωστησει,ειναι η πρωτη φορά.οπως καταλαβένετε το ψαρι ειναι 1 χρονο μεσα στο ενυδρειο και μονο τωρα αντιμετωπίζω καποιο προβλημα.μετησεισ ph NH3 KAI τετοια δεν εχω κανει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...