Jump to content

Λάμπα Uv


kixlidatos

Recommended Posts

Αδελφια Αφρικανοι τα φωτα σας.

Η λαμπα που εχω

Την ειχα απο ενα παλιο ενυδρειο που ειχα ( μου την ειχε φορτωσει ο πετ σχοπας για καλο).
Το ερωτημα μου ειναι,την εχω που την εχω,θα μου προσφερει κατι παραπανω στο ενυδρειο μου,η μου ειναι αχρηστη :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το συμπερασμα που εβγαλα ειναι γλυκαναλατο.Απλα την εχω και ελεγα να την βαλω για καλυτερα αποτελεσματα

Σευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Οσες θετικες απαντησεις παρεις,θα παρεις και τις ιδιες αρνητικες..........

Μεγαλο κεφαλαιο η UV και οι αποψεις διφορουμενες

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτο

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/UV.htm

Λογω υποχονδριασης εγω τις ψιλοφοβαμαι οποτε αν αποφασισεις να παρεις εγω θα σου συνιστουσα καποιου επωνυμου και εμπειρου κατασκευαστη.Διαβασε και αυτο σχετικα με το τι προκειται να αγορασεις

Βασικές Γνώσεις Εργασίας με Υπεριώδη Ακτινοβολία

http://www.certh.gr/32B73BBB.el.aspx

Φιλικα

Μάριος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επαναφερω το θεμα με αφορμη οτι φετος ανοιξαν 5 μαγαζια με Fish Spa εδω.

Λογο μικροβιου με τα ενυδειρια με τους δυο επιασα κουβεντα ,και ο ενας ειναι γειτονας μου.Και οι δυο σε καθε ενυδρειο εχουν λαμπα UV και μαλιστα μεγαλη,αν και τα ενυδρεια τους ειναι 70*70*70 .Δουλευουν ολη μερα και σταματανε την νυχτα.Και οι δυο μου ειπαν τα ιδια,δηλ οτι αποστειρωνει,εξαφανιζει τα φωσφορικα και την αλγη,που γιαυτους ειναι σημαντικο να φαινονται καθαρα τα ενυδρεια,διχως αλγη.Και μου πρτειναν να την βαζω την εβδομαδα 2 νυχτες να δουλευει.Επισης μου ειπαν οτι σκοτωνει και τα αδυναμα βακτηριδια.

Το επιχειρημα τους ειναι.Γιατι δηλ.στα θαλασσινα ειναι απαραιτητο εργαλειο και οχι στου γλυκου?

Επειδη εχω αρκετη αλγη (μονο στις πετρες)λεω να το δοκιμασω.Εφοσον δεν κανει κακο,καποιο καλο θα κανει ,τι λετε? :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Επιχείρησε το και περιμένουμε σε λίγο καιρό εντυπώσεις...

Θα με ενδιέφερε και εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Βασίλη την χρησιμοποιώ στα χρυσόψαρα 24/7 και δείχνει να έχει αποτελέσματα όχι βέβαια αυτά που υπόσχετε γιατί μια μικρή εμφάνιση αλγης υπάρχει αλλά σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι αν δεν την είχα θα είχα πολύ περισσότερη!

Αν και την έβαλα περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους πιστεύω ότι στην αποστείρωση από τα παθογόνα έχει αποτέλεσμα γιατί έχω παψει να αντιμετωπίζω διαφορές ασθένειες!

Αφού την έχεις βαλτην δεν έχεις κάτι να χάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Βασίλη την χρησιμοποιώ στα χρυσόψαρα 24/7 και δείχνει να έχει αποτελέσματα όχι βέβαια αυτά που υπόσχετε γιατί μια μικρή εμφάνιση αλγης υπάρχει αλλά σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι αν δεν την είχα θα είχα πολύ περισσότερη!

Αν και την έβαλα περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους πιστεύω ότι στην αποστείρωση από τα παθογόνα έχει αποτέλεσμα γιατί έχω παψει να αντιμετωπίζω διαφορές ασθένειες!

Αφού την έχεις βαλτην δεν έχεις κάτι να χάσεις!

Πες μας ποσες ωρες την εχεις και δουλευει.Εμενα η αλγη δεν με ενοχλει,θα ελεγα οτι μου αρεσει κιολας.Αυτο που ειναι σημαντικο ,αν επαληθευει ,ειναι η αποστηρωση και εξαφανιση των φωσφορικων,που κατα κανονα δεν μετραει σχεδον κανεις μας.

Παντος εγω θα την βαλω και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω συνέχεια αναμένει, δεν την σβήνω ποτέ!

Για την αποστείρωση σου είπα τι έχω δει όσο για τα φωσφορικά δυο φόρες που έχω κάνει μέτρηση δεν μου έχει δήξει οπότε πιστεύω ότι κάνει δουλεία!

Αύριο που έχω προγραμματισμένη αλλαγή θα ξαναμετρησω γιατί έχω πολύ καιρό και θα σου πω!

Σε φίλτρο θα την βάλεις Βασίλη η σε κυκλοφορητή?

Link to comment
Share on other sites

όσο για τα φωσφορικά δυο φόρες που έχω κάνει μέτρηση δεν μου έχει δήξει οπότε πιστεύω ότι κάνει δουλεία!

αυτο πρωτη φορα διαβαζω οτι συμβαινει με γιουβι λαμπα... :huh:
Link to comment
Share on other sites

Στο φιλτρο θα την βαλω,αλλα αυτο για το συνεχεια αναμενη,δεν ειναι σωστο,πρεπει να αφηνεις κενα .Ποσα βατ και σε ποσα λιτρα την εχεις?

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι υπερ του συνεχομενου αναμματος.δεν μπορεις να καταλαβεις ποσο μειωνεται η ζωη της λαμπας οταν αναβει και σβηνει....

Link to comment
Share on other sites

αυτο πρωτη φορα διαβαζω οτι συμβαινει με γιουβι λαμπα... :huh:

Ποιο ακριβώς, ότι δεν ανεβάζει φωσφορικά?

Link to comment
Share on other sites

Στο φιλτρο θα την βαλω,αλλα αυτο για το συνεχεια αναμενη,δεν ειναι σωστο,πρεπει να αφηνεις κενα .Ποσα βατ και σε ποσα λιτρα την εχεις?

Αν την αναβοσβήνεις η λάμπα σου σε χαιρετήσει πολύ σύντομα! Είναι ότι χειρότερο μπορείς να της κάνεις!

Οι απόψεις διίστανται για το αν πρέπει να είναι αναμμένη συνέχεια αλλά εγώ πιστεύω ότι μόνο έτσι αποστειρώνει!

Εγώ έχω μια aquamedic 8 watt σε 180 λίτρα συνδεδεμένη με ένα εξωτερικό tertatec ex600!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν πρεπει η οχι να ειναι αναμενη συνεχεια,αλλα τα μαγαζια που σας ειπα ,την νυχτα τα κλεινουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν πρεπει η οχι να ειναι αναμενη συνεχεια,αλλα τα μαγαζια που σας ειπα ,την νυχτα τα κλεινουν

Ε δεν νομίζω ρε Βασίλη ότι αυτοί με τα πεντικιούρ-μανικιούρ κτλ γνωρίζουν η έχουν ψαχτεί το τι κάνει αυτό το πράγμα που τους βαλανε!

Μόδα είναι για να μαζεύουν κυρίες!!! :bigemo_harabe_net-131:

Link to comment
Share on other sites

Ολο το κεφαλαιο τους ειναι τα ψαρια τους,δεν νομιζω να κανουν κατι στην τυχη.Αλλα δικιο εχεις γινετε χαμος νε τα βρομοποδαρα τους :P

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελικά έγινε η μέτρηση των φωσφορικών που είχα πει πως θα έκανα μαζί με την αλλαγή γιατί εχτες έμπλεξα και όντως ήταν στο 0!

Για να πω την αλήθεια δεν το έχω ψάξει πολύ το θέμα τον φωσφορικών οπότε δεν ξέρω καθόλου για το που πρέπει να κυμαίνονται οι σωστές τιμές αλλά αποτι φαντάζομαι πρέπει να είναι μηδενικές!

Αν είναι έτσι τοτε η uv ανταποκρίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Εχω καταμπερδευτει.Τους ξαναρωτησα αν πρεπει να ειναι συνεχεια αναμενη,και οι δυο μου ειπαν κατηγορηματικα οχι,γιατι θα νεκρωσει ολη η βιολογια ειπαν.Και μιλαμε ο ενας εχει 32 ενυδρεια και ο αλλος κοντα στα 40,και στο καθε ενα εχει ξεχωριστο σαμπ με μια λαμπα το καθε ενα.

Αν μπορουν να μας πουν οι θαλασσινοι πως την χρησιμοποιουν.

Και τι φωσφορικα ορια εχουμε στα ενυδρεια μας?

Link to comment
Share on other sites

Εχω καταμπερδευτει.Τους ξαναρωτησα αν πρεπει να ειναι συνεχεια αναμενη,και οι δυο μου ειπαν κατηγορηματικα οχι,γιατι θα νεκρωσει ολη η βιολογια ειπαν.Και μιλαμε ο ενας εχει 32 ενυδρεια και ο αλλος κοντα στα 40,και στο καθε ενα εχει ξεχωριστο σαμπ με μια λαμπα το καθε ενα.

Αν μπορουν να μας πουν οι θαλασσινοι πως την χρησιμοποιουν.

Και τι φωσφορικα ορια εχουμε στα ενυδρεια μας?

Βασίλη καλημέρα!

Όσων αφορά το θέμα βιολογία εγώ προσωπικά στο υπογράφω γιατί την έχω μόνιμα αναμμένη…δεν τίθεται τέτοιο θέμα να νεκρώσει η βιολογία σου!

Όπως είπε και ο Στράτος μεγάλο κεφάλαιο η uv και οι απόψεις πολλές αλλά θα σου πω το εξής απλό…

Η uv αποστειρώνει μόνο όταν η εισαγωγή ρουφήξει το νερό και περναει από μέσα της όταν όμως το νερό επιστέφει ναι μεν αποστειρωμένο από την εξαγωγή και ξαναπέφτει στο ενυδρείο μας τότε αυτομάτως θεωρητικά ξαναμολύνετε μέχρι να κάνει τον κύκλο του και να ξαναμπεί στην uv οπότε ουσιαστικά δημιουργείτε ένας φαύλος κύκλος!

Γιαυτο και πρέπει να είναι συνέχεια αναμμένη!

Το ξέρω σε μπέρδεψα περισσότερο, είναι και πρωί αλλά σκέψου το λίγο!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη καλημέρα!

Όσων αφορά το θέμα βιολογία εγώ προσωπικά στο υπογράφω γιατί την έχω μόνιμα αναμμένη…δεν τίθεται τέτοιο θέμα να νεκρώσει η βιολογία σου!

Όπως είπε και ο Στράτος μεγάλο κεφάλαιο η uv και οι απόψεις πολλές αλλά θα σου πω το εξής απλό…

Η uv αποστειρώνει μόνο όταν η εισαγωγή ρουφήξει το νερό και περναει από μέσα της όταν όμως το νερό επιστέφει ναι μεν αποστειρωμένο από την εξαγωγή και ξαναπέφτει στο ενυδρείο μας τότε αυτομάτως θεωρητικά ξαναμολύνετε μέχρι να κάνει τον κύκλο του και να ξαναμπεί στην uv οπότε ουσιαστικά δημιουργείτε ένας φαύλος κύκλος!

Γιαυτο και πρέπει να είναι συνέχεια αναμμένη!

Το ξέρω σε μπέρδεψα περισσότερο, είναι και πρωί αλλά σκέψου το λίγο!

Καλη μερα και καλη εβδομαδα :)

Εγω ηξερα οτι την UV την βαζουμε μετα την φιλτρανση,Δηλ στην εισοδο του ενυδρειου,και οχι στην εξοδο του ενυδρειου.(Αυτα τα δυο τα μπερδευω :bigemo_harabe_net-74: )

Link to comment
Share on other sites

Καλη μερα και καλη εβδομαδα :)

Εγω ηξερα οτι την UV την βαζουμε μετα την φιλτρανση,Δηλ στην εισοδο του ενυδρειου,και οχι στην εξοδο του ενυδρειου.(Αυτα τα δυο τα μπερδευω :bigemo_harabe_net-74: )

Ναι Βασίλη μετά το φίλτρο την βάζουμε, η εισαγωγή ρουφαει το νερό, περναει από το φίλτρο μας και βγαίνει από την εξαγωγή του (φίλτρου) οπού εκεί είναι και η uv και μετά καταλήγει πάλι πίσω στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

:thaman: Τωρα το καταλαβα. :D Αλλα εγω εχω καποιες αμφιβολιες ακομα ,το αν θα πρεπει να δουλευει συνεχεια η οχι.Να περιμενουμε να ακουσουμε και αλλες γνωμες :)
Link to comment
Share on other sites

:thaman: Τωρα το καταλαβα. :D Αλλα εγω εχω καποιες αμφιβολιες ακομα ,το αν θα πρεπει να δουλευει συνεχεια η οχι.Να περιμενουμε να ακουσουμε και αλλες γνωμες :)

thumbup.gif Φυσικα και να περιμένουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...