Jump to content

18w T8


krispie

Recommended Posts

Να ρωτήσω, έχω την SYLVANIA STANDARD F18W/54-765-T8 DAYLIGHT σε ένα ενυδρείο 90L και όπως το σκέφτομαι θα πάω για αρκετά φυτεμένο, βασικά μάλλον δεν θα βάλλω γρασίδι γιατί σκέφτομαι να βάλω και κανένα corydoras μέσα, αλλιώς θα έβαζα σίγουρα...

Με αυτή τη λάμπα ή αν την αντικαταστήσω με μια άλλη καλύτερη(ποια;;:D χωρίς πατεντιά στο καπάκι, μπορώ να στήσω ένα ενυδρείο με εύκολα φυτά;;;

Το ενυδρείο μου είναι το AQUADREAM 80 της AQUATLANTIS

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, έχω την SYLVANIA STANDARD F18W/54-765-T8 DAYLIGHT σε ένα ενυδρείο 90L και όπως το σκέφτομαι θα πάω για αρκετά φυτεμένο, βασικά μάλλον δεν θα βάλλω γρασίδι γιατί σκέφτομαι να βάλω και κανένα corydoras μέσα, αλλιώς θα έβαζα σίγουρα...

Με αυτή τη λάμπα ή αν την αντικαταστήσω με μια άλλη καλύτερη(ποια;;:D χωρίς πατεντιά στο καπάκι, μπορώ να στήσω ένα ενυδρείο με εύκολα φυτά;;;

Το ενυδρείο μου είναι το AQUADREAM 80 της AQUATLANTIS

Ευχαριστώ

18W σε 90L ειναι πολύ λίγο για αρκετά φυτεμένο. δεν μπορείς να συμπληρώσεις άλλη μια λάμπα ?

μπορεί να αναπτυχθούν ευκολα φυτά αλλά θα γίνονται μακρυά με αραιά φύλλα στην προσπάθεια τους να φτάσουν στο φως.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

Άρα πάμε αναγκαστικά σε πατεντούλα...

Κάποιος που να έχει κάνει κάτι σε ίδιο με το δικό μου;;;;

Link to comment
Share on other sites

εγω σε 80 λιτρα εχω 15 και θα κανω μια πατεντα για διπλασιασμο τουλαχιστον. τωρα εχω εξεταστικη, αλλα μολις τελειωσει θα δω τι θα κανω. ελπιζω να το λυσεις το θεμα εσυ και να παρω μια ιδεα! :D

Link to comment
Share on other sites

εγω σε 80 λιτρα εχω 15 και θα κανω μια πατεντα για διπλασιασμο τουλαχιστον. τωρα εχω εξεταστικη, αλλα μολις τελειωσει θα δω τι θα κανω. ελπιζω να το λυσεις το θεμα εσυ και να παρω μια ιδεα! :D

Άσε κι εγώ έχω εξεταστική αλλά το μυαλό μου... Καλή επιτυχία btw... Μακάρι να βρω κάτι να μας εξυπηρετεί και τους 2...

Να ρωτήσω κάτι άλλο με ανακλαστήρα και πάλι δεν θα αρκεί, ε;;

Link to comment
Share on other sites

Άσε κι εγώ έχω εξεταστική αλλά το μυαλό μου... Καλή επιτυχία btw... Μακάρι να βρω κάτι να μας εξυπηρετεί και τους 2...

Να ρωτήσω κάτι άλλο με ανακλαστήρα και πάλι δεν θα αρκεί, ε;;

ο ανακλαστήρας θα βοηθήσει με το να μην χάνεται ασκοπα ο φωτισμός αλλά μέχρι εκεί.

:D

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... :D:ninja:

Να ρωτήσω, είδα την εξής πατέντα αλλά έχω δυο ενδοιασμούς:

α.Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με τα ηλεκτρολογικά

β.Δεν θα περιορίζει πολύ το χώρο;;;;

Υπάρχει κάποια εναλλακτική;;;

Link to comment
Share on other sites

Και με μια λάμπα μπορείς να έχεις φουλ φυτεμένο, απλά το γεμίζεις με ανουμπιες, με μοος, και με κρυπτοκορίνες.

Βάζεις έναν ανακλαστήρα και μια κόκκινη λάμπα και είσαι εντάξει.

Το ενυδρείο σίγουρα θα δείχνει πιο σκοτεινό αλλά τα συγκεκριμένα φυτά δεν θα έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κόκκινη λάμπα;;;

Μπορείς να βάλεις ένα link με κάποια που μου προτείνεις;;;

LED μπορώ να βάλω;;; πώς;;; ανεβαίνει το κόστος;;;

Συγνώμη για τις πάρα πολλές ερωτήσεις... :D

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όλες η λάμπες με χαμηλά κελβιν, η όσες έχουν την ένδοξη ότι είναι για φυτά πχ arcadia Tropical, arcadia Plant Pro, αυτές μου ήρθαν τώρα στο μυαλό αλλά σαφώς υπάρχουν και άλλες.

Led δεν είχα ποτέ δεν γνωρίζω διαβάζω πολλά αλλά χειροπιαστά παραδείγματα δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, οκ συνονόματε :) ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...