Jump to content

Deltec Special Carbon (aqua Crown)


Aiolos

Recommended Posts

Γεια χαρά..

Όσο και να έψαξα στο Ίντερνετ δεν βρήκα πληροφορίες για την ποσότητα/λίτρα από αυτόν το ενεργό άνθρακα....Deltec Special Carbon (Aqua Crown)

Ούτε καν η συσκευασία αναφέρει κάτι !!!

Γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

θα ακολουθούσα τα γνωστά

για κάθε 100 λίτρα νερό βάλε 120 ml ενεργό άνθρακα

Τελικά σε κάποιον τυφλοσούρτη θα καταλήξω..

Είναι όμως δυνατόν μια τέτοιου μεγέθους εταιρία να μην αναφέρει ούτε στη συσκευασία και πουθενά στο site της οδηγίες δοσολογίας... τι να πω !!!

Link to comment
Share on other sites

O MatrixCarbon της Seachem αναφέρει ότι το 1 λίτρο ενεργού άνθρακα επαρκεί για 1600 λίτρα νερού, οπότε βρίσκεται και η αναλογία.

Κάτι αντίστοιχο αναφέρει και το SeaGel... 500 mL ανά 300-450 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε απάντηση που είχα από την Deltec για την ποσότητα ενεργού άνθρακα σε σχέση με τα λίτρα, πρότασή τους είναι ότι 1000ml καλύπτουν ενυδρείο 2000 λίτρων.

Link to comment
Share on other sites

Σε απάντηση που είχα από την Deltec για την ποσότητα ενεργού άνθρακα σε σχέση με τα λίτρα, πρότασή τους είναι ότι 1000ml καλύπτουν ενυδρείο 2000 λίτρων.

Πες τους να το γράψουν και σε καμιά συσκευασία τους τώρα...

Link to comment
Share on other sites

...σε πρόλαβα, τους το έγραψα !!!

Link to comment
Share on other sites

...σε πρόλαβα, τους το έγραψα !!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μου το διευκρίνισαν... όπως δεν τους ξεκαθάρισα και εγώ για τι τύπου ενυδρείο το θέλω.

(Από την απάντηση όπως θα δεις κάνουν αναφορά σε φυτεμένο)

Σήμερα τους ρώτησα και πάλι για το χρόνο που διαρκεί το προϊόν (κατά μέσω όρο) τονίζοντας τους ότι το ενυδρείο μου είναι reef.

Aκολουθεί η πρώτη απάντηση όπως μου ήρθε...

Hello Aiolos,

The volume and the time span for the use of Aqauacrown special carbon

differs with the specific application.

General us - 1000 ml carbon will treat app 2000 l aquarium water.

Since it will also adsorb race elements and plant fertilizer, it should be removed after app 1 week.

To remove free ozone in a marine tank:

Place about 1/2 in a suitable container and let the cleaned water from the skimmer flow through the carbon.

Kind regards

Deltec GmbH.

Wolfgang Weidl

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ξεθαβω αυτο το θεμα καθως πηγα πριν λιγο να αλαξω τον ανθρακα στο ενυδρειο και διαβασα στις οδηγιες οτι απορροφα και ιχνοστοιχεια! Τα ιχνοστοιχεια τα προσθετουμε για τα κοραλλια μας και αν μας τα απορροφαει ο ανθρακας τοτε ποιος ο λογος να βαλουμε ανθρακα ή ιχνοστοιχεια?

Εγω τοσο καιρο εβαζα τον ανθρακα μεσα σε καλτσα και τον αλαζα ανα μηνα.

Μηπως τελικα πρεπει να χρησιμοποιουμε ανθρακα οταν εχουμε καποιο προβλημα στο ενυδρειο? Οπως λενε οι οδηγιες...1) Να δεσμευσει το υπερβολικο οζον που τυχων εχει μεσα το ενυδρειο, 2) για απορροφηση καποιο φαρμακευτικου σκευασματος και 3 ) για κιτρινισμενο νερο. Μηπως τελικα μονο σε αυτες τις περιπτωσεις?

Απλα μου γεννηθηκε αυτη η απορια. (Ειναι κανεις που δεν χρησιμοποιει ανθρακα?)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια παρατηρηση ευγενειε :thumbsu:

Επειδη αυτο αφορα στον ανθρακα μια συγκεκριμενης εταιριας και μπορει ευκολα να χαθουν οι αποψεις που θα ακουστουν,σε παρακαλω αν εχεις χρονο,ανοιξε θεμα με ακριβως το ιδιο post!

Μπραβο παιδια γενικοτερα...πολυ χαιρομαι που εκφραζονται συνεχως αποριες για σημαντικα θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...