Jump to content

Τρόπος κολλήματος ενυδρείων


presvis

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα, Δεν έχω ξανα κολλήσει μόνος μου κάποιο ενυδρείο. Θα ήθελα να κάνω την αρχή με σκοπό πιο πολύ την εμπειρία αλλά γιατί όχι αργότερα να το κάνω και για το δικό μου ενυδρείο.

Ψάχνοντας λοιπόν για τρόπους κολλήματος βρήκα το παρακάτω video. Θα ήθελα την γνώμη σας.

http://www.aquanet.tv/Video/104-die-aquari...-aus-goettingen

Παρατήρησα 3 πραγματάκια.

α. Δεν κολλάνε τα τζάμια επάνω στην βάση αλλά στα πλαινά της κάθε πλευράς.

β. Η σιλικόνη μπαίνει μετά στα αυλάκια που δημιουργούνται.

γ. Δεν ασκούν για να συγκολλήσουν τα τζάμια

Θα ήθελα την γνώμη σας. Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - presvis
Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα το δικο μου 250 λιτρα και πατησα τα τζαμια πανω στη βαση. για εμας τους αρχαριους ειναι καπως πιο σιγουρη μεθοδος γιατι μπαινει σιλικονη και αναμεσα στα τζαμια και μετα απο πανω οπως αυτα που ειδες. για ιδιοκατασκευη προτεινω να πατησεις τα πλαινα στον πατο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...=56&t=54027

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω γενικά, δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο νού μου. Πιο πολύ εμπειρικά θα το κάνω. Νομίζω στο μήκος περίπου στο ένα μέτρο, ένα και είκοσι ...

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρα ενυδρεια δεν θελουν κοντρες ,τα μεγαλα θελουν.Οσο μεγαλυτερο,τοσο περισσοτερες κοντρες.

Ξεκινας κοβοντας ενα νοβοπαν,ιδιας διαστασης με την βαση.Βαζεις επανω του την βαση,Βιδωνεις αρκετες κοντρες στο νοβοπαν ,για να κρατησει τις καθετες πλευρες.Στις πλαινες καθετες πλευρες δινεις αερα 2 χιλιοστον.Βαζεις σς ολες τις πλευρες που θα κολυσεις χαρτοτενια σε αποσταση ,παχος γυαλιου +1,5 ποντο.Βαζεις στον πατο ενυδρειακη σιλικονι,και ξεκινας μια μια πλευρα .Αν ειναι πανω απο 80 ποντους μηκος βαζεις και κοντρες.

Ελπιζω να στα ειπα καλα,αν οχι ρωτα :)

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα να μην δοκιμασεις να κολλησεις μεγαλο ενυδρειο για πρωτη φορα , εαν θες μπορεις να κολλησεις καποιο μικροτερο παρεα με καποιον οπου εχει ξανακολλησει .

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα να μην δοκιμασεις να κολλησεις μεγαλο ενυδρειο για πρωτη φορα , εαν θες μπορεις να κολλησεις καποιο μικροτερο παρεα με καποιον οπου εχει ξανακολλησει .

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον θα παίξω με έναν μικρό κύβο γιατί όσο διαβάζω διάφορες απόψεις και βλέπω video υπάρχουν τελικά αρκετές τεχνικές.

Θα πειραματιστώ λίγο λοιπόν με κάτι μικρό.

Πείτε μου όμως την γνώμη σας για την τεχνική που χρησιμοποιεί στο video. Δηλαδή ότι τα κολλάει στο πλάι και όχι πάνω στην βάση , αλλά και ότι βάζει την σιλικόνη αφού έχει στήσει τα τζάμια.

Link to comment
Share on other sites

αν μενεις κοντα σε γλυφαδα βαρη κλπ ειμαι κοντα μπορω να ερθω να σε βοηθησω. το δικο μου βγηκε αστερακι.

Link to comment
Share on other sites

α. Δεν κολλάνε τα τζάμια επάνω στην βάση αλλά στα πλαινά της κάθε πλευράς.

β. Η σιλικόνη μπαίνει μετά στα αυλάκια που δημιουργούνται.

γ. Δεν ασκούν για να συγκολλήσουν τα τζάμια

Θα ήθελα την γνώμη σας. Ευχαριστώ.

Πείτε μου όμως την γνώμη σας για την τεχνική που χρησιμοποιεί στο video. Δηλαδή ότι τα κολλάει στο πλάι και όχι πάνω στην βάση , αλλά και ότι βάζει την σιλικόνη αφού έχει στήσει τα τζάμια.

Πρέπει να είδες στο βίντεο ότι δίνουν αρκετή προσοχή στο γώνιασμα πράγμα που δεν το κάνουν οι περισσότεροι χομπίστες

(Γιατί απλά δεν γνωρίζουν την έννοια γώνιασμα).

Περνούν τα τζάμια απο μηχάνημα ρονταρίσματος (και τις 4 πλευρές) για να πάψουν να είναι αιχμηρά.

Περνούν από πλυντήριο και στεγνωτήριο ώστε να μην μείνει ψεγάδι πάνω στο τζάμι που θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα.

Καθαρίζουν τα τζάμια με χαρτί υγείας και ισοπροπυλική αλκοόλη,

και τα σιλικονιάρουν με πιστόλι πεπιεσμένου αέρα.

Αν πρόσεξες, η φύρα από την σιλικόνη πλησιάζει το 75%

Ο συγκεκριμένος τρόπος συγκόλλησης ακολουθείτε από πολλές εταιρίες αφενός γιατί είναι ο πιο οικονομικός και αφετέρου γιατί μπορούν να βγάλουν μαζική παραγωγή με οριακές προδιαγραφές.

Ο χομπίστας από την πλευρά του δεν έχει την πολυτέλεια να κάνει πειραματισμούς πάνω σε διάφορα πάχη τζαμιών και έτσι ακολουθεί την πεπατημένη οδό.

Οι Diy κατασκευές τις περισσότερες φορές είναι πιο στιβαρές γιατί εμπνέουν περισσότερη σιγουριά στον χομπίστα και δεν μπαίνει εύκολα σε περιπέτειες.

Μέχρι στιγμής έχω δει τρείς φορές να ανοίγουν ενυδρεία σαν γαρύφαλλα γιατί οι χομπίστες δεν γνώριζαν

τι σημαίνει κόντρα και φελιζόλ.

Δεν έχουν όλοι οι χομπίστες τις ίδιες γνώσεις και προπάντων ικανότητες.

Κακά τα ψέμματα αλλά οτι ειναι εύκολο για μερικούς για άλλους είναι πανδύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

αν μενεις κοντα σε γλυφαδα βαρη κλπ ειμαι κοντα μπορω να ερθω να σε βοηθησω. το δικο μου βγηκε αστερακι.

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δικό μου που έφτιαξα πριν λίγο καιρό και ήταν το πρώτο που έφτιαξα, το κόλλησα με τα τζάμια περιμετρικά της βάσης και όχι πάνω στην βάση. Μπήκαν αρκετές κόντρες πάνω και κάτω και προσπάθησα να το γωνιάσω όσο μπορούσα καλύτερα (γιατί δεν είχα βοήθεια από κανέναν και έχω μόνο 2 χέρια :thumbup: ).

Μιλάμε για ενυδρείο αρκετά μεγάλο (750 λίτρα) και μέχρι στιγμής είμαι υπερβολικά ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και από την λειτουργικότητά του.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπερα αν και παλλιο θεμα οποιος μπορει ας μου δωσει μια απαντηση.

το ενυδρειο που εχω και τρεχει εδω και 1,5 μηνα περιπου δεν εχει φελιζολ η κατι κατω απο τον πατο του και με εχεται κατααγχωσει. πως μπορω να το κανω τωρα αυτο?

ειναι ιδιοκατασκευη 100*41*36 και το επιπλο ιδιοκατασκευη ειναι.

τι να του κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Το φελιζον χρησιμεύει κάτω από το ενυδρείο για ισοδύναμη κατανομή του βάρους. Αν το ενυδρείο δεν πατάει ολόκληρη η επιφάνεια στην βάση ή υπάρχει κάτι στην βάση είναι αρκετό για να ραγίσει ο πάτος από το βάρος του νερού και να ανοίξει το ενυδρείο. Θα σου συνιστούσα να έβαζες τουλάχιστον ένα κομμάτι πυκνού φελιζόν ενός πόντου. Καλύτερα θα ήταν 2 πόντων. Τώρα πως θα το κάνεις λίγο δύσκολο. Η πιο σίγουρη λύση είναι να αδειάσεις σχεδόν όλο το νερό σε κουβάδες και να βάλεις τα ζωντανά μέσα. 2 ή καλύτερα 4 άτομα το πιάνετε και βάζετε από κάτω την πολυστερίνη. Δεν πρέπει να το πιάσετε μόνο στις 4 γωνίες διότι θα έχει πολύ βάρος ο πατός από τον βυθό, πέτρες κτλ. 2 δεξιά αριστερά και 2 μπρός πίσω. Μπορεί να τα παραλέω αλλά αν θες να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου θα ήταν καλά να βάλεις την πολυστερίνη. Παρεπιπτόντως πόσα χιλιοστά είναι το πάχος του γυαλλιού που χρησιμοποίησες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...