Jump to content

Το καλυτερο Diy καπακι ενυδρειου


irongud

Recommended Posts

Εχω ηδη θεμα για ολοκληρη την κατασκευη του ενυδρειου μου αλλα πιστευω πως αυτο το καπακι αξιζει ενα θεμα μονο του. εσπαγα το μυαλο μου να βρω τροπο να αποφυγω στεγανα ακροφυσια , τα μπαλαστ εξω και τα λοιπα . Η λυση λοιπον ειναι να γινει ολοκληρο το φωτιστικο στεγανο και ολα μεσα του . Τα υλικα που χρησιμοποιηθηκαν η θα μπουν στο μελλον (δεν τα ειχα ολα σημερα) ειναι κοντρα πλακε θαλασσης 15 χιλ, λαμαρινα αλουμινιου 8 δεκατα για ανακλαστηρας , γωνια αλουμινιου 30Χ30 , τζαμι 3 χιλιοστα, βιδες, ξυλοκολλα, μεντεσεδες κλπ κλπ. και μετα φυσικα μπαλαστ λαμπες καλωδια κλπ. αυτο το καπακι χωραει 5-6 λαμπες Τ5 και θα παρει τα ανεμιστηρακια για την ψυξη στο εμπρος μερος του καπακιου αυτο που ανοιγει. η παρουσιαση θα γινει σταδιακα οσο μου πεφτει κανα φραγκο να αγοραζω λαμπες κλπ... το πρασινο στο κοντρα πλακε θαλασσης ειναι τυχαιο καθως ειχα ενα φυλλο περισσευμα απο καποια δουλεια, επισης μου βρισκοταν και η λαμαρινα του αλουμινιου.το κομματι του τζαμιου εννοειται οτι ειναι ενα ρεταλι που ειχα που το εβαλα μονο για τα σημαδεματα θα αγοραστει τζαμι στα σωστα μετρα.

Για τις λεπτομερεις της κατασκευης δεν γραφω κατι αλλο παρα μονο τις φωτογραφιες. οποιαδηποτε απορια διευκρινηση παρατηρηση επεξηγηση ποσταρετε ελευθερα.

Ξεκιναμε:

snc00555.th.jpgsnc00556v.th.jpgsnc00557.th.jpgsnc00558.th.jpgsnc00559x.th.jpgsnc00560t.th.jpgsnc00561j.th.jpgsnc00562b.th.jpgsnc00565f.th.jpgsnc00568.th.jpgsnc00563s.th.jpgsnc00564.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοστος : οπως ειπα τα υλικα τα ειχα ολα στο μαγαζι αλλα : κοντρα πλακε 20 € , τζαμι 5€ , βιδες - κολλα - μεντεσεδες - χερουλακι 7-10 € , γωνια αλουμινιου τα 6 μετρα εχει κανα 15 ευρω σε καποιον αλουμινα στη γειτονια που στανταρ θα εχει ρεταλι 3-5 ευρω το ενα μετρο , μπαλαστ διπλο - 2 λαμπες 85εκ 39w - καλωδια -

σταρτερ - πιαστρακια - ντουι κοντα στα 30 €. βελατουρα και λαδομπογια νερου οικολογικη 20€ . συνολο ~85 € αντε να εχω πεσει εξω κανα δυο ευρω στις τιμες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μονταρισμα και βαψιμο. ακομα λεφτα για λαμπες γιοκ... δεχομαι δωρεες...

506b.jpg507v.jpg509buz.jpg510v.jpg511m.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους εχω καπακι!!! πληρης παρουσιαση φωτισμος moonlight ανεμιστηρακια τα παντα! μονο που αφου το εβαλα στο ενυδρειο το εβγαλα στο μπαλκονι γιατι ακομα μυριζει η μπογια :)

512d.jpg513tw.jpg514ak.jpg515tm.jpg516pq.jpg517s.jpg518di.jpg519kb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο μπραβο.

στην φωτο ενα ψαρι που ειναι μισο κιτρινο μισο ασπρο τι ειναι?

θα μπορουσες να εβαζες και αλλα 2 ανεμηστηρακια.

τα 3 πιστευω ειναι λιγα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο μπραβο.

στην φωτο ενα ψαρι που ειναι μισο κιτρινο μισο ασπρο τι ειναι?

θα μπορουσες να εβαζες και αλλα 2 ανεμηστηρακια.

τα 3 πιστευω ειναι λιγα.

απο οτι ειδες χωρο εχει απλετο μπορω να βαλω κι αλλα. το ψαρι ειναι melanotaenia boesmani.

Link to comment
Share on other sites

snc00003y.jpgsnc00005u.jpg
Link to comment
Share on other sites

ωραιο και το moonlight ειχα και εγω αλλα τα εβγαλα προς το παρον γιατι τρυπησα για ανεμηστηρακια στο μελλον θα ξαναμπουν.και εχω extra φωτισμο με 2 σειρες απο 1 μετρο με στεγανα led που βγαζουν θερμο λευκο ,και ροωστατη.και το σκαλαρι το μαυρο κορυφη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...