Jump to content

Ξεκίνημα!


Recommended Posts

Πρίν από ένα χρόνο έκαναν δώρο στην κοπέλα μου δυο χρυσόψαρα σε γυάλα. Μετά από κανένα μήνα με το σκεπτικό ότι είναι πολύ λίγος ο χώρος για τον Τάσο και τον Σώτο, αγοράστηκε μια http://www.aquatlantis.com/uk-frame-...?id_produto=13 χωρητικότητας 25l λόγω άγνοιας των πραγματικών αναγκών -μιας και τα δυο χρυσόψαρα φαίνονταν μικρά-.

Κάπου στο γενάρη, όταν άρχισα κι εγώ να ασχολούμαι με τα ενυδρεία μετά από δικό της δώρο διαπιστώνουμε ότι ο Τάσος κι ο Σώτος ασφυκτιούν μέσα στο 25λιτρο λαμπατέρ οπότε αποφασίζουμε με την πρώτη -οικονομική- ευκαιρία να πάρουμε μεγαλύτερο. Ταυτόχρονα προκύπτει από δώρο γεννεθλίων και ένα πανέμορφο Black Moore οπότε η ανάγκη γίνεται επιτακτική!

Βρίσκουμε από αγγελία ένα aquatlantis aquadream 100 (120l μικτά) και θα το έχουμε γυρίζοντας από διακοπές του Πάσχα.

Έχοντας διαβάσει αρκετά άρθρα και threads ενυδρειούχων με χρυσόψαρα για προετοιμασία έχω ακόμα κάποιες απορίες σε σχέση με το στήσιμο ούτως ώστε τα μικρά να είναι στις καλύτερες δυνατές συνθήκες που μπορούμε να τους προσφέρουμε.

Αρχικά η φίλτρανση θα γίνεται με biobox2 που υπάρχει στο ενυδρείο. Η αντλία που έχει το δικό μου biobox 2 έχει ένδειξη 600l/h. Αν η αντλία είναι ίδια και με τη δεδομένη πτώση της απόδοσης της και από τα υλικά φίλτρανσης και τις αυξημενες αναγκες που εχουν τα χρυσόψαρα, θα είναι επαρκής για τα περίπου 110l που θα έχει καθαρά το ενυδρείο;

Συγκάτοικους καταλήξαμε σε 2 apple snails από αυτά που διάβασαμε αλλά υπάρχει εναλλακτική σε άλλο σαλιγκάρι ή οργανισμό; Σηκώνει περισσότερα από 2 σε αυτά τα λίτρα. (Υπόστρωμα θα είναι ψιλό χαλίκι.)

Από φυτά ακόμα έχω πέλαγος στο μυαλό μου οπότε μόλις ξεκαθαρίσει θα ζητήσω συμβουλες

Για το διάκοσμο μάζεψα λείες ασβεστολιθικές πέτρες από ποτάμι -αθάνατο τεστ με HCl-. Κάπου διάβασα ότι αρέσει στα χρυσόψαρα διάκοσμος με περάσματα κλπ αληθέυει;

Επίσης η ένταση της ροής της εξόδου του φίλτρου διάβασα αλλού ότι πρέπει να είναι έντονη κι αλλού μέτρια προς ήπια. Αν και η λογική νομίζω υπαγορεύει το δεύτερο τι γνωρίζετε εσείς;

Ευχαριστώ εκ των προταίρων! Θα επανέλθω με περισσότερη ζαλάδα αργότερα!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα καλώς ήρθες στα χρυσόψαρα!

Όσο για τις ερωτήσεις σου..

Θα τα πιάσω από την αρχή, το φίλτρο σου δεν το ξέρω καθόλου, άλλα θα πρότεινα ένα δυνατό εξωτερικό φίλτρο, αν και η πιο ακριβή λύση, γιατί ειδικά στα χρυσόψαρα την φίλτρανση θα την χρειαστείς.

Τα apple δεν θα έχουν πρόβλημα με τα χρυσόψαρα και μπορείς να βάλεις παραπάνω. Εκτός από aplle μπορείς να βάλεις και zebra :)

Τώρα για φυτά.. Θα σου πρότεινα τα σκληρά σε φύλλωμα φυτά. Anubia, echinodorus, vallisnerias. :)

Όσο αναφορά τα περάσματα δεν μου ακούγεται απίθανο.

Τέλος για την ένταση του φίλτρου, τα moore θέλουν χαμηλή, τα άλλα αν είναι common θέλουν πιο μεγάλη.

Επίσης αν είναι διαφορετικά είδη μπορεί να έχεις προβλήματα επιθετικότητας. :wub:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Πάνο ευχαριστώ!

τα χρυσόψαρα ήδη συμβιώνουν ειρηνικά!

προσπαθώ να κάνω αναγνώριση ειδών αλλά ζορίζομαι! μόλις βγουν φώτος θα ανεβάσω!

η αντλια του φιλτρου (εσωτερικό είναι το biobox2) ανακυκλώνει το νερό του ενυδρείου 5 φορές την ώρα (ονομαστική τιμή 600 λίτρα την ώρα). αναρρωτιέμαι αν αυτή η ισχύς θα είναι αρκετή με την προσθήκη βιολογικού υλικού, υαλοβάμβακα κλπ!

μεχρι πόσα λες σαλιγκάρια στα 120λίτρα μικτα;

Link to comment
Share on other sites

Πάνο ευχαριστώ!

τα χρυσόψαρα ήδη συμβιώνουν ειρηνικά!

προσπαθώ να κάνω αναγνώριση ειδών αλλά ζορίζομαι! μόλις βγουν φώτος θα ανεβάσω!

η αντλια του φιλτρου (εσωτερικό είναι το biobox2) ανακυκλώνει το νερό του ενυδρείου 5 φορές την ώρα (ονομαστική τιμή 600 λίτρα την ώρα). αναρρωτιέμαι αν αυτή η ισχύς θα είναι αρκετή με την προσθήκη βιολογικού υλικού, υαλοβάμβακα κλπ!

μεχρι πόσα λες σαλιγκάρια στα 120λίτρα μικτα;

Αν προσθέσεις βιολογικό υλικό τύπου siporax ή substrat, λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Για να φαίνονται όμορφα τα σαλιγκάρια θα σου έλεγα 4-5 :)

Link to comment
Share on other sites

είχα παλιά το ίδιο ενυδρείο... η αντλία δε πρέπει να ξεπερνά τα 400λ/ω!

αντικατέστησε την όποτε μπορείς με την hydor pico evolution 1200 και θα είσαι κομπλέ :)

Link to comment
Share on other sites

είχα παλιά το ίδιο ενυδρείο... η αντλία δε πρέπει να ξεπερνά τα 400λ/ω!

αντικατέστησε την όποτε μπορείς με την hydor pico evolution 1200 και θα είσαι κομπλέ :)

θα γινει! μολις βρεθουν τα απαραιτητα λιεφτα :wub:

η αντλια που βρηκα οτι εχει ψαχνοντας sto google ειναι οντως 320λ/ω αλλα αυτη που ειχε το δικο μου μεσα στο ιδιο φιλτρο σε 80x30x40 ενυδρειο της ιδιας εταιρειας ειναι 600λ/ω τσεκαρισμενο!!! λες να εκατσε τυχερο; :)

Έγινε επεξεργασία - Superpzarr
Link to comment
Share on other sites

θα γινει! μολις βρεθουν τα απαραιτητα λιεφτα :)

η αντλια που βρηκα οτι εχει ψαχνοντας sto google ειναι οντως 320λ/ω αλλα αυτη που ειχε το δικο μου μεσα στο ιδιο φιλτρο σε 80x30x40 ενυδρειο της ιδιας εταιρειας ειναι 600λ/ω τσεκαρισμενο!!! λες να εκατσε τυχερο; :wub:

όχι και η δικιά μου 600 έγραφε πάνω αλλά άμα δεις τι ροή έχει μια eheim 600αρα και αυτή θα καταλάβεις :o

επειδή έχω δουλέψει αρκετές αντλίες την υπολογίζω 300-400 λ/ω πραγματικά :)

Link to comment
Share on other sites

όχι και η δικιά μου 600 έγραφε πάνω αλλά άμα δεις τι ροή έχει μια eheim 600αρα και αυτή θα καταλάβεις :wub:

επειδή έχω δουλέψει αρκετές αντλίες την υπολογίζω 300-400 λ/ω πραγματικά :)

καταλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Μη βαλεις τις πετρες αυτες. Ειναι ηδη σκληρο το νερο της βρυσης σου.

Εχεις κανει μετρησεις γενικα στο νερο της βρυσης να ξερεις απο που ξεκινας?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Να σου προσθεσω κι εγω μερικα tip στα ηδη πολυ σωστα πραγματα που εχουν αναφερθει.

Μην τις βαλεις αυτες τις πετρες. Ειναι ακαταλληλες για ενυδρεια με χρυσοψαρα. Το λογο τον αναφερει ο φιλος Σπυρος.

Θεωρω οτι το συγκεκριμενο εσωτερικό φιλτρο θα σε καλυψει. Απλα θα πρεπει να κανεις αλλαγες καθε 15μερες 30% απο την ποσοτητα του ενυδρειου τουλαχιστον μεχρι να σου δειξουν οι μετησεις σου οτι μπορει να αραιωσουν οι αλλαγες.

Θαωρω οτι ηδη σε καθε αλλαγη που κανεις ριχνεις αντιχλωριο.

Αλλα αν θες να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο, καλό θα ηταν να ενισχυσεις τη φιλτρανση σου με ενα εξωτερικό φιλτρο. Αν ριξεις μια ματια στις αγγελίες θα βρεις φθηνές λύσεις.

Οσο αφορα τωρα τα φυτα..... το ποια θα μπορεσουν να μεγαλωσουν στο ενυδρειο θα το αποφασισουν τα ψαρια και όχι εσυ.

Τισημαινε αυτό? Οτι τα χρυσοψαραγενιά τρωνε τα φυτα. Καποια ομως δεν τα πειραζουν.

Ριξε εδω μια ματια να παρεις μια ιδεα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=486371

Υ.Γ. Για οτι χρειαστείς, μη διστασεις να ρωτησεις!!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Μη βαλεις τις πετρες αυτες. Ειναι ηδη σκληρο το νερο της βρυσης σου.

Εχεις κανει μετρησεις γενικα στο νερο της βρυσης να ξερεις απο που ξεκινας?

pH 7.6

KH 10

GH 14

με aquavital multitest 6 in 1

επισημαινω το ενυδρειο δεν εχει μπει καν στο σπιτι ακομα :)

μπολι θα μπει απο το δικο μου στρωμενο

και στο φιλτρο θα μπει μετα την πρωτη εβδομαδα με ανθρακα αντι για σφουγγαρι

σφουγγαρι, υαλοβαμβακας eheim substrat pro και eheim mech

κάτι που δε βρηκα ΠΟΥΘΕΝΑ είναι πόση πρέπει να είναι η ποσότητα από το μπόλι!

τα άρθρα με τα φυτά καθώς κι αυτό με το ενυδρείο του nikoloutso τα έχουμε διαβάσει :wub: απλά δεν μπορούμε να αποφασίσουμε ακόμα!!!

οι ποταμίσιες πέτρες δλδ αποκλείονται οριστικά ε;

νικολούτσο το αντιχλώριο και η ρύθμιση της θερμοκρασίας εννοείται στην προετοιμασία πριν την αλλαγή!

Έγινε επεξεργασία - Superpzarr
Link to comment
Share on other sites

πισημαινω το ενυδρειο δεν εχει μπει καν στο σπιτι ακομα :)

μπολι θα μπει απο το δικο μου στρωμενο

κάτι που δε βρηκα ΠΟΥΘΕΝΑ είναι πόση πρέπει να είναι η ποσότητα από το μπόλι!

Εαν εννοεις μπολι απο το ενυδρειο των 25 λιτρων δεν θα σε καλυψει για το ενυδρειο των 100 λιτρων,

μαζι με το μπολι ριχνε και ετοιμα βακτηρια για να βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

πισημαινω το ενυδρειο δεν εχει μπει καν στο σπιτι ακομα :)

μπολι θα μπει απο το δικο μου στρωμενο

κάτι που δε βρηκα ΠΟΥΘΕΝΑ είναι πόση πρέπει να είναι η ποσότητα από το μπόλι!

Εαν εννοεις μπολι απο το ενυδρειο των 25 λιτρων δεν θα σε καλυψει για το ενυδρειο των 100 λιτρων,

μαζι με το μπολι ριχνε και ετοιμα βακτηρια για να βοηθησουν.

οχι από το 25αρι Stav! έχω ένα 96l μικτα της aquatlantis στο δικο μου σπιτι που τρεχει με ψάρια τρεις μήνες με έτοιμη βιολογία και σταθερά καλές μετρήσεις στο νερό, με τα ιδια υλικα στο φιλτρο!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=55958&hl=

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

λοιπόν το 120ρι ήρθε σπίτι και καθαρίσαμε, ψωνίσαμε και είμαστε σε διαδικασία στησίματος.

Τώρα πλύσιμο και βράσιμο χαλικιού.

Αγοράστηκαν 1 Anubia Nana, 1 Echinodorus Red Devil (δε βρηκα bleheri), 2 Βαλισνέριες και μία τοματιά δοκιμαστικά...

τελικά τα υλικά φίλτρανσης θα είναι:

υαλοβάμβακας, μπλε σφουγγάρι, eheim substrat pro και siporax.

φωτογραΦίες σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν το 120ρι ήρθε σπίτι και καθαρίσαμε, ψωνίσαμε και είμαστε σε διαδικασία στησίματος.

Τώρα πλύσιμο και βράσιμο χαλικιού.

Αγοράστηκαν 1 Anubia Nana, 1 Echinodorus Red Devil (δε βρηκα bleheri), 2 Βαλισνέριες και μία τοματιά δοκιμαστικά...

τελικά τα υλικά φίλτρανσης θα είναι:

υαλοβάμβακας, μπλε σφουγγάρι, eheim substrat pro και siporax.

φωτογραΦίες σύντομα!

Φανταζομαι εννοεις πως θα τη δοκιμασουν τα ψαρακια σου, ετσι? :)

Περαν της πλακας... περιμενωνα δω το στισημο!!! :)

Τα υλικα φιλτρανσης τα ανεφερεις, το φιλτρο πιο θα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι εννοεις πως θα τη δοκιμασουν τα ψαρακια σου, ετσι? :)

Περαν της πλακας... περιμενωνα δω το στισημο!!! :)

Τα υλικα φιλτρανσης τα ανεφερεις, το φιλτρο πιο θα ειναι?

εσωτερικο biobox2. στην πορεια θα του αλλαξουμε την αντλια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τις πετρες δεν τις εχω βαλει ακομα.

8 μηλοσαλίγκαρα μπήκαν πριν κανένα δεκαήμερο (από τα οποία 5 θα μείνουν και τα υπόλοιπα θα φύγουν)

και βάλαμε στις ρίζες των φυτών από 1/4 της ταμπλέτας http://www.aquaclubdesign.gr/tetra-p...tablets-1.html

οι μετρησεις ειναι λιγακι περιεργες...

η αμμωνια και τα νικτρικα επεσαν 4 εβδομαδες μετα (μπολικο μπολι) αλλα το GH KH και pΗ ειναι παραδοξως χαμηλα...

ph 7

KH 6

GH 8

επισης τσαμπια αυγα εμφανιστηκαν αλλα ΚΑΤΩ απο την επιφανεια του νερου!!!

Πεφτει διαβασμα εδω! αλλα οποιος μπορει να συνεισφερει εξτρα ας μας βοηθησει

Επεξεργασία / Διαγραφή μηνύματος

(νικολουτσο το στησιμο συντομα σε φωτος-μολις παω ηρακλειο ξανα)

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση: η λαμπα ειναι Sylvania aquastar 25W

θα χρειαστη περισσοτερο φως για τα φυτά;

το ενυδρειο (μεταχειρισμένο) έχει από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη τρύπες για δεύτερη λάμπα DIY που λέμε να εκμεταλευτούμε κάποια στιγμή.

λέω να κοιτάξω για κανένα άρθρο για DIY ανακλαστήρες! <_<

Link to comment
Share on other sites

επιτελους καταφερα να τις επισυναψω!

post-40852-1306794243_thumb.jpg

post-40852-1306794276_thumb.jpg

post-40852-1306794288_thumb.jpg

post-40852-1306794301_thumb.jpg

post-40852-1306794315_thumb.jpg

post-40852-1306794326_thumb.jpg

post-40852-1306794335_thumb.jpg

post-40852-1306794345_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο σου,τα λευκα βοτσαλα θα προτιμουσα να τα σκορπισεις στον βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο σου,τα λευκα βοτσαλα θα προτιμουσα να τα σκορπισεις στον βυθο.

ευχαριστώ stav! μάλλον θα το κρατήσουμε έτσι για την ώρα αν και όχι τόσο φυσικό. ευχαριστώ πάντως για την πρόταση! :thumbup: επίσης λέμε να μπεί μαύρο φόντο!

έχουμε ένα πρόβλημα με το pH που μένει γύρω στο 7 και έχει φτάσει μέχρι 6.8!!! λέτε να φτένε τα 7 μηλοσαλίγκαρα που αναπτύσσονται με τρελό ρυθμό; (τα δύο φιλοξενούνται προσωρινά μέχρι να μπούν σε κανένα μήνα σε νέο ενυδρείο)

Μήπως τελικά να τις βάλω τις ασβεστολιθικές που σκεφτόμουν;

Οι άλλες μετρήσεις είναι καλές με εξαίρεση το χαμηλό ΚΗ (5!!!) και το NH4 που είναι στο 0,05 με pH γύρω στο 7

το νερό της βρύσης που έγινε η πρώτη αλλαγή (25% περίπου) είχε ph 7.2, KH 10, GH 13

Link to comment
Share on other sites

Το νερο της βρυσης σου ειναι αρκετα μαλακο, θα μπορουσες να προσθεσεις ακομα μερικες ασβεστολιθικες πετρες :blush:

Οταν μεγαλωσουν τα φυτα θα γινει τελειο ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το νερο της βρυσης σου ειναι αρκετα μαλακο, θα μπορουσες να προσθεσεις ακομα μερικες ασβεστολιθικες πετρες :hysterical:

Οταν μεγαλωσουν τα φυτα θα γινει τελειο ! :bowdown:

Ευχαριστούμε! Ακριβως αυτο θα κανουμε αποψε πάνο! Βάλαμε και μάυρο φόντο στο πίσω μέρος και ΕΙΔΑΜΕ 4 ΝΕΕΣ ΡΙΖΕΣ ΒΑΛΙΣΝΕΡΙΑ!!! πάμε για παραγωγή και μοίρασμα ωσονούπω! Μετρήσης νερού σταθερές και ίδεις με πριν 2 μέρες μετά την αλλαγή 40% του νερού.

Λέμε να στείλουμε και τα χρυσόψαρα καλλιστεία παρά το συνηθισμένο της εμφάνισης τους :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...