Jump to content

Η ξιφοφορίνα γέννησε.


basilis

Recommended Posts

Χθές το βράδυ μια απο τις ξιφοφορίνες που ήταν σε ''ενδιαφέρουσα κατάσταση'', έφερε στον κόσμο 8 μικρά ψαράκια, απο τα οποία τα 7 φέρουν άκρας υγείας, τουλάχιστον για την ώρα.

Είναι η πρώτη της γέννα, και απο οτι έχω διαβάσει δεν υπάρχουν πολλές πυθανότητες για τα μικρά της. Έτσι δεν είναι?

Επίσης αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ο μικρός αριθμός των νεογέννητων. 8 λίγα δεν είναι? Υπάρχει περίπτωση να ήταν παραπάνω και να τα έφαγε, η άκαρδη μάνα, και να μην το πρόσεξα? :)

Link to comment
Share on other sites

Χθές το βράδυ μια απο τις ξιφοφορίνες που ήταν σε ''ενδιαφέρουσα κατάσταση'', έφερε στον κόσμο 8 μικρά ψαράκια, απο τα οποία τα 7 φέρουν άκρας υγείας, τουλάχιστον για την ώρα.

  Είναι η πρώτη της γέννα, και απο οτι έχω διαβάσει δεν υπάρχουν πολλές πυθανότητες για τα μικρά της. Έτσι δεν είναι?

  Επίσης αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ο μικρός αριθμός των νεογέννητων. 8 λίγα δεν είναι? Υπάρχει περίπτωση να ήταν παραπάνω και να τα έφαγε, η άκαρδη μάνα, και να μην το πρόσεξα? :)

1765[/snapback]

Εμπειρικά σου λέω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό θνησιμότητας σε ζωοτόκα προέρχεται απο την μαμά αλλά και τους υπόλοιπους συγγενείς,μέσα στο ενυδρείο γιατί για αυτούς τα μικρά είναι το καλύτερο γεύμα.....

Καλύτερα να βάλεις τα μικρά σε κάποια γεννήστρα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικά σου λέω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό θνησιμότητας σε ζωοτόκα προέρχεται απο την μαμά αλλά και τους υπόλοιπους συγγενείς,μέσα στο ενυδρείο γιατί για αυτούς τα μικρά είναι το καλύτερο γεύμα.....

Καλύτερα να βάλεις τα μικρά σε κάποια γεννήστρα :)

1772[/snapback]

Εξαρτάται πολύ απο το μέγεθος της μαμάς. Οι μεγαλύτερες ξιφοφορίνες κάνουν και περισσότερα μικρά.

Όντως οι χειρότεροι εχθροί των μικρών είναι οι γονείς τους, αλλά και γενικά οποιοδήποτε ψάρι έχει αρκετά μεγάλο στόμα για να τα φάει.

Αν το ενυδρείο σου έχει χαλικάκι κάτω και γενικά κρυψώνες τότε είναι πολύ πιθανό να βρείς μετά και άλλα μικρά.. Ειδικά τα ξιφοφοράκια κρύβονται πολύ καλά μέσα στο χαλίκι. Και καλό είναι να τα βάλεις σε κάποιο άλλο ενυδρείο όπως είπε ο Husky Jim αν θές να ενηλικιωθούν..

Link to comment
Share on other sites

Απο χθές που γεννήθηκαν είναι μέσα στην γεννήστρα τους... Λέω να τα αφήσω εκεί μέχρι να πάρουν λίγο ''τα πάνω τους" και στην συνέχεια να τα μεταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Αν ή γέννα έγινε στο ενυδρείο πολύ πιθανόν κάποια να κατέληξαν στο φίλτρο.

Για τσεκάρισε το. Τώρα αν είναι μέσα σε γεννήστρα πολλές φορές αν έχεις μεγάλα ψάρια αυτά ξέρουν που είναι το φαγητό και πάνε και ρουφάνε από όπου υπάρχει τρύπα.

Link to comment
Share on other sites

Χθές το βράδυ μια απο τις ξιφοφορίνες που ήταν σε ''ενδιαφέρουσα κατάσταση'', έφερε στον κόσμο 8 μικρά ψαράκια, απο τα οποία τα 7 φέρουν άκρας υγείας, τουλάχιστον για την ώρα.

  Είναι η πρώτη της γέννα, και απο οτι έχω διαβάσει δεν υπάρχουν πολλές πυθανότητες για τα μικρά της. Έτσι δεν είναι?

  Επίσης αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ο μικρός αριθμός των νεογέννητων. 8 λίγα δεν είναι? Υπάρχει περίπτωση να ήταν παραπάνω και να τα έφαγε, η άκαρδη μάνα, και να μην το πρόσεξα? :D

1765[/snapback]

Να σου ζήσουν Βασίλη άντε και καλές γέννες.

1. Οχι δεν είναι πολύ σωστό αυτό. Αν είναι άστρωτο το ενυδρείο μπορεί να σου συμβεί αλλά και πάλι δεν είναι απόλυτο. Στο δικό μου ενυδρείο μετά απο μια βδομάδα που ήταν σε λειτουργεία αναγκάστηκα να βάλω μια ballon molly που είχε γεννήσει στο πετ που μου την κρατούσε και έπρεπε να πάρω τη μαμά και τα κουτσούβαλα, τα μωράκια μπαίνουν σε άλλο ενυδείο- γεννήστρα. Το ενυδρείο είναι φουλ στα φυτά, μετά απο 2 μέρες ξαναγέννησε στο καινούργιο ενυδρείο και επειδή δεν υπήρχε χώρος, στο ενυδρείο- γεννήστρα ήταν ήδη 60 μωρά, έτσι μεγαλώσαν όλα με τη μαμά τους εκεί χωρίς καμία απώλεια, ααα μετά απο 1 μήνα ακριβώς είχαμε και άλλα 50 νέα μωρά(άσχετο μήπως θες κανένα :) ).

2. Τα γκάπι, ξιφοφοράκια και μερικές φορές τα πλάττυ τρώνε τα μωρά τους αμέσως μόλις γεννηθούν, ε να μην κριώσει το φαϊ........,τα πλάττυ μου δεν ασχολούνται ούτε τα μολλυ. Για αυτό βρήκες μόνο τόσα, μου τυχαίνει και μένα με τα γκάπι να βρω 1 κανένα....

3. Άστα στη γεννήστρα για 40 μέρες+ μέχρι να αποκτήσουν ενα μέγεθος ικανοποιητικό για να μην στα κάνουν μεζέ. :rolleyes:

4. Θα τα ταϊζεις κάθε μέρα 3-4 φορές με πολύ καλα τριμμένη τροφή, έχει στα πετ πολύ καλλές πάρε αν θες αυτή με τη σπιρουλίνα και με τις βιταμίνες να σου γίνουν τερατάκια. Μπορείς να καθαρίζεις τη γεννήστρα με ένα λαστιχάκι σαν αυτό που έχουμε στις αεροντλίες καθες 3-4 μέρες για να μην μένουν υπολείματα τροφής και αν θες, εγώ το κάνω στις γεννήστρες βάλες ένα σαλιγακράκι όσο πιο μικρό έχεις αυτά τα απλά που μπαίνουν με τα φυτά μας για να καθαρίζει όσο μπορεί, ένα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Gin,

Τα μικρά τα εχω στην γεννήστρα όπως προανέφερα και τα ταίζω με τροφή για νεογέννητα της tetra.

Απο την αρχή τα είχα εκεί, (για να απαντήσω στον φίλο GDP, οπότε αποκλείεται να τα ρούφιξε το φίλτρο τα υπόλοιπα.)

Σίγουρα είσαι τυχερός αν σου γεννάν 50 ψαράκια την φορά. Το ερώτημα είναι οτι μετά τις 40 μέρες που θα τα βγάλω απο την γεννήστρα, θα τα ρίξω στο ενυδρείο μαζί με τα ενήλικα ψάρια? Μικρά δεν θα είναι ακόμα? Σκέφτομαι την λύση ενός μικρού ενυδρείου, με ενα φιλτράκι, τυλιγμένο με καλτσόν για να μην τα ρουφίξει, και μια θερμαντική ράβδο. Εκεί θα έχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες για ζωη.

Μ αυτό, θα έχω στάνταρ, ενα ενυδρειάκι, εκτροφής για ολα τα ζοωτόκα.

Η ιδέα με το σαλιγκαράκι, πολύ καλή!

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη αυτή είναι η καλύτερη λύση αν μπορείς να πάρεις ένα ενυδρείο γιατί έτσι θα μεγαλωνουν πιο γρήγορα και καλύτερα και εγώ έτσι έχω κάνει.Για το θέμα της τροφή αυτή που χρησιμοποιείς είναι οκ τώρα αν θες αργότερα μπορείς να τους πάρεις και κάτι άλλο ή να φτιάξεις αρτέμια που θα είναι σούπερ αλλά δεν ξέρω πόσο χρόνο διαθέτεις για να ασχοληθείς.Τα μωράκια θα πρέπει να έχουν μέγεθος τουλάχιστον 1.5-2 πόντους για να είσαι απόλειτα σίγουρος πως δεν θα στα φάνε, όσο πιο μεγάλα τα βάλεις τόσο πιο καλά. Πάντος μέχρι στιγμή τα πας καλά μην αγχώνεσε, ότι άλλο θες εμείς είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε :) Α!! και κάτι ακόμα είμαι φίλη .....

Link to comment
Share on other sites

Α!! και κάτι ακόμα είμαι φίλη .....

Sorry φίλη Gin... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω κάτι και εγώ σχετικά με τους ξυφοφορους? Έγινα μπαμπάς εδώ και 4 μέρες. Αλλά μετά την γεννά η θηλύκια είχε επάνω στο σώματης κάτι σαν άσπρες φισαλιδε και κάθετε μέχρι και σήμερα χαμηλά στον πάτο. Είναι από την γεννά η μήπως κάτι τρομαχτικό?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες φυσαλίδες μήπως είναι κάτι σαν κόκους αλατιού άσπρα αν μπορείς βάλε φώτο να δούμε. Μάλλον κάτι έχει

Link to comment
Share on other sites

Τα άλλα σου ψαράκια είναι εντάξει ή έχουν βγάλει και αυτά. Αν είναι έτσι όπως σου είπα τότε είναι ich και θα πρέπει να κάνεις θεραπεία με φάρμακο. Πάντως μια φωτο θα βοηθούσε. Πες μου σε τι θερμποκρασία τα έχεις, τι λίτρα έχεις και πόσα ψάρια έχεις βάλει. Θα πάρεις ή της SERA ή Aquarium Phermaceuticals για ich θα ανεβάσεις την θερμοκρασία στους 29 βαθμούς και θα βγάλεις αν έχεις άνθρακα. Θα κάνεις την θεραπεία όπως γράφουν οι οδηγίες και θα μειώσεις το φαγητό. Κάνε αυτά και πες μας. Ότι άλλο θες εδώ είμαστε. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ψαράκια μου έχουνε αυτές τις φυσαλίδες που είναι σαν κόκκους αλατιού . αλλά περιστερές αλλά λιγότερες… η θερμοκρασία είναι 27 βαθμούς. έχω 2 ξυφοφορους, 3 γkαπυ ένα γατόψαρο και 2 ζευγαράκια γκουραμι.Πήρα φάρμακο για ich και έβαλα 50 σταγόνες για τα 50 λίτρα. Αλλά να σας πω…..έτσι πράσινο γίνετε το νερό??? Για πόσες μέρες της είναι έτσι? Α και κάτι άλλο. Έκανα μέτρησης και όλες είναι στα ύψη, αλλά το κακό είναι που το έκανα το τεστ μετά το φάρμακο…λέτε να έκανα χαζομάρα?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι όλες οι μετρήσεις είναι στα ύψη τι εννοείς? Για δόσε μας τιμές.

Το νερό έτσι πράσινο γίνεται. Μετά τη θεραπεία, που θα βάλεις κι ενεργό άνθρακα και θα κάνεις και μια αλλαγή νερού θα καθαρίσει η πρασινίλα. Μην σε ανυσηχεί.

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε την θερμοκρασία στους 29-30 βαθμούς με καλή οξυγόνωση, ρίξε αλάτι, το φάρμακο σύμφωνα με τις οδηγίες (όσες μέρες λένε οι οδηγίες) και παρακολούθησέ αν φεύγουν τα στίγματα. Λογικά αν κάνεις όλα αυτά σε 7-10 μέρες θα έχει φύγει.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα ανέβασε την θερμοκρασία κατα 2 βαθμούς απο κει που την είχες βάλε το φάρμακο συμφωνα με τις οδηγίες και μείωσε το φαγητό. Μετρήσεις μην κάνεις τώρα με το φάρμακο. Πριν δεν είχες κάνει μετρήσεις; Το νερό έτσι γίνεται μετά την αλλαγή και τον άνθρακα θα καθαρίσει μην σε ανησυχεί. Θα κάνεις θεραπεία μέχρι να καθαρίσουν μπορεί να χρειαστούν και 2 κύκλους θεραπείας δηλ. 1 και 3 μέρα 5 και 7 βάζεις φάρμακο, κάνεις τις αλλαγές νερού όπως γράφουν οι οδηγίες. Μετά την θεραπεία θα εξακολουθήσεις να ταϊζεις λίγο για να μην έχεις πρόβλημα και αρχίσει να σου ανεβάζει αμμωνίες και νιτρικά. Μετά την θεραπεία και τις αλλαγές νερού κάνε παλι μετρήσεις. Ότι άλλο θες ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ευχαριστώ . αυτά έκανα. Φοβόμουνα μήπως δεν κάνει να βάλω αλάτι μαζί με το φάρμακο. Έχουνε φυγή λίγο τα σημαδάκια επάνω στο σόμα αλλά τα ψαριά είναι συνήθως κάτω στον πάτο. Λέτε να τα χάσω??? Εκτός από τα γkουραμι που είναι οπός πάντα ζωηρά… και πάλι ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - LARISEOS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας παιδιά!

έχω και εγώ μια απορία σχετικά με ξιοφορίνες!15 μέρες περίπου έχω εντοπίσει την ξιφοφορίν μου να είναι φουσκομένη και να μαυρίζει από πίσω(σύμπτομα έγγυου σωστά?)να την βάλω από τώρα σε μια γενίστρα?ή είναι νωρίς?

Link to comment
Share on other sites

Να μην τη βάλεις στη γεννήστρα γιατί θα τη στρεσαρεις και μπορεί να μην γεννήσει και θα έχει επιπτώσεις στο ψάρι σου. Αστην στο ενυδρείο και βάλε φυτάκια όπως κερατόφυλλο java moss κλπ που θα μπορούν να κρυφτούν τα μωρά σου. Αν θες μπορείς να τα πιάσεις και να τα βάλεις, καλύτερα για μένα , σε ένα μικρό ενυδρείο ή αν δεν έχεις να βάλεις τα μωρά σε μια γεννήστρα και να τα ταϊζεις με πολύ καλά τριμμένη τροφή σαν αυτή που δίνεις στα μεγάλα ή αν θες μπορείς να πάρεις έτοιμη για μωράκια απο πετ σοπ.

Τώρα για το πότε θα γεννήσει δεν μπορώ να σου πως με σιγουριά αλλά να ξέρεις πως η διάρκεια είναι 3-4 βδομάδες.Θα δεις την κοιλιά της στο πίσω μέρος να τετραγωνίζει όταν θα είναι έτοιμη και θα γίνει σαν μπαλόνι. Αν θες βάλε μια φώτο να την δούμε.

Άντε καλή επιτυχία και καλά γεννητούρια

Link to comment
Share on other sites

kalispera GIN!

oi fwto pou zitises!

elpizw na bgaleis akri kai na mou peis!

post-442-1140214191_thumb.jpg

post-442-1140214230_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τη δω απο κοντά με σιγουριά δεν μπορώ να πω αλλά όπως τη βλεπω θέλει ακόμη καμμιά βδομάδα αλλά και αυτό με επιφυλαξη. Τις δικές μου ξέρω ακριβώς καθε πότε γεννάνε γιατί τις έχω πολύ καιρό και έχουν γεννήσει πολλές φορές.

Πές μου όταν θα γεννήσει :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαίρετε! η ξυφοφορίνα μου γέννισε χτες μάλλον κατά την διάρκεια της νύχτας με αποτέλεσμα να βρω μόνο 1

βέβαια δεν εχει φύγει το μαύρισμα από πίσω.υπάρχει περίπτωση να κάνει και άλλα?το φούσκομα έχει φύγει κατά 80%!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε πέτυχα αν και δεν την είχα δει απο κοντά, το άλλο επάγγελμα που θα κάνω θα είναι μαμή ψαριών :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical: Μπράβο πολύ χαίρομαι :welcome:

Μπορεί να τα φάγαν τα υπόλοιπα ή μπορεί να μην τα έχει βγάλει όλα περίμενε 2-3 μέρες και θα δεις. Εμένα μου είχε τύχει με μια μόλλυ να γεννήσει τα πρώτα ΠΑρασκευή και τα υπόλοιπα Κυριακή. Έπρεπε να με δεις χαρά και αυτήν μόνη της σε 180λτ με τις ψειρίτσες της μαζί, χωρίς να τα πειράζει ήταν φοβερή εικόνα :rockon: (όχι πως τους έχω αδυναμία :hysterical: )

Βάλ το μπομπιράκι σε μια γεννηστρα μεσα στο κανονικό ενυδρείο, εκτός και αν έχεις καβάτζα κάποιο άλλο ενυδρείο και το βάλεις εκεί, θα πρέπει να το ταϊζεις πολυ λίγο με καλά τριμμένη τροφή, αν και εγώ προτιμώ να πέρνω έτοιμη για μωρά απο πετ σοπ, 2-4 φορές την ημέρα, μην του ρίχνεις πολυ.

Να ξέρεις πως ζευγαρώνουν αμέσως μόλις γεννάνε, μου εχει τυχει να ζευγαρώνει η πλάτυ μου μια μέρα πριν και μερικά λεπτά πριν να γεννήσει :blink:

Ότι άλλο θες πες μου :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...