Jump to content

Ανακαίνηση Ενυδρείου


Recommended Posts

Ξήλωσα το πρωί το ενυδρείο που χα με κιχλίδες διότι δεν αφήναν φυτό για φυτό. Το πήρα απόφαση τελικά.

Θέλω να το μετατρέψω σε φυτεμένο το οποίο θα φιλοξενεί neon tetra (μπορεί και μερικά guppys) και μερικά apple snails. Πήρα σήμερα μερικά φυτά αφού διάβασα χθες βράδυ το σχετικό θέμα. Εκεί που πήγα είχε φυτά που προερχόνται από Σιγκαπούρη. Δεν ήταν τα φυτά της Tropica. Βρήκα φυτά που είχα στην λίστα μου ή τουλάχιστον που έμοιαζαν μ' αυτά. Όπως και να χει μου χε δώσει ο τύπος το βιβλίο που τα παραγγέλνει και έτσι πήρα πληροφορίες από κει. Τα φυτά μου βαση των ονομάτων που βρήκα εκεί ή από την Tropica.

Anubias nana (τα χα από πριν)

Alternanthera reineckii ''lilacina'' ('Purple') (τα χα από πριν)

Echinodorus LongLeaf

Valisneria Spirallis

Hydrocotyle verticillata

Micranthemum umbrosum

Echinodorus 'Red Diamond'

Γενικά διάλεξα εύκολα - μέτρια φυτά (εκτός από reineckii και Hydrocotyle verticillata).

Βυθό μέχρι τώρα είχα μόνο χαλικάκι, μάλλον 5mm. Στο ανάλογο τοπικ που διάβασα κατέληξα να βάλω υπόστρωμα με χαλικάκι 2-3mm. Το χαλικάκι που έχω ήδη πως μπορώ να το χρησιμοποιήσω? πάνω από το 2-3mm ή ανάμεσα στο υποστρωμα και το 2-3 mm?

Από λάμπες τώρα έχω δύο T5 της Arcadia, μία FreshWater FF30 30Watt και μια Original Tropical FO30 30 Watt. Βάση αυτών που διάβασα χρειάζομαι 0,3-0,6Watt/Litre για να θεωρείται μέτριος ως υψηλός φωτισμός. Εγώ τώρα έχω 0,25. Υπάρχουν σε αυτό το μήκος δυνατότερες λάμπες? Όσο αφορά τα Kelvin δεν ξέρω τι έχω διότι δεν γράφει τίποτα πάνω στις λάμπες. Έψαξα και στο site της Arcadia αλλά ούτε κει βρήκα κάτι. Ανακλαστήρες δεν είχα. Θα πάω να πάρω αύριο.

Περιμένω απαντήσεις. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Από λάμπες τώρα έχω δύο T5 της Arcadia, μία FreshWater FF30 30Watt και μια Original Tropical FO30 30 Watt. Βάση αυτών που διάβασα χρειάζομαι 0,3-0,6Watt/Litre για να θεωρείται μέτριος ως υψηλός φωτισμός. Εγώ τώρα έχω 0,25. Υπάρχουν σε αυτό το μήκος δυνατότερες λάμπες? Όσο αφορά τα Kelvin δεν ξέρω τι έχω διότι δεν γράφει τίποτα πάνω στις λάμπες. Έψαξα και στο site της Arcadia αλλά ούτε κει βρήκα κάτι. Ανακλαστήρες δεν είχα. Θα πάω να πάρω αύριο

Λάθος τυπογραφικό :thumbup: . Τ8 είναι οι λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί να προσθέσω κι άλλη λάμπα. Τι να βάλω? Ακόμα μία FreshWater (άσπρο φως δηλαδή) ή μία Original Tropical (ροζ φως) ?

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα με την ανακαίνηση επιτέλους. Αφού τα έβγαλα όλα και άδειασα το ενυδρείο χρησιμοποίησα το παρακάτω σφουγγαράκι και καθάρισα όλο το ενυδρείο. Είναι ότι πρέπει για την πρασινάδα στο τζάμι, χρησιμοποιώντας το όμως από την άσπρη μεριά.

Sfouggari.jpg

Γύρισα σχέδον τα μισά Πετ Σοπ της Λευκωσίας για να βρώ 2 κουβαδάκια Sera Floredepot 4,7 Kg. Έβαλα λοιπόν το υπόστρωμα (βγήκε 1,5 cm), από πάνω έβαλα 10 Kg χαλικάκι 2-3 mm και από πάνω το χαλικάκι που χα 5 mm. Ο βυθός βγήκε συνολικά 7 - 9 cm. Έβαλα τις ρίζες, τις πέτρες, τα φυτά και τους ανακλαστήρες.

Enydreio240L1.jpg

Enydreio240L2.jpg

Enydreio240L3.jpg

Enydreio240L4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα επρεπε να σε μαλωσω που προδοσες την Αφρικη :thumbup: Ειναι πολυ ομορφο να το χαιρεσαι φιλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορα την extra λάμπα που θέλω να βάλω ποια πρέπει να είναι?

Μετά από 2 μέρες που τρέχει το ενυδρείο αντιμετωπίζω ένα μικρό πρόβλημα. Στο προηγούμενο ενυδρείο είχα αρκετούς λαθρεπιβάτες. Όταν έβαλα το χαλικάκι των 5 mm που χα πριν, το έπλυνα καλά και απομάκρυνα όλους τους λαθρεπιβάτες. Το έβαλα πίσω στο ενυδρείο. Σήμερα όμως παρατήρησα πάνω στο τζάμι κάτι μικροσκοπικούς λαθρεπιβάτες :) που δεν φαινόταν στο χαλικάκι με γυμνό μάτι.

Αυτό που σκέφτομαι τώρα αφού δεν έχει ψαράκια μέσα για να τους τρώνε και αφού ούτε ταίζω οι λαθρεπιβάτες τι θα τρώνε, τα φυτά μου? Υπάρχει κάτι που τους σκοτώνει?

Και κάτι άλλο. Δεν μπορώ με τίποτα να κρύψω τον εξοπλισμό και δεν θα φτιάξω κανένα backround. Έβαλα εκεί τις Valisneria Spirallis ώστε όταν μεγαλώσουν να τον κρύψουν. Μήπωςς θα τους δημιουργήσει πρόβλημα η αναρόφηση του φίλτρου?

Έγινε επεξεργασία - panstelios22
Link to comment
Share on other sites

Φαντασία να έχεις και ότι θέλεις φτιάχνεις στο ενυδρείο σου. :)

Όσο για τους λαθρεπιβάτες θέλω να πιστεύω πως είναι σαλιγκάρια οπότε δεν το θεωρώ πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ήθελα μελλοντικα όταν τα φυτά μεγαλώσουν να κόψουν την θέα προς το αλλό δωμάτιο έφτιαξα κάτι σαν διάδρομο με χαλίκι πριν να είναι αργά. Χρειάστηκε να αλλάξω θέση σε 3 φυτά. Δεν ρίζωσαν ακόμη έτσι δεν έγινε ζημιά.

Enydreio240L5.jpg

Enydreio240L6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα κάνω τις πρώτες μετρήσεις. Πότε και πως θα ξέρω ότι έστρωσε το ενυδρείο για να βάλω ψαράκια?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά κάνεις

Για τις λάμπες διάβασε εδώ.

Θα βρεις όλες τις πληροφορίες που έψαχνες.

Ειδικότερα αν είναι να προσθέσεις μία ακόμη, να είναι arcadia freshwater.

To στρώσιμο μπορείς να το επισπεύσεις με μπόλιασμα από άλλο στρωμένο ενυδρείο, με σκευάσματα "ενεργών" βακτηριδίων (safe start της tetra) και φυσικά και με προσθήκη κλασικών σκευασμάτων βακτηριδίων (πχ stress zyme της API, nitrivec της sera).

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες στα φυτεμενα φίλε μου απο ότι βλέπω τα φυτάκια σου είναι σχετικά ευκολα οπότε δεν θα έχεις προβλημα απλά πρόσεξε την φωτοπερίοδο σου για να αποφύγεις τις άλγες γιατί εμείς οι μποστανάδες το έχουμε αυτο

νομίζουμε οτι αν εχουμε πόλλες ώρες φως θα έχουμε και τ΄λεια φυτά και έτσι την πατάμε.....

Συγχαρητηρια και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τις μετρήσεις σήμερα και διάβασα τον κύκλο του αζώτου. Κατά την διάρκεια της ανακαίνησης τα κεραμικά του φίλτρου τα ξέπλυνα λίγο όσο να φύγει η μπίχλα. Άλλαξα το βαμβάκι και πρόσθεσα 125 γραμμάρια άνθρακα. Στην θέση του μετά θα βάλω μπλε σφουγγάρι. Άρα κάποια βακτήρια υπάρχουν ήδη στο ενυδρείο. Πρόσθεσα και Sera Nitrivec. Τώρα είμαι στα αρχικά στάδια του κύκλου? Έχω βάλει περίπου 240 λίτρα νερό.

Οι μετρήσεις σήμερα έδειξαν

pH 8,5

kH 10

gH 16

Αμμωνία 0+ (δεν ήταν ούτε 0,5 αλλά και ούτε τελείως 0)

NO2 0

NO3 10

Άμα είδα αυτά τα αποτελέσματα στα pH, kH, gH έκανα και μετρήσεις στη βρύση

pH 9

kH 12

gH 17

Για τα μισά φυτά είμαι εκτός ορίων στο pH και στα άλλα έιμαι με το ζόρι στα όρια. Τι κάνω?

Τώρα όσον αφορά τον φωτισμό. Το άρθρο για τον φωτισμό το είχα διαβάσει. Αν λάβω υπόψιν τα watt ανά λίτρο χρειάζομαι ακόμα μια λάμπα αφού έιμαι με το ζόρι στα 0,3 ανά λίτρο. Τα Lumen δεν τα γνωρίζω άρα δεν μπορώ να κρίνω. Θα βάλω άλλη μία λάμπα FreshWater και λογικά θα είμαι εντάξει.

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά λόγια και για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην καταληξεις σε οσμωση μια αλλη λυση ειναι η τυρφη για να κατεβασεις λιγο το ΡΗ. Μην αμελησεις να βαλεις ανακλαστηρες, μια οικονομικη λυση ειναι να πας σε ενα μαγαζι με ηλεκτρολογικο εξοπλισμο, εγω αγορασα 1,5 μετρο ανακλαστηρα στα 5 ευρω και σε πληροφορω κανουν καλη δουλεια. Τη υψος εχει το ενυδρειο σου γιατι μου φαινεται αρκετα ψηλο και αυτο λειτουργει αρνητικα οσο αφορα τον φωτησμο.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ανακλαστήρες ήδη. Το ενυδρείο έχει ύψος 60 cm.

Έχω διαβάσει άρκετα για στρώσιμο του ενυδρείου. Αυτό που ανυσηχεί έιναι αν μπορω να στρώσω το ενυδρείο με αυτες τις μετρήσεις.

Θέλω να βάλω ψαράκια Cardinal Tetra. Διάλεξα τα φυτά ώστε να συμβαδίζει το pH και η θερμοκρασία τους με αυτό των ψαριών. Για να στρώσω το ενυδρείο πρέπει να βάλω μερικά ψαράκια και δεν νομίζω να αντέξουν σε τέτοιο νερό......

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ανακλαστήρες ήδη. Το ενυδρείο έχει ύψος 60 cm.

Έχω διαβάσει άρκετα για στρώσιμο του ενυδρείου. Αυτό που ανυσηχεί έιναι αν μπορω να στρώσω το ενυδρείο με αυτες τις μετρήσεις.

Θέλω να βάλω ψαράκια Cardinal Tetra. Διάλεξα τα φυτά ώστε να συμβαδίζει το pH και η θερμοκρασία τους με αυτό των ψαριών. Για να στρώσω το ενυδρείο πρέπει να βάλω μερικά ψαράκια και δεν νομίζω να αντέξουν σε τέτοιο νερό......

Απο τις τιμες που δεινεις το ενυδρειο φαινεται σχεδον στρωμενο, το προβλημα ειναι ομως πως τα cardinal θελουν πολυ μαλακο και οξυνο νερο και η καλυτερη λυση ειναι η οσμωση αναγκαστικα!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά εδώ.

Κάνω μέτρηση με τα υγρά τεστ της Sera και βγάζω pH σχεδόν 9. Με τα sticks της Sera που είχα η μέτρηση δείχνει περίπου 7,4. δοκίμασα και με κάτι άλλα sticks που έιναι για μέτρησεις νερού πισίνας και με αυτά δείχνει περίπου 7,6. Όσο και μη αναξιόπιστα να είναι τα sticks δεν νομίζω να έχουν τόση μεγάλη διαφορά. Για όλες τις μετρήσεις ακολουθώ κατά γράμμα τις οδηγίες. Τα ίδια αποτελέσματα έχω και στο νερό της βρύσης.

:)

Έβαλα άλλη μία ρίζα σήμερα στο ενυδρείο, βρήκα μια αρκετά βαρετή και έτσι δεν χρειάστηκε πέτρα για να την κρατάει. Έβαλα και Sera Super Peat 250 gr σε 2 δυχτάκια στο φίλτρο. Αύριο θα ξανακάνω μετρήσεις στο pH.

Απόψε οι μετρήσεις έδειξαν

Αμμωνία 1

NO2 0

NO3 10

Έγινε επεξεργασία - panstelios22
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά εδώ.

Κάνω μέτρηση με τα υγρά τεστ της Sera και βγάζω pH σχεδόν 9. Με τα sticks της Sera που είχα η μέτρηση δείχνει περίπου 7,4. δοκίμασα και με κάτι άλλα sticks που έιναι για μέτρησεις νερού πισίνας και με αυτά δείχνει περίπου 7,6. Όσο και μη αναξιόπιστα να είναι τα sticks δεν νομίζω να έχουν τόση μεγάλη διαφορά. Για όλες τις μετρήσεις ακολουθώ κατά γράμμα τις οδηγίες. Τα ίδια αποτελέσματα έχω και στο νερό της βρύσης.

:)

Έβαλα άλλη μία ρίζα σήμερα στο ενυδρείο, βρήκα μια αρκετά βαρετή και έτσι δεν χρειάστηκε πέτρα για να την κρατάει. Έβαλα και Sera Super Peat 250 gr σε 2 δυχτάκια στο φίλτρο. Αύριο θα ξανακάνω μετρήσεις στο pH.

Απόψε οι μετρήσεις έδειξαν

Αμμωνία 1

NO2 0

NO3 10

Μην ανχωνεσαι, η αμμωνια σου ανεβηκε λογω τυρφης και σε κανα δυο πμερες το πολυ θα μηδενιση, οσο για τα τεστ του ΡΗ ειναι αληθεια πως και εγω δυσκολευομε με τις χρωματικες αποχρωσεις αυτων, σιγουρα η καλυτερη λυση ειναι ενα ΡΗμετρο. Οπως και να εχει λογο της υψιλης σκληροτητας του νερου λογικα το ΡΗ σου δυσκολα θα πεφτει υπερβολικα μια που η ολικη σου σκληροτητα θα κραταει σταθερα το ΡΗ σου πανω απο το 7+, για αυτο και σου προτεινα οσμωση για τα ψαρια που θελεις να βαλεις.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Rik για την βοήθεια. Οι μετρήσεις που έκανα σε αμμωνία ΝΟ2 ΝΟ3 ήταν πριν να βάλω την τύρφη.

Τώρα που ξαναμέτρησα μετά από 1,5 ώρες με την τύρφη έχω τα ίδια αποτελέσματα.

Αμμωνία 1

NO2 0

NO3 10

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Rik για την βοήθεια. Οι μετρήσεις που έκανα σε αμμωνία ΝΟ2 ΝΟ3 ήταν πριν να βάλω την τύρφη.

Τώρα που ξαναμέτρησα μετά από 1,5 ώρες με την τύρφη έχω τα ίδια αποτελέσματα.

Αμμωνία 1

NO2 0

NO3 10

Αμμωνια μηπως μετρας με της Sera; Διαβασε καλα τις οδηγειες γιατι μαλλον μετρας αμμωνιο.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις Rik, αμμωνιο μετρούσα, δεν διάβαζα την 7η οδηγία που έλεγε να συγκρίνω με τον πίνακα. Βασικά ανάλογα του αμμωνίου και του pH βγαίνει η αμμωνία.

Ξαναγράφω τις μετρήσεις από την αρχή.

pH 8,5

kH 10

gH 16

Αμμωνία 0,03

NO2 0

NO3 10

Αμμωνία 0,36

NO2 0

NO3 10

Αυτές τις μετρήσεις τις έκανα σήμερα το πρωί και φαίνεται ότι δούλεψε η τύρφη.

pH 8

kH 7

gH 14

Αμμωνία 0,03

NO2 0

NO3 10

Θα φτιάξω και CO2 και ελπίζω να φτάσω στα επίπεδα που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::thumbup::)
Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις σήμερα το πρωί

pH 7,5

kH 6

gH 15

Αμμωνία 0,003 - 0,009

NO2 0

NO3 10

Έπεσε κι άλλο το pH και ακόμα δεν έβαλα CO2, μάλλον απόψε. Φαίνεται ότι είναι στρωμένο το ενυδρείο άλλα για Καρδινάλιους Τέτρα έχω ακόμα ψηλό gH. :):thumbup:

Οι τιμές των μετρήσεων μου είναι ιδανικές για τα Γκάπυ.

Συντήρηση στο ενυδρείο:

PH: 7.5 -8.5 pH (Ιδανικά: 7.8-8)

KH: -

GH: 10-20°dGH (Ιδανικά: 15°dGH)

Θερμοκρασία: 18-28°C (Ιδανικά: 23-25°C)

Λίτρα: Για ένα χαρέμι (1 αρσενικό και 3 θηλυκά) γύρω στα 60 λίτρα

Έτσι για να μην χρειαστώ περισσότερα (ΑΟ κτλ) θα αλλάξω γνώμη για τους Καρδινάλιους Τέτρα. Μπόρεί να βάλω τέτοιους στο μικρό ενυδρείο που φτιάχνω.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα 6 Γκαπυ για αρχή, τόσα είχε στο Πετ Σοπ. Από το μέγεθός τους, μάλλον, είναι μια θυληκιά και 5 αρσενικά.

Γενικές πληροφορίες: Από τα ψάρια που προτείνονται στους αρχάριους, λόγω της μεγάλης τους προσαρμοστικότητας και της εύκολης αναπαραγωγής τους.

Επίσης η αναλογία θηλυκών-αρσενικών πρέπει να είναι τουλάχιστον 3:1, μιας και τα αρσενικά κυνηγούν πολύ τα θηλυκά με αποτέλεσμα αυτά να τα στρεσάρουν.

Θα πάω Λευκωσία το απόγευμα να πάρω κι άλλα θυληκά.

Στο Πετ Σοπ που πήγα είχε και Καρδινάλιους. Τον ρωτάω από που βάζει νερό? Από την βρύση μου απαντά. Και τα ψαράκια είναι μια χαρά? Ναι.

Η αλήθεια συμπεριφέρονταν μια χαρά και τα χρώματα τους ήταν σούπερ, αλλά δεν ξέρω πόσο καιρό τα έχει σε αυτό το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ακόμα 8 θυληκά το απόγευμα και έτσι τώρα έχω ένα κοπάδι 5 αρσενικά και 9 θυληκά. Μάλιστα μερικά θυληκά είναι έγκυες και θά χω και μωράκια σε λίγο. Ήδη είδα 2 μικρά μέσα στο ενυδρείο :)

Από δω και πέρα θα συνεχίσω στην παρουσίαση του ενυδρείου στο κατάλληλο τοπικ. Συντομα με φώτος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...