Jump to content

Eheim 2213


bbetta

Recommended Posts

Γεια σας

Θα πάρω ένα 60λ ενυδρειο με εξωτερικό φίλτρο

Το eheim 2211 είναι το φίλτρο που θα επερνα

Τελικά βλέπω ότι το eheim2213 με βανάκια βγαίνει πιο φτηνό

Είναι θωρυβωδες(σημαντικό θέμα για μένα αφού το ενυδρειο είναι στο υπνοδωμάτιο );;;;;;;

Είναι υπερβολή για το ενυδρειο ;;;

Θα ΄Εχω πολυ μεγάλη ροή ;;;;

Ρυθμιστή ροής έχει;;;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει πολυ καλά σχόλια σε ότι αφορά τον θόρυβο.

Πιστεύω ότι υπερβολική φίλτρανση δεν υπάρχει. Όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο. Αν το πάρεις με βανάκια νομίζω ότι μπορείς να ρυθμίζεις την ροή με αυτά.

Ας μιλήσει όμως κάποιος που έχει Eheim καλύτερα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει πολυ καλά σχόλια σε ότι αφορά τον θόρυβο.

Πιστεύω ότι υπερβολική φίλτρανση δεν υπάρχει. Όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο. Αν το πάρεις με βανάκια νομίζω ότι μπορείς να ρυθμίζεις την ροή με αυτά.

Ας μιλήσει όμως κάποιος που έχει Eheim καλύτερα :thumbup:

Θέμα θορύβου δεν Υπάρχει στα eheim Εγώ έχω βέβαια το 2073pro3 τώρα όσο αφορά την αυξομειωση που λες με τα βανακια δε συστήνεται γιατί σε αυτά τα μοντέλα επιβαρύνεται η αντλία του φιλτρου για αυξομειωση υπάρχουν τα πιο καινούργια φίλτρα της eheim αλλα και άλλων εταιρειών που έχουν ειδική λειτουργία

Link to comment
Share on other sites

έχω το 2213 σε 2 50λιτρα, μια χαρά είναι! Και εγώ στο υπνοδωμάτιο. Θόρυβο κάνει μόνο αν μπουκώσει η είσοδος και ζορίζεται η αντλία, διαφορετικά πρέπει να δεις αν κινούνται τα φυτά σου για να καταλάβεις ότι δουλεύει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πήρα ακόμα αλλά το πήρε ένας φίλος και τον βοηθάω. Πως θα το συναρμολογίσουμε έχω μπερδευτεί... :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σε μένα τωρα. Το φιλτρο θα μπει στο ίδιο υψοσ με το ενυδρειο ή ελαχιστα πιο πάνω.

Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα???

Στις οδηγειες λεει οτι το φιλτρο πρεπει να είναι τουλάχιστον 10cm κατω απο το ενυδρείο.

Πιστεύετε οτι θα εχω προβλημα ;;; :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου κρατάει αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Και πιο θα ναι το αποτέλεσμα ;;;;;;;;

Θα σου παράγει θόρυβο

Link to comment
Share on other sites

+ ότι δεν θα δουλεύει και σωστά γιατί είναι φτιαγμένα να αντλούν νερό και όχι αέρα.

Link to comment
Share on other sites

+ οτι μετά από διακοπές ρεύματος μπορεί να μείνεις χωρίς κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

+ Οτι μπορεί να σου χαλάσει και η φτερωτή αν δουλεύει αρκετό διάστημα με αέρα

Ξεχάσαμε τίποτε?

:)

Link to comment
Share on other sites

η αντλια δεν ρουφαει αερα αλλα σπρωχνει. η πληρωση με νερο γινετε με την βαρυτητα του νερου. αν το φιλτρο δεν ειναι πιο κατω απο το ενυδρειο, η αντλια θα πρεπει και να ρουφαει, πραγμα για το οποιο δεν ειναι φτιαγμενη.

Link to comment
Share on other sites

Με την βαρύτητα μπαίνει το νερό στο φίλτρο, μετά η αντλία το αντλεί προς το ενυδρείο πάλι, άρα αν έχει αέρα μέσα θα τραβήξει και τον αέρα και έτσι η αντλία θα "ξεπιάσει" που λέμε. Με αποτέλεσμα κάποτε να χαλάσει.

Link to comment
Share on other sites

Με απλά ελληνικά....Δεν παίζει. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ.

Θα μπορούσατε να μου πείτε πως μπορώ να το συναρμολογησω ;;;

Θα υπάρχει πρόβλημα αν δεν βάλω ΕΗΕΙΜ MECH και βάλω μόνο EHEIM SUBSTRATpro (μαζί με το σφουγγάρι και το βαμβάκι);;;;;

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου έχω και εγώ το ίδιο θέμα μπορείτε να μας πείτε με ποια σειρά μπενουν τα υλικά στον κάδο;;;Ακόμα πως συναρμολογητε και υπάρχει ρυθμιστής ροής ;;;;

Ευχαριστω :)

Έγινε επεξεργασία - gpapas152
Link to comment
Share on other sites

Δεν το πήρα ακόμα αλλά το πήρε ένας φίλος και τον βοηθάω. Πως θα το συναρμολογίσουμε έχω μπερδευτεί... :):thumbup:

Εχουμε κάποια εξέλιξη? Γιατί σήμερα το πήρα και εγώ, την έκδοση με τα βανάκια και μου ήρθε μα το θεό να το πετάξω απτο παράθυρο.. Δηλαδή πραγματικά ή λείπουν πράγματα ή εγώ είμαι χαζός...

1) Ας ξεκινήσουμε απ'τα ΠΟΛΥ βασικα.. το λάστιχο που έχει μέσα ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θέλει κόψιμο για να λειτουργήσει το φίλτρο, σωστά? Ωραία, το θέμα είναι ότι εμένα με μετρίσεις που έκανα αν το κόψω σε 2 κομμάτια πολύ χλωμό να φτάνει, θα ήθελα μισό μέτρο ακόμα πιστεύω για να ειμαστε άνετοι.

2) Τα βανάκια πού συνδέονται? Πρέπει να κάνω το λάστιχο puzzle και να την κόψω σε 30 κομμάτια για να συνδεθούν τα βανάκια?

3) Σίγουρα μου λείπουν οι σφιχτήρες. Έχω τους 2 που ήταν βιδωμένοι στο φίλτρο.. οπότε για τη μία μεριά του λάστιχου που δένει στο φίλτρο κομπλέ. Μόνο που η άλλη μεριά του λάστιχου που πάει στο ενυδρείο ενώνεται με κάτι πλαστικούς σωλήνες, και υποτίθεται εδώ θέλουμε σφιχτήρες λένε οι οδηγίες. Οι οποίοι σε μένα απλά δεν υπήρχαν.

Έφαγα 1 ώρα και δεν κατάφερα τίποτα.. Αύριο θα αγοράσω λάστιχο από το πράκτικερ, θα φέρω και ένα κοπίδι να κάνω τη δουλειά μου. Οι οδηγίες είναι απλά για τα μπάζα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου έχω και εγώ το ίδιο θέμα μπορείτε να μας πείτε με ποια σειρά μπενουν τα υλικά στον κάδο;;;Ακόμα πως συναρμολογητε και υπάρχει ρυθμιστής ροής ;;;;

Ευχαριστω :)

Κάτω κατω βαζεις τα μπλέ σφουγγαράκια, μετά το άσπρο και μετά το μαύρο που είναι ο ανθρακας.

Αν θέλεις καλυτερη ποιότητα, μπορείς να βαλεις siporax κατω κατω, ετσι έχω κάνει εγώ, και έχω αφαιρέσει τα 3 απτα 5 μπλέ σφουγγάρια..

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κάποια εξέλιξη? Γιατί σήμερα το πήρα και εγώ, την έκδοση με τα βανάκια και μου ήρθε μα το θεό να το πετάξω απτο παράθυρο.. Δηλαδή πραγματικά ή λείπουν πράγματα ή εγώ είμαι χαζός...

1) Ας ξεκινήσουμε απ'τα ΠΟΛΥ βασικα.. το λάστιχο που έχει μέσα ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θέλει κόψιμο για να λειτουργήσει το φίλτρο, σωστά? Ωραία, το θέμα είναι ότι εμένα με μετρίσεις που έκανα αν το κόψω σε 2 κομμάτια πολύ χλωμό να φτάνει, θα ήθελα μισό μέτρο ακόμα πιστεύω για να ειμαστε άνετοι.

2) Τα βανάκια πού συνδέονται? Πρέπει να κάνω το λάστιχο puzzle και να την κόψω σε 30 κομμάτια για να συνδεθούν τα βανάκια?

3) Σίγουρα μου λείπουν οι σφιχτήρες. Έχω τους 2 που ήταν βιδωμένοι στο φίλτρο.. οπότε για τη μία μεριά του λάστιχου που δένει στο φίλτρο κομπλέ. Μόνο που η άλλη μεριά του λάστιχου που πάει στο ενυδρείο ενώνεται με κάτι πλαστικούς σωλήνες, και υποτίθεται εδώ θέλουμε σφιχτήρες λένε οι οδηγίες. Οι οποίοι σε μένα απλά δεν υπήρχαν.

Έφαγα 1 ώρα και δεν κατάφερα τίποτα.. Αύριο θα αγοράσω λάστιχο από το πράκτικερ, θα φέρω και ένα κοπίδι να κάνω τη δουλειά μου. Οι οδηγίες είναι απλά για τα μπάζα...

1. Ναι θελει κοψιμο. Ηθελες να ειναι ηδη κομμενο?

Ο σωληνας εχει αρκετο μηκος για σωστη λειτουργια του φιλτρου. Αν θελεις πιο μεγαλο σημαινει οτι πας να τοποθετησεις το φιλτρο πολυ μακρυα απο το ενυδρειο ή το ενυδρειο ειναι σε μεγαλυτερο υψος απο οτι πρεπει για να δουλεψει επαρκως η αντλια του φιλτρου (βλεπε μανομετρικο ή deliverey head στη σελιδα 57 του pdf με το manual του φιλτρου http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleitung...213_classic.pdf )

2. Ειναι απλη η συνδεση των βανων. Κανεις μια τομη σε καθε σωληνα λιγο μετα το φιλτρο και αναμεσα βαζεις το βανακι. (βλεπε πως ειναι συνδεδεμενα τα βανακια χωρις να ειναι puzzle, στην εικονα G1 της σελ 3 του πιο πανω link)

3. Δεν λειπει τιποτα. Τους σωληνες τους εφαρμοζεις και τους ασφαλιζεις με ρακορακια μονο απο τη μερια του φιλτρου. Στις αλλες ακρες (προς το ενυδρειο) ζεσταινεις με λιγο ζεστο νερο τους πρασινους σωληνες, για να μαλακωσουν και να ανοιξουν ετσι ωστε να μπουν πιο ευκολα μεσα τους το μπαστουνι εισαγωγης και το spraybar. Μολις κρυωσουν σφιγγουν και ασφαλιζουν.

Οι οδηγιες δεν μιλανε για σφιγκτηρες στους σωληνες προς τη μερια του ενυδρειου, μιλανε για τους σφιγκτηρες στο φιλτρο (σελ 4 εικονες Κ 1,2 και 3 οπου δειχνει και την ροη του νερου απο και προς το το φιλτρο).

Το λαστιχο του Πρακτικερ προφανως δεν ειναι καταλληλο γιατι α) δεν θα βρεις ακριβως στη διατομη που χρειαζεται β) δεν ειναι υλικο σαν το λαστιχο του eheim και θα τσακιζει ευκολα σταματωντας τη ροη.

Πρεπει να ειναι διαφανες για να βλεπεις μεσα την κατασταση του ωστε να το καθαριζεις οταν βρωμισει πολυ για να μη πεφτει η ροη οταν βουλωσει.

Αναλυτικες οδηγιες στα ελληνικα εχει στη σελ 32 του πιο πανω link.

Διαβασετες προσεκτικα και θα τις καταλαβεις. Αν δυσκολευεσαι, βρες καποιον φιλο πιο εμπειρο στα φιλτρα, να στο στησει και να σου λυθουν και οι αποριες.

Κάτω κατω βαζεις τα μπλέ σφουγγαράκια, μετά το άσπρο και μετά το μαύρο που είναι ο ανθρακας.

Αν θέλεις καλυτερη ποιότητα, μπορείς να βαλεις siporax κατω κατω, ετσι έχω κάνει εγώ, και έχω αφαιρέσει τα 3 απτα 5 μπλέ σφουγγάρια..

Η σειρα τοποθετησης των υλικων υπαρχει στο manual στη σελ 33.

Μια σειρα (Β1) για την εκδoση με σφουγγαρια και μια σειρα (Β2) για κεραμικα υλικα συν σφουγγαρια.

Αν βαλεις διαφορετικα υλικα απο τα μαμισια, πρεπει να ακολουθησεις τη λογικη οτι τα μηχανικα υλικα μπαινουν μετα τα βιολογικα και ετσι το siporax πρεπει να μπει μετα τα σφουγγαρια

οπως στη φωτο, οπου βιολογικο εχει στη μεση το substrat:

(Για μηχανικη φιλτρανση εχει μηχανικο μακαρονι ehfimech κατω κατω και μετα σφουγγαρι)

11439797865236205_FMAufbau_pro.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι θελει κοψιμο. Ηθελες να ειναι ηδη κομμενο?

Ο σωληνας εχει αρκετο μηκος για σωστη λειτουργια του φιλτρου. Αν θελεις πιο μεγαλο σημαινει οτι πας να τοποθετησεις το φιλτρο πολυ μακρυα απο το ενυδρειο ή το ενυδρειο ειναι σε μεγαλυτερο υψος απο οτι πρεπει για να δουλεψει επαρκως η αντλια του φιλτρου (βλεπε μανομετρικο ή deliverey head στη σελιδα 57 του pdf με το manual του φιλτρου http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleitung...213_classic.pdf )

2. Ειναι απλη η συνδεση των βανων. Κανεις μια τομη σε καθε σωληνα λιγο μετα το φιλτρο και αναμεσα βαζεις το βανακι. (βλεπε πως ειναι συνδεδεμενα τα βανακια χωρις να ειναι puzzle, στην εικονα G1 της σελ 3 του πιο πανω link)

3. Δεν λειπει τιποτα. Τους σωληνες τους εφαρμοζεις και τους ασφαλιζεις με ρακορακια μονο απο τη μερια του φιλτρου. Στις αλλες ακρες (προς το ενυδρειο) ζεσταινεις με λιγο ζεστο νερο τους πρασινους σωληνες, για να μαλακωσουν και να ανοιξουν ετσι ωστε να μπουν πιο ευκολα μεσα τους το μπαστουνι εισαγωγης και το spraybar. Μολις κρυωσουν σφιγγουν και ασφαλιζουν.

Οι οδηγιες δεν μιλανε για σφιγκτηρες στους σωληνες προς τη μερια του ενυδρειου, μιλανε για τους σφιγκτηρες στο φιλτρο (σελ 4 εικονες Κ 1,2 και 3 οπου δειχνει και την ροη του νερου απο και προς το το φιλτρο).

Το λαστιχο του Πρακτικερ προφανως δεν ειναι καταλληλο γιατι α) δεν θα βρεις ακριβως στη διατομη που χρειαζεται β) δεν ειναι υλικο σαν το λαστιχο του eheim και θα τσακιζει ευκολα σταματωντας τη ροη.

Πρεπει να ειναι διαφανες για να βλεπεις μεσα την κατασταση του ωστε να το καθαριζεις οταν βρωμισει πολυ για να μη πεφτει η ροη οταν βουλωσει.

Αναλυτικες οδηγιες στα ελληνικα εχει στη σελ 32 του πιο πανω link.

Διαβασετες προσεκτικα και θα τις καταλαβεις. Αν δυσκολευεσαι, βρες καποιον φιλο πιο εμπειρο στα φιλτρα, να στο στησει και να σου λυθουν και οι αποριες.

Φιλε μου είσαι ωραίος, ευχαριστώ!!!! Ετσι μάλιστα, τα καταλαβαίνω! Αλλά οι οδηγίες που υπήρχαν απ'εξω στο κουτί δεν τα εξηγούσαν καλά, και βασικά ουτε καν έδειχναν πώς μπαίνουν τα βανάκια. Πάντως οι οδηγίες που μου έδειξες καλό θα ήταν να τις είχαν μέσα στο κουτί. Εμένα το μόνο εκτυπωμένο μέσα ήταν η εγγύηση. Οι φωτογραφίες από το pdf δείχνουν όντως το που πάνε οι στραβωμένες σωλήνες, στο κουτί έξω δεν τους δείχνει.

Πάντως για το λάστιχο η αληθεια είναι ότι αφού οι αποστάσεις είναι συγκεκριμένες, θα βόλευε πολύ καλύτερα να ήταν κομμένο στα 2. Βέβαια για να πώ και του στραβού το δίκιο, αν είχα ένα μαχαίρι που να κόβει δεν θα με πείραζε καν, αλλά έλα που ήμουν στο γραφείο με μοναδικό μαχαίρι αυτό που αλείφεις βούτηρο! :thumbup:

Θα πάω τώρα το μεσημέρι να ξαναδοκιμάσω την τύχη μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Στην εικόνα Ε στο http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleitung...213_classic.pdf δε μας τα λέει καλά, είναι αυτό που έλεγα ότι νόμιζα ότι μου λείπει σφιχτηρας ή κάτι άλλο για να τα ενώσει..

Τα 2 αυτά που ενωνονται είναι από σκληρό πλαστικό. Δεν μπορείς να τα βάλεις έτσι χωρίς να παρεμβληθεί ΚΑΤΙ ανάμεσά τους. Θα κόψω ένα κομμάτι απτο λάστιχο 5 εκατοστά και θα το συνδέσω έτσι. Πού να βγάλω άκρη μην έχοντας καν τις οδηγίες αυτές.... :)

Link to comment
Share on other sites

Kαι οδηγίες βήμα βήμα από αγγλικό forum! Μάλλον ένιωσαν και άλλοι σα χαζοί και είναι γεμάτο το internet με οδηγίες απο αγγλόφωνους! :)

-------------

Starting with the intake.

Put the strainer on the long end of the J tube.

Attach the J tube to the inside of the tank using 2 suction cups.

Attach the flexible pipe to the short end of the J tube.

Run this pipe to the bottom of the filter, leaving some slack.

Cut the pipe and screw it to the bottom nipple on the filter.

Screw the screw part down, attach pipe then screw the screw part anti clockwise until it stops to seal the pipe on.

Cut the flexible pipe you have attached to the filter about 3" from where you attached it.

Attach one of the double tap connectors to this gap using the same screw on method. Make sure that when the taps are in the open position they point in the direction of the water flow.

Attach your remaining pipe to the top nipple on the filter.

Cut this pipe about 3" from the top of the filter.

Attach the second double tap connectors here, making the taps point up with the water flow.

Cut a small section of pipe from the output end. About 1" is good.

Attach this to the end of your spraybar with the barbs.

Put the spraybar cap in the other flat end.

Attach the small rigid elbow to the small 1" pipe on the spraybar.

Place the spraybar in your tank in your desired location with 2 suction cups.

Push the pipe comming from the output of the filter into the other cut elbow, until you have about 2" from the other end.

Attach this piece to the small rigid elbow.

The big cut open elbow should be on the rim of your tank.

----------

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου είσαι ωραίος, ευχαριστώ!!!! Ετσι μάλιστα, τα καταλαβαίνω! Αλλά οι οδηγίες που υπήρχαν απ'εξω στο κουτί δεν τα εξηγούσαν καλά, και βασικά ουτε καν έδειχναν πώς μπαίνουν τα βανάκια. Πάντως οι οδηγίες που μου έδειξες καλό θα ήταν να τις είχαν μέσα στο κουτί. Εμένα το μόνο εκτυπωμένο μέσα ήταν η εγγύηση. Οι φωτογραφίες από το pdf δείχνουν όντως το που πάνε οι στραβωμένες σωλήνες, στο κουτί έξω δεν τους δείχνει.

Πάντως για το λάστιχο η αληθεια είναι ότι αφού οι αποστάσεις είναι συγκεκριμένες, θα βόλευε πολύ καλύτερα να ήταν κομμένο στα 2. Βέβαια για να πώ και του στραβού το δίκιο, αν είχα ένα μαχαίρι που να κόβει δεν θα με πείραζε καν, αλλά έλα που ήμουν στο γραφείο με μοναδικό μαχαίρι αυτό που αλείφεις βούτηρο! :thumbup:

Θα πάω τώρα το μεσημέρι να ξαναδοκιμάσω την τύχη μου! :)

Επρεπε να υπαρχουν οδηγιες και στο κουτι, αναλυτικες..

Kαι μαλιστα βαση νομου και στα ελληνικα.

http://www.efpolis.gr/el/library2.html?fun...info&id=193

κανε ληψη του pdf με την εφημεριδα της κυβερνησεως και δες στη σελιδα 7 πανω δεξια.

Να παρεις τηλεφωνο στο καταστημα και να ζητησεις.

Ειναι απαραδεκτοι αν δεν υπαρχει εντυπο με οδηγιες.

Στα κουτια συνηθως γραφεται ενα γρηγορο περιληπτικο σχεδιο στησιματος.

Οι σωληνες δεν θα ηταν εξυπνο να ηταν κομμενοι.

Μπορει να ηθελες να τον κανεις πιο κοντο ή απο τη μια μερια κλπ, αναλογα και σε ποιο υψος θα το τοποθετουσες το φιλτρο κλπ

Ετσι κι αλλιως κοπιδι θα μπει γιατι θα εκοβες οτι περισσευε. Δεν ειναι καλο να περισσευει πολυ σωληνας.

Το μηκος σωληνων που δινουν, συνηθως φτανει και περισσευει. Τουλαχιστον σε ολα τα φιλτρα που εχω παρει εγω.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα με την τοποθέτηση, μετά απτο pdf αλλά και το ποστ του αγγλου που έδωσα παραπάνω όλα μια χαρά!!

Ξεκίνησε το στρώσιμο!!!!! :):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...