Jump to content

Ποταμισια Φυτα κανουν;


antonios

Recommended Posts

Καλησπέρα θα επισκεφθω μαλλον αυτες τις μερες το χωριο μου που εχει και ποταμι.Θα ηθελα να σας ρωτησω Ποταμισια Φυτα κανουν για το ενυδρειο μας;

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρει ναι.

Κάποια δεν αντέχουν στις υψηλές θερμοκρασίες κάποια αντέχουν.

Θέλει όμως προσοχή γιατί με τα φυτά θα έρθουν στο ενυδρείο και αρκετή ξένη οργανισμοί.

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρει ναι.

Κάποια δεν αντέχουν στις υψηλές θερμοκρασίες κάποια αντέχουν.

Θέλει όμως προσοχή γιατί με τα φυτά θα έρθουν στο ενυδρείο και αρκετή ξένη οργανισμοί.

Λες να κανω πρωτα μια χλωριωση στα φυτα ή να μην τα βαλω καν;

Έγινε επεξεργασία - antonios
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει αρκετές φορές φυτά, άλλοτε είχα βδέλλες άλλοτε λιμπελουλες σαλιγκαράκια και διάφορα ζουζούνια. :)

Χλωρίωση δεν έκανα όχι ότι έχω κάτι εναντίον της, απλά βαριόμουν. :thumbup:

Πάντως ασθένειες δες είχα, φυσικά επειδή είναι από άγρια φύση πάντοτε θα έχουμε ένα ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ταν καλύτερα πιθανόν να πάρεις φυτά απο τις οχθες σε μικρό ύψος νερού ή απο ρηχές λιμνούλες με μικρή κυκλοφορία νερού. Καλύτερα να μην πάρεις απο το μέσο του ποταμού ή απο βάθος. Τα φυτά που βρίσκονται σε στάσιμα νερά είναι πιο σκληραγωγημένα στις ψηλές θερμοκρασίες και στην έλειψη ιχνοστοιχείων και έτσι έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να επιβιώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει αρκετές φορές φυτά, άλλοτε είχα βδέλλες άλλοτε λιμπελουλες σαλιγκαράκια και διάφορα ζουζούνια. :)

Χλωρίωση δεν έκανα όχι ότι έχω κάτι εναντίον της, απλά βαριόμουν. :thumbup:

Πάντως ασθένειες δες είχα, φυσικά επειδή είναι από άγρια φύση πάντοτε θα έχουμε ένα ρίσκο.

Bατραχια μην γεμισω......ολα τα αλλα μαλλον τα τρωνε τα ψαρια μας

Link to comment
Share on other sites

Θα ταν καλύτερα πιθανόν να πάρεις φυτά απο τις οχθες σε μικρό ύψος νερού ή απο ρηχές λιμνούλες με μικρή κυκλοφορία νερού. Καλύτερα να μην πάρεις απο το μέσο του ποταμού ή απο βάθος. Τα φυτά που βρίσκονται σε στάσιμα νερά είναι πιο σκληραγωγημένα στις ψηλές θερμοκρασίες και στην έλειψη ιχνοστοιχείων και έτσι έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να επιβιώσουν.

Πες οτι βρισκω φυτα σε σημεια όπως λές πως μπορω να τα διατηρησω αφου τα ξεριζωσω 2 ή τρείς μέρες μεχρι να γυρίσω;

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή όταν τα βγάλεις να πάρεις οσο πιο πολύ απο την ρίζα μπορείς μαζί σου. Απο κει και πέρα σ' ένα κουβά στον ήλιο για 2-3 ημέρες δεν νομίζω να χουν θεμα... ας πει και κάποιος που έχει ξαναμεταφέρει φυτά για πολλές ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή όταν τα βγάλεις να πάρεις οσο πιο πολύ απο την ρίζα μπορείς μαζί σου. Απο κει και πέρα σ' ένα κουβά στον ήλιο για 2-3 ημέρες δεν νομίζω να χουν θεμα... ας πει και κάποιος που έχει ξαναμεταφέρει φυτά για πολλές ώρες.

Το ποταμι κατεβαζει παγωμενο νερο απο την λίμνη του σμοκόβου Πιστεύω τα φυτα που θα βρω να αντεξουν σε ζεστο νερο

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε το δεν εχεις να χασεις τπτ! το εχω σκευτει και γω και μαλλον θα το δοκιμασω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δοκιμασε το δεν εχεις να χασεις τπτ! το εχω σκευτει και γω και μαλλον θα το δοκιμασω!

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη Εφερα δυο ίδια φυτα που βρηκα στο ποτάμι και ήδη τα φύτεψα απο σήμερα στο ενυδρειο μου θα ανεβασω με την πρώτη ευκαιρία και φωτογραφίες...

Link to comment
Share on other sites

DSC00247.jpg

DSC00248.jpg

DSC00249.jpg

Link to comment
Share on other sites

24 ωρες στο ενυδρειο και το μονο που παρουσιασαν ειναι οτι τα φυλλα τους εγυραν προν τον φωτισμο.....Ολα καλα μεχρι στιγμής...

Link to comment
Share on other sites

Κρατα μας ενημερους για τα φυτα, ειναι πολυ ενδιαφερον :)

Τελικα τα εβγαλα εχθες παρατηρησα οτι τα φύλλα εκλεισαν πολυ και τα πλατυ τα μαδουσαν,φοβηθηκα να τα αφησω περισοτερο μεσα και ετσι αποφασισα και τα εβγαλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...