Jump to content

Ζωονόσοι: προσέχουμε για να έχουμε!


Recommended Posts

Το ξέρατε ότι υπάρχουν ασθένειες που μεταδίδονται από τα ψάρια στον άνθρωπο; Μπορεί να είναι σχετικά μικρή πιθανότητα, αλλά καλύτερα να προσέχουμε, ειδικά με έγκυες και μικρά παιδιά:

aquarium4u.gr: Ζωονόσοι: Ασθένειες που μεταδίδονται στον άνθρωπο! :)

Link to comment
Share on other sites

καλη δουλεια...παντως δεν εχω ακουσει για τετοια περιπτωση καποιο συνβαν...τουλαχιστων εγω.....κανεις αλλος!!!ας μας διαφωτησει!!!! :):)

Link to comment
Share on other sites

Οι πιθανότητες είναι πραγματικά απειροελάχιστες. Η φυματίωση που είναι και η πιο γνωστή και διαδεδομένη είναι εν μέρη ένας μύθος. Και το λέω αυτό γιατί υπάρχουν πολλά είδη φυματίωσης που ελάχιστα από αυτά είναι επικίνδυνα για τον άνθρωπο και ακόμα λιγότερα θανατηφόρα.

Αυτό φυσικά δε σημαίνει πως δεν πρέπει να προσέχουμε. Η πρόληψη ποτέ δεν έβλαψε κανέναν. Πάντως αν θέλετε να προστατευτείτε από κάτι, προσέχτε περισσότερο τις χελωνίτσες όπου όλες έχουν σαλμονέλα και κάποια είδη εξωτικών παπαγάλων που ίσως να κουβαλάνε τροπικές ασθένειες.

Link to comment
Share on other sites

κάνεις που ξέρω δε φορά γάντια... ούτε εγώ... καλό είναι να γνωρίζουμε όμως και την ελάχιστη πιθανότατα... κι αν σου κάτσει; μακριά από μας βέβαια :) δεν ανέφερα το θέμα για να προκαλέσω πανικό :) ποιος πανικοβάλλεται άλλωστε... απόκτησε γνώση κι αστηνα....

Link to comment
Share on other sites

καλη δουλεια...παντως δεν εχω ακουσει για τετοια περιπτωση καποιο συνβαν...τουλαχιστων εγω.....κανεις αλλος!!!ας μας διαφωτησει!!!! :):thumbup:

Ουτε εγω άκουσα ποτε..αλλα παλι καλύτερα και να μην ακούσω ποτε!! :)

Link to comment
Share on other sites

βασικα τι γαντια πρεπει να φοραμε!!!!τα χειρουργηκα???αυτα εχουν ταλκ στο εσωτερικο για να μην ιδρωνεις!!!κανει να ερθει σε επαφη με το νερο?

Link to comment
Share on other sites

βασικα τι γαντια πρεπει να φοραμε!!!!τα χειρουργηκα???αυτα εχουν ταλκ στο εσωτερικο για να μην ιδρωνεις!!!κανει να ερθει σε επαφη με το νερο?

Υπάρχουν ειδικά γάντια για ενυδρειακή χρήση που φτάνουν περίπου μέχρι τη μασχάλη, αλλά τα καταστήματα αποφεύγουν να τα φέρουν γιατί είναι ακριβά και δεν έχουν ιδιαίτερη ζήτηση. Τα χειρουργικά δε νομίζω πως κάνουν. Τα κλασικά για οικιακή καθαριότητα ίσως, αλλά είναι κοντά. Ούτως ή άλλως αν είναι να χρησιμοποιήσουμε γάντια θα έπρεπε να καλύπτουν όλο το χέρι...

Η πρόληψη ποτέ δεν έβλαψε κανέναν. Όπως λέμε άλλωστε και στον χώρο μας η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη και στην περίπτωση του άρθρου είναι αμφίδρομη. Αν υπάρχουν πολύ μικρές πιθανότητες να κολλήσουμε κάτι (μακριά από μας), οι πιθανότητες να μεταδώσουμε εμείς κάποιο μικρόβιο στο ενυδρείο είναι μάλλον μεγαλύτερες και εκεί θα πρέπει να εστιάσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το μονο πραγμα που πρεπει να προσεχουμε ειναι,να μην βαζουμε τα χερια μας μεσα ,οταν εχουμε πληγες η κοψιματα.Ολα τα αλα ειναι υπερβολες :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...