Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Το ενα glowlight tetra που εχω εχει πρησμενη κοιλια και εδω και 3 μερες δεν τρωει δεν κολυμπαει παρα ελαχιστα, αναπνεει γρηγορα, τα ματια του φαινονται εξογκωμενα και δυστυχως σημερα ειδα ανασηκωμενα λεπια στην κοιλια. Υποψιαζομαι dropsy απο αυτα που διαβασει και μαλλον ειναι αργα. Το ψαρακι αυτο το εχω εδω και 5 μηνες και παντα η κοιλια του ητανε πιο φουσκωτη απο τα αλλα , ομως η συμπεριφορα και η κινητικοτητα του ητανε φυσιολογικα. Απο το πετ σοπ μου ειπανε οτι πιθανοτατα ητανε θηλυκο και οτι τα θηλυκα εχουν μεγαλυτερη κοιλια ή μπορει να ητανε εγκυος.

Μπορει καποιος να μου πει αν κινδυνευουν και τα υπολοιπα ; Θα πρεπει να το απομονωσω και να εφαρμοσω θεραπεια στα υπολοιπα προληπτικα ή απλως να τα παρακολουθω και να τουσ κανω πιο τακτικες αλλαγες νερου; (αλλαζω το 25% περιπου καθε 2 εβδομαδες).

Μηπως πρεπει να του κανω ευθανασια ; Η αληθεια ειναι οτι τισ τελευταιες 2 ημερες αναπνεει ταχυτατα και αισθανομαι οτι υποφερει. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,αν θελεις συμπληρωσε την ειδικη φορμα που θα βρεις στην κατηγορια,να εχουμε μια καλυτερη εικονα και να μπορουμε να σε βοηθησουμε πιο αποτελεσματικα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

δεν τρωει, δεν κολυμπαει , στεκεται στο ιδιο σημειο κοντα στην επιφανεια σε μια γωνια, πρησμενη κοιλια, εξογκωμενα ματια, ανασηκωμενα λεπια στην κοιλια, ταχυτατη αναπνοη,

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:80

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):JBL i60

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):5 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):3 πλατυ, 2glowlight tetra, 1 crosocheilus siamensis

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα καθε πρωι με φυλλαρακια jbl novobel, αλλαγες 30% καθε 15 μερες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7.2

- KH:6 d

- GH:peripoy 7-10

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά) περιπου 5mg/l

- Θερμοκρασία:25.5

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:api test αμμωνιας

-Strips:με easy test jbl 5 in 1

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:glowlight tetra

- Ιστορικό Ψαριού:μεχρι πριν απο 3 μερες συμπεριφορα φυσιολογικη

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):δεν τρωει, δεν κολυμπαει , στεκεται στο ιδιο σημειο κοντα στην επιφανεια σε μια γωνια, πρησμενη κοιλια, εξογκωμενα ματια, ανασηκωμενα λεπια στην κοιλια, ταχυτατη αναπνοη, περιττωματα δεν παρατηρησα αυτες τις μερες οσο ειμαι σπιτι

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:-

-Δοσολογία:-

-Χρόνος Χρήσης:-

-Αναλυτική περιγραφή:

Link to comment
Share on other sites

Για dropsy μοιάζει η περιγραφή, μην καθυστερείς, βάλε ενυδρειακό αλάτι και δοκίμασε κάποιο φάρμακο με Metronidazole, ή κάποιο αντιβιωτικό ευρέως φάσματος.

Link to comment
Share on other sites

Για dropsy μοιάζει η περιγραφή, μην καθυστερείς, βάλε ενυδρειακό αλάτι και δοκίμασε κάποιο φάρμακο με Metronidazole, ή κάποιο αντιβιωτικό ευρέως φάσματος.

Θα ηθελες να μας τεκμηριωσεις την πρόταση σου παρακαλω??

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να απομονωσεις το ψαρι και να κανεις θεραπεια με bactopur direct?

Ελεγξε αν τα υπολοιπα ψαρια σου παρουσιαζουν συμπτωματα?

Κανε μια αλλαγη νερού,το dropsy προκαλειται κυρίως απο φτωχης ποιοτητας συνθηκες νερου.Ενα αλλο αιτιο είναι η φτωχη διατροφή.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελες να μας τεκμηριωσεις την πρόταση σου παρακαλω??

Ευχαρίστως, ρίξε μια ματιά σ' αυτά τα λινκς:

http://www.fish-disease.net/diseases/dropsy.php

"Metronidazole (Flagyl) and or Clout are the best medications for treatment of Dropsy."

http://www.arofanatics.com/forums/showthread.php?t=232026

"I have a 4 months old Steel PK which was struck by dropsy (raised scales and all) recently. I changed its water and added epsom salt (1/2 tsp to 4 litres). But the dropsy remained for more than 2 weeks.

Well, knowing that the prognosis for dropsy is bad, I decided to try an experimental treatment using Metronidazole a deworming tablet i bought at a discus forum. What I did was to scrape some Metronidazole into the jar - just sufficient to cover the surface of the water.

Well, I am glad to say that after two doses over a week, the dropsy is gone!"

http://www.wetwebmedia.com/fwsubwebindex/dropsyfaqs.htm

"As I say, Dropsy is one of those diseases that I've never seen a fish recover from, but Bob has. Take that advice for what it's worth. If you do choose to medicate, obviously you need a separate aquarium, minimum 8 gallons/30 litres with a heater and filter. Epsom salt can be used alongside the Metronidazole and/or Nitrofuranace, but it isn't a substitute."

http://www.petgoldfish.net/dropsy.html

"Dropsy is an internal infection. Try giving fish medicated fish food with metronidazole. If they wont eat, try fish metronidazole or kanaplex in the water."

http://www.ehow.com/list_6317846_african-h...s-diseases.html

"Cichlids with dropsy are treated with metronidazole, according to Dr. Neale Monks, a respected English zoologist."

http://www.goldfishkeepers.com/forum/showthread.php?p=2338

"I have treated two fish with dropsy that have survived. Fortaz, lasix and metronidazole IP."

http://www.submityourarticle.com/articles/...ases-167071.php

"Dropsy can be treated only on the onset. This cichlid disease causes the swelling of the abdomen. You'll know when the disease is severe if the swelling makes the fish look like a cone. Common medication for dropsy is Metronidazole."

http://www.tropicalfishkeeping.com/tropica...mbo-help-36371/

"This does not look like dropsy to me, it appears to be an internal bacterial or parasitic infection. You can coat his pellet food with metronidazole for 7 - 10 days, and follow that with a treatment of fungus eliminator, but do not use both meds at the same time."

http://www.monsterfishkeepers.com/forums/a...p/t-306472.html

"Your best way of treating for dropsy is to use medicated foods. Either minocycline or metronidazole should do the job."

http://www.cichlid-forum.com/phpBB/viewtop...1f9ad648eea2380

"Some people have success with Metronidazole, others with Clout. If the fish is still eating, feed metro soaked food. If not, I'd use Clout. With both treatments, add epsom salt to the tune of 1 tablespoon per 5g. Premix and add gradually over 4-5 hours."

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Το ψαρακι δυτυχως απεβιωσε . Ως προς τα υπολοιπα η συμπεριφορα τους ειναι καλη. Ειναι κινητικα και τρωνε. Ενα red balloοn εχει και αυτο αρκετα φουσκωμενη κοιλια , αλλα ηταν παντα ετσι απο τοτε που το αγορασα και δεν ξερω αν πρεεπι να ανησυχησω!!! μετα απο αυτο που συναιβει στο ατυχο ψαρακι μου. Απλα θελω να το αποφυγω εννοειται. Αλλαγη νερου εκανα 30% χτες.

Βοηθηστε με λιγο για την προσθηκη αλατιου γιατι φοβαμαι οτι θα ανεβασει και το ph ή και τη σκληροτητα και τι θα γινει με τα τετρα;;; Επισης επειδη δεν εχω ξανακανει κατι τετοιο , πως μπαινει το αλατι εφαπαξ ή σε δοσεις; και για ποσο καιρο; Χρειαζεται να βαλω ενεργο ανθρακα στο φιλτρο μου; Εχω αλατι χοντρο γκρι ατλαντικου ανεπεξεργαστο , αυτο κανει ή υπαρχει πιο ειδικο στα πετσοπ ;

Συγνωμη αν σας κουρασα :)

Ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ φίλε, αν ήταν όντως dropsy, αυτή είναι η συνήθης κατάληξη, σπάνια πετυχαίνουν θεραπείες σε τέτοιες περιπτώσεις, ακόμη κι αν το προλάβεις νωρίς.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το αλάτι που λες, το βάζεις εφάπαξ, αφού το διαλύσεις πολύ καλά σε ένα δοχείο με λίγο νερό από το ενυδρείο και το αφήνεις μέχρι 1 μήνα.

Η αναλογία μπορεί να είναι γύρω στα 20 με 25 γραμμάρια αλατιού ανά 10 λίτρα νερού. Ένα κουταλάκι του γλυκού είναι περίπου 5 γραμμάρια αλάτι και μια κουταλιά της σούπας

είναι περίπου 15 γραμμάρια, φυσικά οι μετρήσεις αυτές είναι "μπακαλίστικες" και μόνο για την περίπτωση που δεν μπορείς να βρεις μια μικρή ζυγαριά ακριβείας.

Τα ψάρια το αντέχουν εύκολα, τα ασπόνδυλα (γαρίδες και σαλιγκάρια) θέλουν προσοχή, αν δείξουν ανησυχία πρέπει να τα μεταφέρεις και πολλά φυτά δεν το αντέχουν καθόλου.

Σε κάθε περίπτωση, η αφαίρεση του αλατιού (αντίθετα με την προσθήκη του) πρέπει να γίνει σταδιακά, πχ με καθημερινές αλλαγές 5-10% με νερό χωρίς αλάτι.

Σε πιο σοβαρές περιπτώσεις μπορείς να κάνεις το άρρωστο ψάρι μπάνιο σε ελαφρώς υπερτονικό διάλυμμα αλατιού 1% (100 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό) για λίγες (6-10) ώρες,

ή ακόμη και στην διπλάσια ποσότητα (200 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό) για λίγα λεπτά της ώρας, παρατηρώντας όμως, για να το βγάλεις μόλις δείξει να δυσανασχετεί.

Εννοείται ότι τα μπάνια σε τέτοιες αλατότητες γίνονται σε ξεχωριστό δοχείο με νερό ενυδρείου και σωστή θερμοκρασία, ενώ και η προσθήκη μιας αεραντλίας βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε bokostas ευχαριστω για την πληρη απαντηση στο ερωτημα μου.Βεβαια δεν καταλαβαινω το λογο που προτεινεις 2 αντιπαρασιτικα σκευασματα για θεραπεια στην οποια τα αιτια δεν οφειλονται ουτε σε μονογενη,αλλα ουτε σε παρασιτα αλλου τυπου.Το να προτεινεις 3 σκευασματα εναλλακτικα και πειραματικα για αυτη την ασθενεια ενω υπαρχουν ενα σωρο φαρμακα για αυτη τη νοσο δεν ειναι και ο,τι καλυτερο,ουτε ορθοδοξο.Σιγουρα χρησιμοποιοντας της μηχανες αναζητησης θα βρουμε πειραματα που εχουν κανει καποιοι με ελαφρα την καρδια...

εχεις καποια προσωπικη εμπειρια απο εναλλακτικη αντιμετωπιση του dropsy??

φιλικα Νικος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο, δεν έχεις άδικο ν' απορείς, είναι κάπως ανορθόδοξη η πρότασή μου, αλλά δεν θα τολμούσα ποτέ να προτείνω μια εναλλακτική θεραπεία που δεν την έχω δοκιμάσει ο ίδιος.

Ασχολούμενος σχεδόν 30 χρόνια με ενυδρεία κι έχοντας χάσει αμέτρητα ψάρια από dropsy, αφού δεν είναι και η ευκολότερη νόσος (αν την πούμε έτσι, γιατί μάλλον σύμπτωμα είναι),

έχω δοκιμάσει πολλές εναλλακτικές κι ανορθόδοξες θεραπείες, ψάχνοντας κάποια λύση στο διαδίκτυο και σε διεθνή φόρα, με τα καλύτερα αποτελέσματα να μου τα δίνουν τα

σκευάσματα που πρότεινα και συγκεκριμένα η μετρονιδαζόλη, τα αντιβιωτικά ευρέως φάσματος και το ενυδρειακό αλάτι και μάλιστα συχνά η συνδυασμένη χρήση τους.

Δεν διεκδικώ το αλάθητο, ούτε λέω ότι τα στοχευμένα στο dropsy φάρμακα είναι άχρηστα, απλά σ' εμένα δούλεψαν καλύτερα τα παραπάνω κι ένιωσα την ανάγκη να το μοιραστώ.

Έχω θεραπεύσει ψάρι με dropsy, χρησιμοποιώντας ακόμη και το General Cure της ΑΡΙ, το οποίο δεν το συνιστά η εταιρία για την συγκεκριμένη ασθένεια, αλλά περιέχει μετρονιδαζόλη.

Και τα λινκς που έβαλα, αποσκοπούν στο να ενημερώσω ότι δεν πρότεινα κάτι αυθαίρετο, αλλά κάτι που έχει δοκιμαστεί από πολλούς χομπίστες, χρόνια τώρα, με σχετική επιτυχία.

Το "σχετική" δεν το γράφω τυχαία, γιατί δυστυχώς η αποτελεσματικότητα των "κλασσικών" φαρμάκων στην αντιμετώπιση του dropsy, είναι ποσοστιαία μάλλον απογοητευτική.

Θα μπορούσα να σου απαριθμήσω αρκετά σκευάσματα συνιστώμενα για την συγκεκριμένη ασθένεια, που δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα σ' εμένα, αλλά θα ήταν περιπτωσιολογία

εξαρτώμενη από πολλούς παράγοντες, άρα αμφισβητήσιμη και ενδεχομένως θα μπορούσε να θεωρηθεί και δυσφήμιση, γι' αυτό προτίμησα να παραθέσω κάποια (από τα πολλά) λινκς.

Ελπίζω να κάλυψα τις (λογικές) απορίες σου, δεν έχω γνώσεις χημείας ή φαρμακολογίας για να γίνω πιο συγκεκριμένος, ούτε επιμένω ότι αποκλείεται να υπάρχει και καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...