Jump to content

Diy Cooler System With Fun Controller


christos k

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά..Ετοιμάζω για το σαββατοκύριακο να κάνω το DIY moonlight μου και το DIY fan System Αλλα με Controller για 4 fans επειδή άρχισαν οι ζεστες εδώ στην κύπρο και απουσιάζω πολλές ώρες απο το σπιτι το καλοκαίρι...

Έχω ήδη βρει post για το moonlight και αγόρασα όλα τα απαραίτητα..έμεινε όμως τώρα να δω πως αν κανένα παλικάρι έκανε το σύστημα με τα Fans συνδεδεμένο με Controller unit που ανάβει αυτόματα με την αύξηση τις θερμοκρασίας..παρακαλώ αν έχετε κάποιο link στην διάθεση σας ποστάρετε το εδώ.

Επίσης το Fan controller που έχω παραγγείλει είναι παρόμοιο με τις φωτογραφίας.

Θα post το σαββατοκύριακο την κατασκευή με το moonlight και το Cooling system..φτάνει να ριχτό στο διάβασμα από σήμερα..γιαυτο η βοήθεια σας θα είναι Must..

Ευχαριστώ

multi_fan.jpg

Link to comment
Share on other sites

??

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στα pinned της κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά..μετά από λίγη επιστημονική μελέτη :) προχώρησα στο test drive τις DIY κατασκευής μου για το καπάκι του ενυδρείου για τα θερμά καλοκαιρια..σας ποστάρω παρακάτω την μελέτη και κάποιες φωτογραφίες.. και το σάββατο η ολοκληρωτική του εγκατάσταση..

1. Το controller Σε λειτουργεια..και το ανάλογο ρυθμισμα για την θερμοκρασία!

post-41505-1305274631_thumb.jpg

2.Τα 8cm Ανεμιστηράκια χ 4 θα ειναι στο σύνολο (συνδεδεμένα με το κοντρολερ)

post-41505-1305274637_thumb.jpg

3.Η Ενωση του ρεύματος με IDE σε 12V παροχέα ισχύος μετατρέποντας τα 240V στα απετουμενα του V του κοντρολερ

post-41505-1305274692_thumb.jpg

4.στην επομενη φωτογραφία βλέπουμε τα ειδικά sensor για την θερμοκρασία στέλλοντας τις απαιτούμενες πληροφορίες στο controller και από εκεί την εντολή για την ταχύτητα τον fan ώστε στη μείωση της θερμοκρασίας

post-41505-1305274699_thumb.jpg

5.Τοποθετούμε το ανεμιστηράκι 1 με το ανάλογο sensor και ξεκινούμε την πρώτη μέτρηση.

post-41505-1305274705_thumb.jpg

6.Βάζουμε το sensor μας σε ένα χλιαρό νερό περίπου στους 28 βαθμούς (φυσικά πάντα ανάλογα με τις απαίτησης του ενυδρείου) και παρατηρούμε αν το sensor στέλλει σωστά την ένδειξη τις θερμοκρασίας στον ηλεκτρονικό πινακα.

post-41505-1305274722_thumb.jpg

7.Το επόμενο βήμα είναι να τοποθετήσουμε ένα ανεμιστηράκι επάνω από το ποτήρι έτσι ώστε να δούμε αν υπάρχει μεταβολή τις θερμοκρασίας κατά κάποιον μονάδων και την αποστολή τις μεταβολής στο controller.(αφήνουμε λίγο περιθώριο για να υπάρχει κυκλοφορία αέρα από το ποτήρι )

post-41505-1305274727_thumb.jpg

8.Μετά το τελικό στάδιο είναι να δούμε αν οι ενδείξεις είναι σωστές και έτσι προχωρούμε ανάλογα για την εγκατάσταση του controller μας στο καπακι του ενυδρειου..

post-41505-1305274735_thumb.jpg

post-41505-1305274711_thumb.jpg

post-41505-1305274717_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από όσο διάβασα υπάρχει ένα θέμα πως μπορεί αυτό το DIY να μην αποδίδει λόγο τον διαφορων θερμοκρασιών που υπάρχουν στο εξωτερικό του ενυδρείου και στο νερό με αποτέλεσμα να ισορροπούνται οι τιμές αντι να μειωνουντε.. , Υπάρχει κάποιος εμπειρότερος που μπορεί να με βοηθήσει παρακαλώ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

Η πατεντα πως σου φαινετε? θα αποδώσει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παίζει σημαντικό ρόλο είναι τα σημεία που θα τοποθετηθούν οι ανεμιστήρες.

Κατά την γνώμη μου 2 πρέπει να φυσάνε προς τα μέσα (και οι 2 στην ίδια μεριά) και 2 προς τα έξω (και οι 2 στην ίδια μεριά). Και όσο ποιό άκρη γίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παίζει σημαντικό ρόλο είναι τα σημεία που θα τοποθετηθούν οι ανεμιστήρες.

Κατά την γνώμη μου 2 πρέπει να φυσάνε προς τα μέσα (και οι 2 στην ίδια μεριά) και 2 προς τα έξω (και οι 2 στην ίδια μεριά). Και όσο ποιό άκρη γίνετε.

1 μεσα 1 εξω το προτινεις? η δεν θα εχω καλο αποτέλεσμα? η τα 2 κεντρικά μέσα, και τα 2 ακρινά εξω?

post-41505-1305299075_thumb.jpgpost-41505-1305299158_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - christos k
Link to comment
Share on other sites

Τα 2 από την μία πλευρά μέσα και τα 2 από την άλλη έξω.

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 από την μία πλευρά μέσα και τα 2 από την άλλη έξω.

:) mmm Οκαy..Θα το μελετήσω..! ΘΑνκς φιλε. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...