Jump to content

Recommended Posts

Ενας καλος φιλος βλεποντας να συστηνω συνεχεια aquatan :( ,μου προτεινε το prime-Seachem.

Το επιχειρημα του φιλου ειναι οτι βαζουμε σε 200 λιτρα 5μλ.ενω στο aquatan εγω βαζω σε 40 λιτρα 10 μλ.

Η διαφορα ειναι παρα πολυ μεγαλη,αλλα επιδη εγω πιστευω οτι η φθηνια τρωει τον παρα,και το χομπιμας δεν ειναι απο τα φθηνα,για μενα δεν ειναι λογος να αλλαξω μονο και μονο επιδη ειναι φθηνοτερο.

Για να αλλαξω θα ηθελα να μου πειτε ,αν ειναι καλυτερο η εστω εφαμιλλο με το aquatan,ασχετα αν ειναι φθηνοτερο

Σας ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Prime βάζω κι εγώ στους Δίσκους αλλα το νερο μου είναι περασμένο απο τα προφιλτρα της όσμωσης. Εντελώς προληπτικά. Πάντως απο ότι έχω διαβάσει στην Αμερική το έχουν για καλό προιόν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ερωτημα μου ειναι αν ειναι καλυτερο η εστω εφαμιλλο και οχι φθηνοτερο. :)

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα εφαμιλλο,αλλα νομιζω πως εβγαλε νεο προιον η σιτσεμ,ακομη πιο οικονομικο....... :(:)

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα εφαμιλλο,αλλα νομιζω πως εβγαλε νεο προιον η σιτσεμ,ακομη πιο οικονομικο....... :thumbup::)

Προφέρεται Σί-κεμ :(

Link to comment
Share on other sites

Seachem!

Προσωπικα απο τις καλυτερες εταιριες παγκοσμιος.

prime:

•Άμεση απομάκρυνση του επικίνδυνου χλωρίου και χλωραμινης.

•Άμεση δέσμευση βαρέων μετάλλων και αμμωνιας

•Προστασία της βλενογόννου και των βραγχίων με κολλοειδή προστατευτικά της επιδερμίδας και αποτοξίνωσει νιτρωδών και νιτρικών αλάτων.

Χρήση κατά την εκκίνηση και στρωσιμο του ενυδρειου και σε καθε αντικατάσταση του νερού.

Το ποιο συγκεντρωμενο προιον στην αγορα μετα του alpha της seachem μονο που το συγκεκριμενο ειναι για χρηση σε αλμυρο.

:)

Link to comment
Share on other sites

ακομη και παρεμφερή να είναι το προιον... ειναι μακράν το ποιο οικονομικό !

Link to comment
Share on other sites

Δέσμευση αμμωνίας και χλωραμινών αναγράφεται με σαφήνεια μόνο στο prime.

Να ένας λόγος να το προτιμήσεις (εκτός από το ότι είναι και πιο οικονομικό)

Προσωπικά χρησιμοποιώ πάντα δύο σκευάσματα, είτε συδυαστικά είτε μόνα τους ανάλογα με την ανάγκη και τη χρήση. Το ένα όμως είναι πάντα το prime. Το άλλο είναι ή το aquatan, ή το biotopol (jbl) ή το stress coat (API), κάποτε έπαιρνα και το aqua safe της tetra αλλά είναι το πιο ακριβό αναλογικά.

To prime με διευκολύνει αφάνταστα για τη συμπλήρωση νερού από εξάτμιση αφού αρκούν μερικές σταγόνες μόνο. Αλλά και στις μεγάλες αλλαγές. Τα τελευταία τρία τέσσερα χρόνια βάζω παράλληλα ή μόνο του κυρίως το biotοpol το οποίο είναι σχετικά φτηνό. δεσμεύει επίσης χλωραμίνες και το αγοράζω σε πενταλιτρα.

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν γινεται χρηση χλωραμινών στο δικτυο ύδρευσης, εσυ γιατι το βάζεις για αυτόν τον σκοπό;

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν γινεται χρηση χλωραμινών στο δικτυο ύδρευσης, εσυ γιατι το βάζεις για αυτόν τον σκοπό;

Δεν είμαστε σίγουροι για αυτό,καλο είναι να φυλαγόμαστε.

Και τα 2 είναι αξιολογα προιόντα..το prime εχει δυστυχως άσχημη οσμή..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε σίγουροι για αυτό,καλο είναι να φυλαγόμαστε.

Και τα 2 είναι αξιολογα προιόντα..το prime εχει δυστυχως άσχημη οσμή..

Mπροστα στο special blend αυτο ειναι ΛΕΒΑΝΤΑ :):(

Link to comment
Share on other sites

PRIME ΠΡΙΜΕ Prime.. Με χίλια!!! Και για δεύτερη επιλογή το JBL Biotopol Water Conditioner ..Το aquatan δεν πιάνει μια μπροστά τους!

Link to comment
Share on other sites

Mπροστα στο special blend αυτο ειναι ΛΕΒΑΝΤΑ :):(

:thumbup::thumbup::thumbup:

:ninja::rasp::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Κάνω χρήση τυφλά prime και aquasafe γιατί έτσι μου βγαίνει και δεν ξέρω, από και πέρα όποιος είναι απόλυτος για το κάθε προιόν με βάζει σε σκέψεις οτι πιθανόν εχει κάποια επιστημονικά στοιχεία ή μετρητές που βοηθούν να εξάγει επιστημονικά συμπεράματα.Εγώ δεν ξέρω..... :):(:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Κάνω χρήση τυφλά prime και aquasafe γιατί έτσι μου βγαίνει και δεν ξέρω, από και πέρα όποιος είναι απόλυτος για το κάθε προιόν με βάζει σε σκέψεις οτι πιθανόν εχει κάποια επιστημονικά στοιχεία ή μετρητές που βοηθούν να εξάγει επιστημονικά συμπεράματα.Εγώ δεν ξέρω..... :):(:thumbup:

Κυριε Σωκρατη τα επιστημονικα συμπερασματα τα βγαζουν και τα κοινωποιουν οι εταιριες στους καταναλωτες μια που εχουν τον καταλληλο τεχνικο εξοπλισμο και γνωσεις, αλλα απο εκει και περα εαν δεν ειναι κατα ενα ποσοστο αληθες αυτες οι δηλωσεις οι ανταγωνιστριες εταιριες δεν καθονται με σταυρωμενα τα χερια και βγαζουν τα ματια στον αθεμιτο ανταγωνισμο για ψευδης δηλωσεις του οποιοδηποτε προιοντος που υποσχεται κατι.

Τωρα απο εμας δεν πιστευω πως μπορει κανενας να ειναι απολυτος, απλα απο την ερευνα αγορας σε συνδιασμο με την εμπειρια του καθε σκευασματος βγαζει καποια θετικα ή αρνητικα συμπερασματα τα οποια τα μοιραζομαστε για το καλο του χομπυ μας. :thumbup::thumbup::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μα κανένας δεν χρησιμοποιεί ακουαΤΑΝ ;

Link to comment
Share on other sites

Μα κανένας δεν χρησιμοποιεί ακουαΤΑΝ ;

Εγω :thumbup:

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις που πειρα.Με πεισατε να αλλαξω και να βαζω πλεον prime,οχι γιατι πηρα την απαντηση που ηθελα,αλλα βλεποντας ανθρωπους με μεγαλη εμπειρια να το χρησιμοποιουν διχως να εχουν κανενα προβλημα.Για το οικονομικο το ειπα απο την αρχη οτι συνφερει.Οι καιροι ειναι δυσκολοι ,οποτε εφοσον μπορουμε να κανουμε οικονομια,διχως να βλαψουμε τα ψαρακια μας γιατι να μην το κανω :)

Απο σημερα θα λεω βαλε ΠΡΙΜΑ :(

Ικανοποιηθηκες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μα κανένας δεν χρησιμοποιεί ακουαΤΑΝ ;

Είσαστε οι τελευταίοι των Μοϊκανών!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...