Jump to content

O Χαρος βγηκε παγανια!


Recommended Posts

Εδω και λιγες μερες χανω σιγα σιγα ολες μου τις γαριδες.

Υπεθεσα οτι ειναι δηλητηριαση απο κατι,καθως εκαναν σπαστικες κινησεις!

Δεν ξερω απο τι θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο,εκανα ομως μια μεγαλη αλλαγη νερου.

Σημερα παλι ειδα 2 να κανουν σπαστικες κινησεις και να τρομαζουν με το τιποτα...

τι να κανω;

Εδω ειναι και το ενυδρειο!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=62815

Link to comment
Share on other sites

Εδω και λιγες μερες χανω σιγα σιγα ολες μου τις γαριδες.

Υπεθεσα οτι ειναι δηλητηριαση απο κατι,καθως εκαναν σπαστικες κινησεις!

Δεν ξερω απο τι θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο,εκανα ομως μια μεγαλη αλλαγη νερου.

Σημερα παλι ειδα 2 να κανουν σπαστικες κινησεις και να τρομαζουν με το τιποτα...

τι να κανω;

Εδω ειναι και το ενυδρειο!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=62815

Θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαιρι ειναι η εποχη των βακτηριακων παθησεων , οι οποιες μπορουν να ξεκανουν ολοκληρους πληθυσμους !

Παρατηρα τις νεκρες γαριδες σε παρακαλω και κοιτα για σημαδια οπως αποχρωματισμους, μαυρισμα, απωλεια κεραιων και ποδιων (ακρων) και οτι αλλο μπορεις να δωσεις πληροφοριες.

Γενικη αντιμετωπιση:

-Μεγαλες αλλαγες νερου (οχι λιγοτερο απο 80%) καθημερινα επι 2 εβδομαδες ! Δυσκολο και επιπονο-ξερω...αλλα αποτελεσματικο γιατι μειωνει δραματικα το ποσοστο των βλαβερων βακτηριων στο νερο.

-Αυξηση της αναταραξης και τις οξυγονωσης.

- Καλο καθαρισμα του βυθου ωστε να μην υπαρχουν νεκρες περιοχες με λασπη, μουργα ή σκουπιδια.

-Εισαγωγη φυλλων cattapa. Επισης ενα ξυλαρακι μαγειρικης κανελλας κανει την ιδια δουλεια (φυσικο αντιβιωτικο) .

-Απομακρυση αμεσα των νεκρων γαριδων γιατι αν μεινουν και τις φανε οι υπολοιπες, κολλανε.

-Λιγοτερο ταισμα.

-Καθαρισμος του φιλτρου και των σωληνων του αν εχει πιασει βρωμα ή εχει μειωθει η ροη του.

-Προσοχη σε οτι δημιουργει στρες στις γαριδες. Λιγοτερες ενοχλησεις, χαμηλοτερη θερμοκρασια, κοψιμο λιπανσης και οτι αλλο μπορεις να σκεφτεις.

Αν σιγουρευτεις οτι ειναι βακτηριακη παθηση και συνεχιστουν οι θανατοι, μπορεις να προχωρησεις σε θεραπεια με φαρμακα που ΔΕΝ περιεχουν χαλκο και ειναι ασφαλη για τα ασπονδυλα ...οπως ειναι τα:

- Furanol της JBL

-Seachem paraquard

-Sera bactopur

-esha exit

Τα αντιβιωτικα αυτα πρεπει να εφαρμοστουν με κλειστο το φιλτρο μιας και συχνα διαλυουν τις αποικιες ωφελιμων βακτηριων, και παντα συμφωνα με τις οδηγιες χρησης.

Link to comment
Share on other sites

έχω παρατηρήσει ότι έχουν λίγο πριν πεθάνουν έντονα λευκές δαγκανες.το χρώμα τους γενικά είναι πολύ έντονο κόκκινο.

Link to comment
Share on other sites

Αρη, ο αποχρωματισμος των ακρων ειναι ενα στανταρ σημαδι. Παρασιτο δεν υπαρχει που να μπορει να σκοτωσει γαριδες μαζικα. Θα επιμεινω λοιπον οτι κατα τη γνωμη μου ειναι 99% βακτηριακη μεταδοτικη ασθενεια.

Παραπανω σου εδωσα ο,τι γνωριζω για τους τροπους αντιμετωπισης. Διαλεγεις και προχωρας, αλλα κανε κατι γρηγορα γιατι θα τις χασεις πιθανον ολες τις γαριδουλες σου.

Περυσι στις διακοπες μου, ελλειψα 2 εβδομαδες και εχασα τις μισες μου blue tiger απο βακτηριακη παθηση. Φετος εβαλα μυαλο και ακολουθω αλλαγες νερου στα γαιδοενυδρεια μου της ταξης του 70-80% καθε 7 μερες και σχολαστικη συντηρηση-καθαρισμα. Το ξυλαρακι κανελλας επισης παρατηρησα οτι κανει καλη δουλεια ως προληψη.

Link to comment
Share on other sites

εκτός από το καθάρισμα του βυθού όλα τα αλλά θα τα κάνω από αύριο! Όλα άρχισαν όταν φυτέψα τα καινούρια φυτά,ίσως επειδή ανακάτεψά κάπως τον βυθό.τι να πω;! 4 έμειναν μόνο!πτώματα δεν έχω βρει,μάλλον τα σαλίγκαρια μου κάνουν την δουλειά πριν καν προλάβω να αντιδράσω! Σε ευχαριστώ πολύ Αλεξανδρε!

Link to comment
Share on other sites

Λέω για αλλαγές 14 λίτρα κάθε μέρα.17 είναι τα καθαρά μου.πιο πολύ δεν νομίζω να μπορώ!Κάνω και αλλαγές με εμφιάλομενο νερό και θα μου πάει η γαριδα αηδονι!

Link to comment
Share on other sites

Λέω για αλλαγές 14 λίτρα κάθε μέρα.17 είναι τα καθαρά μου.πιο πολύ δεν νομίζω να μπορώ!Κάνω και αλλαγές με εμφιάλομενο νερό και θα μου πάει η γαριδα αηδονι!

Να προσεχεις τα εμφιαλομενα νερα,γιατι δεν ξερεις τωρα το καλοκαιρη με τις ζεστες που τα ειχαν πριν.

Link to comment
Share on other sites

Το ξυλαρακι κανελλας επισης παρατηρησα οτι κανει καλη δουλεια ως προληψη.

Πολύ ενδιαφέρουσα συμβουλή Αλέξανδρε !

Γηράσκω αεί διδασκόμενος :)

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη αλλαγη εγινε,μονο 9 λιτρα,γιατι τοσα ειχα στο σπιτι.

Το ξυλακι κανελλας μπηκε.

το φιλτρο καθαριστηκε.

Το εμφιαλομενο νερο ειναι μονοδρομος για εμενα καθως το νερο στο χωριο μου εχει 27KH και 38GH καθως και λιγο χωμα μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Αρη, ο αποχρωματισμος των ακρων ειναι ενα στανταρ σημαδι. Παρασιτο δεν υπαρχει που να μπορει να σκοτωσει γαριδες μαζικα. Θα επιμεινω λοιπον οτι κατα τη γνωμη μου ειναι 99% βακτηριακη μεταδοτικη ασθενεια.

Παραπανω σου εδωσα ο,τι γνωριζω για τους τροπους αντιμετωπισης. Διαλεγεις και προχωρας, αλλα κανε κατι γρηγορα γιατι θα τις χασεις πιθανον ολες τις γαριδουλες σου.

Περυσι στις διακοπες μου, ελλειψα 2 εβδομαδες και εχασα τις μισες μου blue tiger απο βακτηριακη παθηση. Φετος εβαλα μυαλο και ακολουθω αλλαγες νερου στα γαιδοενυδρεια μου της ταξης του 70-80% καθε 7 μερες και σχολαστικη συντηρηση-καθαρισμα. Το ξυλαρακι κανελλας επισης παρατηρησα οτι κανει καλη δουλεια ως προληψη.

ενα μεγαλο μπραβο για τον συνχομπιστα και την αμμεση, ουσιώδες ενημέρωση που παρησχε μεσα απο την εμπειρία του :)

φίλε αρη καλή δύναμη και όλα να πάνε κατ' ευχήν

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια λογική εξήγηση για το φύλλο κανέλας ή είναι εντελώς εμπειρικό;

Link to comment
Share on other sites

Πρει να κανουμε κατι στην κανελα πριν την βαλουμε στο ενυδρειο η την βαζουμε αμεσως?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια λογική εξήγηση για το φύλλο κανέλας ή είναι εντελώς εμπειρικό;

O φλοιος του κανελλοδενδρου, τα φυλλα cattapa, τα φυλλα και κυριως ο φλοιος της βελανιδιας, εχουν αντισηπτικες και αντιμικροβιακες ιδιοτητες.

Πρει να κανουμε κατι στην κανελα πριν την βαλουμε στο ενυδρειο η την βαζουμε αμεσως?

Οχι, τιποτα...ενα καλο ξεπλυμα και μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε η κανέλα ή τα φύλλα cattapa πόσο πρέπει να παραμείνουν στο νερό; Μην ξεχνάμε οτι πρόκειτε για 17 λίτρα...

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε η κανέλα ή τα φύλλα cattapa πόσο πρέπει να παραμείνουν στο νερό; Μην ξεχνάμε οτι πρόκειτε για 17 λίτρα...

Απο το στομα μου το πηρες!

Link to comment
Share on other sites

Τα φυλλα εγω τα βγαζω οταν αρχισουν να διαλυονται και πριν δημιουργησουν μουργα στον βυθο.

Το ξυλαρακι της κανελας καλο ειναι να το αλλαζουμε καθε 3 μηνες περιπου γιατι χανει τις ιδιοτητες του με τον καιρο.

Στα 17 λιτρα 1 φυλλο cattapa αρκει πιστευω, και απο κανελα ενα μικρο κομματακι (οσο μια μικρη γαριδα) ειναι αρκετο.

----------------------------------------------------------------------------------------

Επισης επειδη υπηρξαν ερωτηματικα --και πολυ σωστα ! θελω να διορθωσω μια εσφαλμενη φραση μου:

Τα αντιβιωτικα αυτα πρεπει να εφαρμοστουν με κλειστο το φιλτρο μιας και συχνα διαλυουν τις αποικιες ωφελιμων βακτηριων, και παντα συμφωνα με τις οδηγιες χρησης.

Το σωστο φυσικα ειναι να αποσυδεθει-μεταφερθει το φιλτρο και οχι να κλεισει. Η θεραπεια με το furanol πχ μπορει να διαρκεσει μια εβδομαδα, οποτε γινονται τα συνηθη σε τετοιες περιπτωσεις....μεταφορα του βιολογικου υλικου ή και ολοκληρου του φιλτρου σε ενα καδο με αεροπετρα και νερο ενυδρειου - ή σε αλλο ενυδρειο μεχρι να τελειωσει η θεραπεια. Εννοειται ταισμα των βακτηριων με αμμωνια ή ψαροτροφη.

Στο ενυδρειο που γινεται η θεραπεια, ειναι αρκετο κατι να κυκλοφορει το νερο ή και μια αεροπετρα εφοσον ειναι χωρις ψαρια, δεν εχει υπερπληθυσμο και δεν ταιζουμε οσο διαρκει η θεραπεια.

Μετα τη θεραπεια,αλλαγη 80%, ενεργο ανθρακα για 5-7 μερες και μπολι ή ενεργα βακτηρια για ενισχυση της βιολογιας.

Φανταζομαι οτι ειναι ηδη γνωστα ολα αυτα, απλα εγω δεν εκανα σωστη διατυπωση εξ αρχης.

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...