Jump to content

Recommended Posts

Αγαπητοι φιλοι και φιλες, καλη σας μερα και καλη εβδομαδα.

Θα ηθελα να κουβεντιασουμε για την αναγκαιοτητα η μη ,την χρηση του ανθρακα.

Το ερωτημα μου δεν ειναι οταν ξεκινα ενα καινουργιο ενυδρειο ,η κατοπιν χρησης φαρμακων,αυτο επιβαλετε,αλλα αν πρεπει να τον εχουμε μονιμα μεσα και να τον αλλαζουμε ,οπως μας λεει ο κατασκευαστης.

Παλια οταν ειχα ενα <<<κοινονικο>>>τρομαρα του ενυδρειο ,ο μαγαζατορας μου ειχε πει να τον εχω μονιμα μεσα και να τον αλλαζω καθε 1,5 μηνα,και αυτο εκανα.

Οταν ξεκινισα να στηνω το τωρινο ενυδρειο,ακομα δεν σας γνωριζα ,και με την παλια μου <<<εμπειρια>>>τρομαρα της,μεταξυ αλλον πηρα και 5 λιτρα της ΑΡΙ ανθρακα 23 ευροπουλα ,για να εχω και να βαζω μεσα.

Τοτε περιπου μπηκα στην ομορφη παρεα,και απο τα πρωτα πραγματα που εμαθα, ηταν να μην βαζω ανθρακα,και απο τοτε αυτο εφαρμοζω . Το συστηνω στους νεοεισερχομενους στο χομπι. Σημερα εδωσα την ιδια συμβουλη σε εναν φιλο,και ενας απο τους δασκαλους μου,μου ειπε οτι υπαρχουν 2 σχολες,η μια λεει ναι να βαζουμε και η αλλη οχι να μην βαζουμε.Εδω μπερδευτηκα,και θελω να μου πειτε απο οποια σχολη και ενα ειστε την αποψη σας,με οσο το δυνατον τεκμηριωμενες απαντησεις.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων :)

Link to comment
Share on other sites

Πος τους Mod

Αν ειναι εφικτο να προστεθει και μια ψηφοφορια στο πνευμα του θεματος που ανοιξα,για να δουμε τα ποσοστα των δυο σχολων

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

και εγω στην ιδια φαση με σενα ειμαι..ενω μου λεγανε οι πετσοπαδες να εχω μονιμος μεσα ενεργο ανθρακα και να τον αλλαζω καθε τοσο εδω μεσα μου λεγανε ολοι οτι ειναι αχρηστος..ουτε εγω ξερω τον λογο που δεν χρειαζετε ο ανθρακας αλλα ξερω ότι μαζευει ότι χημικα υπολληματα υπαρχουν στο ενυδρειο..απο μεριας βιολογιας ομως υστερει κατα πολυ απο το siporax και ετσι εγω πλεον τον εχω βγαλει..η γνωμη μου ειναι ο ανθρακας να μπαινει σε εσωτερικα φιλτρα και αν γινετε σε συνδυασμο μαζι με mini siporax ετσι ωστε να εχει και βιολογια και να μαζευονται τα χημικα..θα θελα να μαθω και εγω τους λογους που δεν χρειαζετε ο ανθρακας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως βαζω τον ανθρακα μονο για την πρωτη βδομαδα οταν στρωνω το ενυδρειο η μετα απο καποια θεραπεια αν χρειαζετε για να τραβιξει υπολοιματα του φαρμακου αν εχει μεινει.Παντως επειδη εγω ασχολουμε με φυτεμενα ενυδρεια εχω διαβασει σε πολλα ποστ οτι ο ανθρακας στα φυτεμενα τραβαει και καποιες οφελημες ουσιες για τα φυτα οπως και λυπασματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως βαζω τον ανθρακα μονο για την πρωτη βδομαδα οταν στρωνω το ενυδρειο η μετα απο καποια θεραπεια αν χρειαζετε για να τραβιξει υπολοιματα του φαρμακου αν εχει μεινει.Παντως επειδη εγω ασχολουμε με φυτεμενα ενυδρεια εχω διαβασει σε πολλα ποστ οτι ο ανθρακας στα φυτεμενα τραβαει και καποιες οφελημες ουσιες για τα φυτα οπως και λυπασματα.

σωστο rastafarian +1 :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο,ειναι αληθεια οτι οταν παραμενει μεσα,πανω απο το επιτρεπτο οριο ,ξερνα μεσα οτι εχει συσωρευσει?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο,ειναι αληθεια οτι οταν παραμενει μεσα,πανω απο το επιτρεπτο οριο ,ξερνα μεσα οτι εχει συσωρευσει?

Δε ξερω αν οντως ισχυει αυτο αλλα το εχω ακουσει και εγω :)

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα άνθρακα πιστεύω είναι αναλόγος τι αλλαγές νερού κάνεις, απο που προέρχεται το νερό σου, τι ψάρια έχεις και τι ιχθυφόρτωση υπάρχει στο ενυδρείο.

Για παράδειγμα στους Δίσκους κάνω δύο 50% αλλαγές νερού την εβδομάδα, νερό το οποίο έρχεται απο Α/Ο και ένα μικρό ποσοστό (~20%) είναι απο τα προφίλτρα της όσμωσης. Δηλαδή το νερό έχει περάσει ήδη απο άνθρακα. Θέλω να πιστεύω ότι είναι τέτοια η ποσότητα νερού που αλλάζω που δεν προλαβαίνει να "βρομίσει" το νερό σε σημείο που θα χρειαστώ άνθρακα. Ένας άλλος λόγος που δεν χρησιμοποιώ άνθρακα είναι επειδί έχω πολύ μαλακό νερό (kH<1dkH) και με την προσθήκη του άνθρακα μπορεί να αφαιρέσω ακόμα περισσότερα στοιχεία απο το νερό. Βέβαια αυτό διορθώνεται με της αλλαγές νερού, οπότε δεν είναι και πραγματική αιτία να μη χρησιμοποιείς άνθρακα.

Στο θαλασσινό έχω κανονικότατα άνθρακα αλλά εκεί παίζουν τα κοράλια. Δεν λέω τα ψάρια είναι ευάσθητα αλλά πιστεύω τα κοράλια την ακούνε με το παραμικρό.

Πιστεύω η χρήση άνθρακα σε ενυδρεία με σκληρά νερά έως και ουδέτερα είναι καλό να χρησιμοποιείται. Με την προυπόθεση να γίνονται αλλαγές νερού ώστε να αναπληρώνουμε στα στοιχεία. Σε ενυδρεία που παίζουν με pH 5-6.5 και η σκληρότητα gH είναι και 0dgH νομίζω περιστασιακά, ας πούμε για 5-6 μέρες το μήνα είναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα άνθρακα πιστεύω είναι αναλόγος τι αλλαγές νερού κάνεις, απο που προέρχεται το νερό σου, τι ψάρια έχεις και τι ιχθυφόρτωση υπάρχει στο ενυδρείο.

Για παράδειγμα στους Δίσκους κάνω δύο 50% αλλαγές νερού την εβδομάδα, νερό το οποίο έρχεται απο Α/Ο και ένα μικρό ποσοστό (~20%) είναι απο τα προφίλτρα της όσμωσης. Δηλαδή το νερό έχει περάσει ήδη απο άνθρακα. Θέλω να πιστεύω ότι είναι τέτοια η ποσότητα νερού που αλλάζω που δεν προλαβαίνει να "βρομίσει" το νερό σε σημείο που θα χρειαστώ άνθρακα. Ένας άλλος λόγος που δεν χρησιμοποιώ άνθρακα είναι επειδί έχω πολύ μαλακό νερό (kH<1dkH) και με την προσθήκη του άνθρακα μπορεί να αφαιρέσω ακόμα περισσότερα στοιχεία απο το νερό. Βέβαια αυτό διορθώνεται με της αλλαγές νερού, οπότε δεν είναι και πραγματική αιτία να μη χρησιμοποιείς άνθρακα.

Στο θαλασσινό έχω κανονικότατα άνθρακα αλλά εκεί παίζουν τα κοράλια. Δεν λέω τα ψάρια είναι ευάσθητα αλλά πιστεύω τα κοράλια την ακούνε με το παραμικρό.

Πιστεύω η χρήση άνθρακα σε ενυδρεία με σκληρά νερά έως και ουδέτερα είναι καλό να χρησιμοποιείται. Με την προυπόθεση να γίνονται αλλαγές νερού ώστε να αναπληρώνουμε στα στοιχεία. Σε ενυδρεία που παίζουν με pH 5-6.5 και η σκληρότητα gH είναι και 0dgH νομίζω περιστασιακά, ας πούμε για 5-6 μέρες το μήνα είναι ΟΚ.

Ο ανθρακας ομως δεν τραβαει και τα λυπασματα?

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας τραβάει τα πάντα :)

Σε φυτεμά δεν ξέρω τι παίζει γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ. Αλλά η λογική λέει ότι θα συναγωνίζετε με τα φυτά για ποιός θα "πρωτοφάει"

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας τραβάει τα πάντα :)

Σε φυτεμά δεν ξέρω τι παίζει γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ. Αλλά η λογική λέει ότι θα συναγωνίζετε με τα φυτά για ποιός θα "πρωτοφάει"

Ακριβως και εγω αυτο πιστευω :(

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα άνθρακα πιστεύω είναι αναλόγος τι αλλαγές νερού κάνεις, απο που προέρχεται το νερό σου, τι ψάρια έχεις και τι ιχθυφόρτωση υπάρχει στο ενυδρείο.

Για παράδειγμα στους Δίσκους κάνω δύο 50% αλλαγές νερού την εβδομάδα, νερό το οποίο έρχεται απο Α/Ο και ένα μικρό ποσοστό (~20%) είναι απο τα προφίλτρα της όσμωσης. Δηλαδή το νερό έχει περάσει ήδη απο άνθρακα. Θέλω να πιστεύω ότι είναι τέτοια η ποσότητα νερού που αλλάζω που δεν προλαβαίνει να "βρομίσει" το νερό σε σημείο που θα χρειαστώ άνθρακα. Ένας άλλος λόγος που δεν χρησιμοποιώ άνθρακα είναι επειδί έχω πολύ μαλακό νερό (kH<1dkH) και με την προσθήκη του άνθρακα μπορεί να αφαιρέσω ακόμα περισσότερα στοιχεία απο το νερό. Βέβαια αυτό διορθώνεται με της αλλαγές νερού, οπότε δεν είναι και πραγματική αιτία να μη χρησιμοποιείς άνθρακα.

Στο θαλασσινό έχω κανονικότατα άνθρακα αλλά εκεί παίζουν τα κοράλια. Δεν λέω τα ψάρια είναι ευάσθητα αλλά πιστεύω τα κοράλια την ακούνε με το παραμικρό.

Πιστεύω η χρήση άνθρακα σε ενυδρεία με σκληρά νερά έως και ουδέτερα είναι καλό να χρησιμοποιείται. Με την προυπόθεση να γίνονται αλλαγές νερού ώστε να αναπληρώνουμε στα στοιχεία. Σε ενυδρεία που παίζουν με pH 5-6.5 και η σκληρότητα gH είναι και 0dgH νομίζω περιστασιακά, ας πούμε για 5-6 μέρες το μήνα είναι ΟΚ.

Ετσι οπως διαβαζω ,μου δεινεις την εντυπωση οτι τα σκληρα νερα,χημικα ειναι ποιο επιβαρημενα απο τα μ****α.Και εγω ειχα την αντιθετη εντυπωση,εχω να μαθω πολλα ακομα :)

Link to comment
Share on other sites

Ο Ενεργος ανθρακας λογο των πορων του εχει μια αποροφητικη ικανοτητα, χρωστικων ουσιων, τανινων, ιχνοστοιχειων, και βαρεων μεταλων. Αναλογα την ποιοτητα και τροπο παραγωγης του εχει καλυτερες ή χειροτερες αποδοσης αλλα απο την στιγμη που αποροφηση και γεμισουν οι ποροι του σταματαει πια να λειτουργη. Δεν απελευθερωνει ξανα τις ουσιες, τουλαχιστων οχι στον βαθμο που τα εχει αποροφησει και συνηθως τον χρησημοποιουμε μετα απο καποια αγωγη με χαλκο που ειναι πολυ τοξικος για ολους τους οργανισμους του ενυδρειου μας πανω απο ενα πολυ μικρο οριο αυτου.

Τωρα στα φυτεμενα δεν συνηστατε φυσικα γιατι ειναι αυτονοητο και γενικος δεν τον εχουμε συνηθως μεσα χωρις λογο για να μπορουμε να αυξησουμε τα αλλα υλικα φιλτρανσης που στην καθημερηνοτητα μας ειναι ποιο οφελημα απο αυτον.

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του άνθρακα σε γλυκό νερό δεν προσφέρει τίποτα εκτός μετά από θεραπεία.

Αντιθέτως κάνει ένα πολύ μεγάλο κακό στην τσέπη μας. Και δεν είναι εποχές για τέτοια.

Για τα υπόλοιπα απάντησε ο Rik

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω ένα παράδειγμα απλό όσο αφορά την απορρόφηση και το κατά πόσο μετά αφήνει ξανά στο περιβάλλον πάλι τις ουσίες, σκεφτείτε απλά ένα σφουγγάρι το οποίο συνεχώς γεμίζουν οι πόροι έως ότου κάποια στιγμή μπουκώνει και το νερό βρίσκει άλλες οδούς περιμετρικά του σφουγγαριού λόγο του ότι δεν μπορεί πια να περάσει το νερό μέσα από το σφουγγάρι. Το σφουγγάρι λόγο πιέσεων αφήνει σιγά σιγά πάλι κάποια απόβλητα στο νερό αλλά σε καμία περίπτωση, με την ταχύτητα τα οποία τα έχει απορροφήσει.

Επίσης για να έχουμε αποτελεσματική φιλτρανση με άνθρακα συστήνεται σε εξωτερικά φίλτρα τα οποία το νερό περνάει ανάμεσα του με κάποια πίεση ενώ στα απλά εσωτερικά και εξωτερικά σαμπ το νερό περνάει επιφανειακά και εξωτερικά από την κάλτσα που τον συγκρατεί σε μεγαλο βαθμο.

:)

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του άνθρακα σε γλυκό νερό δεν προσφέρει τίποτα εκτός μετά από θεραπεία.

Αντιθέτως κάνει ένα πολύ μεγάλο κακό στην τσέπη μας. Και δεν είναι εποχές για τέτοια.

Για τα υπόλοιπα απάντησε ο Rik

Ουτε στην αρχη ενος νεου ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

ο άνθρακας είναι καλώς ανάλογα την χρήση: σε περίπτωση προσθήκης βιταμινών πρέπει να αφερειται..πρέπει να αλλάζετε καλώ είναι κάθε μήνα διότι μετά αχρηστεύεται και μόνο κακό κάνει ...σε περόπτωση μεγάλης ιχθυοφώρτοσεις σε συνδυασμό με ζεόλιθο κρατάμε ένα καθαρό νερό Ο συνδυασμός των συγκεκριμένων υλικών δεσμεύει όλα τα ανόργανα συστατικά του ενυδρείου αλλά και βοηθά στην διαύγεια του νερού μέσα στο ενυδρειο. ,και σε περίπτωση με τυρφη αφαιρείται κατευθείαν...άρα ανάλογα τι θέλουμε τον βάζουμε ή τον αφαιρούμε αναλόγως :):(

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Ουτε στην αρχη ενος νεου ενυδρειου?

Ούτε !!!

Ενα σωστά δουλεμένο ενυδρείο γλυκού νερού δεν χρειάζεται σε καμία περίπτωση άνθρακα , εκτός αν ( όπως ειπώθηκε ) εχει γίνει χρήση θεραπευτικών σκευασμάτων .

Link to comment
Share on other sites

Κοντοχωριανέ Ki xlidate :) είναι πολύ φυσιολογικό να

έχεις μπερδευτεί με τον ενεργό άνθρακα (λόγο ηλικίας :( ).

Είναι ένα υλικό που έφερε την επανάσταση στην επεξεργασία

του νερού με τις δύο βασικές ιδιότητες την απορρόφηση και την

προσρόφηση.

Η απορρόφηση είναι κάτι κατανοητό και έχει να κάνει με την

ικανότητα να παρέχει μηχανική φίλτρανση σε μικροσκοπικό

επίπεδο. Με αποτέλεσμα να απομακρύνει και τις μικρότερες

οργανικές ενώσεις.

Η προσρόφηση είναι ποιο σύνθετο και εξίσου σημαντικό και

έχει να κάνει με την χημική προσκόλληση ανόργανων και

οργανικών ουσιών πριν από την οξείδωση τους και τη

διάσπαση σε παράγωγα του αζώτου (κάτι που το έχουν

εκτιμήσει οι φίλοι μας οι θαλασσινοί).

Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για ένα δυνατό υλικό φίλτρανσης και

η χρίση του έχει τόσο θετικά όσο και αρνητικά αποτελέσματα.

Ανάλογα τον τύπο, τον τρόπο και τον τόπο θα έχουμε τα ανάλογα

αποτελέσματα. :thumbup:

Ούτε η Πυθία δεν θα μπορούσε να δώσει τέτοια εξήγηση. :thumbup:

Πέρα την πλάκα η κάθε εταιρία αναγράφει πάνω στο σκεύασμα της

τον τρόπο και τον λόγο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις ανάλογα

με τα χαρακτηριστικά και τον τύπο του ενεργού άνθρακα που σου

προσφέρει. :thumbup:

Εγώ προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει στην επεξεργασία νερού

αλλαγής κακής ποιότητας (έχεις NO3 στο νερό βρύσης?) στο

βαρέλι προετοιμασίας. Και μετά από ένα προληπτικό reset της

βιολογίας μετά από παραλαβή νέων ψαριών με ασθένεια.

Έγινε επεξεργασία - divak
Link to comment
Share on other sites

Ούτε η Πυθία δεν θα μπορούσε να δώσει τέτοια εξήγηση. :thumbup:

:):(:thumbup:

Εγώ προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει στην επεξεργασία νερού

αλλαγής κακής ποιότητας (έχεις NO3 στο νερό βρύσης?) στο

βαρέλι προετοιμασίας. Και μετά από ένα προληπτικό reset της

βιολογίας μετά από παραλαβή νέων ψαριών με ασθένεια.

Εξηγησου ποιο απλα πανω σε αυτο το θεμα γιατι θα νομιζουν πως αποροφαει και ΝΟ3 ο κοσμος. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα λες δεν απομακρύνει τις ενώσεις του

αζώτου (αυτό θα άλλαζε όλη τη τεχνολογία στα ενυδρεία),

απλά μετά από τεστ που έκανα στην βρύση κατάλαβα

ότι έχει οργανικά απόβλητα και ποιος ξέρει και τη άλλο. :thumbup:

Και πήρα τα μέτρα μου. :)

Προσωρινά και προληπτικά το έκανα μέχρι να βρω

μια μόνιμη λύση, ο Δήμος μας δίνει νερό από το

ενυδρείο του μάλλον. :(

Link to comment
Share on other sites

Κοντοχωριανέ Ki xlidate :) είναι πολύ φυσιολογικό να

έχεις μπερδευτεί με τον ενεργό άνθρακα (λόγο ηλικίας :( ).

Καλημερα στην ομορφη Συρα,η γιαγια μου ελεγε.Εκει που εισαι ημουνα,εδω που ειμαι θασαι.Με βρηκες γερο και με δουλευεις :thumbup:

Εγώ προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει στην επεξεργασία νερού

αλλαγής κακής ποιότητας (έχεις NO3 στο νερό βρύσης?) στο

βαρέλι προετοιμασίας. Και μετά από ένα προληπτικό reset της

βιολογίας μετά από παραλαβή νέων ψαριών με ασθένεια.

Εγω ειδικα βαζω νερο απο γεωτρηση,εχω ΝΟ 3 / 10 στην βρυση,και παντα φοβαμαι την στραβη,ειδικα τωρα το καλοκαιρη που το νερο οπως ξερεις ειναι δυσευρετο.Τον νερουλα μου τον ξερω πολλα χρονια ,ι του εχω πει το προβλημα μου,και με διαβεβαιωσε οτι θα με προσεχει ,αλλα..........

Υπο αυτες τις συνθηκες τι με συμβουλευεις να κανω?Κακο παιδη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειδικα βαζω νερο απο γεωτρηση,εχω ΝΟ 3 / 10 στην βρυση,και παντα φοβαμαι την στραβη,ειδικα τωρα το καλοκαιρη που το νερο οπως ξερεις ειναι δυσευρετο.Τον νερουλα μου τον ξερω πολλα χρονια ,ι του εχω πει το προβλημα μου,και με διαβεβαιωσε οτι θα με προσεχει ,αλλα..........

Υπο αυτες τις συνθηκες τι με συμβουλευεις να κανω?Κακο παιδη :(

Καλημερα στην παρεα!

Φιλε μου κιχλιδατε καταλαβαινω τον προβληματισμο σου και σιγουρα ο ανθρακας στην περιπτωση σου βοηθαει, δηλαδη θα φιλτραρα το νερο στο βαρελι με ανθρακα και μετα θα το εβαζα στο ενυδρειο αν και η ποιο σιγουρη λυση ειναι η Α. οσμωση. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα!

Φιλε μου κιχλιδατε καταλαβαινω τον προβληματισμο σου και σιγουρα ο ανθρακας στην περιπτωση σου βοηθαει, δηλαδη θα φιλτραρα το νερο στο βαρελι με ανθρακα και μετα θα το εβαζα στο ενυδρειο αν και η ποιο σιγουρη λυση ειναι η Α. οσμωση. :)

Καλημερα Rik, η οσμωση ομως θα μου ριξει τις σκληροτητες :(

Και το κακο ειναι ,απο Απριλη εως και Οκτωμβριο δεν εχω καθολου χρονο ,και ενα αλλο θεμα ειναι αν βαλω 5 βαρελια μεσα στο σαλονι η μεγερα θα με χωρισει συγουρα,γιατι αλλαζω 250 λιτρα τωρα το καλοκαιρη. :thumbup:

Αλλα ετσι οπως μου τα λετε,καταλαβαινω οτι ,εγω τουλλαχιστον πρεπει να βαζω.

Μηπως ξερεις ποσα λιτρα της ΑΡΙ και για ποσο χρονο να βαζω μεσα.

Το ενυδρειο ειναι καθαρα 600 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Rik, η οσμωση ομως θα μου ριξει τις σκληροτητες :)

Το ξερω φιλε, θα πρεπει να αναπληρωνεις ιχνοστοιχια. :(

Και το κακο ειναι ,απο Απριλη εως και Οκτωμβριο δεν εχω καθολου χρονο ,και ενα αλλο θεμα ειναι αν βαλω 5 βαρελια μεσα στο σαλονι η μεγερα θα με χωρισει συγουρα,γιατι αλλαζω 250 λιτρα τωρα το καλοκαιρη. :thumbup:

Φιλε μου καταλαβαινω τον πονο σου, εγω τα ενυδρεια τα εχω ολα στο γραφειο και εχω ενα βαρελι των 200 λιτρων στην ντουζιερα του μπανιου, τελος παντων.Αλλα ετσι οπως μου τα λετε,καταλαβαινω οτι ,εγω τουλλαχιστον πρεπει να βαζω.

Μηπως ξερεις ποσα λιτρα της ΑΡΙ και για ποσο χρονο να βαζω μεσα.Εναν γενικο κανονα που γνωριζω ειναι 10 με 20 γραμμαρια ανα 100 λιτρα, ποιο συγκεκριμενα δεν γνωριζω.

Το ενυδρειο ειναι καθαρα 600 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...