Jump to content

Φωτησμος σε 40λιτρο


Recommended Posts

Λοιπον παιδια θελω την γνωμη σας.Μολις τελειωσα ενα 40λιτρο diy ενυδρειο που θα φιλοξενισει εναν μονομαχο και μπορει αργοτερα και μερικες γαριδες.Εχει γυαλινο καπακι και για φωτισμο θα βαλω φωτηστικο γραφειου που εχω.Το φωτηστικο αυτο εχει μια λαμπα αλογονου νομιζω και γραφει 12v-50w.Εχει 2 σκαλες,στην μια λογικα ειναι 50 βατ και στην αλλη 25.Σε ποια σκαλα να το βαλω?Αν το βαλω στο 50 βατ θα εχω προβλημα λετε?θελω να βαλω λιγο γρασιδακι

Περιμενω γνωμες :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κατά την γνώμη μου δύσκολα τα πράγματα με αυτό το φωτιστικό.. :)

Οι λάμπες αλογόνου απ'όσο γνωρίζω αποδίδουν περίπου όσο και οι πυρακτώσεως,

δηλαδή περισσότερη απώλεια σε θερμότητα και λιγότερο φως σε σχέση με τις φθορίου..

Επίσης, δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω οτι τα kelvin που βγάζουν δεν είναι ό,τι καλύτερο

για τα φυτά αλλά είναι μια χαρά για τις άλγες..

Δεν έχω όμως ολοκληρωμένη άποψη καθώς δεν τις έχω δουλέψει καθόλου..

Link to comment
Share on other sites

Εχει μια λαμπα σαν αυτη

Είναι μια κλασική λάμπα g9 ή g4. Ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια κλασική λάμπα g9 ή g4. Ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες.

Δεν ξερω αν ειναι ακριβως αυτη η λαμπα,παντως μοιαζει.Να το βαλω η οχι?Μαλλον οχι ε?

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βάλεις φωτιστικό γραφείου με λάμπα κλασική βιδωτή εξοικονόμησης ενέργειας που είναι για ερπετά πλην όμως κάνει και για φυτά γραφεί και εκπέμπει ιδιαίτερα πολύ φως την έχω χρησιμοποιήσει... αυτά τα λίγα από μένα..

post-39830-1310988355_thumb.jpg

post-39830-1310988365_thumb.jpg

post-39830-1310988429_thumb.jpg

post-39830-1310988514_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις και σε led λαμπίτσες με περίπου τα ίδια lumen και θερμοκρασία μηδέν

Κατανάλωση 2-8w

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλω ενα φωτιστικο γραφειου με μια κανονικη λαμπα 40 βατ θα κανω δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλω ενα φωτιστικο γραφειου με μια κανονικη λαμπα 40 βατ θα κανω δουλεια?

οχι.μονο ζεστη θα δωσεις στο ενυδρειο.....

κανε καποια απο τις παραπανω λυσεις που σου ειπανε τα παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Ουτε οι λαμπες εξηκονομισης ενεργειας κανουν?Σαν και αυτες ας πουμε?

post-26285-1310995633_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόνο βιδωτή λάμπα έχεις δυνατότητα να βάλεις ή και κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο βιδωτή λάμπα έχεις δυνατότητα να βάλεις ή και κάτι άλλο;

Αυτο που εχω τωρα δεν εχει τετοιες λαμπες,θα παρω αλλο μαλλον,κανενα φθηνο γραφειου

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει καποιο φυτο, βλαστηση δεν αρκουν διωτη χριαζεσαι κια καποιες ακτηνες, η λυση που σου ειπα ειναι λιγο πιο ακριβη και θερμοκρασια στα 15εκ περιπου ειναι 26βαθμους αρα σε μεγαλυτερη αποσταση καταλαβαινεις

...απο watt η μικρη ειναι 13 και η μεγαλη 26 ...

ενδυκτικα ρηξε μια ματια

http://www.petzoo.co.uk/product_info.php?products_id=678

Link to comment
Share on other sites

πωπω..ειναι λιγο ακριβες...Ασε που θελω περισοτερα βατ..τι αλλη λυση σε τετοια λαμπα υπαρχει?Δηλαδη δεν θα κανει τιποτα η απλη λαμπα οικονομιας?Φυτα και βεβαια θα υπαρχουν

Link to comment
Share on other sites

η 26 watt repti glo 2.0 βγαζει πολύ φως που αν την δεις στην αρχή θαμπώνεις λίγο... διάρκεια ζωής 12μήνες...

τωρα για τις απλές λάμπες δυστηχος δεν γνωρίζω

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Κανενας αλλος καμια ιδεα τι λαμπα μπορω να βαλω στο φωτιστικο γραφειου

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος είχε βρει τέτοια λάμπα, βιδωτή, σε 38watt και την είχε βάλει σε ένα φωτιστικό σαν αυτό..

Για να χωρέσει όμως είχε κόψει ένα μέρος του πλαστικού από το φωτιστικό αλλά ήταν μια χαρά αν εξαιρέσεις οτι ζεσταινόταν λίγο.

Υπάρχουν σε διάφορα watt, η 30άρα μπαίνει χωρίς κόψιμο.

Το δύσκολο είναι όμως να βρεις σε daylight (6500k) που είναι ας πούμε η πιο κατάλληλη για φυτά μετά τις ευρέως φάσματος (που δεν νομίζω να υπάρχουν σε αυτόν τον τύπο λάμπας).

Απ'όσο θυμάμαι τις είχε βρει σε ένα μαγαζί μόνο με λάμπες στο κέντρο, αν δεν βρεις θα μάθω και θα σου πω. :)

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος είχε βρει τέτοια λάμπα, βιδωτή, σε 38watt και την είχε βάλει σε ένα φωτιστικό σαν αυτό..

Για να χωρέσει όμως είχε κόψει ένα μέρος του πλαστικού από το φωτιστικό αλλά ήταν μια χαρά αν εξαιρέσεις οτι ζεσταινόταν λίγο.

Υπάρχουν σε διάφορα watt, η 30άρα μπαίνει χωρίς κόψιμο.

Το δύσκολο είναι όμως να βρεις σε daylight (6500k) που είναι ας πούμε η πιο κατάλληλη για φυτά μετά τις ευρέως φάσματος (που δεν νομίζω να υπάρχουν σε αυτόν τον τύπο λάμπας).

Απ'όσο θυμάμαι τις είχε βρει σε ένα μαγαζί μόνο με λάμπες στο κέντρο, αν δεν βρεις θα μάθω και θα σου πω. :)

Σ ευχαριστω,θα ηθελα να ρωτησεις αν μπορεις απο που την πηρε και πως ακριβως την ζητησε,και 20 βατ να παρω δεν με πειραζει

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω,θα ηθελα να ρωτησεις αν μπορεις απο που την πηρε και πως ακριβως την ζητησε,και 20 βατ να παρω δεν με πειραζει

Εδώ τις βρήκε.. :)

Πάρε τηλέφωνο πρώτα και ζήτα λάμπες εξοικονόμησης, βιδωτές, στα watt που θες αλλά να είναι οπωσδήποτε 6500k δηλαδή daylight. Είναι λίγο σπάνιες, αν δεν έχει ρώτα αν μπορείς να παραγγείλεις ή που αλλού μπορείς να βρεις. Οι 4500k που θα βρεις πιο εύκολα δεν κάνουν για φυτά καθώς δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν αυτό το φως, σε αντίθεση με τις άλγες που δεν τις χαλάει..

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η λαμπα μας κανει?http://www.easymarket.gr/products/?p=22011

Και αυτή κάνει εφόσον είναι 6500k..

Ξαναλέω όμως για αποφυγή παρεξηγήσεων, οι daylight δεν είναι ο,τι καλύτερο για τα φυτά, αλλά είναι οι πιο εκμεταλλεύσιμες μετά τις πιο ακριβές full spektrum (δηλαδή τις ροζ).

Έγινε επεξεργασία - N4505
Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα παρω τωρα!Κοιτα και το link που εβαλα πιο πανω γιατι και αυτες τοσο γραφουν

Link to comment
Share on other sites

Και αυτή κάνει εφόσον είναι 6500k..

Ξαναλέω όμως για αποφυγή παρεξηγήσεων, οι daylight δεν είναι ο,τι καλύτερο για τα φυτά, αλλά είναι οι πιο εκμεταλλεύσιμες μετά τις πιο ακριβές full spektrum (δηλαδή τις ροζ).

Λες να εχω προβλημα με τα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Λες να εχω προβλημα με τα φυτα?

Δεν ξέρω γιατί δεν τις έχω δοκιμάσει ο ίδιος..

Ο φίλος πάντως είχε hc cuba σε ένα μικρό ενυδρειάκι και πήγαινε μια χαρά.

Μετά βέβαια γέμισε άλγες αλλά μάλλον έφταιγε αυτός και όχι η λάμπα.. :)

Ξεκίνα έτσι και βλέπεις, το ιδανικό πιστεύω θα ήταν να βάλεις αργότερα και μία ροζ έστω και 11watt που πουλάνε σε pet shop.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...