Jump to content

Νέος Μονομάχος


zvasilis

Recommended Posts

Γειά σας, είμαι και εγώ νέο μέλος και εντελώς νέος στο σχετικό αυτό χόμπυ. Ήδη έχω ποστάρει σε ένα άλλο τόπικ αλλά για να μην το χαλάσω εντελώς το τόπικ του φιλού με δικά μου θέματα είπα να ανοίξω ένα καινούργιο.

Λοιπόν, αρχίζοντας πρέπει να ομολογήσω ότι πιάστηκα και εγώ εντελώς αδιάβαστος όσον αφορά τη σημαντικότητα και την προετοιμασία ενός ενυδρείου. Μου έχουν κάνει πρόσφατα δώρο ένα μικρό μονομάχο τον οποίο τον έχω σε ενυδρείο 15 λίτρων. Το ενυδρείο αυτό είναι από το jumbo, έρχεται με φίλτρο, χρωματιστές πέτρες για τη διακόσμηση και λάμπα led αυτές με το άσπρο φως. Μπήκα στην περιέργεια να μάθω περισσότερα για αυτό το χόμπυ και μπαίνοντας στο φόρουμ αυτό και διαβάζοντας πάρα πολλά θέματα κατάλαβα πόσα πράγματα δεν γνώριζα και μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον το όλο θέμα πολύ τις τελευταίες μέρες για να πετύχω όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες για το ενυδρείο και το ψάρι. Για τα διάφορα petshop που ρώτησα κανένας δεν μου έχει πληροφορίες σωστές, όλοι θεωρούν ότι οι μονομάχοι ζουν με νερό βρύσης σε κανονικές γυάλες και με αλλαγές νερού κάθε τόσο.

Θα σας πω πιο κάτω τι έχω κάνει μέχρι τώρα και τις απορίες μου να μου πείτε απόψεις και για το τι μπορώ να κάνω από δω και πέρα. Ήδη έχω πάρει κάποιες πληροφορίες από τον giorginakos και τον ευχαριστώ πολύ.

- Ξέρω ότι εκ των υστέρων δεν μπορώ να κάνω και πολλά πράγματα όσον αφορά το στρώσιμο. Πριν βάλω τον μονομάχο στο ενυδρείο γέμισα το μισό με νερό από άλλο έτοιμο ενυδρείο και το υπόλοιπο με νερό της βρύσης και πρόσθεσα τις ανάλογες σταγόνες από αντιχλώριο που πήρα. Ήδη ρώτησα για τα βακτήρια και αν είναι καλό από δω και μπρος να τα χρησιμοποιήσω στο ενυδρείο (ακόμα δεν τα έχω αποκτήσει, ούτε χρησιμοποιήσει).
- Όσον αφορά τα τεστ θα ήταν καλό να έκανα μερικά να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται;
- Η απορία μου ακόμα είναι για τη ροή του φίλτρου η οποία μου φαίνεται λίγο πολλή γιατί απ'ότι έχω διαβάσει οι μονομάχοι θέλουν πολύ μικρή ροή. Παρ'όλα αυτά έχω παρατηρήσει ότι το ψάρι πάει κοντά στο φίλτρο, το αφήνει να το παρασύρει κτλ, μπορεί να παίζει δεν ξέρω.
- Το άλλο που έχω παρατηρήσει επίσης είναι ότι βγαίνει συνέχεια στην επιφάνεια αναπνέει, βγάζει φουσκάλες και μετά από λίγο πάλι το ίδιο, αυτό είναι κάτι ανησυχητικό; μήπως δεν έπρεπε να το κάνει τόσο συχνά;
- Επίσης λόγω του ότι το ενυδρείο έχει καπάκι, μαζεύει πολύ υγρασία και έχω παρατηρήσει ότι μένει και πολύ θερμότητα εντός του ενυδρείου, αυτό είναι ανησυχητικό;

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου δίνατε τα φώτα σας και για αυτά:
-Ο μονομάχος τρέφεται με Betta Bio-Gold από Hikari δύο φορές την ημέρα.
-Το αντιχλώριο που χρησιμοποιώ είναι το SERA Aquatan.

Επόμενα βήματα όσον αφορά τη διακόσμηση μέσα είναι να πάρω ζωντανά εύκολα φυτά και κάτι που να επιπλέει. Σύντομα θα προσπαθήσω να βάλω και μερικές φωτογραφίες.

Με συγχωρείτε για το μεγάλο ποστ, όποιος μπορεί να βοηθήσει ευχαρίστως!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, είμαι και εγώ νέο μέλος και εντελώς νέος στο σχετικό αυτό χόμπυ. Ήδη έχω ποστάρει σε ένα άλλο τόπικ αλλά για να μην το χαλάσω εντελώς το τόπικ του φιλού με δικά μου θέματα είπα να ανοίξω ένα καινούργιο.

Λοιπόν, αρχίζοντας πρέπει να ομολογήσω ότι πιάστηκα και εγώ εντελώς αδιάβαστος όσον αφορά τη σημαντικότητα και την προετοιμασία ενός ενυδρείου. Μου έχουν κάνει πρόσφατα δώρο ένα μικρό μονομάχο τον οποίο τον έχω σε ενυδρείο 15 λίτρων. Το ενυδρείο αυτό είναι από το jumbo, έρχεται με φίλτρο, χρωματιστές πέτρες για τη διακόσμηση και λάμπα led αυτές με το άσπρο φως. Μπήκα στην περιέργεια να μάθω περισσότερα για αυτό το χόμπυ και μπαίνοντας στο φόρουμ αυτό και διαβάζοντας πάρα πολλά θέματα κατάλαβα πόσα πράγματα δεν γνώριζα και μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον το όλο θέμα πολύ τις τελευταίες μέρες για να πετύχω όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες για το ενυδρείο και το ψάρι. Για τα διάφορα petshop που ρώτησα κανένας δεν μου έχει πληροφορίες σωστές, όλοι θεωρούν ότι οι μονομάχοι ζουν με νερό βρύσης σε κανονικές γυάλες και με αλλαγές νερού κάθε τόσο.

Θα σας πω πιο κάτω τι έχω κάνει μέχρι τώρα και τις απορίες μου να μου πείτε απόψεις και για το τι μπορώ να κάνω από δω και πέρα. Ήδη έχω πάρει κάποιες πληροφορίες από τον giorginakos και τον ευχαριστώ πολύ.

- Ξέρω ότι εκ των υστέρων δεν μπορώ να κάνω και πολλά πράγματα όσον αφορά το στρώσιμο. Πριν βάλω τον μονομάχο στο ενυδρείο γέμισα το μισό με νερό από άλλο έτοιμο ενυδρείο και το υπόλοιπο με νερό της βρύσης και πρόσθεσα τις ανάλογες σταγόνες από αντιχλώριο που πήρα. Ήδη ρώτησα για τα βακτήρια και αν είναι καλό από δω και μπρος να τα χρησιμοποιήσω στο ενυδρείο (ακόμα δεν τα έχω αποκτήσει, ούτε χρησιμοποιήσει).

- Όσον αφορά τα τεστ θα ήταν καλό να έκανα μερικά να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται;

- Η απορία μου ακόμα είναι για τη ροή του φίλτρου η οποία μου φαίνεται λίγο πολλή γιατί απ'ότι έχω διαβάσει οι μονομάχοι θέλουν πολύ μικρή ροή. Παρ'όλα αυτά έχω παρατηρήσει ότι το ψάρι πάει κοντά στο φίλτρο, το αφήνει να το παρασύρει κτλ, μπορεί να παίζει δεν ξέρω.

- Το άλλο που έχω παρατηρήσει επίσης είναι ότι βγαίνει συνέχεια στην επιφάνεια αναπνέει, βγάζει φουσκάλες και μετά από λίγο πάλι το ίδιο, αυτό είναι κάτι ανησυχητικό; μήπως δεν έπρεπε να το κάνει τόσο συχνά;

- Επίσης λόγω του ότι το ενυδρείο έχει καπάκι, μαζεύει πολύ υγρασία και έχω παρατηρήσει ότι μένει και πολύ θερμότητα εντός του ενυδρείου, αυτό είναι ανησυχητικό;

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου δίνατε τα φώτα σας και για αυτά:

-Ο μονομάχος τρέφεται με Betta Bio-Gold από Hikari δύο φορές την ημέρα.

-Το αντιχλώριο που χρησιμοποιώ είναι το SERA Aquatan.

Επόμενα βήματα όσον αφορά τη διακόσμηση μέσα είναι να πάρω ζωντανά εύκολα φυτά και κάτι που να επιπλέει. Σύντομα θα προσπαθήσω να βάλω και μερικές φωτογραφίες.

Με συγχωρείτε για το μεγάλο ποστ, όποιος μπορεί να βοηθήσει ευχαρίστως!

αφου παρατηρεις πως ο μονομαχος παει συνεχεια και καθεται στο φιλτρο αυτο παει να πει οτι η ροη του ειναι δυνατη και ψαχνει μερη που να βρει την ησυχια του.

ο μονομαχος ειναι ψαρι (λαβυρινθοψαρο) δηλαδη εχει εναν λαβυρινθο μεσα στον εγκεφαλο του που τον αναγκαζει να βγαινει στην επιφανεια και να παιρνει το οξυγονο που χρειαζεται.επισης οι συγκεντρομενες φυσαλιδες που βλεπεις ειναι σημαδια ευχαριστησης του περιβαλλοντα χωρου του συν οτι το καλοκαιρι ειναι περιοδος αναπαραγωγης.ο μονομαχος ειναι τροπικο ψαρι και ζει σε θερμοκρασιες απο 25-29 βαθμους(δικα μου αποτελεσματα).

τωρα για τις τροφες δεν νομιζω να εχεις προβλημα γιατι οτι τροφη και να του ριξεις θα την φαει απλα τωρα στις αρχες ταιζε τον 1 φορα την ημερα και συχνες αλλαγες νερου.

το ιδιο αντιχλωριο χρησιμοποιω και εγω.

το επομενο σου βημα μου φαινεται λογικο και ως πληροφορηση οι μονομαχοι εκτος του οτι ειναι δυσκινητα ψαρια δεν θελουν και πολυ φως...(το ενυδρειακι σου δεν νομιζω να εχει το φως)

υ.γ ελπιζω να ξαναβοηθησα :):bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη σου είναι να μην ανησυχήσω τόσο για τη ροή του φίλτρου; Είναι και λίγο λογικό, αφού μιλάμε για μικρό ενυδρείο, η ροή δεν μπορεί να είναι πολύ μειωμένη. Όσον αφορά τη θερμοκρασία λόγω του ότι το σπίτι είναι πολύ ζεστό τώρα λόγω καλοκαιριού είναι περίπου στους 32. Είναι πάρα πολλοί για ένα μονομάχο; Υπάρχει τρόπος μείωσης της;

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη σου είναι να μην ανησυχήσω τόσο για τη ροή του φίλτρου; Είναι και λίγο λογικό, αφού μιλάμε για μικρό ενυδρείο, η ροή δεν μπορεί να είναι πολύ μειωμένη. Όσον αφορά τη θερμοκρασία λόγω του ότι το σπίτι είναι πολύ ζεστό τώρα λόγω καλοκαιριού είναι περίπου στους 32. Είναι πάρα πολλοί για ένα μονομάχο; Υπάρχει τρόπος μείωσης της;

Ευχαριστώ και πάλι.

Για ολα τα ψαρια ειναι πολυ το 32 οπως και για τα φυτα.Ασε ανοιχτο το καπακι η κανε πατεντα και βαλε ανεμιστηρακι στο καπακι σου,αν ψαξεις στην κατηγορια diy θα βρεις πολλες πατεντες.Τωρα για το φιλτρο σου αν εχει spray bar γυρισε το να χτυπαει το τζαμι για να μειωσεις την ροη

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, είμαι και εγώ νέο μέλος και εντελώς νέος στο σχετικό αυτό χόμπυ. Ήδη έχω ποστάρει σε ένα άλλο τόπικ αλλά για να μην το χαλάσω εντελώς το τόπικ του φιλού με δικά μου θέματα είπα να ανοίξω ένα καινούργιο.

Λοιπόν, αρχίζοντας πρέπει να ομολογήσω ότι πιάστηκα και εγώ εντελώς αδιάβαστος όσον αφορά τη σημαντικότητα και την προετοιμασία ενός ενυδρείου. Μου έχουν κάνει πρόσφατα δώρο ένα μικρό μονομάχο τον οποίο τον έχω σε ενυδρείο 15 λίτρων. Το ενυδρείο αυτό είναι από το jumbo, έρχεται με φίλτρο, χρωματιστές πέτρες για τη διακόσμηση και λάμπα led αυτές με το άσπρο φως. Μπήκα στην περιέργεια να μάθω περισσότερα για αυτό το χόμπυ και μπαίνοντας στο φόρουμ αυτό και διαβάζοντας πάρα πολλά θέματα κατάλαβα πόσα πράγματα δεν γνώριζα και μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον το όλο θέμα πολύ τις τελευταίες μέρες για να πετύχω όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες για το ενυδρείο και το ψάρι. Για τα διάφορα petshop που ρώτησα κανένας δεν μου έχει πληροφορίες σωστές, όλοι θεωρούν ότι οι μονομάχοι ζουν με νερό βρύσης σε κανονικές γυάλες και με αλλαγές νερού κάθε τόσο.οι περισσοτεροι πετσοπαδες ειναι πωλητες και οχι ιχθυολογοι

Θα σας πω πιο κάτω τι έχω κάνει μέχρι τώρα και τις απορίες μου να μου πείτε απόψεις και για το τι μπορώ να κάνω από δω και πέρα. Ήδη έχω πάρει κάποιες πληροφορίες από τον giorginakos και τον ευχαριστώ πολύ.

- Ξέρω ότι εκ των υστέρων δεν μπορώ να κάνω και πολλά πράγματα όσον αφορά το στρώσιμο. Πριν βάλω τον μονομάχο στο ενυδρείο γέμισα το μισό με νερό από άλλο έτοιμο ενυδρείο και το υπόλοιπο με νερό της βρύσης και πρόσθεσα τις ανάλογες σταγόνες από αντιχλώριο που πήρα. Ήδη ρώτησα για τα βακτήρια και αν είναι καλό από δω και μπρος να τα χρησιμοποιήσω στο ενυδρείο (ακόμα δεν τα έχω αποκτήσει, ούτε χρησιμοποιήσει).

- Όσον αφορά τα τεστ θα ήταν καλό να έκανα μερικά να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται;

- Η απορία μου ακόμα είναι για τη ροή του φίλτρου η οποία μου φαίνεται λίγο πολλή γιατί απ'ότι έχω διαβάσει οι μονομάχοι θέλουν πολύ μικρή ροή. Παρ'όλα αυτά έχω παρατηρήσει ότι το ψάρι πάει κοντά στο φίλτρο, το αφήνει να το παρασύρει κτλ, μπορεί να παίζει δεν ξέρω.

- Το άλλο που έχω παρατηρήσει επίσης είναι ότι βγαίνει συνέχεια στην επιφάνεια αναπνέει, βγάζει φουσκάλες και μετά από λίγο πάλι το ίδιο, αυτό είναι κάτι ανησυχητικό; μήπως δεν έπρεπε να το κάνει τόσο συχνά;

- Επίσης λόγω του ότι το ενυδρείο έχει καπάκι, μαζεύει πολύ υγρασία και έχω παρατηρήσει ότι μένει και πολύ θερμότητα εντός του ενυδρείου, αυτό είναι ανησυχητικό;

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου δίνατε τα φώτα σας και για αυτά:

-Ο μονομάχος τρέφεται με Betta Bio-Gold από Hikari δύο φορές την ημέρα.

-Το αντιχλώριο που χρησιμοποιώ είναι το SERA Aquatan.

Επόμενα βήματα όσον αφορά τη διακόσμηση μέσα είναι να πάρω ζωντανά εύκολα φυτά και κάτι που να επιπλέει. Σύντομα θα προσπαθήσω να βάλω και μερικές φωτογραφίες.

Με συγχωρείτε για το μεγάλο ποστ, όποιος μπορεί να βοηθήσει ευχαρίστως!

καταρχην καλοςηρθες στην παρεα μας.

στον μονομαχο αρεσουν τα ηρεμα νερα και απο τι ξερω στο ενυδρειακι του jumbo το φιλτρακι δεν εχει σπρεει μπαρ,με τα 5 λεντ που εχει ειναι παρα πολυ ελαχιστος ο φωτισμος για να βαλεις αληθινα φυτα.αυτο που μπορεις να κανεις να κοψεις ενα τζαμι σε εναν τζαμα στο μηκος λιγο μεγαλυτερο για να παταει στο ενυδρειο και το πλατος το κανεις ιδιο απλος οταν το ακουμπας το βαζεις λιγο πιο μπροστα για να περνανε τα καλωδια του φιλτρου και του θερμοστατη.και πας και περνεις ενα φωτιστικο γραφειου κατι τετοιο και εισαι κομπλε .

το χαλικακι που εχει ειναι μουφα θα ξεβαψει συντομα.οποτε μπορεις να παρεις κατι αλλο να βαλεις

δες το δικο μου πως το ειχα οταν το εφτιαξα.http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50219

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=51133

βεβεαια τα 15 λιτρα ειναι λιγα για μονομαχο αλλα για αρχη απο το ποτηρακι που τους εχουνε χιλιες φορες.και σιγα σιγα κοιτα για κατι μεγαλυτερο.........και παντα με κλειστο καπακι η αμα το εχει ανοιχτο κατεβασε λιγο την σταθμη για να μην ψαχνεις κανεναν μονομαχο απεξω

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρέα μας και από εμένα! :bowdown:

Αρχικά ρωτάς αν θα ήταν καλό να κάνεις μερικά τεστ για να δεις σε τι κατάσταση είναι το νερό του ενυδρείου. Ένα τεστ αμμωνίας θα έφτανε για να βγουν κάποια αρχικά συμπεράσματα.

Όσον αφορά τη ροή του φίλτρου, σου απάντησαν οι φίλοι παραπάνω.

Επίσης το ότι ο μονομάχος βγάζει φουσκάλες όπως αναφέρεις, οφείλεται στο γεγονός ότι φτιάχνει φωλιά για να τοποθετήσει τα αυγά σε περίπτωση αναπαραγωγής. Αυτό συμβαίνει συνήθως σε υψηλότερες από τις συνήθεις για το ψάρι θερμοκρασίες.

Μία άμεση λύση στο πρόβλημα της υψηλής θερμοκρασίας είναι να ανοίξεις το καπάκι, γεγόνος που σημαίνει φυσικά και μεγαλύτερη εξάτμιση του νερού και κατά συνέπεια χρειάζεται συχνή αναπλήρωσή του. Επίσης με ένα ανεμιστηράκι θα μπορούσες άνετα να φτάσεις τις θερμοκρασίες των 27 περίπου βαθμών που είναι φυσιολογικές για τους μονομάχους.

Το αντιχλώριο που χρησιμοποιείς είναι μια χαρά, αν και υπάρχουν και οικονομικότερα. Όσον αφορά τη διατροφή του, θα πρότεινα να αγοράσεις επιπλέον bloodworms κατεψυγμένα ή σε αποξηραμένη μορφή.

Ακόμη, πριν σου αναφάρω κάτι για τα ζωντανά φυτά, θα ήθελα να μας πεις αν έχεις αγοράσει άλλο χαλίκι, ή έχεις βάλει αυτό που είχε στο πακέτο.

Τέλος προσωπικά θα πρότεινα να αγοράσεις βιολογικό υλικό για το φίλτρο σου καθώς επίσης και ζωντανά βακτήρια.

Ένα πολύ καλό βιολογικό υλικό για μικρά ενυδρεία είναι το sera siporax mini.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι. :)

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες. Όσον αφορά τη θερμοκρασία, μείωσα τη στάθμη του νερού και τοποθέτησα έξω από το ενυδρείο αυτό το ανεμιστηράκι και έκανα μερική αλλαγή νερού το οποίο είχε ελαφρώς μειωμένη τη θερμοκρασία του.

Τώρα όσον αφορά τα βακτήρια, είχα ρωτήσει σε ένα petshop και αν δεν κάνω λάθος μου είχαν προτείνει το sera bio nitrivec. Από ότι έχω διαβάσει στο site λέει πως το χρησιμοποιούμε πριν βάλουμε ψάρια και μετά το χρησιμοποιούμε σε ενυδρεία με ήδη στρωμένα φίλτρα. Δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να το χρησιμοποιήσω αυτό καθώς το ενυδρείο δεν είχε στρωθεί προηγουμένως.

Το sera siporax mini που πρότεινε ο φίλος πιο πάνω απ'ότι κατάλαβα χρησιμοποιήται σε συνδιασμό με το sera bio ntrivec.

Για τα φυτά μάλλον δεν πάω για αληθινά προς το παρών λόγω κυρίως φωτισμού, είναι ένα θέμα που μάλλον θα το ψάξω πιο μετά. Η ιδέα του φίλου πάνω πάντως είναι πάρα πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Το sera bio nitrivec περιέχει ζωντανά βακτήρια καθαρισμού για το ενυδρείο. Το βιολογικό υλικό προσφέρεται επειδή είναι πορώδες να αποικήσουν εκεί πάνω τα βακτήρια και να πολλαπλασιαστούν.

Οπότε πρέπει να πάρεις αυτά τα 2 πράγματα. Αν μπορείς βγάλε και μια φωτογραφία το φίλτρο να το δούμε ή γράψε τα χαρακτηριστικά του. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μια πρώτη απόπειρα για τη μείωση της ροής του φίλτρου. Προς το παρών αποδίδει, τωρά αν θα αντέξει θα δείξει.

Αυτοσχέδιο spraybar.

DSC01483.jpg

DSC01484.jpg

Έχω βάλει sera bio nitrivec και κάνω αλλαγές νερού (1/3) κάθε 2-3 μέρες και περιμένω τα τεστ για να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έγινε το λάθος από την αρχή και μπήκε μέσα ψάρι, μονομάχος. Δεν γνώριζα τίποτα πέρι στρωσίματος.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε θελεις καθημερινες αλλαγες με αντιχλωριο και βακτιρια και ταισμα ανα 2 μερες και αυτο απο λιγο,Να κανεις καθημερινες μετρησεις

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά σας και πάλι. Μετά από ένα μήνα με συχνές αλλαγές νερού με αντιχλώριο (κάθε 1-2 μέρες 30%) και βακτήρια (1 φορά/βδομάδα) και τάισμα 1 φορά τη μέρα περίπου μιας και είχα ψάρι μέσα από την αρχή, έκανα μετρήσεις με υγρά τεστ της Tetra και έχω αποτελέσματα:

Ph: 8

Αμμωνία ΝΗ3/ΝΗ4: 0 mg/l

NO2: 0.3 mg/l

Πόσο πρέπει να ανησυχήσω για ΝΟ2 και Ph; Τί μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το κομμάτι ΝΟ2 είσαι εντάξει με την υπάρχουσα τιμή.

Το PH βέβαια είναι λίγο υψηλό. Μια τιμή μεταξύ 6-7,5 θα ήταν το καλύτερο για το ψαράκι σου.

Για να το διορθώσεις θα μπορούσες να φιλτράρεις το νερό της αλλαγής, που προσθέτεις στο ενυδρείο σου με λίγη τύρφη μέχρι να το φέρεις σιγά-σιγά στα επιθυμιτά επίπεδα :(

Link to comment
Share on other sites

Η τύρφη πως χρησιμοποιήται; Έχουν τα petshop?

Όπως μου πρότεινε ένας φίλος πιο πάνω για το sera siporax mini, δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, μπορεί να βοηθήσει στη πτώση του Ph;

Link to comment
Share on other sites

Η τύρφη πως χρησιμοποιήται; Έχουν τα petshop?

Όπως μου πρότεινε ένας φίλος πιο πάνω για το sera siporax mini, δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, μπορεί να βοηθήσει στη πτώση του Ph;

Το siporax ειναι βιολογικο υλικο,δηλαδη υλικο που πανω του αποικουν τα βακτηρια του φιλτρου μας και δεν ριχνουν το ph.

Αν θες να ριξεις το ph σου καλητερα να παρεις ενα μικρο βαρελακι απο αυτα που βαζουν μεσα λαδι,το πλαστικο.Θα το γεμισεις με νερο,θα βαζεις αντιχλωριο και θα βαλεις μεσα ενα μικρο φιλτρακι που θα το γεμισεις τυρφη.Θα μετρας καθε μερα και οταν δεις οτι το νερο σου ειναι στις σκληροτητες που θες τοτε θα κανεις την αλλαγη με ετοιμο νερο στο ph που θελεις.Ετσι μπορεις να ελεγχεις καλητερα την τυρφη γιατι αν την βαλεις μεσα στο φιλτρο του ενυδρειου σου θα εχεις σκαμπανεβασματα του ph κατι που δεν ειναι καλο

Την τυρφη θα την παρεις απο πετ σοπ και θα βαλεις αρκετη ποσοτητα μεσα σ ενα κομματι καλσον,μη το βαλεις σε διχτυ γιατι θα φευγει απο τις τρυπες και το καλσον μεσα στο καδο απο το φιλτρακι που θα εχεις στο βαρελι προετοιμασιας.Να ξερεις οτι η τυρφη χρωματιζει το νερο και το κανει σαν τσαγακι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις οδηγίες. Έχω τις εξείς απορίες. Ετοιμάζοντας νερό στο βαρέλι στο επιθυμητό PH μετά θα πρέπει να κάνω ολοκληρωτική αλλαγή νερού στο ενυδρείο ή μέρος αυτού;

Επίσης αργότερα, όταν θα κάνω τις καθιερωμένες αλλαγές νερού το νερό θα το παίρνω από το βαρέλι με την τύρφη;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις οδηγίες. Έχω τις εξείς απορίες. Ετοιμάζοντας νερό στο βαρέλι στο επιθυμητό PH μετά θα πρέπει να κάνω ολοκληρωτική αλλαγή νερού στο ενυδρείο ή μέρος αυτού;

Επίσης αργότερα, όταν θα κάνω τις καθιερωμένες αλλαγές νερού το νερό θα το παίρνω από το βαρέλι με την τύρφη;

Θα ετοιμαζεις νερο οσο κανεις αλλαγη,δηλαδη κανεις 10 λιτρα την βδομαδα,θα ετοιμαζεις 10 λιτρα νερο.Θα το ετοιμαζεις 1-2 μερες πιο πριν,βασικα αυτο θα στο δειχνουν οι μετρησεις σου,μετα θα το ξερεις.Πχ την πρωτη φορα που θα το κανεις βαλτο 3 μερες πριν την καθιερομενη αλλαγη και αρχησε μετρησεις.Αν την επομενη μερα εχεις το ph που θες βγαζεις την τυρφη απο το βαρελι για να μη στο ριξει πιο κατω και αφηνεις μονο το φιλτρακι αδειο να γυριζει το νερο μεχρι να ερθει η μερα της αλλαγης.Μετα απο λιγο καιρο θα το ξερεις ποσες μερες πριν να βαζεις την τυρφη για να φτιαχνεις νερο.Να ξερεις οτι η καινουρια τυρφη ριχνει το ph πιο γρηγορα απ οταν θα εχει ξαναχρησιμοπιοιθει.

Παραδειγμα

Καινουρια τυρφη θα ριχνει το ph απο το 8 στο 7,5 σε 1 μερα,η ιδια τυρφη την επομενη φορα που θα την βαλεις θα το ριχνει σε 2 μερες.Αυτα θα τα δεις εμπειρικα οταν την δουλεψεις.Να σου πω οτι την ιδια τυρφη θα μπορεις να την δουλεψεις περιπου για 3-4 φορες μετα θα βαζεις καινουρια

ΥΓ το παραδειγμα που σου εφερα ειναι απλα παραδειγμα και οι μερες και οι τιμες του ph ηταν τυχαιες :(

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος υπαρχει τυρφη και σε υγρη μορφη αλλα καλυτερα προτιμησε την ''κανονικη''!!!!

καλη συνεχεια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Κάτι άλλο, μπορεί κανείς να μου πει πόση περίπου τροφή πρέπει να δίνουμε στο μονομάχο; Έχω την Hikari Betta bio-gold που είναι μικρές μπαλίτσες. Επίσης, πόσες φορές τη μέρα, 1 ή 2;

Αύριο μάλλον τεστ ξανά στο νερό να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, γιατί έχω διαβάσει για περί λεπτών και όσο μπορεί να φάει κτλ.

Ένα άλλο θέμα τώρα, θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο σχετικά με τον καθαρισμό του ενυδρείου. Έχω σκοπό να καθαρίσω εξ ολοκλήρου το ενυδρείο, να βγουν όλα, να καθαριστεί το ενυδρείο, το χαλίκι, κτλ. Τι προτείνετε να κάνω σε μια τέτοια περίπτωση για να μη χαθεί η βιολογία του ενυδρείου; Να φυλαχτεί το νερό και να προστεθεί αργότερα; Πως πλένονται τα αντικείμενα που υπάρχουν μέσα; με νερό βρύσης;

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες δεν γινεται σε καμια περιπτωση.οτι γινεται ναι γινεται αλλα αν το κανεις η βιολογια εχει χαθει κατα 90%.με μικρες αλλαγες νερου προσπαθησε οσο μπορεις και με την αποχη και με μια σκουπα βυθου να τα καθαρισεις :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...