Jump to content

Γνώμες για την καλύτερη κυκλοφορία νερού..


\/ag

Recommended Posts

Θα ήθελα τις γνώμες σας ώστε να επιτύχω την καλύτερη κυκλοφορία νερού μέσα στο ενυδρείο μου και όσο το δυνατόν λιγότερες νεκρές περιοχές..το ενυδρείο είναι 1,50μ και ~330λ καθαρά..

Παραθέτω φωτο για να καταλάβετε πως είναι τοποθετημένα τα φίλτρα και ο κυκλοφορητής..

51808505.png

Μία γενική

dsc05636e.jpg

Η αριστερή πλευρά με το εσωτερικό juwel και τον κυκλοφορητή

dsc05637o.jpg

Η δεξιά πλευρά με την είσοδο-έξοδο του fluval

dsc05638r.jpg

Τα φίλτρα είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να αλλάξουν θέσεις..οι συστάσεις σας και οι παρατηρήσεις σας θέλω να είναι ως προς τις εξόδους τους και περισσότερο για το που και προς ποια κατεύθυνση είναι καλύτερα να μπει ο κυκλοφορητής(έχω ακούσει και γνώμη ωστε ο κυκλοφορητής να κοιτάει προς την είσοδο του εσωτερικού φίλτρου,δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο βοηθάει)!

Link to comment
Share on other sites

Με το φίλτρο αριστερά, το άλλο δεξιά και τον κυκλοφορητή που έχεις, δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.

Μόνο αν παίξεις λίγο με τον προσανατολισμό του spraybar αν δεν είσαι ευχαριστημένος. Την τάπα του spraybar την έχεις επάνω ? Αν δεν την έχεις τότε βάλτην αν θέλεις πιο πολύ ανατάραξη από τις οπές.

Αλήθεια...το φίλτρο του Juwel εσύ το μετέφερες αριστερά ή ήταν αριστερά από την αρχή ?

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρείο είναι anubias και το εσωτερικό της juwel αγοράστηκε ξεχωριστά..οπότε το έβαλα εγώ στην πλευρά που με βόλευε!! :(

Η τάπα του spraybar έχει μπει,αυτό που φαίνεται έτσι είναι σιλικόνη επειδή έκοψα το spraybar γιατί ήταν πιο μεγάλο και η τάπα δεν έμπαινε και πολύ καλά μετά...οπότε του έβαλα και σιλικόνη για να δέσει! :blink:

Η ανατάραξη που κάνει το fluval είναι καλή..φαίνεται και απτην φωτο πιστεύω..απλά μήπως χρειάζεται να γυρίσω κάποια έξοδο να ''κοιτάει'' προς τον βυθό,της πέτρες ή το background πχ..τώρα όλες οι έξοδοι κοιτάνε επιφάνεια για ανατάραξη..

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σου δεν ειμαι μπουκωμενο στο νταμαρι για να πεις πως υπαρχουν τυφλα σημεια......

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις κι άλλες τρύπες κάθετες στο spray bar.Όχι πολλές και μεγάλες για να έχει δυνατή ροή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις κι άλλες τρύπες κάθετες στο spray bar.Όχι πολλές και μεγάλες για να έχει δυνατή ροή.

Φώτη εννοείς από κάτω;να 'κοιτάνε' προς τον βυθό δηλαδή;

Δεν θα χάσω από ανατάραξη της επιφάνειας έτσι όμως;; :(

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευγε για την επιλογη να χρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο εσωτερικό φιλτρο. :blink: Εγω το εχω πει είμαι Fun :(

Η δική μου γνώμη είναι:

Όσον αφορα την αναταραξη, με την εξοδο του juwel και του fluval στην επιφάνεια νομίζω οτι είσαι πολυ εντάξει.

Το παιχνίδι θα πρέπει να το κανεις με τον Sun sun και να τον στρέψεις σε διαφορα σημεία(μεχρι να βρείς αυτο που σε ικανοποιεί).

Εγω για παραδειγμα θα προσπαθούσα να τον βάλω κοντά στο εσωτερικό και να τον στρέψω προς τη μέση του μπροστινού τζαμιού (εκει θα γλίτωνα τις άλγες) και με τετοια φορά ωστε η εκτώνοση της ροής να απομακρύνει διαφορα απο τον βυθό και να τα ωθεί προς τις εισόδους των δυο αλλων φίλτρων.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις πολύ παρέα με τον PRINCE και θα χαλάσεις μου φαίνεται... :(

Αν είναι σε σωστό ύψος δε χάνεις ανατάραξη.Αν το φοβάσαι βάλε αεραντλία.

Link to comment
Share on other sites

Τον ακούω τον Πρίγκηπα..μου κάνει στον τρόπο σκέψης!Για το εσωτερικό μου είπε να το γεμίσω σφουγγάρια βέβαια αλλά εγώ δεν άντεξα να μην βάλω και λίγο βιολογικό... :(

Και εσένα σε άκουσα για τα σφουγγάρια του Fluval..Δηλαδή Φώτη λες 3-4 χοντρές τρύπες από κάτω;Να μην ανησυχώ μήπως και μου σηκώνει την άμμο ε;

Link to comment
Share on other sites

Όλα στο χόμπυ μας θέλουν πειραματισμό.Κάνε 4 μικρές για αρχή και βλέπεις.Μπορείς να τις κάνεις να χτυπάνε λίγο προς το τζάμι.Κάνε δοκιμή στέφοντας το spraybar με τις ήδη υπάρχουσες και μειώνοντας τη ροή από το φίλτρο για να δεις αν σε καλύπτει το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...