Jump to content

Η χελωνίτσα μου


Frangisk

Recommended Posts

Επιτέλους το νέο σπίτι για τη χελωνίτσα μου είναι έτοιμο. Σήμερα μπήκε μέσα και δείχνει να το χαίρετε ιδιαιτέρως :D

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Χελωνοενυδρείο (species)

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):45x30x35 (ύψος νερού 15cm)

Συνολικά Λίτρα: 20 (τα λίτρα του νερού)

Οργανισμοί

Φυτά:

Ψάρια:

Άλλα είδη: 1 χελώνα Trachemys decorata

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:

Πέτρες: ναι 3

Ξύλα:

Άλλα διακοσμητικά : αυτοσχέδια "ξηρά" από κομμένες γλάστρες με στρώμα χαλίκι ψηλό κολλημένο με σιλικόνη ενυδρειακή

Υπόστρωμα:

Βυθός:

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 λάμπα UV για ερπετά (θα μπει σύντομα)

Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:εσωτερικό φίλτρο 200λτ/ω με ενυδρειακό σφουγγάρι και άνθρακα

Θέρμανση/ Ψύξη: θα μπει θέρμανση το χειμώνα

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: γαρίδες αποξηραμένες (sera raffy 1), συμπλήρωμα διατροφής (sera rafy mineral), λαχανικά(πιο σπάνια)

Παράμετροι

pH: 7,6

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3):

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):26-28

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 100% εβδομαδιαία

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: με αντιχλώριο και σταγόνες για το κέλυφος (δεν θυμάμαι μάρκα και έχω πετάξει το κουτί)

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

CIMG1365.jpg

CIMG1372.jpg

CIMG1366.jpg

CIMG1378.jpg

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε,να το χαιρεσε,πολυ ομορφο!Βαλε και κανενα ψευτικο φυτακι να γινει ακομα καλητερο!

Το προβλημα που ειχε το ξεπερασε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ευτυχώς, είναι μια χαρά τώρα. :hysterical:

Η αλήθεια είναι ότι αυτό με έκανε να συνειδητοποιήσω ότι η συνθήκες που της παρείχα ήταν κακές έως άθλιες. :hysterical:

Σήμερα που την έβαλα στο νέο της σπίτι η χαρά μου ήταν τεράστια :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηταν ενα μαθημα για σενα και ειχε ως αποτελεσμα σημερα να ειστε και οι 2 ευτυχησμενοι :D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μιχάλη καλή αρχη, :hysterical:

έχεις ακομά δουλίτσα (λάμπα(απαραίτητη-) καπάκι κτλ) εν καιρό

θα δεις άλλη συμπεριφορά στην χελωνίτσα σου

απο τροφή έχεις ακόμη παρα παρα πολλές επιλογές και πρέπει να της δίνεις και βιταμηνες στην τροφη συν σκόνη ασβεστιο-d3(1-2 φορές την εβδομάδα)

το είδος της είναι Trachemys scripta scripta

όχι Trachemys decorata :hysterical::hysterical:

Μπραβο πάντος έβαλες το μεράκι σου με μεγάλη αγωνία :D

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο που μου έδωσες είδα μια τέτοια που μου φάνηκε ότι της μοιάζει πολύ, όταν τη δεις από κοντά θα μου πεις στα σίγουρα.

Ξέχασα να πω ότι την τροφή την "μουλιάζω" σε πολυβιταμίνες Reptosol Tetrafauna πριν την ταΐσω και τη λάμπα υποτίθεται ότι θα την πάρω το Σάββατο (την έχω παραγγείλει ίσως και πάνω από μήνα :D ). Θα πάρω και ασβέστιο σε σκόνη αύριο(ελπίζω να βρω γιατί σε 2-3 πετ που έχω ρωτήσει κατά καιρούς έχουν μόνο εκείνα τα "γύψινα" χελωνάκια που τα αφήνεις μέσα στο νερό).

Το σημαντικό είναι ότι υπάρχει η διάθεση και η όρεξη να επανορθώσω και να του προσφέρω (είναι αρσενικός τελικά) το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

μιχάλη ΄΄στερνη μου γνωση να σειχα πρωτα΄΄

μπραβο πάντως εχεις ορεξη και φένεται

όλα θα τα βρούμε αφου υπάρχει διάθεση

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Άλλαξα λίγο το set up για περισσότερη καθαριότητα και επίσης οι χελωνίτσες έγιναν 3 :D

(ευχαριστώ Βασίλη... τις προσέχω σαν τα μάτια μου και τις τρεις -_- )

Μια εικόνα από το νέο σπίτι με τις τρεις τους να "λιάζονται" -_-

CIMG1399.jpg

Link to comment
Share on other sites

θα τρελαθω

τι φωτογραφια ειναι αυτη;;;; -_-:D

Μπράβο μιχάλη ,

αξίζεις μια καλή ανταμιβη τόσο αγώνα έριξες!!!!

με τον καιρο όλο και καλύτερα

και κάνουν και καλή παρέα :D:P

τωρα τον χειμώνα θα πετήχουμε μια καλη θερμοκρασία χωρις ρευματα αερα και όλα μια χαρά

:DΜΠΡΑΒΟ -_-

συμπληρωματια

παιδια όλα ειναι diy και είναι με πολυ πολυ μεράκι και όρεξη

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία ρε φίλε... λίγο χαζή ίσως :D το καπάκι θα είναι κάτω από τη λάμπα η θα την σκεπάζει κι αυτή;

Γιατί σκεφτόμουν μήπως κάνω κάτι σαν κουκούλα από χοντρό διαφανές νάιλον που να σκεπάζει και τη λάμπα...

Link to comment
Share on other sites

όταν ανάβεις την λάμπα θα ανεβενει η θερμοκρασια περιβάλλοντος σε σχεση με την θερμοκρασια νερου άρα θα τραβας το καπακι λιγο στην άκρη απλά... και την νυχτα τραβας την λάμπα λιγο στην άκρη και βάζεις το καπακι αφηνοντας μια χαραμάδα

και ετσι δημιουργουμε και υγρασία αφου θα έχουμε και θερμοστάτη εντος νερού

αυτο με την κουκουλα ειναι με πολυ κινδυνο για διαφορα ατυχηματα :D

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη (και Βαγγελίτσα) πάρτε άλλη μια να τις καμαρώσετε και τις τρεις :D

CIMG1413.jpg

Και οι τρεις είναι υπέροχοι -_-

Link to comment
Share on other sites

άψωγα - άψωγα

:D

έχουνε πολυ φάση ΛΕΜΕ -_-

Υ.Γ. σιγα σιγα θέλουνε και παραπάνω στερια

ξέρω ξερω πάλι κατι θα ευφευρεις και για εξικονομηση χώρου (φελιζολ)

Link to comment
Share on other sites

Νέο set up για περισσότερη καθαριότητα και περισσότερο χώρο στη στεριά τους. Τώρα χωράνε πολύ καλύτερα επάνω (ολόκληροι χωρίς να βρέχονται). Θα φτιαχτεί νέα σύντομα απλά για τώρα έκανα αυτό για να έχουν χώρο περισσότερο.

CIMG1426.jpg

Και κάτι άλλο, έχω δει 2 φορές τον δικό μου να κάνει ένα "τελετουργικό" μπροστά στους άλλους. έρχονται σχεδόν μούρη με μούρη και ο δικός μου απλώνει τα πόδια μπροστά ακριβώς από το κεφάλι του και κάνει τις άκρες τους να τρέμουν... το κάνει 3-4 φορές και μετά φεύγει. Ξέρει τι είναι; το έχεις δει ποτέ Βασίλη;

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

ειναι η κατασταση φλερτ

οι χελωνιτσες το κανουν κατα την κατασταση της εφηβιας γιατι γνωριζουν τον εαυτο τους και οι ενηλικες για να προσελκησουν μια θυληκια για να ακολουθηση η τελετουργία

σιγα σιγα και εναν θερμοστάτη Μιχάλη και πάμε δυνατά!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα 100άρι και θα τον έχω μέχρι το Σάββατο :rasp:

Φλέρτ ??? :P λες να μου βγει κουνιστός ;):thumbup::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο θερμοστάτης μπήκε και τα χελωνάκι μου πλέον έχουν ζεστασιά στο νεράκι τους. Δείχνουν μάλιστα μια αδυναμία στο θερμαντήρα και πολλές φορές κάθονται επάνω. Πως το βλέπεις αυτό Βασίλη; είναι φυσιολογικό;

CIMG1454.jpg

CIMG1453.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τους ελληψε η ζεστουλα μιχαλη...και βρησκουν και στηριγμα να ξεκουραζωνται... μολις βαλεις κ καπακακι και το νερο παρει θερμοκρασία σε ολα τα επιπεδα ολα θα ναι μια χαρα.μιχαλη μεγαλωσαν πω πω η πρωτεινη κανει δουλειά χα χα χα.μιχαλη μπραβο και εδω .δηλαδη εχεις μερακι και εχεις ανεβει.να τα χερεστε ολοι σας ολα σας τα κατοικιδια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά Βασίλη το έβαλα το εξωτερικό φίλτρο και δουλεύει και έχω αφήσει και το εσωτερικό. Το εξωτερικό δεν έχει μεγάλη ροή, κανα 200άρι την ώρα πρέπει να είναι αλλά με βοηθάει ότι έχει χώρο για πολλά υλικά. Για την ώρα έχω βάλει σφουγγάρια, μακαρόνι, άνθρακα και ενυδρειακό βαμβάκι. Επίσης έχω κάνει την πατέντα σου με κάλτσα στην είσοδο του φίλτρου για να κρατάει τα χοντρά να μην περνάνε μέσα.

Με την πρώτη ευκαιρία θα ανανεώσω τα υλικά με πιο κατάλληλα και θα προσθέσω και ζεόλιθο.

Λιαν συντόμως και φωτογραφίες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ειπα να το ξεθαψω μιας και ποτε δεν ειδαμε φωτος :P

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα καταφέρει να τις δω live!! :P:D έχουνε μεγαλώσει πάρα πολύ σε σχέση με τις φωτογραφίες...

Μιχάληηηηηηηη... νέες φώτος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα, έχω πολύ καιρό να ενημερώσω το θέμα. Οι χελώνες μου χαίρουν άκρας υγείας, μεγάλωσαν πλέον και μετακόμισαν(θα βάλω και φώτο το βράδυ).

Να σας πω λοιπόν ότι τα θηρία (πλέον είναι πάνω από 12-13cm οι μικροί και πάνω από 15cm ο μεγάλος) έχουν πάει σε ένα jewvel 120αρι (80cm μήκος) και επιτέλους έχουν το χώρο που τους αρμόζει...(σε λίγο θα τους είναι πάλι μικρό και να δω τι θα κάνω.... στο τέλος θα βγω εγώ από το σπίτι μου φαίνεται). Εν αναμονή λοιπόν φωτογραφιών... απόψε ;)

Link to comment
Share on other sites

Άντε, τελείωνε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...