Jump to content

Άρρωστο Demasoni;


Recommended Posts

redcross.gif

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Γυρίζοντας σήμερα είδα ένα Demasoni να είναι μπροστά στο τζάμι. Στην αρχή χάρηκα γιατί ήταν πάντα κρυμμένα αυτές τις περίπου 10 μέρες που τα έχω. Παρατηρρόντας το όμως βλέπω οτι έχει βαρυά και γρήγορη αναπνοή και στην κορυφή του κεφαλιού του και στα πλάγια κάποια λέπια του ειναι σαν σηκωμένα. Το έχω δεί να ξύνεται στην άμμο και τα φυτά και κολυμπάει πολύ μωχελικά σε σχέση με τα άλλα. Είναι μικρό σε μέγεθος και το λείπει μέρος της ουράς στο κέντρο κατα μήκος προφανώς απο επίθεση.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 200

- Φίλτρανση Εlite 20, Fluval 205:

- Ιστορικό ~1 m;hna:

- Ψάρια 8 Pseudotropheus Demasoni:

- Ρουτίνες Αλλαγή νερού κάθε 7 μέρες(:

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 8

- KH:

- GH:16

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):-

- Θερμοκρασία:25.8

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Sera

-Strips:OΧΙ

-Ηλεκτρονικά:PH

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:Pseudotropheus Demasoni

- Ιστορικό Ψαριού:-

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Ανασηκωμένα λέπια στο κεφάλι, νωχελικό, βαρυά και γρήγορη ανάσα

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:-

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:-

-Δοσολογία:-

-Χρόνος Χρήσης:-

-Αναλυτική περιγραφή:-

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Ενώ τα άλλα έχουν μώβ χρώμα, εκείνυ οι ρίγες είναι πολύ προς το μαύρο. Κάποιες φορες ενώ "στεκεται" κοντά στο μπροστινό τζάμι, το πλησιάζει ένα μεγαλύτερο στέκεται στην ίδια κλήση κοντά του, σκάβει την άμμο και κάνει διάφορα με τα πτερύγιά του.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρόντας καλύτερα το άρρωστο ψάρι βλέπω οτι τελικά δεν είναι λέπια γυρισμένα αλλά σαν μανιτάρια λευκά. Είμαι σχεδών σίγουρος οτι είναι ICK. Το μεσημέρι θα ξεκινλησω θεραπεία. Ήδη ανεβάζω θερμοκρασία σταδιακά... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στους κύκλους είναι τα σπυριά. Το ψάρι δεν τρώει και η κοιλιά του φαίνετε πρησμένη ενώ το υπόλοιπο έιναι αδύνατο.

post-22014-1317229574_thumb.jpg

post-22014-1317229948_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βρήκα το άρρωστο ψάρι ψόφιο... Είχε σίγουρα ψοφίσει 3 μέρες γιατί τόσο αγνοούταν απο το ενυδρείο. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά είχε γύρω γύρω κάτι σαν μπαμπάκι και έλειπε και η ουρά του, ειληκρινά αισθάνθηκα κάπως όταν το έβγαζα :D

Τόσες μέρες το ενυδρείο δεν είχε ανεβάσει αμμωνία, το τσεκάριζα κάθε μέρα γιατί το είχα καταλάβει οτι πρέπει να είχε ψοφίσει γιατί δεν το έβλεπα, αλλά με τόση πέτρα...

Έκανα κάτι παράτολμο σήμερα, τα άλλα ψάρια 7 το σύνολο είχα ξεθαρρέψει και έβλεπα πολλούς καυγάδες. Απο διεθνή site ορμώμενος πήρα 3 Demasoni ακόμη, μικρά αυτή την φορά. Το σκεπτικό μου όπως διάβασα είναι οτι θα "μοιραστεί" το στρές σε πολλά "αδύναμα" ψάρια απο τα πολύ επιθετικά.

Η θεραπεία με Melafix συνεχίζεται, σημάδια ασθένειας σε άλλα ψάρια δεν βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είναι αργά πια αλλά στην φωτογραφία περισσότερο σαν τρύπα μοιάζει παρά εξώγκομα.

Είναι και σε σημείο το οποίο οι τρύπες πρέπει να σε βάζουν σε σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είναι αργά πια αλλά στην φωτογραφία περισσότερο σαν τρύπα μοιάζει παρά εξώγκομα.

Είναι και σε σημείο το οποίο οι τρύπες πρέπει να σε βάζουν σε σκέψεις.

Δηλαδή;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...