Jump to content

Στησιμο νεου ενυδρειου - Βοηθεια


gadragon

Recommended Posts

Ειμαι καινουριος στο hobby και σκεφτομαι να στησω το πρωτο μου ενυδρειο. Εχω διαβασει αρκετα online τις τελευταιες μερες και συνεκτιμοντας το χαμηλο budget που διαθετω :) , εχω ψιλοκατασταλαξει καπου. Θα αναφερω το πλανο μου και περιμενω προτασεις-συμβουλες σας.

Το ενυδρειο (50 λιτρα) σκεφτομαι να το φτιαξω μονος μιας και "πιανουν" καπως τα χερια μου. Οποτε εχουμε:

5mm τζαμια (20€)

Σιλικονη για ενυδρεια (5€)

Διαλεξα ενα φιλτρο Elite 400 λίτρα/ώρα (11€)

Εναν θερμοστατη 100Watt (14€)

Για το στρωσιμο, τα βακτηρια της Seachem (6€)

Στα ψαρακια τωρα... Σκεφτομαι Guppy (1αρσ.+2θυλ.) (9€)

Τροφη Tropical Guppy (3€)

Αντιχλωριο Seachem Prime (6€)

Ισως (αναλογα με τα οικονομικα) 2 κερατοφυλα (14€)

Και σε αυτη την περιπτωση λαμπες φθοριου (μη ενυδρειακες) μια 4000Κ και μια 6000Κ με βαση (30€)

Αλλιως φωτισμος με απλες ηλεκτρονικες λαμπες

Συνολο (με φυτα/λαμπες) 105€

Περι της λειτουργειας...

Ξερω οτι τα λιτρα δεν ειναι παρα πολλα και συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει συντομα θα εχω υπερπληθυσμο. Σκεφτομαι ομως, πως αν δεν προστατεψω τις γεννες και μενουν μονο οσα καταφερουν να επιβιωνουν κρυβομμενα στα κερατοφυλα, θα διατηρηθει ο πλυθησμος του ενυδρειου στα επιθυμητα επιπεδα (ταοποια παρεπιπτοντως ποια ειναι?). Ειναι σωστο το σκεπτικο μου? Μηπως δεν ειναι σωστο να τρωγονται τα μικρα? Μηπως και παλι θα εχω προβλημα υπερπληθυσμου? Ξερω οτι θα μου προτεινατε να παρω μονο αρσενικα ή θυληκα, αλλα θα μου αρεσε να δω γεννησεις (δε ξερω αν ακουγεται εγωιστικο..).

Περιμενω οσο το δυνατον περισσοτερες συμβουλες-προτασεις-υπενθυμισεις περι του πλανου μου, γιατι εχω καταλαβει οτι πολλα θεματα ειναι καπως υποκειμενικα!

Επισης αν σε αυτα τα λιτρα θα μου προτεινατε αλλα ψαρια με χαμηλες σχετικα απαιτησεις, θα χαιρομουν να το ακουσω!

Χιλια ευχαριστω εκ των προτερων!

:buttrock::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογη σου για γκαπι θεωρω οτι ειναι καλη.Τα νεογεννητα ναι μπορουν να κρυβονται στο

κερατοφυλλο(το οποιο δεν χρειαζεται να αγορασεις χαριζουν αρκετοι συνχομπιστες).

Οταν γεμισεις με ψαρια μπορεις να χαριζεις.Λαμπες μπορεις να βαλεις Sylvanιa Grolux οι

οποιες ειναι φθηνες και μπορεις να τις βρεις σε μαγαζια με ηλεκτρολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα λίγο και αυτό. δεν χρειάζονται και θερμοστάτη

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=2950

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα και καλως ηρθες! τα γκαπυς αν και ομορφα και πολυχρωμα τουλαιστον τα αρσενικα αλλα καθε 1 μηνα θα γεννιουνται μικρα μιας και απο τι λες θα παρεις 1 αρσ-2 θυληκα.τα οποια μικρα αργα η γρηγορα θα σου δημιουργησουν προβλημα λογω του ότι θα θες να τα δωσεις και ισως μερικες φορες να μην μπορεις. και για να τα βγαλεις απο μεσα μιας και θα ειναι φοβιτσιαρικα θα πρεπει να κανεις ολοκληρη μανουρα να τα πιασεις το οποιο εμενα προσωπικα με κουρασε..δεν σε αποτρεπω να παρεις γκαπυς ισα ισα ειναι πανεμορφα ψαρια αλλα σου λεω και τα αρνητικα τους που εμενα με εκαναν να τα δωσω μεσα σε 4 μηνες γιατι ειχα καμια 50αρια γονους οι οποιοι κιολας πρεπει να ταιζονται 3 φορες την μερα οποτε με το εσωτερικο φιλτρακι πιστευω θα εχεις προβλημα αμμωνιας! αυτα απο μενα καλη συνεχεια !

Έγινε επεξεργασία - Χρηστος Κανακης
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας! Δηλαδη οταν για παραδειγμα θα εχει 20 ψαρια στο ενυδρειο, θα επιβιωνει ακομα γονος αν δε τον προστατεψω?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας! Δηλαδη οταν για παραδειγμα θα εχει 20 ψαρια στο ενυδρειο, θα επιβιωνει ακομα γονος αν δε τον προστατεψω?

ο γονος θα κρυβετε ολη μερα στην επιφανεια στο κερατοφυλλο και μονο οταν ειναι μικρος ισως τον φανε τα αλλα αλλα και παλι δεν θα τα φανε ολα..θα μενει γονος παντα και θα μεγαλωνει και ''λογικα'' θα εχεις τα ιδια προβληματα με μενα..σαν πρωτη εμπειρια δεν λεω μου αρεσε αλλα σαν τελικο αποτελεσμα που σου ειπα ειχα 10 ψαρια και 50 γονους δεν μου αρεσε και τελικα τα εδωσα ολα εκτος των κορυντορας..μια αλλη προταση ειναι να βαλεις ενα ζευγαρι kribensis εαν δεν παρεις τελικα γκαπυς

http://www.google.gr/#hl=el&cp=6&g...366&bih=639

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι καινουριος στο hobby και σκεφτομαι να στησω το πρωτο μου ενυδρειο. Εχω διαβασει αρκετα online τις τελευταιες μερες και συνεκτιμοντας το χαμηλο budget που διαθετω :D , εχω ψιλοκατασταλαξει καπου. Θα αναφερω το πλανο μου και περιμενω προτασεις-συμβουλες σας.

Το ενυδρειο (50 λιτρα) σκεφτομαι να το φτιαξω μονος μιας και "πιανουν" καπως τα χερια μου. Οποτε εχουμε:

5mm τζαμια (20€)

Σιλικονη για ενυδρεια (5€)

Διαλεξα ενα φιλτρο Elite 400 λίτρα/ώρα (11€)

Εναν θερμοστατη 100Watt (14€)

Για το στρωσιμο, τα βακτηρια της Seachem (6€)

Στα ψαρακια τωρα... Σκεφτομαι Guppy (1αρσ.+2θυλ.) (9€)

Τροφη Tropical Guppy (3€)

Αντιχλωριο Seachem Prime (6€)

Ισως (αναλογα με τα οικονομικα) 2 κερατοφυλα (14€)

Και σε αυτη την περιπτωση λαμπες φθοριου (μη ενυδρειακες) μια 4000Κ και μια 6000Κ με βαση (30€)

Αλλιως φωτισμος με απλες ηλεκτρονικες λαμπες

Συνολο (με φυτα/λαμπες) 105€

Περι της λειτουργειας...

Ξερω οτι τα λιτρα δεν ειναι παρα πολλα και συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει συντομα θα εχω υπερπληθυσμο. Σκεφτομαι ομως, πως αν δεν προστατεψω τις γεννες και μενουν μονο οσα καταφερουν να επιβιωνουν κρυβομμενα στα κερατοφυλα, θα διατηρηθει ο πλυθησμος του ενυδρειου στα επιθυμητα επιπεδα (ταοποια παρεπιπτοντως ποια ειναι?). Ειναι σωστο το σκεπτικο μου? Μηπως δεν ειναι σωστο να τρωγονται τα μικρα? Μηπως και παλι θα εχω προβλημα υπερπληθυσμου? Ξερω οτι θα μου προτεινατε να παρω μονο αρσενικα ή θυληκα, αλλα θα μου αρεσε να δω γεννησεις (δε ξερω αν ακουγεται εγωιστικο..).

Περιμενω οσο το δυνατον περισσοτερες συμβουλες-προτασεις-υπενθυμισεις περι του πλανου μου, γιατι εχω καταλαβει οτι πολλα θεματα ειναι καπως υποκειμενικα!

Επισης αν σε αυτα τα λιτρα θα μου προτεινατε αλλα ψαρια με χαμηλες σχετικα απαιτησεις, θα χαιρομουν να το ακουσω!

Χιλια ευχαριστω εκ των προτερων!

:D-_--_-

Το πλάνο που έχεις κάνει μ'αρέσει. Φαίνεται πως έχεις διαβάσει. :D

Φυτά; Κερατόφυλλο, moss, (μπορείς να βρεις και στις αγγελίες να χαρίζεται) και καμιά ανούμπια έτσι για το ωραίο ντεκόρ πάνω σε καμιά πέτρα ή ξύλο. Όλα εύκολα και όλα με γρήγορη ανάπτυξη (η moss λιγότερη)

Ναι πάρε guppies. Ναι θα φαγωθούν κάποια μικρά. Φυσικό φαινόμενο είναι. Αν δεν βάλεις γεννήστρες κτλ τότε σίγουρα. Προτείνω να ξεκινήσεις με αυτά και έπειτα αν δεις πως δεν σ'αρέσουν τα δίνεις πολύ απλά. Εξάλλου είναι και φτηνά ψαράκια, ώστε να πεις πως "σπατάλησα τα λεφτά μου". Τα μικρά μπορείς να τα χαρίζεις ή να τα ανταλλάζεις πχ με φυτά εδώ στο φορουμ, αλλά ακόμα και σε pet shops. Φυσικά στο pet shop θα έχεις κάνει μία συνεννόηση πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!! Αν βαλω 1 κερατοφυλλο, 1 ανουμπια και 1 java moss θα χρειαζομαι CO2? Επισης καποιοι προτεινουν το Seachem Flourish, το χρειαζομαι?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!! Αν βαλω 1 κερατοφυλλο, 1 ανουμπια και 1 java moss θα χρειαζομαι CO2? Επισης καποιοι προτεινουν το Seachem Flourish, το χρειαζομαι?

τιποτα απο τα παραπανω δεν χρειαζεται διοξειδιο - λιπασματα .

ειναι ολα ευκολα φυτα :D

Link to comment
Share on other sites

Προχώρα. -_--_-

Έχεις κάνει καλό σχέδιο στο μυαλό σου και θα δουλέψει.

Με μόνο 2 θυληκά θα είσαι μιά χαρά. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...