Jump to content

Πολυεστέρας;;;


akis308

Recommended Posts

Καταρχάς γεια σε όλους σας.

Είμαι καινούργιος στο είδος και

έχω βάλει μπροστά την κατασκευή ενός ενυδρίου 0,80x0,40x0,40.

Αναρωτιόμουν αν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω πολυεστέρα για την στατική βελτίωση της κατασκευής, δεδομένου ότι οι σιλικόνες δεν μπορούν να συγκριθούν σε μηχανικές ιδιότητες με τον πολυεστέρα.

Το θέμα είναι τι γίνεται με τα ψαράκια.

Μήπως η χρήση πολυεστέρα αποβεί μοιραία για την ζωή τους.

Σε άρθρα over the net ο πολυεστέρας αναφέρεται σαν υλικό κατασκευής ενυδρείων.

παρόλα αυτά θα ήθελα να ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανείς και φυσικά με τι αποτελέσματα.

Και κάτι ακόμα.

Σε περίπτωση χρήσης σιλικόνης, οι κόντρες πως κολλούνται, πάλι με σιλικόνη?

post-2567-1164236097_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή ενυδρείων από plexiglass είναι μια αρκετά συνηθισμένη μέθοδος. Όμως ΠΡΟΣΟΧΗ !!! ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΣΙΛΙΚΟΝΗ !!!

Το Plexiglass για να το κολήσεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις υγρό χλωροφόρμιο στις ενώσεις που το λιώνει και το κάνει ένα σώμα.

Δίαβασε το άρθρο Δουλεύοντας με Plexiglass και θα σε βοηθήσει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή ενυδρείων από plexiglass είναι μια αρκετά συνηθισμένη μέθοδος. Όμως ΠΡΟΣΟΧΗ !!! ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΣΙΛΙΚΟΝΗ !!!

Το Plexiglass για να το κολήσεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις υγρό χλωροφόρμιο στις ενώσεις που το λιώνει και το κάνει ένα σώμα.

Δίαβασε το άρθρο Δουλεύοντας με Plexiglass και θα σε βοηθήσει αρκετά.

Φίλε μου δεν ανέφερα πουθενά τίποτα για plexiglass.

Η κατασκευή είναι από γυαλί πάχους 5mm πλήρως μελετημένη για την αντοχή της, απλά δεν εμπιστευομαι

και τόσο την σιλικόνη, γι'αυτό σκέφτομαι τη χρήση πολυεστέρα σε ορισμένα σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ καλό και κατατοπιστικό το άρθρο του Γιάννη για το πλέξυ, να πω μόνο για τη συγκόληση ότι πολλές φορές ξύνουμε λίγο πλέξυ (ή πιο εύκολα μαζεύουμε τα ρινίσματα από το κόψιμο με τη σέγα) και τα ρίχνουμε στην κόλλα μας. Έτσι, αυξάνεται το ιξώδες (ή συνεκτικότητα) οπότε η κόλλα μας δουλεύεται πιο εύκολα και επίσης θεωρώ (από προσωπική παρατήρηση και μόνο) ότι οι κολλήσεις που πραγματοποιούνται είναι πολύ καλύτερες. Κλείνοντας, όπως λέει και ο άρθρο, οι κατασκευές τελειώνουν όπου τελειώνει η φαντασία! <_<

Edit:Ουπς, λάθος και εγώ! :angry2: Χμμ, ο πολυεστέρας είναι μια οργανική ένωση που δεν κολλάει το γυαλί. Αν ρίξεις λίγο σε μια επιφάνεια και τον αφήσεις να στεγνώσει θα δεις ότι ξεκολλά πανεύκολα με το νύχι, φαντάσου με την πίεση του νερού τι έχει να γίνει... Η σιλικόνη είναι δοκιμασμένη λύση και έχουν γίνει ενυδρεία μερικούς τόνους και αντέχει, εμπιστέψου την άφοβα. :angry2:

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν ανέφερα πουθενά τίποτα για plexiglass.

Η κατασκευή είναι από γυαλί πάχους 5mm πλήρως μελετημένη για την αντοχή της, απλά δεν εμπιστευομαι

και τόσο την σιλικόνη, γι'αυτό σκέφτομαι τη χρήση πολυεστέρα σε ορισμένα σημεία.

Στο πρότεινα σαν εναλακτική λύση αφού είδα ότι ασχολείσαι με κατασκευές.

Την σιλικόνη μην την φοβάσε καθόλου στις κολήσεις για τζάμια. Είναι δοκιμασμένη για χρόνια και σε τεράστια ενυδρεία μάλιστα. Απλά πρέπει να φροντίσεις να είναι 100% καθαρή σιλικόνη ώστε να μην έχει διάφορα τοξικά για τα ψάρια σου. Ο Πολυεστέρας και οι κόλες έχουν τοξικές ουσίες που θα έχουν άσχημο αποτέλεσμα για τα ψάρια σου στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Οk παιδιά...

προχωράω ακάθεκτος και αν ξεκολλήσει...

το κρίμα στο λαιμό σας.... <_<

Για τις κόντρες καμιά συμβουλή;;;

Έχω διαβάσει τα σχετικά άρθρα, αλλά πάλι με σιλικόνη θα κολληθούν;;;

Παιδιά συγνώμη αν σας κουράζω, αλλά είναι η πρώτη μου απόπειρα για τέτοιου μεγέθους ενυδρείο

και όσο να'ναι είμαι λιγάκι επιφυλλακτικός σε πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Αφού ασχολείσαι με τέτοιες κατασκευές, δεν δοκιμάζεις να κάνεις το καπάκι από αυτό το υλικό και να μς πεις τις εντυπώσεις σου? Απλά μια ιδέα σου είπα δεν ξέρω το αποτέλεσμα ποιο θα είναι επίσης δεν ξέρω εάν είναι και εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Οk παιδιά...

προχωράω ακάθεκτος και αν ξεκολλήσει...

το κρίμα στο λαιμό σας.... <_<

Για τις κόντρες καμιά συμβουλή;;;

Έχω διαβάσει τα σχετικά άρθρα, αλλά πάλι με σιλικόνη θα κολληθούν;;;

Παιδιά συγνώμη αν σας κουράζω, αλλά είναι η πρώτη μου απόπειρα για τέτοιου μεγέθους ενυδρείο

και όσο να'ναι είμαι λιγάκι επιφυλλακτικός σε πολλά...

Αν χρησιμοποιήσεις σωστά τη σιλικόνη και αν κάνεις σωστά τη διαδικασία, θα κολλήσει.

Το μέγεθος δεν είναι τόσο μεγάλο, δεν θα έχεις πρόβλημα. Δώσε σημασία στη λεπτομέρεια και πρόσεξε τις επαφές, γιατί το θέμα δεν είναι αν θα κολλήσει, αλλά ΠΩΣ θα κολλήσει και αν θα έχει στεγανότητα.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Κανε τις συγκολισεις των τζαμιων με σιλικονη και αν θες μπορεις να φτιαξεις πλαισιο ή και καπακι απο πολυεστερα, οπως σου ειπε και ο φιλος ο KOKORAS!Ο πολυεστερας ειναι υλικο με μεγαλη αντοχη και σχετικα ευκαμπτος αν γινει λεπτος.Εχω καποιες γνωσεις, αν χρειαστεις ρωτα! <_<

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνω εδώ και χρόνια σκαφάκια τηλεκατευθυνόμενα από πολυεστέρα.

το καπάκι θα γίνει από balsa, το οποίο θα ντυθεί με πολυεστέρα.

Θα ενημερώνω για την εξέλιξη του project.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνω εδώ και χρόνια σκαφάκια τηλεκατευθυνόμενα από πολυεστέρα.

το καπάκι θα γίνει από balsa, το οποίο θα ντυθεί με πολυεστέρα.

Θα ενημερώνω για την εξέλιξη του project.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Με ενδιαφέρει και εμένα η κατασκευή!! Περιμένω νέα σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...