Jump to content

Εκκόλαψη Αυγών Amphitrion Ocellaris (Βίντεο)


Aiolos

Recommended Posts

Είχα τη "διαίσθηση" ότι κατά τη διάρκεια της χθεσινής νύχτας θα εκκολάπτονταν τα αυγά από τα Amphitrion Οcellaris.
Άφησα λοιπόν την κάμερα να καταγράφει όλο το βράδυ μιας και τα αυγά "σκάνε" (όπως νόμιζα) συνήθως τις πρωινές ώρες.
Αυτό που κατέγραψε η κάμερα θέλω να το μοιραστώ μαζί σας.
Θα παρακολουθήσετε αποσπασματικά τη διαδικασία της εκκόλαψης μέσα σε τρία λεπτά από τις συνολικά πέντε ώρες της καταγραφής.
Μη περιμένετε (όπως εγώ) να δείτε κάποιο μωρό να ξεπετάγεται, αλλά τη δεδομένη στιγμή οι γονείς ξεκολλάνε τα μωρά από τον βράχο.
Από εκεί και πέρα είναι άγνωστη η τύχη τους σε ένα τόσο εχθρικό περιβάλλον…. δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο θεαμα...απιστευτη στιγμη...απιστευτη μουσικη! Μπραβο για αλλο ενα ομορφο βιντεακι Βαγγελη! Αν εβγαζες τον βραχο και τον μετεφερες σε ενα μικρο ενυδρειακι θα υπηρχε καμια ελπιδα? Εχω διαβασει οτι τα αυγα οταν σπασουν, τα μικρα θελουν ειδικη τροφη για να μεγαλωσουν...ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο βίντεο φίλε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο θεαμα...απιστευτη στιγμη...απιστευτη μουσικη! Μπραβο για αλλο ενα ομορφο βιντεακι Βαγγελη! Αν εβγαζες τον βραχο και τον μετεφερες σε ενα μικρο ενυδρειακι θα υπηρχε καμια ελπιδα? Εχω διαβασει οτι τα αυγα οταν σπασουν, τα μικρα θελουν ειδικη τροφη για να μεγαλωσουν...ισχυει?

To δοκίμασα παλότερα αυτό Βαλεντίνο μεταφέροντας τον βράχο την προηγούμενη μέρα πριν την εκκόλαψη, αλλά τελικά δεν έγινε τίποτα και διαπιστώνω τώρα τον λόγο.... ότι δηλαδή πρέπει να είναι και ένας από τους γονείς μαζί για να τα ξεκολλάει πράγμα που δεν είχα κάνει. Προφανώς από μόνα τους δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα.

Στη φύση μετά την εκκόλαψη (που συμβαίνει νυχτερινές ώρες ή πολύ νωρίς το πρωί), τα μικρά ανεβαίνουν στην επιφάνεια για να τραφούν με πλαγκτονικούς οργανισμούς.

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στο τεχνητό περιβάλλον. με μικρότερες πιθανότητες επιβίωσης λόγω της περιορισμένης τροφής αλλά και όλων αυτών των θηρευτών που καραδοκούν.

Η τροφή που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε ένα τεχνητό αλλά ελεγχόμενο περιβάλλον είναι τα ζωντανά rotifers κάτι που πρέπει πρώτα να τα εκκολάψει κάποιος και μετά να αρχίσει το τάισμα των μικρών. Η συσκευασία των 3000 αυγών κοστίζει 50+ ευρώ !!!

Στην Ελλάδα απ όσο γνωρίζω 1-2 χομπύστες τα κατάφεραν.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Είχα τη "διαίσθηση" ότι κατά τη διάρκεια της χθεσινής νύχτας θα εκκολάπτονταν τα αυγά από τα Amphitrion Οcellaris.

Άφησα λοιπόν την κάμερα να καταγράφει όλο το βράδυ μιας και τα αυγά "σκάνε" (όπως νόμιζα) συνήθως τις πρωινές ώρες.

Αυτό που κατέγραψε η κάμερα θέλω να το μοιραστώ μαζί σας.

Θα παρακολουθήσετε αποσπασματικά τη διαδικασία της εκκόλαψης μέσα σε τρία λεπτά από τις συνολικά πέντε ώρες της καταγραφής.

Μη περιμένετε (όπως εγώ) να δείτε κάποιο μωρό να ξεπετάγεται, αλλά τη δεδομένη στιγμή οι γονείς ξεκολλάνε τα μωρά από τον βράχο.

Από εκεί και πέρα είναι άγνωστη η τύχη τους σε ένα τόσο εχθρικό περιβάλλον…. δυστυχώς.

Φανταστικο φιλε :bigemo_harabe_net-64:

Ενα μοναδικο ΕΛΛΗΝΙΚΟ θεαμα

Ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο βίντεο Βαγγέλη, φοβερή στιγμή

Link to comment
Share on other sites

Τι υπέροχο Θεέ μου!!!

Σε ευχαριστούμε πολύ γιά το δώρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο βίντεο. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Απο τις ομορφες στιγμες του χομπυ.

Ευχαριστουμε που το μοιραστηκες :)

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο βίντεο! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Respect! :bigemo_harabe_net-54:

Link to comment
Share on other sites

Όσο βλέπω το βίντεο με πιάνουν οι ευαισθησίες μου για όλα αυτά τα νεογέννητα που δεν μπορώ να κάνω κάτι (με τα σημερινά -μου- δεδομένα) ώστε να ζήσουν.

Παρόλα αυτά είναι μια μαγική στιγμή και θα μπορούσε να ήταν ακόμη πιο μαγική αν επιβίωνε έστω και ένα.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι την επόμενη φορά που θα συμβεί ξανά αυτό το θαύμα της φύσεις να μπορέσουν να επιβιώσουν κάποια από τα μικρά καλή συνέχεια :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

E Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Ο βίντεο!!!

Όντως είναι πολύ κρίμα που στο τέλος δεν επιζούν κάποια μικρά.

Παρόλα αυτά εύχομαι την επόμενη φορά να επιζήσει κάποιο μωρό.

:)

Link to comment
Share on other sites

απλα τελειο!!!! Η ομορφια της ζωης και η μαγεια της φυσης σε απολυτη ισοροπια!!!!!

Έγινε επεξεργασία - nikoliss4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...