Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : καποια απο Τα apistogramma borelli μου εμφανισαν καποια καφε στιγματα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:72 60x30x40

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):eheim ecco pro 130 με substrat pro

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):3 μηνες καμια αρρωστια ως τωρα

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 4 ember tetra (δεν εχουν εμφανισει προβλημα) 4 apistogramma borelli( με το προβλημα)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα με τεραστια ποικιλια τροφων ξηρες - κατεψυγμενες 2-3 φορες τη μερα και μερικες φορες βαζω πανω στην τροφη fishtamin.Αλλαγη νερου 30%(20Λ)τα 10λ(6 βρυση+ 4 απιονισμενο) προετοιμασμενα με τυρφη τα αλλα 10λ(6 βρυση+4 απιονισμενο) οχι Λιγες φορες κανω χρηση νερου οσμωσης

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Εχω να κανω μετρησεις αρκετο καιρο.Εγκυρες μετρησεις αυριο ή σημερα το βραδυ αν προλαβω.Τα υπολογιζω ομως λιγο χαμηλότερα απο τις προηγουμενες μετρησεις πχ

- PH: 7.4

- KH: 7-8

- GH: 9

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):15

- Θερμοκρασία:24- 24.5

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:ΝΑΙ

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:APISTOGRAMMA BORELLI

- Ιστορικό Ψαριού: ΚΑΜΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):Φυσιολογικα περιττωματα απο οτι εχω δει,κανονικος χρωματισμος ψαριου αν εξαιρεσουμε το προβλημα,τις εξωτερικες καφε κηλιδες.Τρελη ορεξη,σωστη αναπνοη και κινητικοτητα.Γενικα δεν αντιμετωπιζουμε κανενα προβλημα εκτος των κηλιδων.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: ΚΑΜΙΑ

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:κανενα

-Δοσολογία:καμια

-Χρόνος Χρήσης: καθολου

-Αναλυτική περιγραφή:καμια

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

αυριο επειδη εκλεισαν τα φωτα

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Εξωτερικες καφε κηλίδες αρκετα μεγαλύτερες από αυτές του ich σε πολυ λίγα σημεία, περισσοτερο στο σωμα απο τα πτερυγια

Περιμενω τη βοηθειά σας!

Ευχαριστώ Βασίλης

_______________________

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να πάρω melafix??????

Δεν ξέρετε τι είναι ;;; ΄Εχω αρχίσει να ανυσηχω

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθηστε με λίγο

τα ψαρια ειναι χειροτερα :meh: :meh: :meh: :meh: :waaa:

Εστω και καθυστερημενα, τι εξελιξη υπαρχει?

Σημερινη φωτο μπορουμε να εχουμε???

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ που ενδιαφέρεσαι...

αυριο θα έχεις και φώτο...

τι πιστευεις οτι ειναι;;;

η κατασταση ειναι σταθερη

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Oτι κανεις μεσα στο ενυδρειο μονο με γαντι μιας χρησεως.

ΦΩΤΟ αμεσα οσο καθαρη και μεγαλη μπορεις.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Oτι κανεις μεσα στο ενυδρειο μονο με γαντι μιας χρησεως.

ΦΩΤΟ αμεσα οσο καθαρη και μεγαλη μπορεις.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

αρχίζω και ανυσηχώ ...

αύριο θα μπει και φώτο

Το γάντι μιας χρήσης το θεωρώ πολύ επικίνδυνο.

Εχεις δει ποτέ κάτι σα μπογια αλλά και μυρωδιά που βγάζει το γαντι αν ιδρώσεις;;;;

Προτιμώ να πλένω τα χέρια μου για αρκετή ώρα με νερό και μετά να τα βάζω στο ενυδρείο.

Καμια ιδεα τι ειναι να μου φυγει η απορία;;;;

ευχαριστώ πολύ

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Να τα πλενεις καλα οταν τα ΒΓΑΖΕΙΣ απο το νερο,με betadne για καλο και κακο μεχρι να κανουμε εκτιμηση για τα ψαρια παροτι απο φωτο.

Δεν θελω να σε τρομαξω αλλα πολλα ειναι πιθανα.

Δες με προσοχη εαν εχουν εξογκωμενα ματια.

Μια αρρωστια ειναι δυσκολη υποθεση σιγουρος εισαι μονο στο μικροσκοπιο ποσο δε σε μια ασαφη φωτο!

Τα λεω αυτα για την σπανια περιπτωση τα ψαρια να εχουν το βακτηριδιο Mycobacterium.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

καλα για καλό και για κακο χέρια δεν ξαναβάζω στο νερο μέχρι να γίνει διαγνωση .

Η αλήθεια είναι ότι με τρομαξες.πολυ....

τι προκαλει αυτή η ασθένεια στον άνθρωπο;;;;;; :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Τα ματια ειναι οκ?

Υπαρχει περιπτωση τα βακτηριδια αυτα να προσβαλλουν τον ανθρωπο αν καταπιει νερο κατα την μεταγγιση στο ενυδρειο.

Σπανια περιπτωση να εχεις αυτα τα βακτηριδια ενθαρρυντικο ειναι οτι τα ψαρια τρωνε αλλα οποιος φυλαει τα ρουχα του...........

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο ΄Εχω τρομάξει λίγο για να βγάλω συμπέρασμα για τα ματιά .εξάλλου δεν ΄Εχω καθόλου εμπειρία απο ασθένειες όλα αυτα τα χρόνια.Η συγκεκριμένη είναι η πρώτη που συναντώ.Πάντως δε νομίζω να έχουν θέμα τα ματιά τους.

Τα ψάρια Τρώνε.Επίσης άλλο ενθαρρυντικό είναι ότι τα μισά και λιγότερα ψάρια έχουν πρόβλημα .

Καμία διάφορα συμπεριφοράς αν εξαιρέσουμε το αρσενικό το οποίο δεν κατεβαίνει τόσο στο βυθο αλλα είναι πιο πολυ στη μέση και πάνω .Αυτο όμως δεν το

ριχνω στην ασθένεια.Πιστεύω ότι φταίει και η επιθετικότητα των θηλυκων σε συνδυασμό με την αρρώστια .

Το αρσενικό είναι χειρότερα απο όλα τα αλλα ψαρακιΑ

Εκτός απο αυτο τα αχαρακτηριστο βακτηριο που μπορει να ειναι καμια πιο ήπια ασθένεια δεν παίζει να έχουν ;;;

Φωτο πολυ σύντομα

Περιμένω άμεση απάντηση

Ευχαριστω Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Το σημάδι του θηλυκού στο κεφάλι που έχω στις παραπάνω φώτο υποχώρησε!!!

Επίσης, έχουμε ενα θηλυκό σε άριστη κατάσταση.

Τώρα ο αρσενικός:

post-39178-0-79801700-1321722803_thumb.jpg σε αυτην τη φώτο μπορείτε να δείτε την ελαφρώς φαγωμένη ουρα,και τα σημαδια που κύκλωσα.Παρόμοιο σημαδι με αυτο που εχει το αρσενικο κατω απο το στομα εχει και το θηλυκο.Εξογκωμενα ματια εγω δε βλεπω.

post-39178-0-57486400-1321723048_thumb.jpg Κατι πανω στο κεφαλι.Δεν ξερω αν ειναι σημαδι .

post-39178-0-14750500-1321723179_thumb.jpg

ξερω οτι η ποιοτητα ειναι χαλια αλλα και η φωτογραφικη ειναι χαλιααα post-39178-0-71911100-1321723286_thumb.jpgpost-39178-0-67962600-1321723366_thumb.jpg

αυτα...

αν μπορείτε απαντηστε αμεσα γιατι μεχρι τις 8 μπορω να αγορασω οποιοδηποτε φαρμακο....

ευχαριστώ και συγγνώμη για την ποιοτητα

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια ειναι μια χαρα (απο οτι βλεπω).

Καμμια σχεση με το βακτηριο που εγραψα.

Παρακολουθουμε και αν εχουμε καποια μεταβολη π.χ. ανορεξια ,ξυσιμο σε αντικειμενα εδω ειμαστε.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το ειδα,γραφεις οτι βαζεις απιονισμενο.Γιατι?

ΑΝ εχεις αντιστροφη οσμοση βαζεις αυτο και οχι το αλλο το οποιο ειναι νεκρο νερο και δεν ξερουμε κατω απο ποιες συνθηκες εγεινε απιονισμενο.

Επισης δεν γραφεις καθε ΠΟΤΕ αλλαζεις νερο.

Να εχεις υπ οψιν οτι τα ψαρια σου θελουν τακτικη αλλαγη μερος του νερου.

Το ph 6-7 gh 4-14.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Τότε αυτα τα στίγματα πως φεύγουν ;

Αλλαγη 1 ανα 7 μέρες 20λ

Το απιονισμενο ποτέ δεν πείραξε τα ψάρια μου.Είδα και αλλα μέλη που το χρησιμοποιούν και το χρησιμοποιώ και εγω

Όταν πάρω οσμωση εννοείτε θα σταματήσω τα απιονισμενα.

Να βαλο melafix η κάποιο φάρμακο;;;

Link to comment
Share on other sites

Αφου το απιονισμενο Δεν πειραξε τα ψαρια σου ΑΡΑ δεν εχεις κανενα προβλημα,ειναι ετσι?

Σκεψου αυτο που εγραψα και ισως βρεις την απαντηση.

Εχεις εμπιστοσυνη στο απιονισμενο?

Link to comment
Share on other sites

Αφου το απιονισμενο Δεν πειραξε τα ψαρια σου ΑΡΑ δεν εχεις κανενα προβλημα,ειναι ετσι?

Σκεψου αυτο που εγραψα και ισως βρεις την απαντηση.

Εχεις εμπιστοσυνη στο απιονισμενο?

Αν ναι κανε οτι νομιζεις.

πετρος

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω το βλέπω λίγο δύσκολο να την έπαθαν απο απιονισμενο,επειδή το χρησιμοποιω απο την πρώτη μέρα λειτουργίας του ενυδρειου και τώρα το ενυδρειο έχει 3.5 μήνες λειτουργίας .

΄Εχω δει και τις θετικές και τις αρνητικές κριτικές για το απιονισμενο και βέβαια του έκανα μετρήσεις όταν το πήρα πρώτη φορά χωρίς κάτι αρνητικό .Το χρησιμοποιω σε αναλογία 4λ απιονισμενο 6λ βρυση όπως μου έχουν πει.

Τα καφέ στίγματα είναι σύμπτωμα της χρήσης απιονισμενου ;;;

Σίγουρα όταν μπορέσω θα το αντικαταστησω με μια οσμωση.

Δεν λέω ότι η γνώμη μου είναι απολητα σωστή . Με τις πολλές γνώμες θα βγει συμπέρασμα

Πάντα φιλικά και ευχαριστω για το ενδιαφερον

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

κάτι ακόμα που σκέφτηκα μόλις.

Περίπου την περιοδο που εμφανισαν κάποια από τα ψάρια το πρόβλημα , είχα αρχίσει να χρησιμοποιω το λίπασμα excel στη μέγιστη δόση( από 1 φορά την εβδομαδα που το χρησιμοποιούσα τώρα το χρησιμοποιω κάθε μέρα)

Μπορεί να τα έχει επιρρεάσει αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

κάτι ακόμα που σκέφτηκα μόλις.

Περίπου την περιοδο που εμφανισαν κάποια από τα ψάρια το πρόβλημα , είχα αρχίσει να χρησιμοποιω το λίπασμα excel στη μέγιστη δόση( από 1 φορά την εβδομαδα που το χρησιμοποιούσα τώρα το χρησιμοποιω κάθε μέρα)

Μπορεί να τα έχει επιρρεάσει αυτό;;;

Ειναι μια μικρη πιθανοτητα, αλλα μπορει και να παιζει κατι τετοιο. Καλο θα ηταν να το χρησιμοποιεις στην αναγραφομενη στην ετικετα δοσολογια.

Τωρα οσον αφορα στα ψαρια σου, δεν θα ανησυχουσα. Προληπτικα ισως να εριχνες ειτε Ectozon ειτε για ενα τριημερο Melafix.....

Link to comment
Share on other sites

Η δοσολογία που χρησιμοποιούσα ήταν η μέγιστη αναγραφόμενη , την οποια θα περιορίσω για να δω πως θα παει.

Melafix χρησιμοποίησα για 7 μέρες χωρις αποτέλεσμα.Θα το ξαναχρησιμοποιησω για 3 μερες και μετά βλέπουμε.

Εσύ nidal από τι νομίζεις ότι έχουν τα ψαρακια τα στιγματα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Η θεραπεία melafix τελείωσε σήμερα (και έριξα καταλάθως και λίγο μεγαλύτερη δόση)

Αν και εχω δει πολλά από τα στίγματα να υποχωρούν και αλλα να εμφανίζονται δεν εχω βρει ακομα τι διάολό φταίει...

Σταματησα το εξελ (τα φυτα παραπονιούνται) .

Ειδα κάτι ακόμα σημερα και τρόμαξα...

Ένω εκανα το συνηθισμένο συγύρισμα του ενυδρειου (κλαδεμα,μαζεμα σαπιων φύλλων) Ειδα ότι μια από τις καρύδες του ενυδρείου είχε κάτι σε μια άκρη.

Την έβγαλα και είδα ότι είχε μείνει ακόμα η κόλλα από το αυτοκολλητο που είχαν οι καρυδες από τότε που τις πηρα από το ενυδρειακό κατάστημα!

Θα την βγάλω και θα την ξανακαθαρισω.

Λετε να φταιει αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...