Jump to content

Τι Σε 1500 Λιτρα ;;;


thanashs

Recommended Posts

μετα απο πολυυυυυυυυυ καιρο ξανα ανοιγω θεμα με αφορμη το ενυδρειο που σκοπευω να φτιαξω....2.70 μηκοσ 80 πλατος 70 υψος....σετ απ εχω σκευτει μεγαλες πετρες και θα ηθελα εαν γινεται προτασεις για το τι μπορω να βαλλω μεσα....θελλω ποικιλια που να ταιριαζει με βενουστους και ταενιολατους.......ευχαριστωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε τοσα λιτρα αγορινα μου βαζεις και γοργονα!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχ....για σου ρε σακια..........και ακουω και αλλες προτασεις εκτοσ τησ γοργονας γιατι ειναι ακριβο ψαρι :P

Φιλε Θανάση σε παρακαλώ τα προσωπικά να λέγονται με π.μ.

Εχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολυυυυυυυυυ καιρο ξανα ανοιγω θεμα με αφορμη το ενυδρειο που σκοπευω να φτιαξω....2.70 μηκοσ 80 πλατος 70 υψος....σετ απ εχω σκευτει μεγαλες πετρες και θα ηθελα εαν γινεται προτασεις για το τι μπορω να βαλλω μεσα....θελλω ποικιλια που να ταιριαζει με βενουστους και ταενιολατους.......ευχαριστωωωωωωω

Τα παντα...ολα....

Link to comment
Share on other sites

Tι θα εβαζα εγω ? :bigemo_harabe_net-134: :bigemo_harabe_net-134: :bigemo_harabe_net-134:

Cichla temensis

cichla-temensis-19.jpg

και ασε τις Αφρικανες :P

Y.G : στα λιτρα που λες σιγουρα θα υπαρχουν πολλες επιλογες ;)

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα ,θα κάνεις ενα κόπο να δείς εδώ http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=1 και θα τα πούμε πιο αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

με την βοηθεια του Σωκρατη σου ξεχωρισα μερικες απο τις μεγαλυτερες σε μεγεθος(και ωραιοτερες κατα την γνωμη μου) και σου τις παραθετω!!

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1720 50 εκ.!!!!!

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1158 δες στο youtube βιντεο για αυτην..κανει την νεκρη και μολις πλησιάσει το ψαρι αρκετα τοτε επιτίθεται!

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1062

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=2320 και σε gold αλλα πιστευω οτι η προηγουμενη ειναι πολυ ωραιοτερη!

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=998

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1079

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=999

το κατα ποσο μπορεις να τις βρεις ειναι αλλο θεμα!!αλλα πιστευω και μονο να ονειρευτεις οτι εχεις καποιο απο αυτα τα ψαρια ειναι τελειο!!!

Link to comment
Share on other sites

Πότε σκευτεσαι να το φτιαξεις?

Εχεις βρει το μερος που θα το τοποθετήσεις?

Ποιος θα το κατασκευάσει?

Σε τι βαση θα τοποθετηθει?

Εχεις υπολογίσει το κόστος κατασκευής αλλα και το κόστος συντήρησης ενος τετοιου ενυδρείου?

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

πεστα νικολουτσο γιατι εμενα δεν με ακουει... :P

Link to comment
Share on other sites

Πότε σκευτεσαι να το φτιαξεις?

Εχεις βρει το μερος που θα το τοποθετήσεις?

Ποιος θα το κατασκευάσει?

Σε τι βαση θα τοποθετηθει?

Εχεις υπολογίσει το κόστος κατασκευής αλλα και το κόστος συντήρησης ενος τετοιου ενυδρείου?

Μην τον αποθαρρυνετε ρε παιδια. Αφηστε τον να κανει το ονειρο πραγματικοτητα ! ! ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Μην τον αποθαρρυνετε ρε παιδια. Αφηστε τον να κανει το ονειρο πραγματικοτητα ! ! ! ! ! !

Εχεις σιγουρα δικιο σε αυτο,αλλα πρεπει να εχει γνωση τοσο της ασφαλειας μια βομβας 3τονων στο σπιτι του,οσο και του κοστους κατασκευης και συντηρησης.

Ψαρια υπαρχουν πολλα,π.χ. πετροχρωμις θα εβαζα,μιας και δεν τα βλεπουμε συχνα.

:)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Το τι θα βάλεις πρέπει να είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε απασχολεί

Κανε όλα τα αλλα και μετα θα βρεις τι ψάρια να βάλεις

Πάντως σου εύχομαι να τα καταφέρεις να δούμε και μεις το υπερθέαμα να τρελαθούμε

Link to comment
Share on other sites

Μην τον αποθαρρυνετε ρε παιδια. Αφηστε τον να κανει το ονειρο πραγματικοτητα ! ! ! ! ! !

Κανενας ΔΕΝ τον αποθαρύνει!!

Εγω μάλιστα ειμαι αυτός που εκανε ενα τετοιο ονειρο και το πραγματοποιησε!! 1000λτρ νερό... με 3000 κιλα συνολικό φορτίο.

Ομως μελετησα ολα τα παραπανω πριν το κανω το βημα αυτό.

Οπότε θεωρω πως μπορω να τον συμβουλεψω.

Το τι θα βάλεις πρέπει να είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε απασχολεί

Κανε όλα τα αλλα και μετα θα βρεις τι ψάρια να βάλεις

Πάντως σου εύχομαι να τα καταφέρεις να δούμε και μεις το υπερθέαμα να τρελαθούμε

Ετσι ακριβώς!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για της προτάσεις λόγο του ότι ειμαι από το κινητό δεν μπορώ να δω.....θα τα δω και θα σας πω. .

Όσο για την κατασκευή θα μπει σε μια γκαρσονιέρα που εχω δικια μ σε ισόγειο άλα θα έρθει φίλος μηχανικός για ν μ πει....τη βάση θα μ την φτιάξει ένας θείος μ που είναι εξέδρας......όσο για το ποιος ισχύι φτιάξει δεν ξερω:-P

Η κατασκευή θα ξεκινήσει τέλος ιουνίου όταν αποληθω δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Ο θείος είναι σιδερας και όχι εξέδρας...το λεξικό φταίει του κινητου και συγνώμη εάν εχω γράψει κ κάπου αλλού κάτι λάθος

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Θανάση εχεις ορίσει κάποιο περιορισμό δηλαδή τα ψάρια που θα βάλεις στο καινούργιο ενυδρείο σου πρέπει να είναι συμβατά με nimbochromis venustus και protomelas taneiolatus.Πράγματι το μέγεθος του ενυδρείου είναι εντυπωσιακό και βάζει σε ενδιαφέρουσες σκέψεις οσον αφορά τη σύνθεση του .

Το πιο εύκολο αν δεν λάβω υπόψιν μου το περιορισμό που θέτεις πιο πάνω είναι να σου προτείνω κλασσικά ΤΑΓΚΑΝΙΚΑ και μάλιστα καμμιά 10-12 φροντόζες τις οποίες θα τις απολαύσεις και αυτές θα το ευχαριστηθούν, να πας σε furcifer τα οποία φιλοξενεί ο αγαπητός prince.Αυτά μη λαμβάνοντας υπόψιν τον περιορισμό που θέτεις γιατί αναγκαστικά πρέπει να διώξεις τα ψάρια που έχεις.

Η άλλη πρόταση και πάμε στα πιο δύσκολα είναι να κρατήσεις τα ψάρια που φιλοξενείς και να προσθέσεις για παράδειγμα κάποια αλλά Haplochromis αλλά ποιά ; Πρέπει να προσέξουμε γιατί υπάρχουν haps που είναι μεγάλοι θηρευτές και ποιοι είναι αυτοί

Η ομάδα Aristochromis, Buccochromis, champsochromis ,dimidiochromis, exochochromis , fossorochromis ,hemitaeniochromis, lichnochromis, Mylochromis , Naevochromis , Nimbochromis ,Stigmatochromis ,Taeniochromis , Tyrannochromis .

Τα γράφω αυτά για να ενημερωθούμε λίγο και να αναφέρω ότι ο Δρ. Konings σχηματίζει αυτή την ομάδα λαμβάνοντας υπόψιν ότι τα ψάρια αυτά είναι μεγάλα σε μέγεθος και βέβαια είναι σαρκοφάγα και ιδιαίτερα ψαροφάγα ,τους αρέσει να τρώνε μικρά ψαράκια άλλων ή και mbuna ή και μικρές haps .Γενικώς αναφέρεται από τον ίδιο ερευνητή ότι δεν έχουν συγκερκιμένη περιοχή που αμύνονται μόνιμα αλλά κυκλοφορούν σε όλο το ενυδρείο.

Δεν τις φιλοξενοιύμε με mbuna ή Aulonocara γιατί κάποια στιγμή θα τα θεωρήσουν menu τους. Καλύτερα να φιλοξενούνται με ψάρια της ίδιας κατηγορίας Είναι καλό να φιλοξενούνται αρκετά είδη μαζί της ομάδας και όπως αναφέρεται αν για παράδειγμα εχουμε 3 ή και 4 είδη ή και περισσότερα μπορούμε να βάλουμε 1αρ. και 2 θηλυκά. Τα αρκετά είδη τα βοηθά να είναι πιο ήρεμα και όχι τόσο επιθετικά.

Ηδη δύο είδη έχεις ,οπότε άνετα θα προσθέσεις και άλλα.

Είναι προφανές ότι απαιτούνται μεγάλα ενυδρεία σαν αυτό που θα φτιάξεις αγαπητέ Θανάση .Οταν έλθει η ώρα αφού διαλέξεις ψάρια θα μιλήσουμε και λίγο για το aquascaping.

Όσον αφορά το ζήτημα της ασφάλειας και τα λοιπά θέλω να πιστεύω ότι όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος

Καλή επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο εκτός από αυτή τη λίστα ? Διαλέγετε και παίρνετε από petros.

Παρ' όλα αυτά, φαντάζεστε 1500 λίτρα με αθερίνα multies (χιλιάδες !!!!) να κολυμπούν κοντά στο βυθό ??? :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα ψάρια βενουστους και ταενιολατους είναι περιορισμός???

Βασικα σκεφτόμουν α βαλλω 2-3 φυτακια έναν μονομάχο και 5 red chery :-P :-P :-P

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα ψάρια βενουστους και ταενιολατους είναι περιορισμός???

Βασικα σκεφτόμουν α βαλλω 2-3 φυτακια έναν μονομάχο και 5 red chery :-P :-P :-P

Στο πρώτο σου ποστ αναφέρεις οτι θα ήθελες να φιλοξενήσεις ψάρια που θα ταιριάζουν με βενουστους και taneiolatus. δηλαδή να είναι συμβατά με τα συγκεκριμένα ψάρια οπότε αυτοματα θέτεις ενα περιορισμό σε τι θα μπορούσε να φιλοξενηθεί μαζί με αυτά..Σου εδωσα ενα κατάλογο από ψάρια και μετά έκανα μια μικρή ανάλυση περί θηρευτών αλλά και άλλες προτάσεις εξώ από αυτά που ζητάς εσύ.Απο κει και πέρα και άλλοι φίλοι έδωσαν πράγματι πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις;

Εσύ αποφασίζεις ,Καλή συνέχεια και καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο σου ποστ αναφέρεις οτι θα ήθελες να φιλοξενήσεις ψάρια που θα ταιριάζουν με βενουστους και taneiolatus. δηλαδή να είναι συμβατά με τα συγκεκριμένα ψάρια οπότε αυτοματα θέτεις ενα περιορισμό σε τι θα μπορούσε να φιλοξενηθεί μαζί με αυτά..Σου εδωσα ενα κατάλογο από ψάρια και μετά έκανα μια μικρή ανάλυση περί θηρευτών αλλά και άλλες προτάσεις εξώ από αυτά που ζητάς εσύ.Απο κει και πέρα και άλλοι φίλοι έδωσαν πράγματι πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις;

Εσύ αποφασίζεις ,Καλή συνέχεια και καλημέρα

ς

μαζι με βενουστους και ταενιολατους δεν πανε φροντοζες????

ξερω πως ειναι απο διαφορετικη λιμνη αλλα λεω εαν υπαρχει εστω και μια μικρη πιθανοτητα???

Link to comment
Share on other sites

ς

μαζι με βενουστους και ταενιολατους δεν πανε φροντοζες????

ξερω πως ειναι απο διαφορετικη λιμνη αλλα λεω εαν υπαρχει εστω και μια μικρη πιθανοτητα???

Δεν μπορεί να γίνει αυτό που λες ,δυστυχώς.Πιο πάνω σου έγραψα οτι αν μπορείς και εφόσον δώσεις τα ηδη υπάρχοντα ψάρια να φιλοξενήσεις μόνο φροντόζες και αρκετές μάλιστα λόγω του μεγάλου μήκους του ενυδρείου.Είπαμε να κάνουμε όμορφα πράγματα και σωστά

Link to comment
Share on other sites

ς

μαζι με βενουστους και ταενιολατους δεν πανε φροντοζες????

ξερω πως ειναι απο διαφορετικη λιμνη αλλα λεω εαν υπαρχει εστω και μια μικρη πιθανοτητα???

Βλεπω εβαλες 4 ερωτηματικα,που σημαινει οτι η εκπληξη σου ειναι μεγαλη.

Μετα απο τοσο καιρο που διαβαζεις το θεματικο της αφρικης,τι λες λοιπον εσυ απο μονος σου;

Την απαντηση τη δινεις απο μονος σου κιολας.Ειναι απο διαφορετικη λιμνη!

Δε νομιζω καποιος απο τους αφρικανους να εχει συμβουλεψει ποτε κανεναν να μπερδεψει-ανακατεψει τις λιμνες!

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειμαι οφ-τοπικ αλλα εγω λεω οτι με αυτα τα λιτρα και αυτο το βαθος ενυδρειου εισαι σε λαθος κατηγορια.. REEF BABY REEF...

ξανασκεψου το.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...