Jump to content

Μετατροπή Red Sea Max 130 Σε Full Power Led


Alexpsycho

Recommended Posts

Χρισημοποιήθηκαν 36 Bridgelux led 3w απο γνωστό σάιτ.16 royal blue 16 white 10.000k &4 UV (actinic).Είχα και 2 κόκκινα αλλά έκρινα οτι είναι πολύ δυνατά και δεν τα τοποθέτησα.Το κουτάκι ήταν συσκευασμένο άψογα τα πάντα σε ξεχωριστή συσκευασία και έξτρα 2 λέντ.Το μόνο που ήταν κουραστικό ηταν να κόψω το heatsink για να χωρέσει στο καπάκι του RSM μιας και ήταν αρκετά χοντρό και το μόνο εργαλείο που έιχα ήταν ενα dremel με δίσκο για αλουμίνιο('ελιωσα 3 δίσκους).Αλλό πρόβλημα ηταν η τοποθέτηση του heatsink ώστε να ασφαλήσει όσο το δυνατόν καλήτερα και να μήν πάει πέρα δώθε.Το έπιασα με 10 tire ups μην ρωτήσετε πως.Η τοποθέτηση των λέντ ήταν πολύ έυκολη μιάς και είχα καλή αυρα απο το φίλο Aiolos και το κολητήρι του!Άνοιξα και 2 τρύπες στο πλάι για να τοποθετήσω τους dimmers(το μόνο ίσως προβληματικό κομάτι αφού κάνει λίγες διακοπές)Οι 2 μετασχηματιστές τοποθετήθηκαν στο καπάκι στη θέση του παλιού(2Χ55wPC)και ηλεκροδοτούνται απο το τροφοδοτικό του RSM130 πάνω στον γνήσιο χρονοδιακόπτη.Και μερικές Φωτό.

imag0207k.jpg

imag0208t.jpg

imag0210t.jpg

imag0211wg.jpg

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, τέλειο αποτέλεσμα :bowdown:

Αν μπορείς βοηθησέ μας δίνωντας ακόμη κάποιες πληροφορείες όπως το τί ακριβός χρησιμοποίησες, από ποιο σάιτ, κόστος μετατροπής με μεταφορικά και μια φωτογραφία του ενυδρείου με κλειστό καπάκι, ίσως ένα βίντεο....

Ζητάω πολλά? :D :D :D .

Έγινε επεξεργασία - kikos7
Link to comment
Share on other sites

ωραία δουλεία ρε φίλε :thaman: , φακούς δεν θα βάλεις ; ή είναι κομπλέ , ανέμιστηράκια να βάλεις πάνω στην ψύκτρα 3-4 , καλό είναι να δουλεύουν σε χαμηλή θερμοκρασία τα λεντ για να μην πέσουν σε απόδοση με τον καιρό

Έγινε επεξεργασία - kostas82
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, τέλειο αποτέλεσμα :bowdown:

Αν μπορείς βοηθησέ μας δίνωντας ακόμη κάποιες πληροφορείες όπως το τί ακριβός χρησιμοποίησες, από ποιο σάιτ, κόστος μετατροπής με μεταφορικά και μια φωτογραφία του ενυδρείου με κλειστό καπάκι, ίσως ένα βίντεο....

Ζητάω πολλά? :D :D :D .

Kikos7 μιάς και σε βλέπω και εσυ με RSM θα σου στείλω το σάιτ σε πμ.Φωτός θα μπούνε αργότερα όταν στοκάρω και τα σπσ μου.

ωραία δουλεία ρε φίλε :thaman: , φακούς δεν θα βάλεις ; ή είναι κομπλέ , ανέμιστηράκια να βάλεις πάνω στην ψύκτρα 3-4 , καλό είναι να δουλεύουν σε χαμηλή θερμοκρασία τα λεντ για να μην πέσουν σε απόδοση με τον καιρό

Εχαριστώ κώστα.Tο rsm έχει 2 fans στόκ και ανάβουν μαζί με τα λέντ μέχρι τώρα μου φένεται δεν βγάζει καθοόλου ζέστη σε αντίθεση με τα στόκ φώτα που είχε 2Χ55wPC..Τα δουλέυω στο 30% τώρα να μην κάψω τα κοράλια μέσα.Θα πάει στο 60-70% σιγά σιγά..Φακούς δεν έβαλα 40 πόντους είναι μέχρι το υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Aλεξη,φανταστικη δουλεια,μπραβο

Δωσρ φοτο στο λαο............

:band:

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε μου θες θεραπεια :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: τι ξηγηθηκες ρε alex παλι :bigemo_harabe_net-134: τα θερμα συγχαρικια ετοιμασε φραπε να το θαυμασω απο κοντα

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, τέλειο αποτέλεσμα :bowdown:

Αν μπορείς βοηθησέ μας δίνωντας ακόμη κάποιες πληροφορείες όπως το τί ακριβός χρησιμοποίησες, από ποιο σάιτ, κόστος μετατροπής με μεταφορικά και μια φωτογραφία του ενυδρείου με κλειστό καπάκι, ίσως ένα βίντεο....

Ζητάω πολλά? :D :D :D .

+1

Link to comment
Share on other sites

Aλεξη,φανταστικη δουλεια,μπραβο

Δωσρ φοτο στο λαο............

:band:

Ευχαριστώ Λάρυ βγάζουν πολύ καλλές αποχρώσεις μόλις τα πάω στο 70% σιγά σιγά (σήμερα 40%)

Γιατρε μου θες θεραπεια :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: τι ξηγηθηκες ρε alex παλι :bigemo_harabe_net-134: τα θερμα συγχαρικια ετοιμασε φραπε να το θαυμασω απο κοντα

Papas thanks!Θα κανονίσουμε άλλωστε είσαι και κοντά!

+1

Θα σου στείλω πμ να σου πώ το σάιτ για να μην κάνουμε και διαφήμηση.

Τα υλικά είναι

36 x 3 watts Bridgelux LED

  • 16X White 10000K
  • 16XRoyal Blue 452-455nm
  • 4X420nm Actinic Violet / Super Actinic 3W LED

2 x constant current dimmable LED driver (100V-240V)

2 x potentiometer (control dimming)

19.4cm X 2.2cm X 50cm Aluminum Heatsink

+ Κόφτες,καλώδια,κολητίρι,κόλλες ect.

Φωτό θα βγάλω μόλις τα δουλέψω στο 70% μιάς και όλα τα φράγκς μέσα είναι σοκαρισμένα και δεν θέλω να τα κάψω.

Θα σταθώ στην αντανάκλαση που βγάζουν τα leds.Μιάς και τρεμοπαίζουν στο υπόστρωμα σαν της MH.Είναι όλα τα λευτά.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Αλέξη, πολύ καλή δουλειά!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη, πήρες το έτοιμο κιτ των 36 led ή έφτιαξες δικό σου πακέτο?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Αλέξη, πολύ καλή δουλειά!!!

Ευχριστώ Γρηγόρη.

Αλέξη, πήρες το έτοιμο κιτ των 36 led ή έφτιαξες δικό σου πακέτο?

Το 36άρι με συνδιασμό χρωμάτων και ένα heatsink που το κόψιμο ήταν και το πιο δύσκολο κομάτι μαζί με την τοποθέτηση του heatsink στο καπάκι.

Ετοιμάζω και ένα βίντεο σε λίγο γιατί με βάλατε και ξέθαψα την sony cybershot μου.

:bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

Φωτιές που μας βάζεις βραδιάτικα, ας ξανα :bowdown:

Αλήθεια τι είναι αυτο που φένεται προς το τέλος του βίντεο μπροστά στο καπάκι?

Link to comment
Share on other sites

Φωτιές που μας βάζεις βραδιάτικα, ας ξανα :bowdown:

Αλήθεια τι είναι αυτο που φένεται προς το τέλος του βίντεο μπροστά στο καπάκι?

Είναι τα 15 led moonlight που έχω κολήσει με superglue και τα αγόρασα 10 ευρώ με μεταφορικά απο το e-bay αν θέλεις να σου στείλω λίνκ τα έχω συνδέσει με τα γνήσια και ανάβουν αυτόματα μαζί με τα μανίσια!Αν θέλεις θα σου πώ και πως το έκανα φίλε!

Γιατρε,αυτο ειναι το 40%?? :bigemo_harabe_net-126:

πάει απο 10% και φτάνει 100% και στις 2 σειρές ( η μία με τα λευκά 10.000κ και η άλλη με τα royal blue)η κάμερα τα παίζει!

δυστηχώς το ένα ποτενσιόμετρο κάνει ναζάκια και μάλον πρέπει να το ξανακολήσω.

Ελπίζω να σας άρεσε το μπανιστίρι!

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο φιλε,θα σου τηλ τη Δευτεραγια πληροφοριεςκαι σχολια..! :DB)

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάσου Άλεξ και για άλλα κολλήματα... ζήλεψα

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάσου Άλεξ και για άλλα κολλήματα... ζήλεψα

Πρώτη φορά έπιασα κολητίρι στα χέρια μου Αίολε και στο τέλος την δεύτερη σειρά την κόλλησα σε 20 λεπτά!Αν κόψεις τα καλώδια πρώτα στο σωστό μήκος και τα γυμνώσεις είναι πανέυκολο.Το πιο διασκεδαστικό κομάτι ήταν.Αν δεν είχα να κόψω το heatsink και να το στηρίξω στο καπάκι θα τελείωνα σε 2-3 ώρες.Τα ποτενσιόμετρα πως θα τα βάλεις και πού είναι ενα θέμα.Επίσης τα moonlights που μπήκαν ήταν και αυτό ενα θέμα.Και ούτε μπρίζες έξω ούτε τίποτα+οτι τα έβαλα ολα στο γνήσιο χρονοδιακόπτη!Τα άφησα και ενα βράδυ να στεγνώσουν όλα και τα έβαλα το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

φιλε αλεξη πολυ ομορφο αποτελεσμα μπραβο!! :thumbup:

τελικα πιστευω οτι αξιζε το κοπο να βαλεις led τωρα θα δεις αλλα πραγματα ..

αυτο που θα σου προτεινω ειναι οτι σε καποια led να βαλεις τους οπτικους φακους ( στα μπλε ) ετσι θα γεμισεις χρωμα σε ολο το ενυδρειο και αναλογα θα τα ντιμαρης.

η δουλεια που εκανες ειναι παρα πολυ καλη και το σιγουρο ειναι οτι δεν θα το μετανιωσης !!!

ετοιμασου για σκληρα τωρα...

και αν δεν εχεις κολληση τα dimmable καλο ειναι να το κανεις γιατι θα εχεις διακυμανσης στο φως απο το τροφοδοτικο

ευχομαι τα καλυτερα απο εδω και περα

Link to comment
Share on other sites

φιλε αλεξη πολυ ομορφο αποτελεσμα μπραβο!! :thumbup:

τελικα πιστευω οτι αξιζε το κοπο να βαλεις led τωρα θα δεις αλλα πραγματα ..

αυτο που θα σου προτεινω ειναι οτι σε καποια led να βαλεις τους οπτικους φακους ( στα μπλε ) ετσι θα γεμισεις χρωμα σε ολο το ενυδρειο και αναλογα θα τα ντιμαρης.

η δουλεια που εκανες ειναι παρα πολυ καλη και το σιγουρο ειναι οτι δεν θα το μετανιωσης !!!

ετοιμασου για σκληρα τωρα...

και αν δεν εχεις κολληση τα dimmable καλο ειναι να το κανεις γιατι θα εχεις διακυμανσης στο φως απο το τροφοδοτικο

ευχομαι τα καλυτερα απο εδω και περα

Ευχαριστώ Νίκο οι συμβουλές σου χρήσιμες και την τελική μου απόφαση την πήρα αφου τα είπαμε λίγο στο σάιτ.Φακοί δεν εχουν μπεί πουθενά γιατί δεν χωράνε!ασε που ήθελα να αποφύγω το spot light.Τα ντίμεράκια τα κόλησα αλλά το λευκό μου κάνει νερά και τρεμοπαίζει όσο το ρυθμίζω μόλις κάτσει όλα μια χαρά.Το μπλέ πάει μια χαρά.Θα κάνω μια επέμβαση μάλλον άυριο να το φτιάξω.Τα σπσ μεγαλώνουν κάτω απο τις 4χΤ5 στο 60άρι μου και πιστεύω μόλις πιάσω τις τιμές που θέλω με τα νιτρικά θα κάνω μια αλλαγή νερού και θα μπεί όλο το μικρό μέσα (αραγωνίτης,βράχος,σαλιγκάρια και φυσικά τα αγαπημένα μου μικράκια!)

Link to comment
Share on other sites

εισαι ενα απο τα καλυτερα παιδια στο φορουμ !!

ευχομαι το ενυδρειο σου να το δεις οπως εσυ επιθυμεις και αν μπορεις φιλε αλεξη ανεβασε και καμια φωτο απο το ενυδρειο

δωσε φωτο στο λαο...με διαφορετικο dimmable + - απο τα λευκα και απο τα μπλε

Link to comment
Share on other sites

εισαι ενα απο τα καλυτερα παιδια στο φορουμ !!

ευχομαι το ενυδρειο σου να το δεις οπως εσυ επιθυμεις και αν μπορεις φιλε αλεξη ανεβασε και καμια φωτο απο το ενυδρειο

δωσε φωτο στο λαο...με διαφορετικο dimmable + - απο τα λευκα και απο τα μπλε

Χαχαχ!Ευχαριστώ Νίκο και σε κόβω πολύ σπαθί παιδί και σένα.Πάρε μάτι το βίντεο που ανέβασα!Το μόνο που με ψιλοχάλασε έιναι οτι το ποτενσιόμετρο φτάνει μέχρι το 10% και δεν κλείνουν εντελώς.Επίσης θα καταλάβεις που τρεμοπαίζει το λευκό και δεν κάνω φωτορυθμικά με τον ltj Bukem.

Link to comment
Share on other sites

αλεξη εχουμε καμια εξελιξει στο ενυδρειο...?

τα ζωντανα απο το μικρο τα μετεφερες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόλις πέσαν τα ΝΟ3 κάτω απο 5 τα μετέφερα ολα Βράχους αραγωνίτη σε μπουκάλι(μαγικό κόλπο) σαλιγγάρια,κοράλλια.Τελικά Νίκο ακουμπούσε ένα σύρματάκι που μου ξέφυγε όταν κολούσα στον άλλο ντίμερ και έτσι κάναν γέφυρα και γιαυτό είχα διακοπές.Τελικά μετά απο πολλά τέστ είναι πολύ κρύα δεν βγάζουν καθόλου θερμότητα.Πάρτε και μια φωτό απο τα μούνλάιτς που παίζουν στο RSM μου.

dsc00004ps.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειναι ολα τα λεφτα!!! απιστευω Royal blue

υπεροχο χρωμα..

πραγματικα δινει αλλη αισθηση στο ενυδρειο

και πολυ ωραιο στησιμο του βραχου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...