Jump to content

Πληροφοριες Και Αποριες Για Paludarium


Recommended Posts

Λοιπον φιλοι μου, μετα τη παρουσιαση της κατασκευης paludarium εδω του φιλου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=72308&pid=634358&st=0entry634358 μου μπηκε η ιδεα να δοκιμασω και εγω κατι παρομοιο.

Σκεφτικα να φτιαξω ενα diy paludarium με διαστασεις 50μ χ 50 πλ χ70υψ με 6αρι τζαμι και μπροστα να ειναι ανοιχτο,χωρις τζαμι. Μπροστα σκεφτομαι να κολλησω μια λωριδα απο τζαμι μονο κατω, περιπου 15cm, που θα ειναι και η σταθμη του νερου. Τωρα θελω να ρωτησω, απο μηχανηματα τι θα χρειαστω? Φανταζομαι οτι για τον καταρακτη θα χρειαστω καποια αντλεια που θα παιρνει το νερο απο κατω και το βγαζει πανω.Τη τεχνιτη βροχη πως θα την κανω? Καπακι λογικα θα φτιαξω ξυλινο, απο λαμπες τι πρεπει να βαλω?Εχω πολλες αποριες αλλα ας ξεκινησουμε μ αυτες τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον συνεχιζουμε εδω γιατι το σκισαμε το θεμα σου..

Για την βροχη και εγω ετσι ελεγα να την κανω,περιμετρικα,δεν με πειραζει να μη ριχνει στη μεση. Λες να εχουν προβλημα τα φυτα?Ετσι και αλλιως υγρασια θα δημιουργητε.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα δεν θα εχουν προβλημα.Εμενα προσωπικα αυτο που βλεπω στο βιντεακι δεν μου αρεσει.πολυ ψευτικο.Οτυπος ακουμπησε 5 γλαστρακια πανω σε εναν καταρακτη εβαλε και 10 λεντακια και γενικα εχει φτιαξει ενα τσιρκο.

Αν φτιαξεις πλατη μεχρι πανω,δεν ξερω πως θα μπορεσεις να βαλεις πισω πισω τη βροχη.Αν θες πες πως το εχεισ στο νου σου να εχουμε μια ιδεα.Παντως το τζαμακι μπροστα 15 ποντους μου ακουγεται πολυ χαμηλο.Γιατι ομως εχεις κολησει με το ανοιχτο μπροστα?

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομαι ανοιχτο μπροστα για 2 λογους.

1 για να αποφυγω τα ανεμηστιρακια και 2 για να αποφυγω τα αλατα στο τζαμι μιας και δεν εχω οσμωση και θα παιξω με νερο βρυσης.

Την πλατη δεν εχω σκεφτει αν θα την κανω μεχρι πανω η οχι, ακομα ψαχνομαι και παιρνω ιδεες.

Το paludarium με τη βροχη ειναι το ιδιο του διαγωνισμου απλα ειναι στα αρχικα του σταδια.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο ειναι το ιδιο.Εχει κανει αλλαγες παντως.Τοσο στην οροφη,στο φωτισμο,οσο και στα κιτς μπλε λεντακια που ειχε μεσα στο νερο.Παντως το οτι εχει απλα ακουμπησει τα γλαστρακια εμενα δεν μου ερεσει.εκτος αν μετα εκανε κατι αλλο.

Παντως τη βροχη τη βλεπεις στο τελος αν και τι θα κανεις.Οσον αφορα τις αποριες στο πρωτο ποστ οι περισσοτερες πιστευω να σου λυθηκαν στο δικο μου θεμα.

Φτιαχτο παντως καλα στο μυαλο σου ειδικα με το πως θα κρυψεις τις αντλιες και τον θερμοστατη,ενω θα πρεπει να μπορεις και να εχεις προσβαση σε αυτα χωρις να χρειαζεται να τα γκρεμιζεις ολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο με τα γλαστρακια ειναι οντως ακυρο και εγω δεν θα το κανω ετσι.Μου λυθικαν αρκετες αποριες μου αλλα ακομα το μελεταω για να δω πως θα μπουν οι αντλιες και ο θερμοστατης.Θα ξεκινησω με το κολλημα του paludarium, το καπακι του και παραλληλα θα θα κανω και το σχεδιαμο της πλατης,

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος...βημα βημα δειχνε μας και τι κανεις να λεμε τη γνωμη μας σε τυχον αποριες αλλα να παιρνουμε κιεμεις καμια γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος...βημα βημα δειχνε μας και τι κανεις να λεμε τη γνωμη μας σε τυχον αποριες αλλα να παιρνουμε κιεμεις καμια γνωμη.

Ενοειται αυτο! :D

Link to comment
Share on other sites

ίσως, αφού θα φτιάξεις καπάκι, να μπορούσες να βάλεις σύστημα βροχής με μπεκάκια που ψεκάζουν και δεν σταλάζουν. Έτσι κατά τη γνώμη μου μπορούν να τοποθετηθούν κοντά στο μπροστινό τζάμι κρυμμένα από το καπάκι και να "κοιτάνε" προς τα μέσα, ώστε και βροχή να έχεις, αλλά και την έξω υγρασία να αποφύγεις μαζί με τις όποιες γκρίνιες :P

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο θες να βαλεις βροχη?Για το ποτισμα των φυτων ή για εφε?

Θελω να βαλω βροχη και για τα 2 που ειπες.Αν δεν βαλω βροχη,νομιζω οτι θα πρεπει να ψεκαζω τα φυτα συχνα,μπορει να κανω και λαθος.Ακομα ψαχνομαι,οπωτε οποια ιδεα η γνωμη απο γνωστες του θεματος ειναι δεκτη προς συζητηση.

Link to comment
Share on other sites

ίσως, αφού θα φτιάξεις καπάκι, να μπορούσες να βάλεις σύστημα βροχής με μπεκάκια που ψεκάζουν και δεν σταλάζουν. Έτσι κατά τη γνώμη μου μπορούν να τοποθετηθούν κοντά στο μπροστινό τζάμι κρυμμένα από το καπάκι και να "κοιτάνε" προς τα μέσα, ώστε και βροχή να έχεις, αλλά και την έξω υγρασία να αποφύγεις μαζί με τις όποιες γκρίνιες :P

Tα μπεκακια πο ψεκαζουν,επειδη σαυτα τα σστηματα δεν υπαρχει πολυ πιεση,οταν παει κανενα σκουπιδακι (που παντα θα υπαρχει) ριχνουν καμια φορα το νερο και στην αντιθετη κατευθυνση απο αυτη που το εχεις βαλει να ριχνει.Οποτε δεν ειναι σιγουρο πως αν τα βαλεις να κοιτανε προς τα μεσα θα πετανε παντα προς τα εκει το νερο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω αρκετο καιρο νομιζω μεχρι να φτασω στη βροχη,οπωτε θα υπαρχει και χρονος για δοκιμες και ιδεες.Για αρχη θα πρεπει να σκεφτω που θα κρυψω τις ανλιες και τον θερμοστατη ωστε να μη φαινονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...