Jump to content

Μεσογειακή Tube Anemone


Recommended Posts

Να είναι καλά ο μεσογειακός μου τροφοδότης Βαλεντίνος (Vales-Red) που από σήμερα φιλοξενώ στο ενυδρείο μου μια πολύ όμορφη μεσογειακή Tube Anemone...

post-13206-0-00234000-1329765364_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό.Πως την παλεύει στις θερμοκρασίες τούτο το ζωντανό?κολλάνε πολύ τα πλοκάμια του?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες προσαρμογή το έκανα, 1030 η αλότητα.

Όσο για τα πλοκάμια δεν το παρατήρησα ακόμη, άσε να προσαρμοστεί καλά στο νέο περιβάλλον και θα δω συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ααααπππππ σε πιάσαμε... :bigemo_harabe_net-64:

Καλώς τον δέχθηκες το νέο ένοικο. Προφανώς εννοείς την Cerianthus membranaceus.

Θέλουμε οπωσδήποτε λεπτομέρειες στην διατροφή, συνήθειες και οτιδήποτε άλλο θα παρατηρήσεις...... :bigemo_harabe_net-134:

Έγινε επεξεργασία - Samian
Link to comment
Share on other sites

Εσυ δε λες να κατσεις ησυχος ε; :P Απο θεμα επιθετικοτητας τι εχουμε;Εχεις ενημερωθει;Νομιζω εχουμε ενα θεματακι............

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΡΑΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Έχω και εγώ δύο τέτοιες. Πολύ φιλικές και πολύ ευκολες να τις συντηρήσεις. Μια φορά την εβδομάδα ξεπαγώνω λίγο γαρίδα και τις ρίχνω. Τις καταβροχθήζουν αμέσως. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

:jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: Βαγγελη να την βγαλεις αμεσως, :bigemo_harabe_net-177: θα σου τα καψει ολα!!!Αν θελεις να ερθω να σου την βγαλω πολυ προσεκτικα και να την πεταξω στην θαλασσα μου :bigemo_harabe_net-171:
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον δέχθηκες το νέο ένοικο. Προφανώς εννοείς την Cerianthus membranaceus.

Θέλουμε οπωσδήποτε λεπτομέρειες στην διατροφή, συνήθειες και οτιδήποτε άλλο θα παρατηρήσεις......

Δεν έχει τπτ για μας θείο ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ποσο την εδινε?! Για να ξερω τι χαρη να ζητησω απο τον Βαγγελη που του την εδωσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς δεν πάει... από τις πρώτες κιόλας μέρες άρχισε να μη πηγαίνει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια τροπικη τετοια ανεμωνη η οποια σχεδον μονιμα δειχνει πεινασμενη.στα πλοκαμια της πιανονται νιφαδες η και μπιλλακια ουαν ταιζω τα ψαρια και κατευθειαν τα αρπαζει και τρωει.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως αρκετες φορες την βλεπω μαζεμενη για αρκετες ωρες μεσα στο σωληνα της.επηρεαζεται απο κατι η ειναι κατι τετοιο φυσιολογικο;

Link to comment
Share on other sites

Τι την ταιζεις Κωστα;

Εκτος απ οτι αρπαζει οταν ταιζεις τα ψαρια.....

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Δυο φορες τη βδομαδα θραψαλο και οτι αλλο πεσει στα πλοκαμια της απο αυτα που ταιζω καθημερινα τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα με δυο φορες ταισμα τη βδομαδα,δεν πρεπει να εχει θεμα.Μηπως τη βαραει κατακουτελα κυκλοφορια;

Εχεις δοκιμασει να της αλλαξεις θεση;

Link to comment
Share on other sites

Μμμ.ενα λεπτο να καταλαβω.πρεπει να ειναι μονιμως ανοικτη;μηπως χρειαζεται να κανω κατι με τον σωληνα της;τον εχω εκτεθημενο εξω πανω απο τον αραγωνιτη.λαθος;να αναφερω επισης πως το ζωντανο ειναι αρκετα μεγαλο σε μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Ο σωληνας της πρεπει να ειναι μεσα στον αραγωνιτη Κωστα,ωστε να αισθανεται ασφαλεια και να μην στρεσσαρετε.........

Link to comment
Share on other sites

Μμ.ευχαριστω στρατο.αρχιζω το σκαψιμο...μαλλον αυτο εφταιγε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια απ αυτή...

untitled6.jpg

...η οποία όταν είναι αναμμένα τα φώτα μαζεύεται στον σωλήνα της.... μόλις αρχίζουν να σβήνουν σιγά-σιγά ξεπροβάλει και μένει ανοιχτή όλο το βράδυ.

Την έχω σε σημείο με χαμηλή κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Μμ.ευχαριστω στρατο.αρχιζω το σκαψιμο...μαλλον αυτο εφταιγε.

Μπορείς επίσης να την βάλεις μαζί με αραγωνίτη σε PVC σωλήνα θαμμένο στην άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...