Jump to content

Μετρησεις Ενυδρειου Κρυου Νερου Με Χρυσοψαρα


Recommended Posts

Θα μπορουσε καποιος να μου αναλυσει τις καταλληλοτερες μετρησεις για τετοιου ειδους ενυδρειο, τα νορμαλ ποσοστα, τα ασχημα και το τι ακριβως κανουμε για να φτιαξουμε το καθενα? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Α και κατι αλλο. Μου εχουν ξεμεινει κατι τεστ τα οποια ειναι ανοιγμενα εδω και καιρο αλλα δεν εχει φτασει η ημερομηνια ληξης τους. Οποτε θα ηθελα να ρωτησω αν θα πρεπει να πεταχτουν η οχι. ΕΙναι αυτα με τις σταγονες και το μπουκαλάκι

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουν λήξει, γιατί να τα πεταξεις. Σε οτι αφορα τις μετρήσεις, οι ιδανικές είναι ίδιες με οποιουδήποτε άλλου ενυδρείου γλυκού. Το ph εξαρτάται από τα ψάρια σου, όπως και η θερμοκρασία.

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ θα βρεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι. :)

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Οποτε ΟΛΕΣ οι μετρησεις ειναι γενικες και για ΟΛΟΥΣ εκτος απο το ph και τη θερμοκρασια που ειναι αναλογα τα ψαρια. Δεν τα ξερω καθολου αυτα και για αυτο ρωταω.

Για τα τεστ, λεω μηπω θελουν πεταμα γιατι ισως ειναι ανοικτα πανω απο 12 μηνες. δεν ξερω αν παιζει ρολο

Α και θα ηθελα να ξερω τι μετρηση ειναι οταν το χρωματακι δε μοιαζει με ΚΑΝΕΝΑ πανω στο χαρτι!

Έγινε επεξεργασία - Vangelis21
Link to comment
Share on other sites

- Το νερο δικτυου (απο αποψης pH GH KH) στην Ελλαδα (αν ειναι καταλληλο-ποσιμο), ειναι ετοιμο για τα χρυσοψαρα

pH 7.5, GH 10-20, KH >6

Να μαλακωσεις ή να σκληρυνεις το νερο (GH) δεν θα χρειαστει πιστευω σε καμια περιπτωση, θα εισαι μεσα στα ιδανικα ορια.

Αν χρειαστει να το σκληρυνεις, το κανεις με μεταλλικα αλατα (ασβεστιο μαγνησιο κυριως) ειτε εμποριου ειτε diy, με epsom salt για μαγνησιο και χλωριουχο ασβεστιο (CaCl2) για ασβεστιο, προστιθεμενα προδιαλυμενα ξεχωριστα το καθενα , αφου το CaCl2 αργει να διαλυθει. 2 γρ. χλωριουχο ασβεστιο και 0.80 γρ. epsom salt σε 100 λιτρα νερο, θα ανεβασει μια μοναδα (dGH) τη GH.

Μαλακωμα γινεται με μιξη ποσοστου νερου απο φιλτρο ΑΟ (αντιστροφης οσμωσης) που κατακρατα ασβεστιο μαγνησιο και πολλα αλλα.

Η ανοδος KH (και εμμεσα ανοδος pH) γινεται με προσθηκη μαγειρικης σοδας (NaHCO3).

1 κοφτο κουταλακι του γλυκου, σε 100 λιτρα νερο, ανεβαζει 2 μοναδες (dKH) την KH.

Πτωση KH και εμμεσα και pH μπορει να επιτευχθει και παλι με χρηση ΑΟ.

Η θερμοκρασια ειναι ενα θεμα που θα σε απασχολησει.

Δεν θα χρειαστεις καθολου θερμανση στο ενυδρειο (εκτος κι αν ειναι fancy το ειδος των χρυσοψαρων που καλο ειναι να μη πεφτει η θερμοκρασια του νερου κατω απο 18C, αλλα σε συνηθη οικιακη θερμοκρασια δεν πεφτει κατω απο αυτη).

Το καλοκαιρι ομως για να κρατησεις τη θερμοκρασια εως 25C, θα χρειαστεις οπωσδηποτε ψυξη και controller θερμοκρασιας, και αν η ψυξη γινει μεσω εξατμισης (πχ ανεμιστηρακια) θα χρειαστεις και αυτοματη αναπληρωση αν εχεις ως συνηθως σκοπο να απουσιασεις για διακοπες.

Στις πολυ μεγαλες ζεστες μπορεις να αφησεις για λιγες μερες (οχι μονιμα) τη θερμοκρασια να ανεβει μεχρι 28C, για να μη εχεις τεραστια εξατμιση.

Τα common χρυσοψαρα μπορουν να ζησουν μεχρι 0C αλλα κατω απο τους 10C πρεπει να σταματησει τελειως το ταισμα αφου δεν θα τρωνε.

- Καλη οξυγονωση του νερου αναλογη της ιχθυοφορτωσης, που επιτυγχανεται με σχετικα αναλογη αναταραξη της επιφανειας ειτε απο τη εξοδο του φιλτρου ειτε με αεραντλια.

- Για να κρατησεις μηδενικα τα τοξικα, αμμωνια NH3 και νιτρωδη NO2, θα χρειαστεις καλο βιολογικο φιλτρο με μπολικο βιολογικο υλικο. (φυσικα "στρωμενο" φιλτρο, δλδ ολοκληρωμενος ο κυκλος του αζωτου, με τις καταλληλες αποικιες νιτροποιητικων βακτηριων)

Τα νιτρικα ΝΟ3 μεχρι 50ppm. Θα τα κρατησεις χαμηλα (εκτος απο τη μερικη φυσικη απονιτροποιηση που μπορει να πραγματοποιειται σε ενα ενυδρειο), βοηθωντας με ποσοστιαιες αλλαγες νερου και με προσθηκη φυτου οπως ο Ποθος, εχωντας τη ριζα του μεσα στο νερο και τα φυλλα εκτος.

- Θα ελεγα οτι η προσθηκη λιγου χοντρου αλατιου (0.1% - 1 γραμμαριο στα 10 λιτρα πολυ καλα προδιαλυμενο) στο νερο του ενυδρειου ειναι ευεργετικη.

(αναλογη συμπληρωση αλατιου και για το νερο που αλλαζεται)

1 κοφτη κουταλια της σουπας χοντρο αλατι = 15 γρ

1 κοφτο κουταλακι του γλυκου χοντρο αλατι = 5 γρ

- Ενιοτε μπορει να χρειαζεται και προσθηκη ενεργου ανθρακα για τη συγκεντρωση οργανικων. (ανιτκατασταση μετα απο 1 μηνα)

- Για μη ανετη διατηρηση των ψαριων και ανετη συντηρηση του ενυδρειου χωρις πολυ τρεξιμο, υπολογισε 40-50 λιτρα νερο για καθε ενηλικο fancy χρυσοψαρο και 70-80 για καθε common ή comet.

Μινιμουμ μηκος και πλατος ενυδρειου 80 χ 40 για fancy και 120 χ 50 για common και comet.

Παραδειγμα σε 80χ40χ40 (καθαρο υψος) μπαινουν 2-3 ενηλικα fancy.

Σε 120χ50χ55(καθαρο υψος) μπαινουν 4 common ή comet.

(Καλο ειναι να μη βαζουμε μαζι fancy και comet γιατι δεν μπορουν τα fancy να συναγωνιστουν την ταχυτητα των αλλων στο ταισμα).

Έγινε επεξεργασία - delta66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε μου! θα τα ψαξω ολα οσα ειπες μιας και αρκεα εμενα του αρχαριου μου ακουγονται κινεζικα! τωρα να δω τι θα κανω με την θερμανση, μαλλον ειναι χαλασμενο και το θερμαντικο και το θερμομετρο...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε μου! θα τα ψαξω ολα οσα ειπες μιας και αρκεα εμενα του αρχαριου μου ακουγονται κινεζικα! τωρα να δω τι θα κανω με την θερμανση, μαλλον ειναι χαλασμενο και το θερμαντικο και το θερμομετρο...

Για αρχη, το σημαντικο ειναι να κρατας το νερο καθαρο (NH3 NO2 NO3) με σωστη φιλτρανση, αλλαγες νερου και σωστα λιτρα, με σταθερες παραμετρους (pH GH KH θερμοκρασια) με σωστες αλλαγες, και εχε τα σε αρκετα λιτρα και ολα τα υπολοιπα θα τα κατανοησεις με το διαβασμα και σε αλλα θεματα και κυριως αρθρα για τη χημεια του νερου και ετσι θα τελειοποιησεις τη διατηρηση ενος ενυδρειου.

Απεφυγε τα συνηθη λαθη των αρχαριων που φερνουν προβληματα που δεν ξερουν να αντιμετωπισουν, οπως να βαλεις περισσοτερα ή μεγαλυτερο ειδος ψαριων απο οτι σηκωνει το ενυδρειο, οπως να βαλεις κι αλλα ψαρια και ζωντανα ασυμβατα (πχ πλεκο σαλιγγαρια κλπ).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

θα κανω μια μετρηση σημερα να δω τι γινεται και θα σας πω. Μεσα εχω μονο πλαστικα φυτα και γενικα τιποτα ζωντανο, μονο χρυσοψαρα και 2-3 γλυφτες. Ο SAE ειναι το μονο προβλημα που σκεφτομαι να τον διωξω αλλα δεν ξερω....

ψαρακια μεσα, μιας και το ενυδρειο ειναι 590 λιτρα, νομιζω 20-25 μικρα (απο 4 εως 10 εκατοστα) τα σηκωνει ανετα, ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

θα κανω μια μετρηση σημερα να δω τι γινεται και θα σας πω. Μεσα εχω μονο πλαστικα φυτα και γενικα τιποτα ζωντανο, μονο χρυσοψαρα και 2-3 γλυφτες. Ο SAE ειναι το μονο προβλημα που σκεφτομαι να τον διωξω αλλα δεν ξερω....

ψαρακια μεσα, μιας και το ενυδρειο ειναι 590 λιτρα, νομιζω 20-25 μικρα (απο 4 εως 10 εκατοστα) τα σηκωνει ανετα, ετσι δεν ειναι?

Οι γλειφτες δεν ειναι συμβατοι με τα χρυσοψαρα αφου μπορουν να βεντουζαρουν πανω τους και να τους κανουν ζημια (ιδιως με κλειστα φωτα).

Γενικοτερα κανενα ψαρι τροπικο δεν ειν;αι συμβατο με χρυσοψαρα και εγω θα τα εβγαζα και θα τα εδιινα.

Χρυσοψαρα μονο με χρυσαψαρα και καλυτερα ιδιο ειδος ολα, για να μην υπαρχει προβλημα στη σιτηση.

(Η θερμοκρασια δεν ειναι τοσο προβλημα ,αφου στην πραξη τα fancy εχουν αποδειχτει κι αυτα ανεκτικα στις χαμηλες θερμοκρασιες οπως και τα common, σε συμβιωση τους σε εξωτερικη λιμνη το χειμωνα)

Το θεμα της ιχθυοφορτωσης ειναι κλασσικο.

Εχεις καποια ψαρια μικρα που ..... θα γινουν μεγαλα.

(ιδιως αν ειναι common- comet)

Αν τωρα δεν υπαρχει προβλημα, στην πορεια θα υπαρξει.

Εγω δεν θα ηθελα να αναγκαστω λογω ιχθυφορτωσης να δωσω απο εδω κι απο εκει, ψαρακια που μεγαλωσα απο μικρα και δεθηκα μαζι τους. (την εχω πατησει και δεν την ξαναπαταω)

Ξεκιναω το ενυδρειο απο την αρχη με τοσα ψαρια οσα εχω σκοπο να κρατησω και οταν φτασουν τελικο μεγεθος.

Η διακοσμηση ειναι θεμα γουστου οταν δεν επηρεαζει αρνητικα το νερο (πχ ψευτικα φυτα ή καραβακια κακης ποιοτητας που ξεβαφουν κλπ ή διακοσμητικα που αφηνουν ουσιες που μαλακωνουν ή σκληραινουν το νερο, οπως ξυλα ή ασβεστολιθικες πετρες ανντιστοιχα) ή δεν κοβει πολλα λιτρα απο τα ψαρια (πχ κατι "πλατες" ενυδρειου) ή δεν τα εμποδιζει να συμπεριφερθουν σωστα (πχ διακοσμηση με φυτα σε ψαρια που ζουν σε πετρες, ή το αντιθετο)

Οποτε επελεξε μονος σου τη διακοσμηση που βλεπεις οτι σου δινει το καλυτερο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα τα λες εσυ αλλα εγω τι να κανω? ο ενας απο το πρωτο πετ στορ που πηγα μου πουλησε τους γλυφτες μαζι με τα χρυσοψαρα, ο δευτερος μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα παρα μονο με τον ΣΑΕ, απο την αλλη για καποιον ανεξηγητο λογο η συζυγος δε θελει να δωσουμε τον ΣΑΕ, μιλαμε εχω καταμπερδευτει. Το σιγουρο ειναι οτι μολις δω πληγη εχουν παρει δρομο ολοι. Βεβαια αυτο που λεω δεν ειναι σωστο μιας και ειναι σαν να θυσιαζονται τα ψαρακια αλλα απο τη στιγμη που ο καθενας λεει κατι διαφορετικο τι να κανω κι εγω?

Τη θερμοκρασια λες να την αφησω μονη της? χωρις καμια βοηθεια? Η διακοσμηση καλως η κακως θα μεινει ως εχει (εχω φωτο στο αλλο μου ποστ). Οσο για την ιχθυοφορτωση, το καταλαβαινω αλλα οταν θα μεγαλωσουν αυτα εγω δεν ξερω καν που θα ειμαι. και αν χρειαστει να δωσω καποια τοτε σιγουρα θα πανε σε πετ στορ

Link to comment
Share on other sites

παιδια οι μετρησεις μου, χρειαζομαι βοηθεια για να τις καταλαβω...

αυτο ειναι το τεστ που εχω (ΔΕΝ ειναι δικη μου η φωτο, απλα να καταλαβετε το τεστ. δικη μου φωτο δεν νομιζω να εχει νοημα να βγαλω γιατι καμια φωτο δε θα δειχνει τα χρωματα ΑΚΡΙΒΩΣ οπως στο χαρτακι)

tetra_test_6_1.jpg

οι μετρησεις μου λοιπον ειναι....

CL2 = 0

pH = το χρωματακι που βλεπω ειναι ΠΟΛΥ πιο ανοιχτοχρωμο απο την κατωτατη ενδειξη του κουτιου που ειναι τα 6.4

ΚΗ = το αποτελεσμα μου ειναι διχρωμο αλλα οπως το βλεπω ειναι αναμεσα στο 6 και στο 10d

GH = ειναι κοντα στο 16d

ΝΟ2 = ειναι διχρωμο. το μισο κουτακι δειχνει κατασπρο (0mg) ενω το αλλο μισο κουτακι δειχνει βαθυ μωβ (χρωμα που δεν υπαρχει στη λιστα μιας κι εχει ροζ εως φουξια)

ΝΟ3 = 25mg

καποιος να με βοηθησει ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια παλι δεν μπορω να κανω επεξεργασια....

αυτες ειναι οι ΔΙΚΕΣ μου εικονες τελικα...

IMG_0350.jpgIMG_0351.jpg

IMG_0349.jpg

Έγινε επεξεργασία - Vangelis21
Link to comment
Share on other sites

Με το τεστ δεν μπορει να βοηθησει νομιζω καποιος.

Εκτος αυτου η μετρηση πεχα φαινεται να ειναι εκτος πραγματικοτητας.

Μπορει και το τεστ να ειναι χαλασμενο ή να εχεις κανει λαθος στην εφαρμογη των οδηγιων.

Τα χαρτακια δεν ειναι και τα πιο αξιοπιστα τεστ.

Για τα υπολοιπα εχω γραψει την αποψη μου, εχεις και τις αποψεις δυο πετσοπαδων και της συζηγου για να επιλεξεις αναμεσα τους.

Link to comment
Share on other sites

κανενας χομπιστας που γνωριζει,και εχει εμπειρια στο χομπι δεν εμπιστευεται τεστ σε χαρτακια.οντως δειχνουν οτι ναναι.

προμηθευσου 2 βασικα τεστ υγρα για νιτρικα και αμμωνια.κανε τεστ και πες μας τις μετρησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

εχουν ξεμεινει καποια υγρα τεστ ΑΛΛΑ ενω ειναι ΕΝΤΟΣ ημερομηνιας ληξης (δεν εχουν ληξει δηλαδη), Ι Σ Ω Σ να ειναι ανοιχτα πανω απο 1 χρονο. θα δουλευουν σωστα?

ποια να κανω? ποια ειναι τα; πιο βασικα (για τα χρυσοψαρα μου). με το χημικο τυπου παρακαλω γιατι δεν τα γνωριζω αλλιως

Link to comment
Share on other sites

εχουν ξεμεινει καποια υγρα τεστ ΑΛΛΑ ενω ειναι ΕΝΤΟΣ ημερομηνιας ληξης (δεν εχουν ληξει δηλαδη), Ι Σ Ω Σ να ειναι ανοιχτα πανω απο 1 χρονο. θα δουλευουν σωστα?

ποια να κανω? ποια ειναι τα; πιο βασικα (για τα χρυσοψαρα μου). με το χημικο τυπου παρακαλω γιατι δεν τα γνωριζω αλλιως

NH3/NH4

NO2

NO3

Link to comment
Share on other sites

κανε ενα no3(νιτρικα αμεσως!!!) και αμμωνία ΝΗ3

αφου δεν εχουν ληξει,θα μας δειξουν σιγουρα κατι!!!

Link to comment
Share on other sites

θα τα κανω παιδια, αλλα δεν μπορω αμεσως δυστυχως. το βραδακι μετα τις 8. ελπιζω να μην πειραζει. κι ελπιζω να εχω απο ολα. ενα που εχει 3 μπουκαλακια κι ενα μικρο γυαλακι με αμμο μεσα μου τελειωσε...

Link to comment
Share on other sites

καντα το βραδι,και μετα πες μας τι μετρησες.

Link to comment
Share on other sites

θα τα κανω παιδια, αλλα δεν μπορω αμεσως δυστυχως. το βραδακι μετα τις 8. ελπιζω να μην πειραζει. κι ελπιζω να εχω απο ολα. ενα που εχει 3 μπουκαλακια κι ενα μικρο γυαλακι με αμμο μεσα μου τελειωσε...

αυτο πρεπει να ειναι το νο3

Link to comment
Share on other sites

ωχ, και μου τελειωσε ε? κακως! θα κανω οτι εχω σημερα και βλεπουμε. να τα κανω πριν η αφοτου κανω αλλαγη νερου? απο το πετ σοπ μου προτεινα να αλλαζω το 10% του νερο εβδομαδιαιως

Link to comment
Share on other sites

πριν την αλλαγη και καλο ειναι να αλλλαζεις 25 με 30% την εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

25-30? ο πετ στορας ο πρωτος μου ειχε πει 20% ανα μηνα. ο δευτερος μου ειπε 10% ανα βδομαδα. με εχουν μπερδεψει ολοι! θελει πολυ αντιχλωριο τοση αλλαγη ε? πανακριβο δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

για το αν ειναι ακριβο η οχι το αντιχλωριο,αυτο σαφως και το σκεφτομαστε οταν φτιαχνουμε 500+ λιτρα ενυδρειο φιλε μου!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...